Болести на черния дроб МКБ K70-K77
Черният дроб е най-големият вътрешен орган в човешкото тяло. Функциите на черния дроб са разнообразни. Преди всичко той е храносмилателна жлеза, която секретира жлъчка. Той участва и във въглехидратната обмяна. Черният дроб е главно място, където се извършва дезаминиране на аминокиселините. Той поема от кръвта редица вредни за организма вещества и след което ги превръща в неотровни съединения, и ги връща в кръвния ток. Той участва в пигментната обмяна, в него се образува противоанемичният фактор. От всичко казано личи, че черният дроб е сложна лаборатория.
Болести на черния дроб са от различно естество. Възпалителното заболяване на черния дроб се нарича хепатит. Освен от възпалителни процеси черния дроб се засяга и от невъзпалителни процеси. Тук се включват и съдови заболявания на черния дроб, алкохолни и токсични увреждания на черния дроб, автоимунни и дегенеративни заболявания, до най-тежките прояви на фиброза и цироза на черния дроб, остра, подостра и хронична чернодробна недостатъчност и много други.
Групирани най-общо те са:
- Алкохолна болест на черния дроб;
- Токсично увреждане на черния дроб;
- Чернодробна недостатъчност, некласифицирана другаде;
- Хроничен хепатит некласифициран другаде;
- Фиброза и цироза на черния дроб;
- Други възпалителни болести на черния дроб;
- Други болести на черния дроб;
- Увреждания на черния дроб при болести, класифицирани другаде.
Алкохолна болест на черния дроб
Алкохолната болест е една от най-честите болести на черния дроб, понятие, което включва морфологични и клинични промени, увреждания настъпили при прекомерна консумация на алкохол. Патоморфологични промени, които настъпват при алкохолна болест са алкохолна стеатоза или мастна дегенерация на черния дроб, алкохолен хепатит, склероза и фиброза на черния дроб, алкохолна чернодробна цироза, чернодробна недостатъчност. Някои фактори като продължителен и непрекъснат прием на алкохол, некачествен алкохол, недохранване, придружаващи инфекции, генетични фактори предразполагат към развитието на алкохолна болест. В началото алкохолната болест може да бъде клинично неизявена. Постепенно с напредване на заболяването болните започват да се оплакват от лесна уморяемост, отпадналост, неразположение, загуба на апетит, анорексия. Развитието на фиброза и склероза причинени от алкохол има възможност за регенерация и възстановяване на чернодробната функция. Докато развитата цироза, вече е необратим процес с нарушаване на чернодробната архитектоника и води до трайно нарушаване на чернодробната функция. Клиничната картина е тежка, болните се оплакват от гадене и повръщане, болка в дясно подребрие, анорексия, астено - адинамия, декомпенсирана чернодробна функция с прояви на асцит, отоци по краката, съдови звезди, жълтеница, портална хипертония, кръвоизливи от вариците, енцефалопатия, чернодробна недостатъчност.
Повече за алкохолна чернодробна болест можете да прочетете в:
»K70 Алкохолна болест на черния дроб
Токсично увреждане на черния дроб
Други болести на черния дроб са токсичните увреждания. Според етиологичния причинител те могат да се разделят на две групи. Тип А са уврежданията, които се причиняват от лекарства с доказан хепатотоксичен ефект и тип Б увреждания причинени от лекарства, които поразяват черния дроб по типа на имунологичните реакции. Най-чести хепатотоксини са: парацетамол, глюкокортикостероиди, нестероидни противовъзпалителни медикаменти, някои антибиотици, изониазид, метотрексат, фенобарбитал и други индустриални токсини и природни продукти. Уврежданията, които могат да причинят хепатотоксичните медикаменти върху черния дроб са холестаза, некроза, остър и хроничен хепатит, фиброза и цироза на черния дроб, фокална нодуларна хиперплазия, грануломи и някои съдови промени в черния дроб. В зависимост от тези промени е и развитието на клиничната картина, която може да настъпи остро или хронично.
