Органичен амнестичен синдром, непредизвикан от алкохол и други психоактивни вещества МКБ F04
Амнезията е състояние, характеризиращо се със загуба на памет. Органичен амнестичен синдром, непредизвикан от алкохол и други психоактивни вещества, обикновено се наблюдава при засягане на хипоталамо-диенцефалната система или областта на хипокампа — структурите, свързани с паметови процеси. Основните етиологични причини за амнестични разстройства са: недостиг на тиамин, хипогликемия, припадъци, черепно-мозъчни травми, мозъчни тумори и съдови процеси (особено в областта на таламуса и темпоралния лоб), енцефалити от Herpes simplex, хипоксия, множествена склероза и други. Нарушен метаболизъм на тиамин се получава и чрез директно инактивиране на някои лекарства, включително метронидазол и флуороурацил.
Повече информация за анатомия на мозъка, може да се прочете в статията:
Синдромът на Korsakoff е хронично нарушение на паметта, причинено от тежък дефицит на тиамин (витамин В1). Тиаминът помага на мозъчните клетки да произвеждат енергия от захарите, включително в мускулите, хепатоцитите (структурни клетки на черния дроб) и невроните. Когато нивата му паднат твърде ниско, мозъчните клетки не могат да генерират достатъчно енергия, за да функционират правилно. От това, че клетките губят способността си да произвеждат енергия, в организма се натрупва млечна киселина и свободни кислородни радикали. В рамките на няколко дни настъпва клетъчна смърт. Мозъкът е много чувствителен в това отношение, като резултат се появяват лезии (увреждания на тъканта) върху различните му области.
Най-често се причинява от злоупотреба с алкохол, но може да бъде свързан със СПИН, онкологично заболяване, което се е разпространява в цялото тяло, хронични инфекции, неконтролирано повръщане, лошо хранене, прекалено строга диета, анорексия или бъбречна диализа (намалява абсорбцията на витамин В1). Той е често срещан и при хора, чиито органи не абсорбират правилно храната (малабсорбция). Органичен амнестичен синдром, непредизвикан от алкохол и други психоактивни вещества, често е клинична диагноза, поставяна по преценка на лекаря от причината за симптомите на дадено лице.
Енцефалопатията на Wernicke се причинява от дефицит на тиамин. Недиагностициран или неадекватно лекуван може да доведе до синдром на Korsakoff. Въпреки, че засяга предимно паметта, проучванията показват широк спектър от когнитивни нарушения. Енцефалопатията на Wernicke и синдромът на Korsakoff се включват заедно в синдром на Wernicke-Korsakoff. За да бъде поставена тази диагноза е необходима пълната класическа триада — очни аномалии, атаксия и променено психично състояние.
Синдромът на Korsakoff, индуциран от прекомерна употреба на алкохол е широко проучен, но информацията за неалкохолната етиология е много оскъдна. Едва наскоро стана ясно, че много пациенти развиват такъв вид Корсаков синдром. Въз основа на проучвания от аутопсии, най-малко 94% от пациентите с неалкохолен синдром на Korsakoff не са диагностицирани по време на живота им. В сравнение с алкохолния Корсаков синдром, неалкохолният може да бъде по-чест при жени и по-млади пациенти и има по-висока преживяемост. За разлика от алкоходния, при неалкохолния синдром на Korsakoff атрофичните промени не са чести. Невропсихологичната оценка обикновено показва увреждане на антероградната памет.
Заключения от проучвания на група пациенти сочат, че всички са имали анормални резултати от невропсихологични тестове, предимно в паметта. Невропсихологичните находки обаче не са еднакви. Нарушението на логическата мисъл и работната памет е доказано, а тестът за памет на списъка с думи показва нормални резултати. Друг пациент има занижено внимание в допълнение към нарушената памет. При трети пациент, тестът с памет на списъка с думи е с лоши резултати, но логическият тест на паметта е нормален. Запазени са изпълнителните функции, с изключение на планирането и предвиждането, които са нарушени при всички изследвани пациенти.
