Витамин В1 (тиамин)
Към групата на В-витамините се причислява т.нар. тиамин, наричан също витамин В1. Кръстен е В1, тъй като е първият открит витамин от В-групата. Включен е в почти всички комбинирани продукти от типа В-комплекс.
Вижте още:
»Витамини от група В (В-комплекс)
Витамин В1 (тиамин) се съдържа в много храни, включително растителни и животински. Той е изключително ценен за осъществяването на метаболитните процеси, особено за усвояването на мазнините и протеините. С негова помощ се синтезира аденозин трифосфат (ATP) - макроергично съединение, при разкъсването връзките на което се освобождава енергия, нужна на всяка една клетка в тялото.
Витамин В1 е изключително ценен за поддържане здравето на черния дроб, очите, косата и кожата. Без него работата на нервната система и мозъка е затруднена, а някои функции - възпрепятствани. Тиаминът понякога се означава като "анти-стрес" витамин, поради способността си да стимулира имунната система, както и устойчивостта на организма на стресови ситуации.
Важно е да знаете, че витамин В1 е водоразтворим. Водоразтворимите витамини трябва да се набавят всеки ден чрез храната или прием на добавки, понеже не могат да се съхраняват в тялото.
Недостиг на витамин В1 (тиамин)
Като цяло рядко се наблюдава недостиг на витамин В1, поради широкото му разпространение в храните. Но разбира се дефицитни състояния се срещат.
При какви групи хора често се наблюдава дефицит на витамин В1?
Недостиг на тиамин може да се установи при:
- болест на Крон;
- анорексия;
- редовен прием на алкохол, особено при алкохолизъм;
- СПИН;
- по време на бременност;
- при недоимъчно хранене;
- както и при пациенти, които са подложени на хемодиализа.
Какви са симптомите на недостиг на витамин В1?
Както споменахме, тиаминът е много ценен за организма витамин, поради което неговият дефицит може да има сериозни последствия. Най-разпространените са:
- умора;
- безсъние;
- депресия;
- необяснима раздразнителност;
- страх;
- слабост;
- силно главоболие;
- виене на свят;
- гадене;
- стомашен дискомфорт, запек и/или повръщане;
- болки в гърба;
- мускулни болки.
При по-сериозен дефицит може да се установят различни усложнения, които засягат:
- нервите;
- мускулите;
- сърцето;
- мозъка.
Поради нарушаване на въглехидратния метаболизъм, може да се наблюдава покачване нивата на пирогроздена киселина в кръвния поток, което от своя страна може да причини:
- загуба на умствена дейност,
- затруднено дишане,
- заболяването Бери-бери.
Приложение на витамин В1 (тиамин)
Има различни приложения на витамин В1, като най-общо може да се разделят на обичайни и експериментални (за които липсват ясни доказателства).
Бери-бери
Най-важното приложение на тиамин е за лечение на заболяването Бери-бери. То се дължи на дефицит на витамин В1 в диетата, поради което се появява изтръпване, парене и подуване на краката и ръцете; дезориентация; натрупване на течност в белите дробове, което затруднява дишането; нистагъм (неконтролирани движения на очите). В днешно време Бери-бери рядко се среща в развитите страни, поради обогатяването на хляба и преработените зърнени храни с витамин В1.
Синдром на Вернике-Корсаков
Друго нарушение, което се появява при дефицит на тиамин е синдромът на Вернике-Корсаков (Wernicke–Korsakoff syndrome / WKS)То включва увреждане нервите на централната и периферна нервна система, поради което е известно още като енцефалопатия на Вернике (Wernicke's encephalopathy/WE). Характеризира се с проблеми с паметта, загуба на мускулна координация, дезориентация. Синдром на Вернике-Корсаков се наблюдава при алкохолици (но не при всички), анорексици, пациенти на хемодиализа, болни от СПИН, пациенти с рак. Високи дози тиамин могат да подобрят мускулната координация и объркването, но рядко се подобрява загубата на памет. Иначе казано терапията с тиамин (витамин В1) прекратява прогресивното увреждане на мозъка, но не може възстанови щетите.
Субакутната некротизираща енцефалопатия (болест на Лий)
Болест на Лий (Leigh's disease) е неврометаболитно заболяване с наследствен характер. Проявява се още в кърмаческа възраст със затруднено сучене, загуба на апетит, повръщане, неконтролируем плач, раздразнителност. По-късно може да се появят гърчове, тикове, загуба на мускулния тонус и други. Важна част от лечението на заболяването е приемът на витамин В1.
Болест на урината като кленов сироп
Болест на урината като кленов сироп (Maple syrup urine disease / MSUD) е метаболитно нарушение с автозомно-рецесивен начин на унаследяване. Дължи се на генни мутации, вследствие на които се възпрепятства нормалното разграждане на аминокиселините изолевцин, левцин и валин. В резултат на това, посочените аминокиселини и техните странични продукти се натрупват неконтролируемо в организма, причинявайки токсикози в мозъка и други органи. Най-характерният симптом на това нарушение е миризмата на урината, която силно наподобява кленов сироп. Някои пациенти с MSUD се подобряват с прилагане на високи дози тиамин, а понякога се налага трансплантиране на черен дроб.