Повече за токсично увреждане на черния дроб можете да прочетете в:
»K71 Токсично увреждане на черния дроб
Чернодробна недостатъчност
В групата болести на черния дроб се включва и некласифицирана другаде чернодробна недостатъчност. Това е състояние на дистрофия и некроза на чернодробни клетки причинени от остро или хронично заболяване на черния дроб. Чернодробната функция е силно нарушена и се характеризира с коагулопатия и енцефалопатия. Нозологичи единици, които се включват тук са чернодробна енцефалопатия и кома, остър, фулминантен и злокачествен хепатит, некроза, жълта атрофия и дистрофия на черния дроб. Различни вирусни хепатити, токсини, съдови нарушения могат да доведат до остра чернодробна недостатъчност. Най-честата причина за хронична чернодробна недостатъчност е чернодробната цироза. Чернодробната недостатъчност клинично са изявява с жълтеница, коагулопатия (лесно кървене от рани при минимално нараняване), енцефалопатия (нарушено съзнание, личностови промени, нарушение в поведението), портална хипертония, асцит, бъбречна недостатъчност, метаболитни нарушения.
Повече за чернодробна недостатъчност можете да прочете в:
»K72 Чернодробна недостатъчност, некласифицирана другаде
Хроничен хепатит
Хроничният хепатитит на черния дроб е заболявание, което е свързано с поддържане на възпалителна реакция в черния дроб за повече от шест месеца, придружено с или без некроза на хепатоцити. Хистологично се характеризира с лимфоцитна инфилтрация в порталното пространство, изразено в различна степен паренхимно възпаление, увреждане на чернодробни клетки и развитие на фиброза и цироза в редки случаи. В зависимост от разпространението на възпалителния процес, хроничния хепатит се разделя на три групи хроничен персистиращ, хроничен лобуларен и хроничен активен хепатит. Разграничаването на хроничния хепатит на тези три групи е основно на морфологична характеристика и прогностични белези. Клиничната картина в началото е безсимптомно изявена с леко раздвижване на трансаминазите, единствен признак за чернодробно увреждане. В по-късните стадии се развива умора, неразположение, коремен дискомфорт и загуба на тегло при болните. В напредналите стадии, ако навременно не се спре възпалението, може да прогресира до изявена цироза.
Повече за хронични хепатити можете да прочете в:
»K73 Хроничен хепатит, некласифициран другаде
Фиброза и цироза на черния дроб
Чернодробната фиброза и цироза са болести на черния дроб, характеризиращи се с дифузно увреждане и прогресиращ ход. Фиброзата се разглежда като начален етап от развитието на цирозата, но може и да бъде самостоятелно заболяване ако се спре нейната прогресия на това ниво. Според патоморфологични характеристики цирозата се класифицира като: микронодуларна, макронодуларна и смесена. Дълги години развитието на цирозата може да остане в компенсиран стадий без никакви оплаквания или с изява на неспецифични симптоми като умора, отпадналост, неразположение, намалена работоспособност. Черният дроб увеличава своите размери, може да се появи жълтеница и сърбеж по кожата. В напреднал стадий на заболяването настъпва декомпенсация на чернодробната функция - появяват се отоци по краката, асцит, склонност към кървене, енцефалопатия и чернодробна кома.
Повече за фиброза и цироза на черния дроб можете да прочетете в:
»K74 Фиброза и цироза на черния дроб
Други възпалителни болести на черния дроб
Други възпалителни болести на черния дроб са: абсцес, реактивен хепатит, грануломатозен хепатит, автоимунен хепатит, флебит на вена порте. Възпалителните болести на черния дроб могат да засегнат основни чернодробни функции като: обменна, храносмилателна, терморегулаторна, резервоарна, детоксична и екскреторна. Абсцесът на черния дроб е ограничено гнойно възпаление причинено от бактерии, протозои и паразити. Флебитът на вена порте или пилефлебит е възпаление на стената на вената, и може да бъде придружено от образуване на тромб. Друго възпалително заболяване е вторичното заболяване неспецифичен реактивен хепатит на черния дроб. Той се явява като усложнение на друго абдоминално заболяване дуоденална и стомашна язва, панкреатит, болести на жлъчния мехур и много други. Грануломатозния хепатит е вид хроничен хепатит, характеризираш се с образуване на грануломи от клетъчни инфилтрати. Автоимунният хепатит е чернодробно възпаление характеризиращо се с имунологично увреждане на чернодробните клетки. Те се увреждат поради нарушена авторегулация, при която имунологичната реакция е насочена към собствени мембранни протеини на хепатоцитите.
