Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Медицинска енциклопедия Заболявания Психични и поведенчески разстройства Органични, включително симптоматични, психични разстройства Други психични разстройства, дължащи се на увреждане и дисфункция на главния мозък или на соматична болест Органично кататонно разстройство

Органично кататонно разстройство МКБ F06.1

от 04 яну 2013г., обновено на 08 дек 2022г.
Органично кататонно разстройство МКБ F06.1 - изображение
  • Инфо
  • Симптоми
  • Лечения
  • Библиография
  • Коментари
Инфо
Инфо
Симптоми
Лечения
Библиография
Коментари

Органичното кататонно разстройство засяга моторните умения в човешкото тяло. То обхваща около 10% от психиатрично болните пациенти. Среща се често при психиатрични пациенти както с остра, така и с хронична заболеваемост. Има две различни крайности, проявявани от хората, които страдат от него. В единия вариант болните остават неподвижни за продължителен период от време. В другата крайност са тези, които страдат от непрекъснато, безцелно неволево движение. Последното не може да бъде контролирано. И двата вида кататонни разстройства са сходни, тъй като засягат двигателните функции на организма и могат да се редуват.

депресия и кататонияПри началните проучвания са се водели множество дебати за това дали кататонията е отделна нозологична (болестна) единица или е просто симптом. За първи път е описана от Karl Ludwig Kahlbaum през 1868 г. За да се изясни въпросът в подробности, проучването продължава от неговия ученик Hecker през 1871 г. Той подчерта, че кататонията е често свързана с афективно заболяване (разстройство на настроението), с мания или депресия. Също така даде примери за други болести, които са свързана с кататония, а именно алкохолизъм, епилепсия, малария, сифилис, състояния след раждане, както и посттравматични.

След многобройни аутопсии, доказаха, че аномалиите се разпространяват в областта на мозъка, отговорна за формиране на речта. Органично кататонно разстройство е състояние, което може да бъде причинено от различни метаболитни, неврологични, психиатрични и токсични състояния, както и употреба на невролептици (антипсихотици). Неврологичните причини на кататонията включват различни лезии, които могат да повлияят всяко ниво на централната нервна система от мозъчния ствол до мозъчните полукълба. Повече за анатомия на мозъка може да се прочете в статията:

  • главен мозък (encephalus)

Периодичната кататония се характеризира с рецидивиращи епизоди на заболяване с продължителност от 4 до 10 дни, които могат да възникнат в продължение на много години. Както и при други органични психични разстройства, причините за това състояние варират от човек на човек, но всички те произхождат от химически или хормонален дисбаланс в мозъка. По време на първия преглед на пациента, трябва да се получи информация за възможни провокиращи събития, включително инфекции, травма, въздействие на токсини и други вещества. Всички болни се разпитват за подобни предишни случаи, определя се дали епизодите имат обща симптоматика и от какво лечение са се повлияли.

Настоящата честота на кататонията в международните популации е неизвестна. Малко на брой са публикуваните епидемиологични проучвания. Те съобщават за значително различни степени на разпространение, което предполага, че честотата на кататонията може да варира в широки граници от едно място на друго. От друга страна, много случаи на кататония могат да останат недиагностицирани.

Двата вида кататонни разстройства се разделят по следния начин:

  1. Кататонен ступор — синдром, който включва в себе си няколко други синдрома, свързани с ригидност (скованост) и блокиране на движенията. Непълният кататонен ступор може да включва само един или два симптома. Най-типичните симптоми при кататонен ступор са негативизъм (отказ от изпълнение на задачи), мутизъм (блокаж на говора), масковидно лице, мускулна ригидност и ригидни първични рефлекси.
  2. Кататонна възбуда — синдром, който включва няколко симптома, свързани с автоматизирано повтаряне на свои или чужди движения или фрази. Най-типичните симптоми са стереотипии (повтаряне на свои движения), персеверации (повтаряне на свои фрази), ехопраксии (повтаряне на чужди движения) и ехолалии (повтаряне на чужди фрази). Тези епизоди обикновено са краткотрайни и могат да предизвикат колапс с изтощение.