Катаракта
Данните показват, че заедно с други хранителни вещества, тиаминът може да намали риска от поява на катаракта. Хората, които имат богато на белтъчини хранене и приемат достатъчно витамини А, В1, В2 и В3, са по-малко застрашени от развие на катаракта. Другите важни витамини за предпазване на очите са C, E, В9 (фолиева киселина) и В12.
Болест на Алцхаймер
Липсата на тиамин може да предизвика деменция при синдром на Вернике-Корсаков, което подтиква изследователите да търсят връзка между недостига на тиамин и болестта на Алцхаймер.
Доказано е, че пероралният прием на тиамин значително подобрява когнитивната функция при пациенти с Алцхаймер. Въпреки това усвояването на тиамин е бедно при възрастните индивиди. Необходими са още изследвания, преди тиаминът да бъде предложен за лечение на болестта на Алцхаймер.
Сърдечна недостатъчност
Дефицитът на тиамин може да бъде свързан със сърдечна недостатъчност, тъй като много пациенти със сърдечна недостатъчност приемат диуретици, за да подпомогнат извеждането на излишната течност от тялото. Приемът на диуретици обаче води до значително редуциране нивата на витамин В1 (тиамин) в организма и съответно до неговия дефицит.
Според някои проучвания, приемът на добавки тиамин може да предотврати недостига, осигурявайки достатъчни количества витамин В1 за нормалните нужди на организма.
Депресия
Ниските нива на тиамин са свързани с появата на депресивни епизоди. За успешното преодоляване на състоянието обаче е необходимо да се приема комбинация с някои от останалите витамини от група В. За повече информация прочетете:
»Витамини от група В (В-комплекс) - приложение при депресия
Предотвратяване увреждането на бъбреците при пациенти с диабет
Заболяването диабет тип 2 е свързано с наличието на албумин в урината, което е показател за увреждане на бъбреците. Това обаче може да се предотврати при провеждане на терапия с високи дози тиамин за около 90 дни.
Дисменорея (болезнена менструация)
Болезнената менструация е изключително неприятно неразположение, което се установява при значителна част от младите момичета (особено в първите години от започването на месечния цикъл). Според проведени проучвания болките може значително да бъдат редуцирани, след терапия с витамин В1 (тиамин) за около 3 месеца.
Смята се, че витамин В1 може да е ефективен за:
- стимулиране на имунитета;
- справяне със стреса;
- подобряване на настроението;
- повишаване на енергията;
- за подпомагане съсредоточаването по време на учене и умствена работа;
- при спортисти - за подобряване на постиженията.
Експериментални приложения на витамин В1 (за които липсват достатъчно доказателства)
Според някои изследователи приемът на витамин В1 може да бъде полезен и в следните случаи, за които до този момент не съществуват ясни доказателства - някои пациенти за показали подобрение, но не е установено дали то се дължи именно (и само) на приема на тиамин:
- стомашни проблеми, затруднено храносмилане, липса на апетит, язва, улцерозен колит, хронична (дълго продължаваща) диария;
- при СПИН;
- за справяне с алкохолизма;
- подобряване състоянието при различни сърдечно-съдови заболявания;
- като предпазна мярка срещу рака на шийката на матката (съвместно заедно с В2, В9 и В12);
- мозъчни увреждания;
- стареене и други.
Форми на приложение на витамин В1 добавка
Витамин В1 най-често се приема под формата на таблетки, било то самостоятелно или в комбинация с други В-витамини. Има твърди таблетки, таблетки за смучене и капсули тиамин. В някои случаи може да бъде означаван като тиамин хидрохлорид или тиамин мононитрат.
При по-сериозни състояния (значителен дефицит) витамин В1 се прилага интравенозно.
Странични ефекти при прием на добавки с витамин В1
Като цяло тиамин е безопасен за прием като добавка, поради водната разтворимост на витамина - излишните количества В1 се изхвърлят от организма чрез урината и не могат да се натрупат в тялото.
Въпреки това при редовен прием на големи количества тиамин може да се установи:
- коремен дискомфорт и стомашно разстройство.
Предпазни мерки
Има и още нещо, което следва да се знае:
- продължителният прием на един В-витамин, може да доведе до дисбаланс на останалите представители на група В.
За да се избегне тази опасност е желателно приемът на добавки с В1 да се комбинира с добавки В-комплекс, съдържащи повечето от останалите витамини от групата.
Нежелани взаимодействия с медикаменти
Ако в момента приемате някое от следните лекарства, не трябва да ги комбинирате с витамин B1 добавки, без първо да се консултирате с Вашия лекар:
Дигоксин
Дигоксин се прилага при сърдечно-съдови заболявания. Изследванията показват, че това лекарство може да намали способността на сърдечни клетки да абсорбират и използват витамин В1. Това свойство може особено да се засили при комбиниран прием на дигоксин с фуроземид (вид диуретик).
