Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Медицинска енциклопедия Заболявания Психични и поведенчески разстройства Органични, включително симптоматични, психични разстройства Деменция при други болести, класифицирани другаде

Деменция при други болести, класифицирани другаде МКБ F02*

от 29 дек 2012г., обновено на 08 дек 2022г.
Автор: Д-р Иванина Вълчева
Деменция при други болести,  класифицирани другаде МКБ F02* - изображение
  • Инфо
  • Видове
  • Продукти
  • Библиография
  • Коментари
Инфо
Инфо
Видове
Продукти
Библиография
Коментари

Деменцията е загубата на вече придобити когнитивни функции като мислене, запомняне и разсъждение, както и поведенчески способности, до такава степен, че да пречи на ежедневния живот и дейностите на човека. Някои хора с деменция не могат да контролират емоциите си, а личността им може изцяло да се промени. Деменция при други болести, класифицирани другаде, варира по тежест от най-леката степен, когато функционирането на човека не е засегнато, до най-тежката фаза, когато болният зависи изцяло от другите, за да извършва основните дейности на живот.

предаване на импулси между неврониСимптомите на деменция започват, когато нервните клетки (неврони) се увреждат и спират да работят, губят връзка помежду си и умират. Симптомите обикновено започват в напреднала възраст, след 65 години, съществуват обаче и ранно настъпили форми след 40 г. Този вид деменция не е нормална част от стареенето.

Причините за деменция варират в зависимост от вида мозъчни промени, които я причиняват. Понякога те са комбиниран тип — два или повече вида причинители. Болести, на фона, на които се развива това състояние биват:

  1. Деменция при болестта на Pick.
  2. Деменция при болестта на Creutzfeldt-Jakob.
  3. Деменция при болестта на Huntington.
  4. Деменция при болестта на Parkinson.
  5. Деменция при болест, предизвикана от вируса на човешкия имунодефицит [HIV].

Всички те са по-рядко срещани. Около 60%-80% от деменциите се дават на болестта на Alzheimer. Заболяванията от този тип са както генетично обусловени, така и могат да възникнат де-ново. При наличието на болен човек в семейството, вероятността да се унаследи е над 50%.

Деменция при болестта на Pick

Обхваща фронталния (челен) и темпоралния (слепоочен) дял на мозъка. Поради тази причина е възможно да се срещне и под други имена, например:

  • фронтотемпорална дегенерация
  • фронтотемпорална деменция
  • комплекс на Pick
  • фронтална деменция
  • фронтотемпорална лобарна (частична) деменция

От всички видове деменции, болестта на Pick заема около 10 до 20%. Характеризира се с атрофия (намаляване размерите) на засегнатите области. Първите нарушения, открити от Arnold Pick през 1892 г., това е натрупването на тау протеин в мозъчните структури, наречен телца на Pick.

В зависимост от симптоматиката, се разделя на четири типа:

  1. Поведенчески вариант - оказва значително влияние върху поведението, което води до социално неуместни действия и емоции.
  2. Първична прогресивна афазия - основният компонент на този тип фронтотемпорална деменция е афазията, която се отнася до увреждане на говорните способности. Това може да повлияе както на способността за комуникация, така и на разбирането.
  3. Прогресивна свръхядрена парализа - засяга баланса и движението, както и познавателни способности. Важен симптом тук е нарушеното движение на очите.
  4. Кортикобазална дегенерация - симптомите често се появяват като мускулна слабост и тремор (треперене) и обикновено започват само от едната страна на тялото. Проблеми с паметта и поведението също се развиват с напредването на това заболяване.

Лечението се осъществява чрез Levodopa и антипсихотици. При проява на обсесивно-компулсивни симптоми, те се повлияват добре от селективни инхибитори на обратното захващане на серотонина. Понякога терапевтични схеми включват и холинестеразни инхибитори. Прогнозата не е добра. До летален изход може да се достигне в голям диапазон - 2 до 20 години след поставяне на диагнозата. Натрупаният тау протеин се доказва най-убедително под микроскоп при аутопсия.