Злокачествената кататония (малигнена кататония) представлява животозастрашаващо невропсихиатрично разстройство. Освен това тя е синдром, а не специфично заболяване, което може да възникне като резултат от различни заболявания и психози. От тази гледна точка, невролептичен малигнен синдром (NMS), потенциално смъртоносно усложнение на лечението с антипсихотични лекарства, може да бъде характеризиран като лекарствено индуцирана форма на малигнената кататония.

Лабораторните изследвания, които могат да бъдат полезни за диагнозата, включват:

  • пълна кръвна картина (ПКК)
  • концентрация на електролити
  • биохимия на кръвта
  • фибриноген и D-димер
  • ниво на серумен креатинин киназа
  • тестове за оценка на чернодробната функция
  • серумно ниво на церулоплазмин

лекарства за органично кататонно разстройствоУстановено е, че периодичните промени в азотния баланс, съответстват ритмично на периодичната кататония. Ниският серумно ниво на желязо и калций се свързва с остра или злокачествена кататония, особено невролептичен малигнен синдром (NMS). Повишените нива на белите кръвни клетки (левкоцити) и нивата на креатин фосфокиназа са неспецифични, макар и чести при остра или злокачествена кататония. Тежка хипонатриемия (понижено ниво на натрий) също е свързана с кататония, както и недостигът на витамин В12.

Съществува скала за оценка, която помага на лекарите да диагностицират различните нива на органично кататонно разстройство при пациентите. Поредица от тестове измерват реакцията на тялото към дразнители. След като се определи точният етап на развитие, се назначава подходящо за него лечение.

Диференциалната диагноза при кататонията при психиатрични и медицински пациенти може да бъде предизвикателна и остава проблем за клиницистите. За изключване на други вероятни заболявания, полезни са образните изследвания:

  • ядрено-магнитен резонанс (ЯМР)
  • компютърна томография (КТ)
  • позитрон емисионна томография (PET)
  • електроенцефалография (ЕЕГ)

Диференциалната диагноза на кататонията включва три части:

  1. Разпознаване на отделните групи признаци на кататоничен синдром.
  2. Разграничаване на кататония от други нарушения на движението, включително редица специфични физиологични и психомоторни синдроми, които могат да имат общи характеристики.
  3. Идентифициране на последствията и коморбидността с други неврологични, медицински и психиатрични патологии.

Пациентите в напреднала възраст и тези с дегенеративни неврологични заболявания могат да съобщят за спонтанни движения, които да бъдат сбъркани с кататония. Също така има много симптоми, които се припокриват с паркинсонизма.

Бързото лечение в ранните фази на кататонните състояния е от решаващо значение за постигане на трайно намаляване на симптомите. Сред медикаментите, които се употребяват, са включени бензодиазепини (Clonazepam, Lorazepam), Carbamazepine, трициклични антидепресанти, мускулни релаксанти, Bromocriptine, литиев карбонат, Reserpine, невролептици. Метаболитни и неврологични състояния могат да бъдат лечими, но различна степен на увреждане може да остане през целия живот на пациента.

Кататонията е краен общ път за много тежки психични заболявания. Сега се среща по-рядко при пациенти с шизофрения, отколкото в началото на ХХ век. Кататонията може да се появи и в контекста на невролептичен малигнен синдром. Електроконвулсивна терапия (ЕКТ) и бензодиазепините са най-ефективните лечения. Физиотерапията може да бъде част от цялостния лечебен процес, когато става въпрос за лечение на кататонични разстройства при пациенти, психотерапията също може да бъде изключително полезна.

