Деменция при болестта на Alzheimer с ранно начало (G30.0+) МКБ F00.0
Болестта на Alzheimer представлява деградация на вече развит интелект и памет. Тя е хронично невродегенеративно заболяване, което обикновено започва бавно и се влошава във времето. Характеризира се със загуба на неврони и синапси в мозъчната кора, както и определени субкортикални (разположени под кората) области. Тази загуба води до атрофия на засегнатите райони, включително дегенерация в темпоралния (слепоочен) и париеталния (теменен) лоб на мозъчната кора.
Повече за анатомия на главен мозък може да се прочете в статията:
От деменция при болестта на Alzheimer с ранно начало се засягат хора между 40 и 60 години.
Учени установяват някои неща, които отличават ранното начало от стандартния Алцхаймер. Хората, които го имат, са склонни на повече мозъчни промени. Формата на ранно начало изглежда е свързана с дефект в определена част от ДНК - хромозома 14. Мускулните потрепвания и спазми (миоклонус), също са по-чести при тази разновидност.
Условно болестта се разделя на две групи:
- Обичайна форма - повечето хора с ранно начало имат този вид, развива се по същия начин, както и при възрастните.
- Генетична форма - изключително рядка, няколкостотин души имат гени, които пряко допринасят за болестта на Алцхаймер.
Болестта засяга човек по различен начин, затова симптомите варират.
Симптомите на заболяването в исторически план за първи път са идентифицирани от Emil Kraepelin, а невропатологията е наблюдавана от Alois Alzheimer през 1906 г. Ранният Алцхаймер е с по-големи последствия от късно настъпилия, защото паметовият дефицит настъпва в първите години на зрялата възраст. Доказано е, че основно се засяга областта на мозъка, която обработва сензорната информация, доставена от очите.
Сред рисковите фактори се включват травми на главата, депресия, хипертония.
Болните със синдром на Даун имат повишен риск от Алцхаймер. Приблизително 1/3 от младите хора с деменция имат болест на Алцхаймер. Другите видове деменция, които се срещат при по-млади хора включват:
Фронтотемпорална деменция - често се нарича болест на Пик. При нея са налице група нарушения, които засягат поведение, емоции, комуникация и познания. Основната разлика в ранните симптоми включва увреждане на краткотрайната памет при Алцхаймер и запазени такива при фронтотемпоралната деменция, с прояви на по-горе изброените й симптоми.
Съдова деменция - свързана е с нарушения на мозъчните съдове, обикновено след инсулт. Симптомите й могат да бъдат редувани от атаки и стабилно състояние, докато при Алцхаймер са прогресивни.
Корсаков синдром - той се предшества от употреба на алкохол и включва липса на витамин В1. Засяга се първо зрението и координацията на тялото.
Болест на Хънтингтън - прогресивно невродегенеративно заболяване, при което мозъчните клетки (неврони) започват да се променят и създават физически, когнитивни и емоционални проблеми.
Деменция при болестта на Alzheimer с ранно начало се унаследява по автозомно-доминантен път. Болестта на Алцхаймер се характеризира като заболяване на протеините, наречено още протеинопатия, причинено от натрупване на плаки от амилоиден бета протеин и тау протеин в мозъка.
Протеинопатията се дължи на мутация в един от трите гена:
- АРР
- пресенилин 1
- пресенилин 2
Около 13% от случаите на ранно възникване на болестта на Алцхаймер са с генетична предразположеност.
Ранните симптоми включват забравяне на важни неща, особено наскоро научени, питане за една и съща информация отново и отново, проблеми в решаването на основни задачи като плащане на сметки и следване на рецепта, загуба на представа за дата и час, място, проблеми с възприятието, влошена преценка, промени в настроението. Апатията (липса на загриженост, интерес, ентусиазъм) навежда на мисълта за депресия, но след приложение на антидепресанти лечението търпи провал, болният не се повлиява.
Късните симптоми са тежки промени в настроението и поведението, задълбочаване на объркването, подозрения към близките, проблеми с говор, преглъщане или ходене, както и тежка загуба на памет.
Тъй като тази болест засяга хора в активна възраст, симптомите могат да се наблюдават на работното място:
- Объркване - чувство за загуба на предмет, несигурност в плановете за деня, оглеждане наоколо, лоша преценка. Правят много разходи за ненужни неща, не поддържат обичайната си добра лична хигиена.
- Лесно претоварване - ако към ежедневните задачи се добави друга инцидентно, то засегнатият я чувства като непосилна. Понякога мисълта за организация на деня е изтощителна.
- Затруднение при изучаването на нови способности.
- Гъвкавостта и способността за адаптиране са ограничени.