деменция при други болести, класифицирани другаде

Деменция при болестта на Creutzfeldt-Jakob

Причинителят е протеин, наречен прион. Води до фатални дегенеративни мозъчни промени. Обикновено стартира около 60 г. Известно е още като болест на ''луда крава''. В зависимост от причината за възникване, се дели на три подтипа:

  • спорадична, причинена от неправилно нагъване на прион-протеина, обхваща 85% от случаите;
  • фамилна, причинена от наследствена мутация на прион-протеиновия ген, около 15%;
  • придобита, причинена от замърсяване на тъкани със заразени инструменти, например при медицинска процедура (изключително рядко);

Ранните симптоми включват загуба на памет, поведенчески нарушения и координация, както и визуални смущения от типа на халюцинациите. По-късно се стига до деменция, неволни движения, слепота, слабост и кома. За диагностиката, важно място заема електроенцефалограмата. Не съществува специфично лечение. Опиоидите са използвани за облекчаване на болков синдром, докато Clonazepam повлиява двигателните симптоми.

Деменция при болестта на Huntington

Тя е прогресивно мозъчно заболяване, причинено от дефект в хромозома 4. Характеризира се с автозомно-доминантно унаследяване, което означава, че дете на родител с Huntington, има много голям процент вероятност да се разболее с годините.

Симптомите обикновено се появяват между 30-50 години, но могат да присъстват още на 2, най-късно до 80 г.
Създава прогресивен спад в мисленето, разсъжданията, планиране, преценка, както и паметта. Промени в настроението и поведението, като необичаен гняв, депресия, тревожност и раздразнителност, но основно значение имат неконтролираните движения на тялото. Симптомите могат да включват и трудности при намирането на точната дума (аномия) и разпознаване на обекти (агнозия). В късния стадий на заболяването всички интелектуални (когнитивни) функции са силно увредени. Друг, често срещан симптом е обсесивно-компулсивното поведение, при което човек повтаря действие или въпрос отново и отново. Понастоящем няма конкретно лечение за деменцията при болест на Huntington. Приложението на медикаменти е насочено към контролиране на симптоматиката.

Деменция при болестта на Parkinson

Това заболяване е описано от James Parkinson почти 100 години преди Alois Alzheimer да изучи болестта на Алцхаймер. Развива се между 50 и 65 години. Причините за това към момента все още не са изяснени. Около 10% от случаите са генетично обусловени. Свързано е с промяна и загуба на неврони. Като резултат води до намалено производство на допамин.

За диагностика се мисли, когато са на лице поне два от следните три симптома: забавени движения (брадикинезия), мускулна ригидност и тремор в покой. Разглежда се и добавъчна симптоматика като безизразно лице, тиха реч, затруднено преглъщане и походка. Често срещани са и проблемите със съня, нарушена REM фаза. Характеризира се с бързо движение на очите в момент, в който трябва да са в покой. Последното се повлиява добре от лечение с Clonazepam.

Деменция при болест, предизвикана от вируса на човешкия имунодефицит [HIV]

СПИНВирусът на HIV, причинява заболяване, което отслабва имунната система и затруднява организма да се бори с инфекциите, наречено синдром на придобита имунна недостатъчност (СПИН). Когнитивните увреждания, свързани с ХИВ, се проявяват с намалено внимание, депресивни състояния, влошена концентрация и отслабена памет. Пациентите с HIV в ранните етапи показват леки затруднения в концентрацията и вниманието. При напреднали случаи на свързана с HIV деменция се наблюдава забавяне на речта, нарушена мисъл, нехарактерно поведение, моторна дисфункция, която е представена от загуба на фин двигателен контрол, водещ до тромавост, нарушен баланс и тремор.

Хората, диагностицирани с деменция, живеят в продължение на години след диагнозата. Може да изглежда, че деменцията не е фатално заболяване поради този факт. Въпреки това, късният етап се счита за терминален, тъй като болните са изцяло зависими от друг.

Важно за деменция при други болести, класифицирани другаде е да се изучи историята на заболяването, как е стартирало то, дали има друг в семейството, които боледува от същия вид деменция. Препоръчителен е приемът на достатъчно витамини със здравословна и рационална диета, спиране на алкохола и тютюнопушенето.

4.0/5 6 оценки

Видове Деменция при други болести, класифицирани другаде МКБ F02*

  • F02.0 Деменция при болестта на Pick (G31.0+)
  • F02.1 Деменция при болестта на Creutzfeldt-Jacob (A81.0+)
  • F02.2 Деменция при болестта на Huntington (G10+)
  • F02.3 Деменция при болестта на Parkinson (G20+)
  • F02.4 Деменция при болест, предизвикана от вируса на човешкия имунодефицит [HIV] (B22.0ї)
  • F02.8 Деменция при други уточнени болести, класифицирани другаде

Продукти свързани със ЗАБОЛЯВАНЕТО

ТЕБОКАН ФОРТЕ таблетки 120 мг * 30
40.91лв.