Симптоматично причинява проблеми при усвояването на нова информация, невъзможността да се запомнят последните събития. Затрудненията с паметта могат да бъдат поразително тежки, докато другите видове социални умения са относително незасегнати. Например, пациентите изглеждат в състояние да водят последователен разговор, но по-късно не могат да си спомнят за него, с кого и какво са говорили. Те могат да “конфигурират” или да съставят информация, която не успяват да си спомнят след това. Те не "лъжат", а всъщност дори са склонни да повярват на своите измислени обяснения. Човекът може също да види или чуе неща, които не са реално съществуващи.
Емоционалните симптоми са общи, включващи апатия, лека еуфория или липса на реакция като вълнение, спонтанността и инициативата понякога са намалени. Конфабулацията е поразителна ранна характеристика. Объркани пациенти несъзнателно измислят въображаеми или объркани разкази за събития, които не могат да си спомнят. Тези измислици могат да бъдат толкова убедителни, че слушателят дори да не се усъмни в достоверността им.
В диагностичен план няма специфични лабораторни тестове или процедури за образна диагностика, за да се потвърди. Синдромът понякога може да бъде трудно идентифициран, защото е понякога е замаскиран от симптоми на други състояния. Ядрено-магнитният резонанс е нормален. Не е подходящ за доказване на това заболяване, тъй като е скъпоструващ и недостатъчно конкретен, но в някои ситуации може да отхвърли друга вероятна диагноза или травма на главата. Понякога увреждането на фронтотемпроалните дялове на мозъка могат да бъдат характеристика на този вид Корсаков синдром.
Лечението на органичен амнестичен синдром, непредизвикан от алкохол и други психоактивни вещества, се състои от заместителна терапия с тиамин, понякога заедно с други витамини. Очаква се успешно възстановяване. Въпреки това, в някои случаи объркването може да отнеме известно време, за да изчезне, а дори възстановяването на паметта може да отнеме до една година. В по-късните етапи, ако увреждането на мозъка е необратимо, болните имат трайни проблеми с паметта и походката, например липса на мускулна координация и изтръпване или слабост в крайниците.
Важно при тези болни е поддържането на балансирана диета с достатъчно тиамин. Храни, богати на витамин В1 са ориз, спанак, портокали, мляко, чисто свинско месо, грах, пълнозърнест хляб. Обърканият или дезориентиран човек не трябва да се оставя сам. Необходим е надзор, за да гарантира, че лицето не се отдалечава от дома си, не оставя печката включена или течаща вода. Проблемите с краткосрочната памет включват объркването на човек, може да повтаря същия въпрос отново и отново. Решаването на проблема с честото повторение, включва подхода на опит и комбинация от стратегии. Първо, бъдете търпеливи и реагирайте спокойно. Поставете напомняния във вид на бележки в къщата, за да помогнете на човека да се чувства по-сигурен, например вечерята е в 18:00 часа. Друга стратегия е припомнянето в позната обстановка и материали, например кратка разходка в близкия парк, разказване на истории върху стара снимка и т.н.
Симптоми и признаци при Органичен амнестичен синдром, непредизвикан от алкохол и други психоактивни вещества МКБ F04
- Проблеми с паметта
- Изгубване на паметта
- Нарушена способност за запаметяване
- Неврологичен дефицит
- Нарушения на паметта
- Временна загуба на паметта
Лечение на Органичен амнестичен синдром, непредизвикан от алкохол и други психоактивни вещества МКБ F04
Продукти свързани със ЗАБОЛЯВАНЕТО
Библиография
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5992887/
https://www.alz.org/alzheimers-dementia/what-is-dementia/types-of-dementia/korsakoff-syndrome
https://www.caregiver.org/wernicke-korsakoff-syndrome
https://www.msdmanuals.com/professional/special-subjects/recreational-drugs-and-intoxicants/korsakoff-psychosis
https://www.healthline.com/health/wernicke-korsakoff-syndrome#prevention
https://www.frontiersin.org/articles/10.3389/fpsyt.2018.00204/full
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4979979/
Коментари към Органичен амнестичен синдром, непредизвикан от алкохол и други психоактивни вещества МКБ F04