Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Медицинска енциклопедия Заболявания Болести на ендокринната система, разстройства на храненето и на обмяната на веществата Други видове недоимъчно хранене Недоимък на тиамин Енцефалопатия на Wernicke

Енцефалопатия на Wernicke МКБ E51.2

от 24 юни 2013г., обновено на 08 дек 2022г.
Енцефалопатия на Wernicke МКБ E51.2 - изображение
  • Инфо
  • Симптоми
  • Лечения
  • Продукти
  • Библиография
  • Коментари
Инфо
Инфо
Симптоми
Лечения
Продукти
Библиография
Коментари

› Витамин В1 (тиамин)

› Какво представлява енцефалопатия на Wernicke

› Етиология

› Симптоми

› Диагноза

› Лечение

Витамин В1 (тиамин)

Витамин В1 е един от осемте витамини. Нарича се още тиамин. Тъй като витамин В1 се съхранява в тялото за кратко време, преди да бъде отделен от организма, е необходим ежедневен прием с храната. Хранителните източници, които са най-богати на тиамин, са пълнозърнестите храни, кафяв ориз, свинско месо, ядки, соя, грах и др.

Както всички водоразтворими витамини, витамин В1 след абсорбция в стомашно-чревния тракт преминава директно в кръвта. Складира се в черния дроб, най-много до 18 дни. Има способността да преминава през хемато-енцефалната бариера. Тиаминът се екскретира от организма чрез урината.

Тиаминът е основен фактор в енергийния метаболизъм. Допълнителна информация за витамин В1 може да получите на:

» Витамин В1 (тиамин)

Какво представлява енцефалопатия на Wernicke?

Енцефалопатия на Wernicke представлява неврологично нарушение, което се дължи на дефицит на тиамин (витамин В1). Носи името на д-р Карл Вернике, който го описва за първи път през 1881г.

Състоянието може да възникне във всяка възраст, като в повечето случаи се наблюдава около 50-годишна възраст. С по-голяма честота се среща при мъжете. Не всички пациенти, злоупотребяващи с алкохол, развиват енцефалопатия на Wernicke, което предполага намесата на други фактори. Подозира се наличието на дефектна форма на ензима транскетолаза, който участва в метаболизма на тиамина.

Енцефалопатията на Wernike е остро е остро неврологично състояние, характеризиращо се с триадата:Внцефалопатия на Вернике

  • офталмопареза с нистагъм
  • атаксия
  • объркване

Това е животозастрашаващо състояние, причинено от дефицит на тиамин, което засяга предимно централна и периферна нервна система. Състоянието трябва да се диференцира от синдрома на Корсаков, който би могъл да се предотврати и обикновено се подозира като последица от поне един епизод на енцефалопатия на Wernicke. Синдромът на Корсаков е нервно-психично състояние, свързано с нарушение на паметта, при което има значителни дефицити в антероградната и ретроградната памет.

Етиология

Дефицитът на тиамин е основният етиологичен фактор при енцефалопатия на Wernicke. Редица състояния водят до дефицит на тиамин. Някои от тях са:

  • хроничен алкохолизъм
  • синдром на малнутриция
  • hyperemesis gravidrum
  • продължително парентерално хранене
  • злокачествени заболявания
  • имунодефицитни състояния
  • чернодробно заболяване
  • хипертиреоидизъм
  • анорексия нервоза

Най-често дефицитът се дължи на нарушен прием, нарушена абсорбция, или повишени нужди на тиамин.

Данните за разпространението на енцефалопатията на Wernicke се дължат главно на аутопсионни проучвания.

Честотата е между 1% и 3%. Счита се, че честотата на енцефалопатията на Wernicke е по-висока в развиващите се страни поради недохранване и последващ недостиг на витамини. Съотношението между мъже и жени с енцефалопатия на Wernicke е 1:1.7. Няма проучвания, доказващи предразположение на определена раса към заболяването.

Заболяването се среща при 0,8-2,8% от направените аутопсии. При 35% от диагностицираните алкохолици в световен мащаб също се среща енцефалопатия на Wernicke.

