Органични, включително симптоматични, психични разстройства МКБ F00-F09
Органичното психично разстройство, също известно като органичен мозъчен синдром или хроничен органичен мозъчен синдром, е форма на намалена умствена функция поради медицинско или физическо състояние, а не психично заболяване. То се различава от деменцията. Докато психичните или поведенчески аномалии, свързани с мозъчна дисфункция, могат да бъдат постоянни, то лечението на заболяването предотвратява ранно увреждане и действа благоприятно за пълното възстановяване на умствените функции.
Появяват се съмнения за органична причина, водеща до мозъчна дисфункция, когато няма индикации за ясно определена психиатрична причина, като например разстройство на настроението.
Към органични, включително симптоматични, психични разстройства спадат:
- Деменция при болестта на Alzheimer
- Съдова деменция
- Деменция при други болести, класифицирани другаде
- Деменция, неуточнена
- Органичен амнестичен синдром, непредизвикан от алкохол и други психоактивни вещества
- Делир, непредизвикан от алкохол и други психоактивни вещества
- Други психични разстройства, дължащи се на увреждане и дисфункция на главния мозък или на соматична болест
- Разстройства на личността и поведението, дължащи се на болест, увреждане и дисфункция на главния мозък
- Органично или симптоматично психично разстройство, неуточнено
Делириумът, обърканото състояние и емоционалното разстройство са причинени от внезапна промяна в мозъка. Деменцията при някои състояния и намаляването на умствените способности, могат да бъдат тежки или по-леко проявени, респективно могат да попречат на ежедневния живот и да причинят загуба на памет.
Психичните разстройства биват:
- остри — делириум или остро състояние на обърканост
- хронични — деменция
- подостър — енцефалит, разглежда се като зона между делириум и деменция
Увреждането на мозъчните функции може да се дължи на:
- силен удар по главата
- химически и токсични експозиции
- органични мозъчни заболявания
- злоупотреба с вещества
- тежка психологическа травма
Много от симптомите на органично психично разстройство зависят от причината, довела до тях, но са сходни и включват физически или поведенчески изяви. Деменцията и делириумът са причина за объркването, дезориентацията, намалена познавателна способност или увреждане на бдителната функция. Тези симптоми изискват повече внимание, защото като резултат от тях се появяват халюцинации, заблуди, амнезия и промени в личността. Други често срещани симптоми са увреждане на паметта, преценката, логическата функция.
Деменция при болестта на Alzheimer
Деменцията е представена като негативно влияние върху вече придобита памет. Болестта на Alzheimer е прогресиращо заболяване на мозъка, което бавно уврежда паметта и когнитивната функция на болния. Точната причина е неизвестна и към момента няма конкретно лечение.
Според Националните институти по здравеопазване повече от 5 млн. души в САЩ имат болест на Alzheimer. Въпреки че и по-младите хора могат да развият заболяването, симптомите обикновено започват след 60-годишна възраст.
Времето от диагнозата до смъртта в някои случаи, особено при възрастни хора над 80 години, може да бъде около 3 години, докато при по-младите, това заболяване се развива бавно.
Увреждането на мозъка започва много преди появата на симптомите. Анормални отлагания на протеин образуват специфични плаки в мозъка. Предаването на информация между клетките се губи и те започват да умират. В напреднали случаи, мозъкът показва значително намаляне на обема си.
Диагнозата може да бъде поставена през живота на болния, но 100% потвърдена само когато мозъкът се изследва под микроскоп по време на аутопсия. Въпреки това, специалистите са в състояние да направят правилната диагноза с до 90 % точност чрез ядрено-магнитен резонанс.
Деменция при болестта на Alzheimer се подразделя още на:
- Деменция при болестта на Alzheimer с ранно начало
- Деменция при болестта на Alzheimer с късно начало
- Деменция при болестта на Alzheimer, атипична или от смесен тип
- Деменция при болестта на Alzheimer, неуточнена
Съдова деменция
Съдовата деменция се причинява от състояния, които увреждат кръвоносните съдове, намаляват или блокират притока на кръв към мозъка. Например инсултът може да блокира артерия и да причини много различни симптоми, които да включват промени в паметта, мисловния процес или движението на тялото. Други състояния, като диабет или високо кръвно налягане, увреждат кръвоносните съдове и в крайна сметка водят до проблеми с паметта или уменията за мислене. Повечето хора със съдова деменция започват да разгръщат симптомите си след 65-годишна възраст.
Терминът съдова деменция обикновено се използва за бавно, но прогресивно влошаване на паметта и други когнитивни функции, за които се предполага, че се дължат на васкуларно заболяване в мозъка. Пациентите често се представят със сходни симптоми с болните от Alzheimer, но свързаните с това промени в мозъка не се дължат на същата патология, а на хронично намален приток на кръв в мозъка, което в крайна сметка води до деменция.
Клинично такива пациенти могат да изглеждат много сходни с болните от Алцхаймер, когато се стигне до такъв казус, двете заболявания са много трудни за разграничаване едно от друго. Въпреки това, някои клинични симптоми и данни от образна диагностика на мозъка показват каква е реалната причина.
Съдовата деменция включва още:
- Съдова деменция с остро начало
- Мултиинфарктна деменция
- Подкорова съдова деменция
- Смесена корова и подкорова съдова деменция
- Друга съдова деменция
- Съдова деменция, неуточнена
Деменция при други болести, класифицирани другаде
Болестта на Pick е мозъчно нарушение, което причинява бавно влошаващ се спад на умствените способности. Той постепенно уврежда мозъчните клетки и нарушава тяхната функция, засягайки когнитивните процеси като разсъждения, решаване на проблеми и памет.
