Електроконвулсивна терапия
Иновациите, модернизацията и навлизането на технологиите от висок клас в съвременната медицина позволява подобряване, осъвременяване и улесняване на различни по вид техники, използвани в близкото минало.
Подобряване на ефективността и повишаването на безопасността позволява използването на доказани с времето методи за лечение, гарантирайки постигане на желаните ефекти на фона на минимален риск за пациента. Няма все още разработен метод и технология, която да дава стопроцентова гаранция при всеки отделен пациент, поради което често при различни болни се прилагат индивидуализирани лечебни практики и курсове, съобразени с техните здравословни особености.
Прилаганата в миналото електроконвулсивна терапия е будила страх у много от пациентите и техните близки, като е била възприемана по-скоро като вид мъчение, отколкото като лечебен метод. Новите технологии позволяват внасянето на значителни подобрения в начина на извършване на процедурата, финия контрол на електрическите импулси и проследяване състоянието на пациента във всяка една секунда, което прави методиката изключително ефективна на фона на известен риск от странични ефекти (който е налице при всеки вид лечение).
Използването на електроконвулсивната терапия е предназначено само за определени групи пациенти, като се прилага в редица специализирани лечебни заведения и на територията на България. Наличието на добра апаратура и достатъчно добре обучен медицински персонал минимизира рисковете от странични ефекти в значителна степен.
Какво представлява електроконвулсивна терапия?
Един от най-ефективните и най-безопасни методи за лечение на депресия е така наречената електроконвулсивна терапия (ЕКТ), известна още като електрошокова терапия.
Насаденото от медиите и филмовата индустрия схващане, че едва ли не методът се прилага за мъчения и крие сериозни рискове за състоянието на жертвите, методиката се отличава с изключително добра безопасност, като необходимо условие е наличието на високотехнологична апаратура, специализирано лечебно заведение и наличие на адекватни, добре обучени за целта медицински специалисти.
Електроконвулсивната терапия всъщност е един от методите за мозъчна стимулация, като променяйки химическите и биохимическите връзки и отношения в мозъчните структури води до подобрение и стабилизиране на настроението.
Електроконвулсивна терапия се използва обикновено, когато другите методи на лечение (психотерапия и различни антидепресанти) не дават резултат както и в случаите, при които пациентите представляват сериозен риск за самите себе си или околните и е прекалено рисковано да се изчака лекарствата да проявят ефекта си.
Важно е да се отбележи, че с помощта на електроконвулсивна терапия се постигат изключително бързи ефекти по отношение психичното състояние на пациента, докато например за изява на първите резултати от лечението с различни по вид антидепресанти (включително и най-новите препарати) са необходими поне няколко седмици (средно между четири и осем).
При този вид мозъчна стимулация е необходима предварителна подготовка на пациентите:
- болните преминават обстоен преглед, разпит и изследвания за установяване на общото им здравословно състояние и наличие на евентуални подлежащи увреждания, които могат да се окажат противопоказание за извършване на електроконвулсивната терапия (например тежки сърдечно-съдови нарушения)
- пациентите се поставят под обща (генерализирана) анестезия с помощта на венозни анестетици, като това гарантира, че няма да усетят нищо по време на процедурата
- болните получават и подходящи мускулни релаксанти за минимизиране на гърчовите прояви и намаляване риска от случайни, непредвидени увреждания
- в зависимост от здравословното състояние може да се наложи приложение и на други медикаменти
- върху скалпа на пациента се поставят специални електроди, които могат да бъдат локализирани унилатерално (само от едната страна) или билатерално (от двете страни). Билатералната форма се отличава с по-висока ефективност, но и по-висок риск от странични ефекти, като например загуба на памет
- с помощта на специална апаратура се подават краткотрайни електрически импулси за предизвикване на стимулация на мозъка и леки гърчови прояви, които се регистрират видимо само като леки потрепвания на крайниците на пациента
- на специален монитор се следят всички основни жизнени показатели на пациента с цел предприемане на своевременни мерки при наличие на отклонение
Електрическите импулси се изпращат към префронталния кортекс, което е областта от мозъка, свързана с настроението. Ефектът от терапията се дължи на промени в мозъчната химия, включително промени в нивата на редица невротрансмитери като серотонин (известен като хормон на щастието), естествени болкоуспокояващи, наречени ендорфини и катехоламини като адреналин.