Тиаминът е един от първите витамини от група В. Известен е още като витамин В1. Той е коензим със съществено значение за сложните органични пътища и играе централна роля в метаболизма на мозъка. Витаминът действа като кофактор за няколко ензима в цикъла на Кребс, пентозофосфатния път, окисление на алфа-кето-глутаминовата киселина и декарбоксилирането на пирувата. Тиамин-зависимите ензими действат като връзка между циклите на гликолитичната и лимонената кисленина. Следователно дефицитът на тиамин води до понижени нива на алфа-кето глутират, ацетат, цитрат, ацетилхолин и до натрупване на лактат и пируват.

Този дефицит може да предизвика метаболитни дисбаланси, водещи до неврологични усложнения, вкл. невронална клетъчна смърт. Проучвания, включващи компютърна томография (КТ), ЯМР при пациенти, страдащи от енцефалопатия на Wernicke, разкриват лезии в таламуса с разширени вентрикули и загуба на обем в мамиларните тела. Лезиите обикновено за симетрични в средния мозък, хипоталамуса и малкия мозък.

Симптоми

Клиничната манифестация на енцефалопатия на Wernicke включва очедвигателни нарушения, включващи хоризонтален и вертикален нистагъм и частична офталмоплегия. Зениците обикновено са лениви и с различна големина. Атаксията може да е резултат от нарушения на вестибуларния апарат и малкомозъчна дисфункция, походката е бавна със ситни стъпки.

Друг характерен симптом е объркването. То се придружава от тежка дезориентация, безразличие, невнимание, сънливост и ступор. Някои пациенти развиват симпатикова хиперактивност (тремор, възбуда) или намалена активност, която се проявява с хипотермия, постурална хипотония и синкоп. Ако ступорът не се лекува, може да доведе до кома и смърт.

Енцефалопатията на Wernicke трябва да се подозира при всеки пациент с хронична злоупотреба с алкохол или някаква форма на недохранване.

Често пациентите страдат и от периферна полиневропатия, като най-често се засягат долните крайници.
Пациентът може да съобщи за чувство на студ, последвано от леки тръпки, студена кожа, умерена бледост, тахикардия, хипертония, тремор. Препоръчва се техника за външно затопляне, за да се предотврати хипотермията.

Често се засяга и сърдечносъдовата система. Може да има прояви на тахикардия, диспнея, болка в гърдите, ортостатична хипотония и др. Може да се развие сърдечна недостатъчност със синдром на лактатна ацидоза. Понякога се развива и кардиомегалия.

Диагноза

Диагнозата енцефалопатия на Wernicke е клинична и се подпомага от разпознаването на витаминния дефицит. Няма характерни изменения на ЕЕГ. Правят се лабораторни изследвания, за да се изключи друга етиология. Освен снемане на анамнезата е важен и пълният статус, най-вече неврологичния.

Отличителен белег на заболяването са очните увреди и най-вече нистагъмът. Често се среща и парализа на погледа. Атаксията в походката е също значима.

Диференциална диагноза се налага с други заболявания, които имат подобна клинична симптоматика.

Лечение

Лечението се изразява в парентерално въвеждане на тиамин и магнезий. Магнезият е необходим кофактор в метаболизма на тиамина. Необходимо е също рехидратация, корекция на електролитите, включване на мултивитамини.

Ако лечението започне навреме, се коригират всички нарушения. Ако не се лекува, състоянието води до развитие на Корсаков синдром, който е по-сериозно състояние, водещо до загуба на паметта, мозъчно увреждане, кома и смърт.

Целта на лечението е бърза корекция на дефицита на тиамин в мозъка. Енцефалопатия на Wernicke изисква спешна медицинска намеса и се счита за обратимо състояние. Парентералното приложение на тиамин се счита за най-ефективно и осигурява бързо компенсиране на нуждите.

Предпочитаната доза тиамин може да достигне до 500 мг, прилагани от 1 до 3 пъти дневно парентерално. Всички недохранени пациенти може да имат нужда и от по-високи дози тиамин. Тиаминът обикновено се прилага преди или по време на приложението на глюкозни разтвори, тъй като окислението на глюкозата може да намали нивата на тиамин, като по този начин изостри неврологичната симптоматика на енцефалопатията на Wernicke.

