Недоимък на тиамин МКБ E51
› Симптоми
› Диагноза
› Лечение
Витамин В1
Недоимък на тиамин е рядко срещано заболяване. Тиаминът е витамин от водоразтворимите витамини от група В, наричан още витамин В1. Витамин B1 се съдържа в храни като зърнени култури, боб, ядки и месо. Често е в комбинация с други витамини от група B. Витамин В комплекс обикновено включва витамин В1 (тиамин), витамин В2 (рибофлавин), витамин В3 (ниацин), витамин В5 (пантотенова киселина), витамин В6 (пиридоксин), витамин В12 (цианокобаламин), и фолиева киселина. Въпреки това, някои продукти не съдържат всички съставки, а някои могат да включват и други като биотин, пара-аминобензоена киселина (РАВА), холин битартарат и инозитол.
Допълнителна информация може да прочетете на:
» Витамини от група В (В-комплекс)
Погълнат чрез храната, тиамина от храната се абсорбира в тънките черва чрез активен транспорт. Витаминът се натрупва в черния дроб, но в много малки количества. Витаминът има кратък полуживот, така че в необходим ежедневен прием чрез храната.
Около 80% от тиамина в човешкото тяло при възрастните е под формата на тиамин дифосфат - активната форма на витамина. Тиамин дифосфат служи като основен кофактор на ензими, участващи в метаболизма на глюкозата, аминокиселините и липидите.Той участва в клетъчното дишане и има отношение към функцията на ендокринните жлези.
Хранителните източници на тиамин включват пълнозърнести храни, месо и риба. Хляб, зърнени храни и храните за кърмачета са обогатени с тиамин. Млечните храни и плодовете съдържат малки количества витамин В1.
Обработката на храните променя количеството му в тях. Например белият ориз има 1/10 от количеството на тиамин в кафявия ориз.
Причините за дефицит на тиамин са:
- Недостатъчен прием с храната
- Нарушена абсорбция на тиамин
- Повишена екскреция на тиамин при определени състояния като алкохолна болест, СПИН и други.
Симптоми
В началния етап на дефицит на тиамин се наблюдават:
- усещане за отпадналост
- загуба на тегло
- анорексия
- объркване
- нарушения в паметта
- мускулна слабост
- сърдечно-съдови проблеми
Недоимък на тиамин причинява следните състояния:
Липсата му води до отслабване процесите на възбуда в кората на мозъчните полукълба и засилване процесите на задържане, а също и до дистрофия и оток на миокарда.
Клинично заболяването протича в няколко форми:
- Лека или начална форма - умора, главоболие, безсъние, загуба на апетит, тежест в подлъжичната област, сърцебиенеи задух при физически усилия, нервност, болки в крайниците.
- Атрофична или паралитична форма - изразена кахексия, поражения на нервната система и развитие на полиневрит. При прогресиране на болестта - парези и парализи по цялата мускулатура на горни и долни крайници.
- Влажна или оточна форма - прояви на сърдечно-съдова недостатъчност - задух, разширени сърдечни граници, глухи тонове, сърцебиене, увеличен черен дроб, отоци.
- Остра или сърдечна форма - често смъртоносна форма и се характеризира с бързо развиващи се признаци на сърдечна недостатъчност особено на дясната камера.
Диагноза
Основно значене за поставянето на диагнозата има анамнезата за режима на хранене и наличие на клинични данни за недоимък на витамин В1.
Нивата на тиамин в кръвта не са надеждни показатели за нормалното му количество в организма. Измерва се активността на транскетолазен ензим, който зависи от нивото на тиамин дифосфат. Обикновено 0-15% е нивото при здрави хора, 15-25% при хора с лек дефицит и над 25% при хора с дефицит на витамин В1.
Друг метод, изпозван за изследването на нивото на тиамин в организма, е измерване на количеството, ексретирано чрез урината. Приема се, че при възрастни с екскреция по-малко от 100 mcg дневно имат недостатъчен прием на витамин B1, a по-малко то 40 mcg - изключително нисък прием.
Диференциална диагноза
Диференциална диагноза се прави с неврастения, инфекциозна и алкохолна полиневропатия, хронично оловно отравяне, сърдечни и бъбречни заболявания. Може да се направи диагностична В1-витаминотерапия ex juvantibus.
Лечение
Лечението на недоимък на тиамин се изразява в пълноценно хранене с храни съдържащи тиамин като хлябът, дрожди, животински продукти (сърце, черен дроб, бъбреци, месо).
Повече информация може да намерите на:
» Тиамин
Минимална дневна потребност от тиамин - 1 мг/1000 ccal. Постелен режим при поражения на сърцето и при изразен полиневрит. Прилагане на вит. В1 по 50-100-150 мг на ден парентерално, след това дозата се намаля на 20-30 мг и после на 5-10 мг дневно в продължение на няколко месеца.
Изображения: freepik.com
Видове Недоимък на тиамин МКБ E51
Симптоми и признаци при Недоимък на тиамин МКБ E51
- Усещане за отпадналост
- Загуба на тегло
- Загуба на апетит
- Симптоми на сърцето
- Мускулна слабост
- Чувство на изтощение
Продукти свързани със ЗАБОЛЯВАНЕТО
ВИТАМИН B комплекс таблетки * 20 СОФАРМА
ВИТАРАЛ таблетки * 30
МИЛГАММА таблетки * 20 WORWAG PHARMA
ВИТАМИН B1 капсули * 60 ФИТОФАРМА
НЕВРОБЕКС таблетки * 150 ТЕВА
БИОХЕРБА ВИТАМИН B1 ТИАМИН капсули 14 мг * 100
ВИТАМИКС ЗА СЪРЦЕ И НОРМАЛНО КРЪВНО НАЛЯГАНЕ капсули * 30 ФОРТЕКС
АЛАЙВ B-КОМПЛЕКС желирани таблетки * 60 NATURE'S WAY
МУЛТИВИТАМИНИ ефервесцентни таблетки * 20 БИОФАР
МИЛГАММА N капсули * 20 WORWAG PHARMA
МИЛГАММА N капсули * 50 WORWAG PHARMA
МИЛГАММА N капсули * 100 WORWAG PHARMA
Библиография
https://www.webmd.com/vitamins/ai/ingredientmono-965/thiamine-vitamin-b1
https://ods.od.nih.gov/factsheets/Thiamin-HealthProfessional/
https://en.wikipedia.org/wiki/Thiamine
Коментари към Недоимък на тиамин МКБ E51