ТЕБОКАН ФОРТЕ таблетки 120 мг * 30

ТЕБОКАН таблетки 80 мг * 60
53.05лв.

ТЕБОКАН таблетки 80 мг * 60

НООТРОПИЛ таблетки 800 мг * 30 БЕСТА МЕД
10.49лв.

НООТРОПИЛ таблетки 800 мг * 30 БЕСТА МЕД

НООТРОПИЛ таблетки 1200 мг * 20 БЕСТА МЕД
6.73лв.

НООТРОПИЛ таблетки 1200 мг * 20 БЕСТА МЕД

ТЕБОКАН МАКС таблетки 240 мг * 30
71.86лв.

ТЕБОКАН МАКС таблетки 240 мг * 30

Библиография

https://www.nia.nih.gov/health/what-dementia
https://www.medicalnewstoday.com/articles/142214.php
https://www.verywellhealth.com/what-is-frontotemporal-dementia-98747
https://en.wikipedia.org/wiki/Creutzfeldt%E2%80%93Jakob_disease
https://www.alzheimercalgary.ca/about-alzheimers-and-dementia/types-of-dementia/huntingtons-disease-dementia
https://www.dementiaforum.org/learn-more/diseases/huntingtons-disease/
https://www.brightfocus.org/alzheimers/article/alzheimers-and-parkinsons-disease-similarities-and-differences
https://en.wikipedia.org/wiki/HIV-associated_neurocognitive_disorder

Коментари към Деменция при други болести, класифицирани другаде МКБ F02*

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Деменция при други болести,  класифицирани другаде МКБ F02*
    www.framar.bg 
    на 18 May 2025 в 22:13
    Коментирайте "Деменция при други болести, класифицирани другаде МКБ F02*"
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

Слуз в изпражненията, урината, храчки и сополи - цветове, причини, свързани болести

преди 70 дни, 1 час и 56 мин.

6000 ПРИЧИНИ ЗА ДЕЙСТВИЕ - ПОДКРЕПА НА ПАЦИЕНТИТЕ С РЕДКИ БОЛЕСТИ - 2025

преди 100 дни, 7 часа и 18 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Услуги в България на speedybook.pro

преди 2 дни, 10 часа и 18 мин.

Какво представлява прозяването

преди 7 дни, 1 час и 18 мин.

Кои са летните фестивали, които ще посетите?

преди 7 дни, 1 час и 29 мин.

Шалгам - сок от виолетов морков за детоксикация

преди 7 дни, 1 час и 36 мин.
Всички

АНКЕТА

Прозрачна ли е благотворителността в България?

Виж резултатите

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

ПОУМОН ХИСТАМИН 30 СН

РУУФ РАТ КАПАН ЗА МИШКИ И ПЛЪХОВЕ С ЛЕПИЛО 18 / 13 см CATCHMASTER

НИВЕА СЪН PROTECT & MOISTURE ХИДРАТИРАЩ СЛЪНЦЕЗАЩИТЕН СПРЕЙ ПОМПА SPF50+ 270 мл

СОЛИНГЕН МАГНУМ КЛЕЩИ ЗА НОКТИ 003

ОРТОТЕХ ОРТО СОФТ РАЗДЕЛИТЕЛИ ЗА ПРЪСТИ ХАЛУКС ПРОТЕКТ

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

V08BA рентгеноконтрастни средства, съдържащи бариев сулфат

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 16:39:11

МАГНЕЗИЕВ БИСГЛИЦИНАТ капсули 200 мг * 120 НАТУРАЛ ФАКТОРС

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 16:27:52

V08BA рентгеноконтрастни средства, съдържащи бариев сулфат

Коментар на: Десислава Петрова от 16 май 2025г. в 16:20:59

МАГНЕЗИЕВ БИСГЛИЦИНАТ капсули 200 мг * 120 НАТУРАЛ ФАКТОРС

Коментар на: Петя Петкова от 16 май 2025г. в 15:53:33

НИЛАЦИД ГАСТРОГЕЛ саше * 20

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 15:24:57
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на интернет портал от Valival