Други прояви на недоимък на тиамин МКБ E51.8
› Причини
› Диагноза
› Лечение
Какво представлява?
Други прояви на недоимък на тиамин включва група заболявания, които са рядко срещани. Витамин В1 има огромно значение за човешкия организъм, като играе роля на коензим при различните видове декарбоксилиране. Дефицитът на тиамин е медицинско състояние, при което нивата на витамин В1 в организма за понижени.
Запасите на витамин В1 в тялото са малко, като черният дроб е главното място, освен мускулите, където се натрупва тиамин. В млади, неетилирани индивиди, субективни симптоми се проявяват след 2-3 седмици дефицит на витамин В1. Ранните симптоми включват анорексия, слабост, болка, чувство за парене по ръцете и краката, нарушено храносмилане, раздразнителност, депресия и др. След 6-8 седмици единствените обективни признаци могат да бъдат понижение на телесното тегло и понижение на кръвното налягане. След 2-3 месеца се появяват апатия, слабост в крайниците, нарушения в паметта, обърканост, атаксия, гадене и повръщане. Подробна информация за физиологичното значение на тиамин в организма, може да получите на:
» Физиологично значение на витамин В1
Недоимък на тиамин води до отслабване процесите на възбуда в кората на мозъчните полукълба и засилване процесите на задържане, а също така и до дистрофия и оток на миокарда. Той участва в клетъчното дишане и има отношение към функцията на ендокринните жлези.
Причини
Причините за възникването на други прояви на недоимък на тиамин са прием на еднотипна храна, нарушена резорбция на чревния епител, хронични заболявания на стомашно-чревния тракт и черния дроб, дисбактериоза причинена от употребата на антибиотици и други.
Клинични картина
Трудно е да се обсъждат специфични клинични симптоми при дефицит на тиамин поради вариациите от клинични признаци, предизвикани от други фактори, като възникнали инфекции, съчетание с други дефицити на витамини, минерали и други.
Клиничната картина на дефицита на тиамин се разделя обикновено на сух и влажен тип, в зависимост от количеството на течности, натрупани в организма. Заболяването се проявява най-често чрез симптоми свързани с нервната, сърдечно-съдовата и храносмилателната система.
Към други прояви на недоимък на тиамин принадлежат следните състояния:
Дефицит на тиамин при възрастни
- Дефицит на тиамин с периферна невропатия - представлява остра форма на недоимък на витамин В1, характеризираща се с полиневропатия, парестезии по крайниците, намалени сухожилни рефлекси, атрофия на мускулите на крайниците, най-вече долните.
- Дефицит на тиамин с кардиопатия - оста форма на дефицит на тиамин, характеризираща се с отоци по лицето и крайниците, левокамерна недостатъчност, белодробен застой с плеврален излив, застойна сърдечна недостатъчност. Лабораторно се наблюдава понижение на еритроцитна и левкоцитна транскетолаза, повишен серумен лактат и пируват.
- Дефицит на тиамин с лактатна ацидоза - по-рядко се среща форма, която се характеризира с лактатна ацидоза, хипотония, тахикардия и белодробен оток.
Най-характерните клинични признаци на дефицит на тиамин са свързани с нервната система. Преобладават полиневропатия, парализа на периферни нерви. Има нарушения в сетивността, парестезии, повърхностна хиперестезия. Сензорните нарушения обикновено са симетрични.
Парализата на двигателните неврони се проявява след сензорните нарушения. Започва от върховете на пръстите на долните крайници, като се изкачва постепенно нагоре по крайниците. Налице е мускулна слабост, която се демонстрира от неспособността на пациента да се изправи от клекнало положение без помощ. С напредване на заболяването се получава и мускулна атрофия. Засегнати са и сухожилно-надкостните рефлекси на крайниците. Състоянието може да доведе до пълна парализа.
Сърдечно-съдова система също е засегната. Наблюдават се чести оплаквания са сърцебиене, слабост и задух. Описано е състояние, при което пациенти с дефицит на тиамин развиват остра сърдечна недостатъчност, наречено Shoshin, което на японски означава „внезапен колапс“. Характеризира се с бързо начало, учестен пулс, спадане на диастоличното налягане, хипертрофия на сърцето, долавяне на шумова находка при аускултация в сърдечната област, хрипове при аускултация на белите дробове. Възниква и цианоза, която е в резултат на недостига на кислород. Пациентът губи съзнание и изходът от състоянието може да бъде летален. Shoshin се наблюдава по-често при мъже, но женският пол не остава незасегнат.
Заболяването уврежда и стомашно-чревен тракт. Симптомите са свързани със забавеното изпразване на стомаха и дилатацията на дебелото черво. Загубата на апетит, абдоминални смущения, запек, диария са чести. Може да се появят и гадене и повръщане.