Повече информация за лечението с витамин В1 може да прочетете тук:

» Витамин В1 (тиамин)

 

Заглавно изображение: www.cmaj.ca

 

4.3/5 8 оценки

Симптоми и признаци при Енцефалопатия на Wernicke МКБ E51.2

  • Объркване
  • Сънливост
  • Силно вълнение
  • Симптоми, свързани с движението на очите
  • Проблеми с паметта
  • Дезориентация
Всички

Лечение на Енцефалопатия на Wernicke МКБ E51.2

  • Лечение на спешни състояния

Продукти свързани със ЗАБОЛЯВАНЕТО

НЕВРОБЕКС таблетки * 150 ТЕВА
22.71лв.

НЕВРОБЕКС таблетки * 150 ТЕВА

ВИТАМИН B комплекс таблетки * 20 СОФАРМА
3.73лв.

ВИТАМИН B комплекс таблетки * 20 СОФАРМА

МИЛГАММА ПРОТЕКТ таблетки 300 мг * 30 WORWAG PHARMA
39.82лв.

МИЛГАММА ПРОТЕКТ таблетки 300 мг * 30 WORWAG PHARMA

НЕВРОБЕКС таблетки * 30 ТЕВА
7.21лв.

НЕВРОБЕКС таблетки * 30 ТЕВА

ВИТАМИН B1 инжекционен разтвор 80 мг 2 мл * 10 СОФАРМА
17.70лв.

ВИТАМИН B1 инжекционен разтвор 80 мг 2 мл * 10 СОФАРМА

Библиография

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK482360/
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK470344/
https://en.wikipedia.org/wiki/Wernicke_encephalopathy

Коментари към Енцефалопатия на Wernicke МКБ E51.2

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Енцефалопатия на Wernicke МКБ E51.2
    www.framar.bg 
    на 18 May 2025 в 18:20
    Коментирайте "Енцефалопатия на Wernicke МКБ E51.2"
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ

Услуги в България на speedybook.pro

преди 2 дни, 6 часа и 25 мин.

Какво представлява прозяването

преди 6 дни, 21 часа и 25 мин.

Кои са летните фестивали, които ще посетите?

преди 6 дни, 21 часа и 36 мин.

Шалгам - сок от виолетов морков за детоксикация

преди 6 дни, 21 часа и 43 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Промо код за онлайн отстъпки - търся/предлагам

преди 6 дни, 21 часа и 50 мин.

[[Great Savings]] Temu Coupon Code {{<<acv951295>>}} ? €100 Off ? new & old customer – Estonia

преди 7 дни, 12 часа и 39 мин.

[[Great Savings]] Temu Coupon Code {{<<acv951295>>}} ? €100 Off ? new & old customer – Estonia

преди 7 дни, 12 часа и 39 мин.

[[Just Landed]] Temu Coupon Code {{<<acv951295>>}} ? €100 Off ? all order – Belgium

преди 7 дни, 21 часа и 32 мин.
Всички

АНКЕТА

Прозрачна ли е благотворителността в България?

Виж резултатите

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

ПОУМОН ХИСТАМИН 30 СН

РУУФ РАТ КАПАН ЗА МИШКИ И ПЛЪХОВЕ С ЛЕПИЛО 18 / 13 см CATCHMASTER

НИВЕА СЪН PROTECT & MOISTURE ХИДРАТИРАЩ СЛЪНЦЕЗАЩИТЕН СПРЕЙ ПОМПА SPF50+ 270 мл

СОЛИНГЕН МАГНУМ КЛЕЩИ ЗА НОКТИ 003

ОРТОТЕХ ОРТО СОФТ РАЗДЕЛИТЕЛИ ЗА ПРЪСТИ ХАЛУКС ПРОТЕКТ

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

V08BA рентгеноконтрастни средства, съдържащи бариев сулфат

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 16:39:11

МАГНЕЗИЕВ БИСГЛИЦИНАТ капсули 200 мг * 120 НАТУРАЛ ФАКТОРС

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 16:27:52

V08BA рентгеноконтрастни средства, съдържащи бариев сулфат

Коментар на: Десислава Петрова от 16 май 2025г. в 16:20:59

МАГНЕЗИЕВ БИСГЛИЦИНАТ капсули 200 мг * 120 НАТУРАЛ ФАКТОРС

Коментар на: Петя Петкова от 16 май 2025г. в 15:53:33

НИЛАЦИД ГАСТРОГЕЛ саше * 20

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 15:24:57
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на интернет портал от Valival