Лактат (Млечна киселина)
› Въведение
› В кои случаи се препоръчва провеждането на изследването
› Необходима ли е предварителна подготовка
› Метод на провеждане на изследването
› Какво ще усещате по време на изследването
› Има ли рискове от провеждането на изследването
› Резултати от проведеното изследване
› Кога не трябва да провеждате изследването
Въведение
Лактатът (йонната форма на млечна киселина) е едно от веществата, произвеждани от клетките, докато тялото превръща храната в енергия (клетъчен метаболизъм), като най-високото ниво на производство е в мускулите.
В зависимост от pH, лактатът понякога присъства под формата на млечна киселина. Въпреки това, при неутрално pH, поддържано от тялото, по-голямата част от него присъства в кръвта под формата на лактат.
Обикновено нивото на лактат в кръвта е ниско. Лактатът се произвежда в излишък от мускулните клетки, червените кръвни клетки, мозъка и други тъкани, когато няма достатъчно кислород на клетъчно ниво (анаеробни условия) или когато основният начин за производство на енергия в клетките на тялото е нарушен. Излишъкът на лактат може да доведе до лактатна ацидоза.
Основната част от производство на енергия в клетките се осъществява в митохондриите. Митохондриите използват глюкоза и кислород, за да произвеждат АТФ (аденозин трифосфат) - основният източник на енергия за тялото. Този процес се означава като аеробно производство на енергия.
Всеки път, когато клетъчните нива на кислород намаляват и/или митохондриите не функционират правилно, тялото трябва да използва по-малко ефективен метод за производство на енергия, за да метаболизира глюкозата и да произвежда АТФ. Това се означава като анаеробно производство на енергия и основният страничен продукт е млечна киселина, която се обработва (метаболизира) от черния дроб.
Млечната киселина може да се натрупа в тялото и кръвта, когато се произвежда по-бързо, отколкото черният дроб може да я разгради.
Излишъкът на лактат може да е резултат от:
- липса на кислород (хипоксия)
- наличие на състояние, което причинява повишено производство на лактат
- наличието на състояние, което причинява намален клирънс на лактат от тялото
Когато производството на млечна киселина се увеличи значително, състоянието се означава като хиперлактатемия, което след това може да прогресира до лактатна ацидоза, тъй като се натрупва повече млечна киселина. Тялото често може да компенсира ефектите от хиперлактатемията, но лактатната ацидоза може да бъде тежка и така да наруши киселинно-алкалния (pH) баланс на човека и да причини симптоми като мускулна слабост, учестено дишане, гадене, повръщане, изпотяване и дори кома.
Лактатната ацидоза се разделя на два типа: А и В.
Тип А е по-често срещан и може да се дължи на неадекватно усвояване на кислород в белите дробове и/или на намален кръвен поток (хипоперфузия), което води до намален транспорт на кислород до тъканите.
Най-честата причина за това е шок от различни причини, включително травма и загуба на кръв, но може да се дължи и на състояния като инфаркт, застойна сърдечна недостатъчност и белодробен оток.
Тип B се причинява от състояния, които повишават количеството лактат/млечна киселина в кръвта, но не са свързани с намалена наличност на кислород.
В кои случаи се препоръчва провеждане на изследването
Изследването се назначава основно, за да се определи дали е налице лактатна ацидоза - ниво на лактат, което е достатъчно високо, за да наруши алкално-киселинното равновесие (рН).
Лактатната ацидоза най-често се причинява от недостатъчно количество кислород в клетките и тъканите (хипоксия).
Признаците и симптомите на хипоксия може да включват:
- недостиг на въздух
- тахипнея
- бледост
- изпотяване
- гадене
- мускулна слабост
- болка в корема
- кома
Ако е налице състояние, което може да доведе до намалено количество кислород в клетките и тъканите, като шок или застойна сърдечна недостатъчност, този тест може да се използва за откриване и оценка на тежестта на хипоксията и лактатната ацидоза. Може да бъде назначен заедно с изследване на кръвните газове.
Тъй като лактатната ацидоза може да бъде причинена и от състояния, които не са свързани с нивата на кислород, това изследване може да се използва за оценка на състоянието при заболяване, което може да доведе до повишени нива на лактат и има признаци и симптоми на ацидоза.
Тестът за лактат може също да се използва като част от първоначалната оценка при пациент, за когото се подозира, че има сепсис. Ако човек със сепсис може да бъде ранно диагностициран и лекуван своевременно, шансовете му за възстановяване се подобряват значително
Проследяване на нивата на лактат могат да се използват за подпомагане на проследяването на хипоксията и отговора към лечението при пациент, който се лекува за остро състояние, като сепсис, шок или инфаркт, или хронично състояние, като тежка застойна сърдечна недостатъчност, бъбречна недостатъчност или неконтролиран диабет.
*pH е отрицателен десетичен логаритъм от концентрацията на водородни йони. Служи като показател за киселинността. Приема стойности от 0 до 14, като в химията неутралното pH е равно на 7. В кръвта за нормални стойности се приемат 7.35-7.45 (стойности под 7.35 се означават като ацидоза - повече киселини кръвта, а над 7.45 - алкалоза - повече основи).
Необходима ли е предварителна подготовка
Преди изследването е необходимо да се преустанови приема на храна и течности (с изключение на вода) в продължение на поне 8-10 часа.