Органично кататонно разстройствоТова органично кататонно разстройство може да бъде преходнo или да продължи няколко месеца или години. Изисква внимателна оценка за идентифициране на насочващите към кататония знаци. За да се постави успешно лечение и изход от кататонията, внимателната клинична оценка е строго необходима. Прогнозата е добра, особено при ранно и агресивно лечение.

Могат да възникнат широк спектър от усложнения, като дехидратация, мускулни контрактури (ограничена подвижност), хранителни дефицити, тежка загуба на тегло, дефицит на тиамин, електролитни нарушения, инфекции на пикочните пътища и венозен тромбоемболизъм, някои от които могат да доведат до опасни за живота ситуации.

4.1/5 7 оценки

Симптоми и признаци при Органично кататонно разстройство МКБ F06.1

  • Симптоми на речта
  • Спазъм на мускулите
  • Проблеми с общуването
  • Скованост на мускулите
  • Ступор
  • Изолация
Всички

Лечение на Органично кататонно разстройство МКБ F06.1

  • Антипсихотични лекарства
  • Барбитурати
  • Бензодиазепини
  • Диазепам
  • Електроконвулсивна терапия
  • Лечение с алпразолам
Всички

Библиография

https://www.gomentor.com/articles/organic-catatonic-disorder
https://emedicine.medscape.com/article/1154851-overview
http://www.minddisorders.com/Br-Del/Catatonic-disorders.html
http://citeseerx.ist.psu.edu/viewdoc/download?doi=10.1.1.350.6513&rep=rep1&type=pdf
https://www.frontiersin.org/articles/10.3389/fpsyt.2014.00181/full
https://www.sciencedirect.com/topics/neuroscience/catatonia
https://annals-general-psychiatry.biomedcentral.com/articles/10.1186/1744-859X-5-14

Коментари към Органично кататонно разстройство МКБ F06.1

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Органично кататонно разстройство МКБ F06.1
    www.framar.bg 
    на 16 May 2025 в 06:39
    Коментирайте "Органично кататонно разстройство МКБ F06.1"
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

Регресивно разстройство при синдром на Даун (DSRD)

преди 147 дни, 6 часа и 56 мин.

Тревожни разстройства - паническо разстройство, генерализирана тревожност, фобии

преди 2310 дни, 20 часа и 32 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Какво представлява прозяването

преди 4 дни, 9 часа и 44 мин.

Кои са летните фестивали, които ще посетите?

преди 4 дни, 9 часа и 55 мин.

Шалгам - сок от виолетов морков за детоксикация

преди 4 дни, 10 часа и 2 мин.

Промо код за онлайн отстъпки - търся/предлагам

преди 4 дни, 10 часа и 9 мин.
Всички

АНКЕТА

Прозрачна ли е благотворителността в България?

Виж резултатите

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

НЕОСТРАТА RESURFACE ИЗГЛАЖДАЩ И ОБНОВЯВАЩ КРЕМ 40 г

НЕОСТРАТА RESURFACE ДОМАШЕН ПИЛИНГ ЗА ИЗГЛАЖДАНЕ НА КОЖАТА разтвор 60 мл + тампони * 36

ОСТРОВИТ БЯЛА ЧЕРНИЦА ВЕГЕ капсули * 60

АЛЕГРА таблетки 120 мг * 10

АЛМИРАЛ гел 1.16 % 250 г

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

ТЕАЛОЗ ДУО гел за очи монодози 0,4 г * 30

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 15 май 2025г. в 17:30:57

БАКЛОФЕН таблетки 10 мг * 50

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 15 май 2025г. в 17:28:59

ТИРОХЕЛП капсули * 30 НАТУРФАРМА

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 15 май 2025г. в 17:24:46

ТЕАЛОЗ ДУО гел за очи монодози 0,4 г * 30

Коментар на: Таня от 15 май 2025г. в 16:58:08

БАКЛОФЕН таблетки 10 мг * 50

Коментар на: Тодор от 15 май 2025г. в 16:29:36
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на интернет портал от Valival