- Трудности при формиране на изречения и откриване на подходящи думи - човек може да има проблем с поддържането на разговор или да се повтаря, спират в средата на разговора, дефинират думи неправилно.
- Намалена ефективност - отнема повече време за вършенето на определена работа.
- Промени в личността - лесна раздразнителност, разсеяност, недоверие и параноя.
Най-честият симптом от ранните е затруднено запомняне на скорошните събития (загуба на краткотрайна памет). В хода на болестта симптомите могат да включват затруднения с изказа, дезориентация (включително лесно да се загубят), промени в настроението, липса на мотивация, неспособност да се грижат за себе си и поведенчески проблеми. Постепенно функциите на човек се редуцират.
Въпреки че скоростта на прогресия може да варира, заболяването е дегенеративно, т.е. след 10 години от първите признаци неизбежно ще доведе до фатални прогресиращи последствия. Болните могат да забравят дори елементарните ежедневни действия като това как да мият косата си.
Диагностицирането е трудно, защото лекарите обикновено не мислят за това заболяване преди 65 г., колкото и симптомите да са показателни. Може да бъде дълъг процес и да отнеме повече от 2 години. Лекарите по-скоро се насочват към стрес на работното място, депресия или се стига до предложения за коренно различни диагнози от двама специалисти. Няма конкретен тест, който да потвърди, че има ранно начало на болестта. Лекарят взима под внимание дали в семейството има друг болен от същото заболяване. Правят се някои тестове за памет и решаване на проблеми. Болният се затруднява да повтори показани му от лекаря движения на крайниците.
Най-показателни са резултатите от ядрено-магнитния резонанс. Той визуализира плаките в главния мозък. Има разлики обаче, които отличават стандартно настъпилия с ранния Алцхаймер. Например свиването на хипокампуса и темпоралните лобове (дялове) е по-малко, а засягането на париеталните - по-изявено. Също така, промените в бялото вещество (нервните влакна, които свързват части от главния с гръбначния мозък), могат да бъдат по-значими.
Терапевтичните усилия са насочени към повишаване нивото на ацетилхолина. За лечение на деменция при болестта на Alzheimer с ранно начало се прилагат холинергични лекарства, инхибитори на МАО и ноотропни лекарства. В терапевтичния процес могат да участват медицински специалисти от различни области.
Създадена е експериментална ваксина, която ликвидира амилоидните плаки в мозъка при някои пациенти, но не е имала значителен ефект върху деменцията.
Verubecestat е експериментално лекарство за лечението на Алцхаймер. В началото на 2017 г. този тест беше спрян, защото изследващите прецениха, че практически е невъзможно да се изведе положителен клиничен ефект.
Лечението на късен етап няма да промени по никакъв начин хода на заболяването. Има някои лекарства, които облекчават симптомите. Такива са Donepezil, Galantamine, Memantine, Rivastigmine, Donepezil/Memantine. Провеждат се клинични изпитвания с тестово лечение.
Учените не са открили превенция за болестта на Алцхаймер. Някои факти твърдят, че ранното й откриване може да доведе до по-добри възможности за лечение. След 65-годишна възраст на всеки 5 години рискът от Алцхаймер се удвоява. Така на 85 г. шансът от развитие на болестта е 50%. Въпреки че няма лечение на този етап, пациентът може да поддържа тонуса на ума и тялото си с рационално и здравословно хранене, редовни упражнения, намаляване приема на алкохол, техники за релаксация и понижаване на стреса.
Симптоми и признаци при Деменция при болестта на Alzheimer с ранно начало (G30.0+) МКБ F00.0
- Тревожност
- Объркване
- Трудност при преглъщане
- Симптоми на речта
- Поведенчески симптоми
- Симптоми на депресия
Библиография
https://www.alz.org/alzheimers-dementia/what-is-alzheimers/younger-early-
onset
https://en.wikipedia.org/wiki/Alzheimer%27s_disease
https://www.webmd.com/alzheimers/guide/early-onset-alzheimers#2
https://www.webmd.com/alzheimers/guide/alzheimers-types
https://www.verywellhealth.com/younger-people-dementia-alzheimers-98751
https://www.verywellhealth.com/do-you-have-early-onset-alzheimers-98065
https://www.hopkinsmedicine.org/healthlibrary/conditions/nervous_system_disor
ders/early-onset_alzheimers_disease_134,63
https://www.medicalnewstoday.com/articles/322240.php
https://en.wikipedia.org/wiki/Early-onset_Alzheimer%27s_disease
https://www.brightfocus.org/alzheimers/article/early-onset-alzheimers-disease
http://columbianeurology.org/neurology/staywell/document.php?id=42072
Коментари към Деменция при болестта на Alzheimer с ранно начало (G30.0+) МКБ F00.0