Трябва да се избягва физическо натоварване в продължение на няколко часа преди теста, тъй като това може да доведе до временно повишаване на нивата на млечна киселина.
По време на вземането на кръвната проба не трябва да се свива юмрук.
Преди изследването е необходимо да информирате лекаря си за всички лекарства и хранителни добавки, които приемате, тъй като някои лекарствени средства могат да повлияят на получените резултати, включително:
- метформин
- лекарства за лечение на ХИВ
- Аспирин
Преди изследването не трябва да се прави интравенозна инфузия, която би повлияла на алкално-киселинния баланс.
Метод на провеждане на изследването
За изследването на лактат е необходимо да се вземе венозна кръв, като подробна информация за вземането на кръв от медицински специалист ще намерите в:
» Изследване на кръв
Вземането на кръвна проба обикновено се извършва или без използването на турникет, или с турникет, който не се освобождава по време на вземането на кръв. Използването на турникет, освобождаването му и стискането на юмрук може да повиши нивата на лактат в кръвната проба.
В случаи, когато изследването на млечна киселина се съчетава с кръвно-газов анализ, може да се използва артериална кръв. Артериалната кръвна проба се взема най-често от радиалната или бедрената артерия.
Какво ще усещате по време на изследването
Подробна информация за това, което е възможно да усетите при вземането на кръв, необходима за този тест, ще намерите в:
» Изследване на кръв
Има ли рискове от провеждане на изследването
Вземането на кръв като цяло се смята за нискорискова процедура, но както при всяко изследване и при това са възможни усложнения.
Подробна информация за възможните рискове при вземането на кръв, необходима за провеждане на това изследване, ще намерите при:
» Изследване на кръв
Резултати от проведеното изследване
Изследването за лактат измерва нивото на лактат в кръвта в даден момент от време. Нормалното ниво на лактат показва, че човек няма лактатна ацидоза, че има достатъчно кислород на клетъчно ниво и/или че неговите признаци и симптоми не са причинени от лактатна ацидоза.
Наличието на излишък на лактат не позволява поставянето на окончателна диагноза.
Трябва да се вземат предвид анамнезата на дадено лице, физикалния преглед и резултатите от други диагностични тестове, за да определи причината и да диагностицира основното състояние или заболяване.
Резултатите от изследването могат да варират между различните лаборатории.
Нормални стойности:
- венозна кръв: 0.5-2.2 mmol/l
- артериална кръв: 0.5-1.6 mmol/l
Отклонения от нормата:
Високите нива на лактат в кръвта означават, че заболяването или състоянието, което човек има, причинява натрупването на лактат.
Като цяло, по-голямото увеличение на лактата означава по-голяма тежест на състоянието.
Когато е свързано с липса на кислород, повишаването на лактата може да означава, че органите не функционират правилно.
Редица състояния могат да причинят повишени нива на лактат. Те се разделят на две групи според механизма, по който предизвикват лактатна ацидоза.
Тип А лактатна ацидоза, най-често срещаният тип, може да се дължи на състояния, които причиняват дихателни нарушения (недостатъчно вдишване на кислород в белите дробове) и/или причиняват намален кръвоток, което води до намален транспорт на кислород до тъканите (намалена тъканна перфузия).
Примерите за състояния от тип А включват:
- шок от травма или голяма загуба на кръв
- тежка дехидратация
- сепсис
- инфаркт
- застойна сърдечна недостатъчност
- тежко белодробно заболяване или дихателна недостатъчност
- белодробен оток
- тежка анемия
- отравяне с въглероден оксид
- белодробна емболия
Лактатна ацидоза тип В не е свързана с доставянето на кислород, а отразява прекомерната консумация на кислород или метаболитни проблеми.
Примери за състояния от тип B включват:
- чернодробно заболяване
- бъбречно заболяване
- неадекватно лекуван (неконтролиран) диабет
- тежки инфекции (както сепсис, менингит)
- левкемия
- СПИН
- редки заболявания на съхранението на гликоген (като глюкозо-6-фосфатазен дефицит)
- употреба на определени лекарства - аспирин (салицилати), метформин, изониазид
- излагане на токсини като цианид, метанол, етилен гликол
- дефицит на тиамин (витамин B1)
- редки наследствени метаболитни и митохондриални заболявания, които са форми на мускулна дистрофия и засягат нормалното производство на АТФ
- усилено физическо натоварване
При наличието на признаци и симптоми на менингит значително повишените нива на лактат в цереброспиналната течност предполагат бактериален менингит, докато нормалните или леко повишени нива е по-вероятно да се дължат на вирусен менингит.
Когато някой се лекува за лактатна ацидоза или хипоксия, намаляващите концентрации на лактат с течение на времето отразяват отговора на лечението.
Кога не трябва да провеждате изследването
Факторите, които могат да възпрепятстват изследването на лактат (млечна киселина) или да повлияят на резултатите от теста, включват:
- Неправилно вземане на кръвната проба
- Неправилно съхранение и транспортиране на взетата кръвна проба
- Хемолиза на кръвната проба
- Интравенозни инжекции или инфузии, които променят алкално-киселинното равновесие
- Физическо натоварване
- Хипервентилация
- Шоково състояние
- Инфекция
- Неконтролиран диабет
- Дефицит на тиамин (витамин В1)
- Прием на алкохол
- Прием на някои медикаменти - метформин, Аспирин, епинефрин
Коментари към Лактат (Млечна киселина)