Задух МКБ R06.0
Задухът, известен още като диспнея, представлява чувство на недостиг на въздух. Диспнеята е нормален симптом при тежко физическо натоварване, но става патологична, когато се появи в покой или при леко натоварване. Задухът може да се появи внезапно и неочаквано. Това може да е предупредителен знак за сериозен медицински проблем.
Диспнеята може да бъде остра (внезапна диспнея) или хронична (продължителна диспнея). Острата диспнея започва в рамките на няколко минути до часове. Това може да е съпроводено с други симптоми като треска, обрив, кашлица. Хроничната диспнея предизвиква недостиг на въздух дори в покой, при ежедневни задачи и леки натоварвания.
Понякога задухът се подобрява или влошава при определени позиции на тялото. Например, легналото положение може да предизвика задух при хора, които имат сърдечни или белодробни заболявания.
Честота
Честотата на задуха варира много, в зависимост от основната причина за възникването му.
Патофизиология
Диспнеята е сложен симптом, който възниква в резултат на физиологични увреждания и предупреждава за възможността от нарушена хомеостаза. Дискомфортът се появява предимно в резултат от нарушение в сърдечно-съдовата или дихателната система, но може и да бъде причинена от метаболитни нарушения, нервно-мускулни нарушения или психогенни състояния.
Три основни компонента допринасят за диспнея: аферентни сигнали, еферентни сигнали и централна обработка на информацията. Централната обработка в мозъка сравнява аферентните и еферентните сигнали и диспнея се получава, когато възникне несъответствие между двете. Например, когато има нужда от вентилациа (аферентна сигнализация) не се постига физическо дишане (еферентно сигнализиране).
Видове задух
Kлиничните изяви на задуха зависят от причината и патологичните механизми, които водят до затруднения в дихателния процес и газообмена. Различават се:
- Инспираторна диспнея - тя възниква при запушване или стеснение на горните дихателни пътища от тумори, чужди тела, структури;
- Експираторна диспнея - дължи се на периферно препятствие в газообмена - при бронхиална астма, емфизем, хроничен бронхит, пневмосклероза. Издишването е удължено, шумно, съпроводено със сухи свиркащи хрипове;
- Смесена диспнея - среща се при много остри и много хронични заболявания на белите дробове, а така също и при заболявания на плеврата, при стеноза на голям бронх, сърдечна слабост и др.
- Хематогенна диспнея - дължи се на променен състав на кръвта при кетоацидоза, намаление на бикарбонатните буфери и увеличено производство на млечната киселина в кръвта;
- Психогенна диспнея - субективна диспнея у невротици и хистерици;
- Центрогенна (централна) диспнея - дължи се на смущения в тъканното дишане в дихателния център. Най-чести причини са мозъчна атеросклероза, кръвоизливи, енцефалити и др.
Причини
Повишената физическа активност, като бягане и плуване, може да е причина за краткотрайна диспнея. След почивка дишането ви в рамките на няколко минути ще е отново нормално.
Диспнеята, причинена от медицински състояния, обхваща широк спектър от здравословни проблеми.Състояния, които водят до внезапно възникване на задух са:
- Сърдечна недостатъчност - Сърдечната недостатъчност се характеризира с неспособността на сърцето да изпомпва адекватно количество кръв. Без достатъчен кръвоток, всички основни функции на тялото се нарушават. Сърдечната недостатъчност е състояние или съвкупност от симптоми, които отслабват сърцето. При някои хора причината може да бъде неспособността на сърцето да изтласква достатъчно кръв за останалите органи в тялото. При други причина е намаляването на еластичността и втвърдяване на самия сърдечен мускул, или намалената циркулация на кръв към сърцето. Сърдечната недостатъчност може да засегне дясната или лявата камера на сърцето, или и двете едновременно. Може да бъде остро (краткосрочно) или хронично (продължително) състояние. Заболяването може да бъде съпроводено с много различни симптоми, но един от най-основните е задухът, който може да се проявява както в покой, така и при физическо натоварване.
- Ниско кръвно налягане - Стойностите на кръвното налягане под 90/60mmHg говорят за ниско кръвно налягане. Това не винаги може да е съпроводено със симптоми, но когато е, трябва да бъде лекувано. Най-честите симптоми са гадене, виене на свят. Понякога - задух и припадъци.
- Пневмония - Пневмонията е възпаление, което засяга тъканта на един или на двата бели дроба. Обикновено се причинява от бактериална инфекция или вирус. Най-честите симптоми са кашлица с храчки, треска и задух. Зависят от причинителя на инфекцията. Най-леките признаци обикновено се подобни на тези при настинка или грип, но продължават по-дълго. Пневмонията може да варира в сериозност от лека до животозастрашаваща. Заболяването протича най-сериозно при кърмачета и малки деца, хора на възраст над 65 години със здравословни проблеми или отслабена имунна система.
- Белодробна емболия - представлява запушване на една от белодробните артерии. В повечето случаи се причинява от кръвни съсиреци. Блокира се притока на белия дроб.
- Отравяне с въглероден окис - Повишеното количество на въглероден окис във въздуха, води до натрупването му в кръвта. Така кислорода, свързан с червените кръвни клетки се заменя с въглероден окис. Това може да причини сериозно увреждане на тъканите и дори смърт.