Процедурата се прилага обикновено два до три пъти седмично за три до четири седмици, като при отделните пациенти общата продължителност включва 6 до 12 процедури.
За постигане на желания ефект е необходимо завършване на пълния курс, а за поддържане стабилно състоянието на болните и предпазване от рецидив се препоръчват профилактични процедури с много по-малка честота (според преценката на лекаря).
След процедурата много от пациентите се връщат към обичайните се ежедневни задължения и професия, но при други се препоръчва почивка и покой за поне 24 часа. При някои пациенти, особено занимаващи се с професии, изискващи висока концентрация и внимание, се препоръчва връщане към обичайния работен режим едва след приключване на целия терапевтичен курс.
Съществуват и други методи, използващи електрическите импулси и тяхното фино подаване към пациента, като се прилагат в различни области и за повлияване на различни по вид увреждания.
За повече информация относно другите видове терапии, използващи електрически импулси, може да прочетете в раздел Лечения:
При кои състояния се прилага лечение с електроконвулсивна терапия?
Електроконвулсивната терапия е запазен метод в психиатрията, прилаган при определени групи пациенти. Това е един от най-бързите начини за овладяване симптомите при пациенти със силно изразена депресия, халюцинации и суицидни мисли. Процедурата е много резултатна и при пациенти, страдащи от мании или други психически заболявания.
Предпочитан метод на лечение е обикновено при пациенти с рефрактерна депресия и липса на отговор към стандартно прилаганите антидепресанти, при депресия със суицидни мисли и поведение, при необходимост от постигане на бързи резултати или невъзможност и противопоказания за приложение на антидепресанти и други лекарства (например при бременност, разбира се под стриктен медицински контрол), при тежко биполярно разстройство, независимо дали във фаза на депресия или фаза на мания.
Предпочитан метод е при възрастни лица, при които е налице лекарствена резистентност и липса на ефект от прилаганите медикаменти, както и при наличие на благоприятно повлияване при прилагана електроконвулсивна терапия в миналото.
Рядко този тип лечение е първи избор на лекуващия лекар, тъй като леките форми на психичните и личностни разстройства се повлияват добре от приложението на подходяща лекарствена терапия, психотерапия и различни алтернативни подходи на лечение.
Най-общо електроконвулсивна терапия или електрошокова терапия се прилага при тежките и рефрактерни на другите методи на лечение форми на следните заболявания:
- Депресивен епизод
- Рецидивиращо депресивно разстройство
- Биполярно афективно разстройство
- Други биполярни афективни разстройства
- Обсесивно-компулсивно разстройство
- Смесени натрапливи мисли и действия
- Шизофрения
- Органично кататонно разстройство
- Други симптоми и признаци, отнасящи се до общите усещания и възприятия
След прилагането на електроконвулсивна терапия е необходимо поддържащо лечение за намаляване на риска от рецидив на болестта.
Обикновено в ролята на поддържаща терапия се предпочитат подходящи лекарствени средства, психотерапия или електроконвулсивна терапия с ниска честота (един или няколко пъти месечно в зависимост от състоянието на пациента).
Какви рискове крие лечението с електроконвулсивна терапия?
Като всеки терапевтичен метод и електроконвулсивната терапия крие своите рискове. Важно е да се спомене, че рисковете от нелекуваната тежка депресия са значително повече и по-тежки от рисковете от провеждането на електроконвулсивна терапия.
В някои случаи медикаментозната терапия може да доведе до идентични или дори по-тежки странични ефекти.
Въпреки че електроконвулсивна терапия се провежда още от 30-те години на миналия век, методът остава неразбран от широката общественост. Голям принос за това имат медиите, които осъждат използването на метода и го наричат "варварски", въпреки че пациентът не изпитва никаква болка по време на процедурата.