Повече за възпалителни чернодробни болести можете да прочетете в:
»K75 Други възпалителни болести на черния дроб
Други болести на черния дроб
Мастната дегенерация е едно от другите болести на черния дроб. Мастната инфилтрация или стеатоза на черен дроб представлява натрупване на липиди (мазнини), в черния дроб поради повишения внос или нарушение в разграждането им. Хронична пасивна конгестия или застойна хепатопатия представлява повишено венозно налягане в чернодробните вени, предадено от долна празна вена поради застойна сърдечна недостатъчност. Това повишено налягане в чернодробните вени води до конгестия в малките чернодробни вени и натрупване на деоксигенирана кръв в черния дроб. Това от своя страна води до атрофия на паренхима и хеморагична некроза. Инфарктът на черния дроб е друго много рядко заболяване. Рядко срещано е поради двойното кръвоснабдяване на черния дроб. Пиелозата на черния дроб представлява множество кухини с различни размери (от милиметри до няколко сантиметри) и са изпълнени с кръв. Венооклузивната болест е стеснение на малките вени на черния дроб от съединителна тъкан, причинено най-често от химиотерапевтици. Портална хипертония е повишено налягане в системата на вена порте над 12 mmHg. Хепаторенален синдром представлява бъбречна недостатъчност при налично чернодробно заболяване. Бъбречната недостатъчност е усложнение на цироза, хепатит или друго чернодробно увреждане.
Повече за други уточнени болести можете да прочетете в:
»K76 Други болести на черния дроб
Увреждания на черния дроб при болести класифицирани другаде
Увреждане и болести на черния дроб могат да настъпят и при инфекциозни и паразитни болести, от някои метали, както и при болести с неизяснена етиология. Хепатит може да се причини от цитомегаловирус, херпес симплекс, токсоплазма. Шистозомиазата може да доведе до увреждане на черен дроб и слезка и да се усложни с портална хипертония. Сифилисът много рядко, но може да причини увреждания на черния дроб. Увреждане на черния дроб може да настъпи и при професионално излагане на берилий и при саркоидоза.
Повече за увреждане на черния дроб при други болести можете да прочетете в:
»K77* Увреждания на черния дроб при болести, класифицирани другаде
Заглавно изображение: freepik.com
Видове Болести на черния дроб МКБ K70-K77
Симптоми и признаци при Болести на черния дроб МКБ K70-K77
- Диария
- Коремна болка
- Увеличен черен дроб
- Болка в гръдната област
- Коремна маса
- Уголемяване на черния дроб
Лечение на Болести на черния дроб МКБ K70-K77
Продукти свързани със ЗАБОЛЯВАНЕТО
БИОВЕА АКТИВЕН ХЕМИЦЕЛУЛОЗЕН КОМПОНЕНТ капсули 500 мг * 60
Безплатна доставка за България!МАСЛО ОТ БЯЛ ТРЪН капсули * 60 ЗДРАВНИЦА
БЯЛ ТРЪН капсули 200 мг * 90 SANCT BERNHARD
ОРИГИНАЛНА ШВЕДСКА ГОРЧИВКА ПО МАРИЯ ТРЕБЕН 500 мл
БЯЛ ТРЪН СЕМЕ 100 г
ШВЕДСКА ГОРЧИВКА 500 мл MAURERS
ЕСЕНЦИАЛЕ МАКС капсули 600 мг * 30 САНОФИ
ШВЕДСКА ГОРЧИВКА 250 мл MAURERS
БАРЛИЙНС ФРЕШ КЕЧ РИБЕНО МАСЛО капсули * 100
БЯЛ ТРЪН капсули 175 мг * 60 NATURE'S WAY
ПРОМОПРО ХЕПА капсули 460 мг * 60 ХЕРБАМЕДИКА
БИО СОК ОТ ГЛУХАРЧЕ 200 мл
ЗАБОЛЯВАНЕТО е свързано към
- Храносмилателна система
- Лекарства, увреждащи черния дроб
- Компютърна томография (КТ) на корем
- Гама-глутамилтранспептидаза (ГГТ, ГГТП)
- Рентгеново изследване (рентгенография) на корем
- Aланин аминотрансфераза (АЛАТ, ALAT)
- Билкова терапия на жлъчна дискинезия или прегъване на жлъчния мехур
- Диета № 5а - при хепатити, холецистит, цироза и др.
- Лечение при цироза
- Алкална фосфатаза (АФ, ALP)
Коментари към Болести на черния дроб МКБ K70-K77