Кърмачески дефицит на тиамин
Дефицитът на тиамин при кърмачета се среща рядко. Основно се засягат кърмачета, чиито майки страдат от недоимък на витамин В1. Началото на заболяването е остро и смъртността е много висока. Първоначалните симптоми са запек, повръщане, силен плач и безспокойство. Постепенно се появяват генерализирани отоци, задух, сърдечни нарушения, олигурия и др.
През 1962г. Sebrel описва 3 основни вида дефицит на витамин В1 в зависимост от възрастта на бебето:
- Чиста кардиологична или пернициозна форма - засяга деца във възрастта от 1-ви до 3-ти месец. Клиниката се разгръща бързо в рамките на 2-4 часа, като започва цианоза, последвана от остра сърдечна недостатъчност.
- Афонична форма - засяга кърмачета от 2-ри до 6-ти месец. Причинява загуба на гласа, която се дължи на пареза или парализа на гласните струни, поради неврит.
- Псевдо-менингитна форма - засяга деца между 7 и 9-месечна възраст. Проявяват се симптоми, характерни за менингит като вратна ригидност, менинго-радикулерно дразнене, гадене, повръщане, гърчове, изпотяване и др.
Клинично други прояви на недоимък на тиамин могат да се изразят с:
- Лека форма - умора, главоболие, безсъние, загуба на апетит, тежест в подлъжичната област, сърцебиенеи задух при физически усилия, нервност, болки в крайниците.
- Атрофична или паралитична форма - изразена кахексия, поражения на нервната система и развитие на полиневрит. При прогресиране на болестта - парези и парализи по цялата мускулатура на горни и долни крайници.
- Влажна или оточна форма - явления на сърдечно-съдова недостатъчност - задух, разширени сърдечни граници, глухи тонове, сърцебиене, увеличен черен дроб, отоци.
- Остра или сърдечна форма - често смъртоносна форма и се характеризира с бързо развиващи се признаци на сърдечна недостатъчност особено на дясната камера.
Лекият дефицит на тиамин може да се наблюдава при хора, които приемат много въглехидрати чрез храната, консумират предимно бял ориз, диетата им включва антитиаминови фактори като чай, кафе и др, както и големи количества рафинирани захари. Рискови са и групите, чиито дневни нужди от тиамин са повишени поради една или друга причина. Такива състояния са бременност и кърмене, тежко физическо натоварване, различни заболявания като онкологични, чернодробни, инфекциозни и др.
Диагноза
За поставянето на диагнозата други прояви на недоимък на тиамин основно значение имат анамнезата за режима на хранене и заболявания, които могат да бъдат свързани с възникването на дефицита, наличие на клинични и лабораторни стигми, характерни за заболяването.
Лечение
Заместителна терапия с тиамин е основно лечение при други прояви на недоимък на тиамин. При леки дефицитни състояния, свързани с дефицит на тиамин, включително кърмещи жени, трябва да бъде прилаган витамин В1 в доза от 10 мг перорално за 1 седмица, последвано от прием на 3-5 мг за 6 седмици. При тежки състояния се препоръчват следните дози:
- Дефицит на тиамин при деца - при тежка клиника се прилагат 25-50 мг витамин В1, бавно венозно, като дозата се съобразява с теглото на детето. Лечението продължава с интрамускулна апликация в доза от 10 мг в период от 1 седмица, последвано от перорален прием на 3-5 мг тиамин дневно за 6 седмици.
- Дефицит на тиамин при възрастни - при тежък дефицит се прилага бавно венозно 50-150 мг тиамин, последвано от мускулно и перорално лечение, както при децата.
Отговорът на лечението е явен, като симптоматичното облекчение настъпва в рамките на няколко часа.
Допълнителна информация за лечението с витамин В1 може да прочетете на:
Профилактика
Профилактика на заболяването е изключително важна. Допълнителен внос на тиамин е необходим да се осъществява при пациенти с повишени нужди, повишена екскреция или недостатъчен внос. Приемът на около 1 мг тиамин дневно е достатъчен да предотврати недостиг на витамин В1 в организма.
Изображения: freepik.com
Продукти свързани със ЗАБОЛЯВАНЕТО
СУОНСЪН ВИСОКОЕФЕКТИВЕН БЕНФОТИАМИН капсули 160 мг * 60 SWU976
МИЛГАММА NA ампули 1 мл * 10 WORWAG PHARMA
ВИТАМИН B1 инжекционен разтвор 80 мг 2 мл * 10 СОФАРМА
СУОНСЪН БЕНФОТИАМИН капсули 80 мг * 120 SWU975
МИЛГАММА ПРОТЕКТ таблетки 300 мг * 30 WORWAG PHARMA
Библиография
https://www.who.int/nutrition/publications/en/thiamine_in_emergencies_eng.pdf
https://en.wikipedia.org/wiki/Thiamine_deficiency
Коментари към Други прояви на недоимък на тиамин МКБ E51.8