Много от рисковете и страничните ефекти всъщност са свързани с неправилна употреба на апаратурата или неправилно обучен персонал, неправилно поставяне на електродите, неподходяща честота на електрическите импулси и други.
При прецизно изпълнение рисковете от тежки странични ефекти са минимални. Обикновено са налице някои от следните странични ефекти, някои от които са бързопреходни и отшумяват в рамките на часове до минути, но други имат по-трайни следи:
- обърканост: поради използването на обща анестезия след събуждане много голям процент от пациентите са объркани за време и място, нямат спомен как са попаднали в лечебното заведение, като обикновено в рамките на няколко минути до няколко часа състоянието им се нормализира
- нарушения в паметта: отново във връзка с анестезията, но и с естеството на самата манипулация (особено при билатерална електроконвулсивна терапия) се наблюдава загуба на памет относно събития, случили се известен период преди процедурата (дни, седмици, месеци) или наричана още ретроградна амнезия
- физически нежелани ефекти: при някои пациенти се описват болки в челюстите, главоболие, гадене, миалгия (мускулни болки), като при продължаващ болков синдром могат да се приложат подходящи обезболяващи средства за подобряване комфорта на пациентите
- тежки усложнения: макар и рядко е възможна промяна в сърдечния пулс и кръвно налягане (обикновено е налице повишение), а в редки случаи се описват и тежки сърдечни увреждания (особено при по-възрастни пациенти с подлежащи увреждания на сърдечно-съдовата система)
Ефективността на терапията зависи от състоянието и индивидуалните особености на всеки конкретен пациент. Някои остават изключително доволни след курса, докато други виждат повече негативи отколкото позитиви в терапията.
Решението за провеждане на електроконвулсивна терапия се взима от екип от специалисти и след съгласието на пациента.
Заболявания, при които се прилага лечението Електроконвулсивна терапия
- Депресивен епизод
- Други биполярни афективни разстройства
- Други симптоми и признаци, отнасящи се до общите усещания и възприятията
- Обсесивно-компулсивно разстройство
- Органично кататонно разстройство
- Рецидивиращо депресивно разстройство
Продукти свързани със СТАТИЯТА
АПАРАТ ДАРСОНВАЛ
ЕЛЕКТРОСТИМУЛАТОР ЗА КОРЕМНИ МУСКУЛИ, РЪЦЕ И БЕДРА 15523
БОИРЕР УРЕД ЗА ЕЛЕКТРОСТИМУЛАЦИЯ TENS / EMS EM 49
Безплатна доставка за България! ПРОМОVITALFLEX FOOT MAT EMS МАСАЖОР ЗА КРАКА
БОИРЕР РЕЗЕРВЕН КОМПЛЕКТ ПОДЛОЖКИ ЗА EM 40 / 41 / 80 МАЛКИ * 8
МАСАЖИРАЩ КОЛАН DR-HO'S TRIPLE ACTION
Безплатна доставка за България!Библиография
https://www.mayoclinic.org/tests-procedures/electroconvulsive-therapy/about/pac-20393894
https://en.wikipedia.org/wiki/Electroconvulsive_therapy
https://www.mind.org.uk/information-support/drugs-and-treatments/electroconvulsive-therapy-ect/#.XJH-CPkzY_4
https://www.webmd.com/depression/guide/electroconvulsive-therapy#1
https://www.psychiatry.org/patients-families/ect
https://www.yourhealthinmind.org/treatments-medication/ect
http://www.mentalhealthamerica.net/ect
СТАТИЯТА е свързана към
- Неконвенционално лечение
- 25 илюстрации, показващи как човек може да загине от електрически удар
- Страдам ли от депресия?
- Какви са нивата на вашата тревожност и депресия
- Депресия
- д-р Ивелина Генова Сталева
- д-р Даниела Георгиева Ангелова
- д-р Стефан Юриев Стефанов
- д-р Георги Димитров Димитров
- д-р Андрей Стоянов Стоянов
- д-р Любка Симеонова Илиева
Коментари към Електроконвулсивна терапия