Заболяването често засяга способността на човека да използва и разбира говоримия, писмения и дори писмения език. Той нарушава още личността, емоциите и социалното поведение. Когато спадът в умствените способности е твърде тежък, за да попречи на способността на човека да извършва ежедневни дейности, той се превръща в деменция.
Болестта на Creutzfeldt-Jakob е рядко, дегенеративно, фатално мозъчно заболяване, което засяга около 1 на всеки 1 млн. души годишно в световен мащаб. Симптомите обикновено започват след 60-годишна възраст и повечето пациенти умират в рамките на 1 година. Много лекари смятат, че болестта е резултат от анормална форма на протеин, наречен прион. Повечето случаи възникват спорадично, т.е. при хора, които нямат известни рискови фактори за заболяването. Някои от случаите са наследствени, причинени от мутация в гена на прионния протеин.
Пациентите първоначално имат проблеми с мускулната координация, промени в личността, включително нарушена памет, преценка и мислене, както и нарушено зрение. Други симптоми могат да включват безсъние и депресия. С напредването на заболяването умственото увреждане става тежко. В крайна сметка те губят способността си да се движат и говорят, възможно е да изпаднат в кома.
Болестта на Huntington е разрушително разстройство, което уврежда нервните клетки (неврони) в части от мозъка. Той също така понижава нивата на невротрансмитери, които пренасят сигналите в мозъка. Загубата на тези клетки причинява неконтролирани движения, спад в умствените способности и промени в личността, емоционалното състояние или поведението.
Тя е едно от най-често срещаните генетични заболявания. Засяга всички раси и етнически групи. Обикновено засяга хора на възраст 30 и 40 години, въпреки че може да започне от почти всяка възраст. С времето деменцията прогресира.
Болестта на Parkinson представлява разстройство на движението. Прави трудно ходенето и други ежедневни дейности. Проявява се с тремор и развитие на когнитивни проблеми, включително загуба на памет и деменция. Най-често срещана е при възраст над 50 години, средно около 60. Вероятността за отключване на заболяването нараства, ако има друг в семейството с Parkinson. Много по-често се среща при мъжете, отколкото при жени.
Деменция при други болести, класифицирани другаде включва:
- Деменция при болестта на Pick
- Деменция при болестта на Creutzfeldt-Jacob
- Деменция при болестта на Huntington
- Деменция при болестта на Parkinson
- Деменция при болест, предизвикана от вируса на човешкия имунодефицит [HIV]
- Деменция при други уточнени болести, класифицирани другаде
Органичен амнестичен синдром, непредизвикан от алкохол и други психоактивни вещества
Той води до загуба на памет, която се дължи на физическа (травма на главата), а не на психологическа причини. Загубата на памет обикновено е един от двата основни типа — антероградна или ретроградна. Първият се отнасят до спомени след увреждането на мозъка, докато вторият — до спомените преди мозъчното увреждане. И двата вида загуба на памет могат да бъдат частични или пълни, в зависимост от тежестта на амнезията.
Делир, непредизвикан от алкохол и други психоактивни вещества
Органичният мозъчен синдром е термин, който се използва за описване на нарушение, водещо до умствено увреждане, което не може да се характеризира като психоза. Органичният мозъчен синдром често се използва като синоним на деменция, но може да включва много повече психични разстройства.
Симптомите на органичен мозъчен синдром са подобни на тези, приписвани на психични заболявания, и включват увреждане на мозъчните функции като памет и преценка, объркване и емоционална възбуда. Лечението на органичния мозъчен синдром зависи от причината на заболяването и много пациенти преминават през рехабилитация, за да възстановят загубената мозъчна функция.
Лечението на органични, включително симптоматични, психични разстройства зависи от конкретната причина, довела до симптомите. То може да включва:
- различни видове психотерапии
- медикаментозна терапия
Двете, приложени съвместно, дават много добри резултати в повечето случи. Засегнатите части на мозъка могат да възстановят някои функции. Някои заболявания са краткосрочни и бързо лечими, а тяхната прогноза е отлична. Почивката и правилната медикаментозна терапия са най-често срещаните начини на действие при леките случаи. По този начин пациента се връща към нормалния си живот с бързи темпове. Много от случаите обаче са тежки, с дългосрочно лечение и неясни прогнози.
Видове Органични, включително симптоматични, психични разстройства МКБ F00-F09
Библиография
https://en.wikipedia.org/wiki/Organic_mental_disorder
https://www.healthline.com/health/alzheimers-disease/difference-dementia-alzheimers#alzheimers-disease
https://memory.ucsf.edu/dementia/vascular-dementia
https://www.emedicinehealth.com/pick_disease/article_em.htm
https://stanfordhealthcare.org/medical-conditions/brain-and-nerves/dementia/types/prion-disease.html
https://www.emedicinehealth.com/huntington_disease_dementia/article_em.htm
https://www.hopkinsmedicine.org/health/conditions-and-diseases/parkinsons-disease/parkinsons-disease-and-dementia
https://www.gomentor.com/articles/organic-amnestic-syndrome
Коментари към Органични, включително симптоматични, психични разстройства МКБ F00-F09