Фенитоин
Предварителните данни сочат, че някои хора, приемащи фенитоин имат по-ниски нива на тиамин в кръвта. Това от своя страна може да допринесе за възникване на странични ефекти от лекарството. Това обаче не е валидно за всички пациенти, които приемат фенитоин. Посъветвайте се с лекар, преди да комбинирате добавки витамин В1 с фенитоин.
Медикаменти за хипертония
Приемът на тиамин в по-големи количества БИ МОГЪЛ да стане причина за значително понижаване на кръвното налягане. Поради това трябва да се внимава при комбинирането му с лекарства за хипертония (високо кръвно налягане).
Лекарства за контрол на диабета
Редовният прием на витамин В1 може да предизвика понижаване на кръвната захар. Поради тази причина, при пациенти с диабет, които приемат перорални медикаменти за лечение на диабет или инсулин трябва да се прилага тиамин само в определени от лекаря дози.
В редки случаи витамин В1 може да взаимодейства с някои лекарства за:
- лечение на СПИН;
- рак;
- алкохолизъм, както и
- болкоуспокояващи;
- барбитурати;
- някои антибиотици;
- средства за контрол на теглото;
- перорални контрацептиви.
Хранителни източници на витамин В1 (тиамин)
Малки количества витамин В1 се съдържат в голяма част от храните. В по-голяма концентрация може да бъде открит в:
- телешко и говеждо месо;
- свинско месо;
- месо от домашни птици - кокошки, пуйки, яребици, гъски и други;
- органни меса - черен дроб, бъбреци, сърце, воденички (желателно е да консумирате органно месо предимно от домашно или екологично гледани животни);
- яйца;
- сухо мляко;
- пълнозърнести или обогатени зърнени култури и ориз;
- бобовите растения;
- грах;
- пшеничен зародиш;
- трици;
- бирена мая (има се предвид чиста бирена мая - бирата не съдържа витамини от група В, още повече, че консумацията на алкохол води именно до недостиг на В-витамини);
- ядки;
- семена;
- овес;
- портокали;
- долнокачествена меласа (наименованието й произлиза от факта, че съдържа най-малко захар, но пък именно тя богат източник на много витамини и минерали, включително тиамин).
Изображения: freepik.com
Продукти свързани със СТАТИЯТА
БИЛКА АКВА НЕЙЧЪР ХИДРАТИРАЩ КРЕМ ЗА ЛИЦЕ 40 мл
БИОВЕА БЕНФОТИАМИН капсули * 60
ДОПЕЛХЕРЦ АКТИВ Co Q10 + ВИТАМИН B капсули * 30
СУОНСЪН ДНЕВНИ МУЛТИВИТАМИНИ С ЖЕЛЯЗО капсули * 100 SW256
ПРОМОФРЕЗУБИН 2 ККАЛ ГОРСКИ ПЛОД 200 мл
ЖЕЛЯЗО таблетки 15 мг * 90 HOLLAND & BARRETT
СТАТИЯТА е свързана към
- Лечение с храни и хранителни добавки
- Добавки в помощ на щитовидната жлеза
- Витамини от група В (В-комплекс)
- Физиологично значение на витамин В1
- Витамин В1 (тиамин, аневрин)
- 7 важни витамини при бременност
- Откритие на витамин В1 в началото на 20 век
- Приемът на витамин В1 облекчава менструалната болка
- Развитие на "Такеда" от 1946 година до 1978 година
Коментари към Витамин В1 (тиамин)
Вержи
Здравейте,може ли Тиаминът да се приема заедно с Ансиодеп и по каква схема,когато говорим за тревожност,стрес и раздразнителност?Има ли странични ефекти върху фокус,концентрация,замаяност?
Здравейте! Може да приемате продукт, съдържащ тиамин, с Ансиодеп, като следвате указанията за дозата и начина на употреба и на двата препарата. Няма данни за такива нежелани реакции.
Здравейте,може ли Тиаминът да се приема заедно с Ансиодеп и по каква схема,когато говорим за тревожност,стрес и раздразнителност?Има ли странични ефекти върху фокус,концентрация,замаяност?
Димка
Вярно ли е че приема на витамин в1 може да доведе до растеж на наличен тумор,в случая менингиом?
Здравейте! Ролята на тиамина при рака е противоречива. Изглежда, че тиаминът има както насърчаващи рака, така и противоракови свойства, които варират както по отношение на геномните, така и на негеномните фактори. Прием на тиамин може да стимулира висока степен на оцеляване на туморните клетки, пролиферация и резистентност към химиотерапия, но други проучвания показват благотворната роля на тиамина при рак. Дефицит на тиамин може да се появи при пациенти с рак и може да доведе до сериозни нарушения. Необходими са допълнителни изследвания на ефекта на тиамин при рак.
Вярно ли е че приема на витамин в1 може да доведе до растеж на наличен тумор,в случая менингиом?