Пиелонефрит
Пиелонефритът е инфекциозно, възпалително заболяване на легенчето, каналчетата и интерстициума на бъбрека. Той е най-честото бъбречно заболяване у нас. Жените страдат по-често от мъжете заради лесното бактериално колонизиране на по-късата им уретра. Те са особено уязвими в началото на сексуалния живот заради травматизиране на уретрата (така наречения "дефлорационен" цистит) и по време на бременността. Страдат и мъжете, най-често в двата възрастови полюса: в ранна детска възраст, заради вроден рефлукс, и в напреднала - заради обструкция от простатна хипертрофия. В зряла възраст те в значителна степен са протектирани от бактерицидния ефект на простатния секрет.
Инфекциозните агенти достигат бъбречния паренхим най-често чрез "възходяща" (асцендентна) инфекция на пикочните пътища (включително и лимфогенна, от гениталиите) и по-рядко (само 3-5%) - по "низходящ" (десцендентен) кръвен път. Асцендентната инфекция се дължи на грам - негативни бактерии, обитаващи дебелото черво: E. coli, Proteus, Klebsiella, Enterobacter и други. Тя протича в четири стадия:
- I-ви стадий - замърсяване ("колонизиране") на уретрата
- II-ри стадий - проникване и размножаване на бактериите в пикочния мехур
- III-ти стадий - везико-уретерален рефлукс
- IV-ти стадий - проникване на бактериите в бъбречния паренхим
Замърсяването на уретрата с фекална флора е по-лесно у жени заради анатомичната близост с ануса и зависи от сексуални и хигиенни навици, от хормонални ефекти, от афинитета на лигавицата и адхезивната способност на бактериалния щам. У мъже по-често инфектът се внася при катетеризация. В 95% от случаите инфекцията се дължи на един бактериален щам. Откриването на няколко причинителя е съмнително за замърсяване на пробата, освен в случаите с литиаза, хронична катетеризация, некротизиращи тумори и фистулизация.
В генезата на рецидивиращия пиелонефрит се предполага участие на протопласти (бактерии, добили кръгла форма след загуба на част от стената им), които са устойчиви на действието на антибиотици и на хипертоничната среда на бъбречната папила. Наличието на левкоцитни цилиндри в урината ("отливки" от просветите на събирателните каналчета) е важен критерий за засягане на бъбречния паренхим. Случаите на "стерилна пиурия" (левкоцитурия без позитивиране на микробните посевки) са съмнителни за туберкулоза.
Възпалителният процес добива асцендентен характер благодарение на везико-уретерален рефлукс. Нормално уретерите преминават косо, на значително протежение в мехурната стена и се затварят напълно от контракцията й при микция. При дилатация на мехура, както и при вродено аномално вливане на уретерите, интравезикалният им сегмент е скъсен и напречно ориентиран. При микция инфектираната урина се "връща" в незатворените уретери и възпалителният процес се възкачва до легенчетата. Фиброзата на мехурната стена при хроничен цистит също благоприятства рефлукса. Повечето бъбречни папили се вдават конично в легенчето ("прости папили"). По повърхността им се разполагат коси цепковидни отвори на събирателните каналчета, които се затварят от рефлуксното налягане. В полюсите на бъбрека обаче се намират т.нар. "съставни" ("рефлуксни") папили. Те имат форма на пресечена пирамида с вдлъбната повърхност, в която се отварят окръглени отвърстия на събирателните каналчета. Те зеят въпреки рефлуксното налягане и през тях бактериите навлизат в бъбречния паренхим.
Хематогенен пиелонефрит се развива при септицемия или инфекциозен ендокардит (Грам - позитивни бактерии - Staphylococcus aureus, Salmonella, Pseudomonas, както и гъбички - Candida, Aspergillus), особено на фона на повишено вътре бъбречно налягане поради обструкция на пикочните пътища или след травматизиране на органа. В сравнение с асцендентния пиелонефрит, при хематогенния по-засегната се оказва бъбречната кора, често с формиране на абсцеси в нея.
Пиелонефритът се класифицира на остър и хроничен.
Острият пиелонефрит е потенциално органна и/или животозастрашаваща инфекция, в резултат от бактериална инвазия на бъбречния паренхим. Бактериите обикновено достигат до бъбреците, като се изкачват от долния уринарен тракт. Бактериите могат да достигнат до бъбреците и чрез кръвообращението.
Хроничният пиелонефрит предполага повтарящи се бъбречни инфекции и може да доведе до образуване на белези на бъбречния паренхим и нарушена функция, особено при наличието на обструкция. При тежки случаи на пиелонефрит може да се развие перинефричен абсцес и/или пионефроза.
Подраздели на Пиелонефрит
Продукти свързани със СТАТИЯТА
РЕНОХЕЛП М таблетки 600 мг * 60
РЕНОХЕЛП М таблетки 600 мг * 90
МЕЧО ГРОЗДЕ ЛИСТА
РЕНОХЕЛП М таблетки 600 мг * 30
Библиография
https://en.wikipedia.org/wiki/Pyelonephritis
https://www.news-medical.net/health/Pyelonephritis-Pathology.aspx
https://www.britannica.com/science/pyelonephritis
http://www.urologyhealth.org/urologic-conditions/kidney-(renal)-infection-pyelonephritis
https://bestpractice.bmj.com/topics/en-us/551
СТАТИЯТА е свързана към
- Клинична патология
- Клинична патология на бъбреците
- Клинична патология на тубулоинтерстициални заболявания
- Лечение при пиелонефрит
- Хранене при пиелонефрит
- Д-р Елена Кирилова Маринова
- Доц. д-р Милена Николова-Влахова, д.м.
- Волски език, Еленов език, Биволски език
- КП № 84 ДИАГНОСТИКА И ЛЕЧЕНИЕ НА ОСТЪР И ХРОНИЧЕН ОБОСТРЕН ПИЕЛОНЕФРИТ
- Ехинацея
- Остър пиелонефрит
- Д-р Луиза Христова
- Хроничен пиелонефрит
Коментари към Пиелонефрит