Болест на Хънтигтън
Болест на Хънтигтън: рядко, генетично заболяване, характеризиращо се с увреждане на мозъчните клетки, при което човек губи способността си да мисли, да се движи и да функционира независимо. Заболяването е известно още като хорея на Хънтигтън.
Симптомите на болестта на Хънтигтън, обикновено се появяват при достигане на зряла възраст, но не е изключено и по-рано проявяване. В началните етапи на заболяването, те могат да бъдат неясни и неспецифични. По-късно настъпват характерните признаци като променливо настроение и поведение, неспособност за концентрация, нарушена координация, треперене на ръцете, загуба на паметта. Като резултат от усложнения може да се стигне до пълна инвалидизация и смърт.
Диагностиката на болестта на Хънтигтън се основава на подробен анализ на историята на заболяването, физически и психически преглед. Използват се още и специални тестове за откриване на специфичен ген, отговорен за заболяването. С компютърна томография и ядрено-магнитен резонанс се търсят промени в мозъка.
Болестта на Хънтигтън не е лечима, но съществуват лекарства, които могат да доведат до потискане на симптомите.
Болестта на Хънтигтън се унаследява автозомно-доминантно (предава се от болна майка на детето).
Коментари към Болест на Хънтигтън