- Тревожни разстройства - Диспнеята е доста често оплакване. Тя може да се дължи не само на различни заболявания, но и на тревожни разстройства (психогенна диспнея). Тревожността е нормална част от живота. Тревожните разстройства включват повече от временна тревога или страх. При тези състояния тревожността не изчезва и дори може да се влоши. Симптомите могат да попречат на ежедневните дейности. Има няколко вида тревожни разстройства, включително генерализирано тревожно разстройство, паническо разстройство, или разстройства, свързани с фобии.
- Чуждо тяло в дихателните пътища - Може да изпитате внезапна диспнея, също ако парче храна или друг предмет блокира дихателните пътища.
- Травма, която е предизвикала счупване на ребрата. Нараняване, което уврежда белия дроб или причинява бърза загуба на кръв, също затруднява дишането.
- Aнафилаксия - тежка алергична реакция.
Когато задухът е проблем, който се задържа за повече от четири седмици, това състояние се счита за хронично. Примери и причини за хронична диспнея включват:
- Хронична обструктивна белодробна болест (ХОББ), която обхваща емфизем и бронхит - Хроничната обструктивна белодробна болест е вид обструктивно заболяване, характеризиращо се с дългосрочни проблеми с дишането. Основните симптоми са задух и кашлица с отделяне на храчки. ХОББ е прогресиращо заболяване, което означава, че се влошава с времето. Ежедневните дейности, които човек обикновено извършва, започват да стават все по-трудни. Най-честата причина за ХОББ е тютюнопушенето, като по-малък брой случаи се дължат на фактори като замърсяване на въздуха и генетична предразположеност. Хроничният бронхит и белодробния емфизем са основните болести, които допринасят за развитието на ХОББ. Бронхитът е възпаление на лигавицата на бронхите, които пренасят въздух до белите дробове.Белодробният емфизем се характеризира с увреждане на алвеолите. Техните вътрешни стени отслабват и се разкъсват. Това намалява общата повърхност на белите дробове.
- Интерстициална белодробна болест - описва голяма група нарушения, повечето от които причиняват прогресивно образуване на цикатрикси на белодробната тъкан. Това засяга способността на нормално дишане и получаването на достатъчно кислород в кръвта.
- Затлъстяване - медицинско състояние, при което излишните телесни мазнини се натрупват до степен, която може да окаже отрицателен ефект върху здравето.
- Астма - Астмата е дългосрочно възпалително заболяване на дихателните пътища. Характеризира се с променливи и повтарящи се симптоми. Те включват епизоди на хрипове и кашлица, стягане в гърдитеи задух. Могат да се появят няколко пъти на ден или няколко пъти седмично, могат да се влошат през нощта или при физическо натоварване.Астмата се причинява от комбинация от генетични и екологични фактори (замърсяване на въздуха и алергени). Не може да бъде излекувана, но симптомите и могат да се контролират.
Специфични групи хора, които могат да бъдат засегнати:
-
- Бременни – по време на бременност дихателната система претърпява важни промени, което означава, че се променя и самото дишане. Дихателният капацитет се увеличава по време на бременност. Дихателната честота обаче не се променя.
- Бебета – задухът при малки деца и бебета не трябва да се пренебрегва. Това може да е знак на сериозен проблем.
- Възрастни хора и хора със сериозни здравословни проблеми – Задухът може да се разглежда и като страничен ефект на някои лекарства, като например опиатите.
Симптоми
Диспнеята сама по себе си е симптом на различни медицински състояния. Тя може да бъде съпроводена и от някои допълнителни симптоми като:
- Стягане в гърдите
- Задушаване
- Неспособност да се поеме дълбоко въздух
Задухът не е симптом за пренебрегване. Обадете се на Вашия лекар, ако симптомите Ви се влошават или задухът ви е съпроводен с:
- Подуване на краката
- Болка в гърдите
- Гадене
- Висока температура, студени тръпки и кашлица
- Недостиг на въздух по време на покой
Диагноза
За диагностициране на пациенти с диспнея е необходимо задълбочено снемане на анамнеза и физически преглед, защото трябва да се имат предвид и небелодробните причини. Правилната и навременна диагноза на причината за диспнея често може да бъде животоспасяваща. Някои от допълнителните изследвания, които се правят за поставянето на диагноза са:
- Спирометрия - измерване на количеството въздух, което може да вдишате и издишате и честотата, с която го правите. Това може да помогне за диагностициране на астма и ХОББ.
- Пулсова оксиметрия - измерване на количеството кислород в кръвта.
- Кръвни тестове - за диагностициране на анемия или инфекции.
- Рентгенова снимка на гръдния кош или компютърна томография (КТ) - за диагностициране на пневмония, кръвен съсирек в белия дроб или други белодробни заболявания.
- Електрокардиограма (ЕКГ) - за измерване на електрическите сигнали на сърцето.
Лечение
Ако затлъстяването и ниската физическа активност са причината за диспнея, промяна в начина на живот може да промени състоянието.
При по-сериозно състояние, причинено от дадено заболяване, консултацията с лекар е задължителна. Трябва да се отстрани главната причина, която води до чувството на задух.
Превенция
Предотвратяването на диспнея означава избягване на многобройните възможни фактори.
Замърсяването на въздуха и въздушните химикали също могат да доведат до проблеми с дишането. Така че, ако работите в среда с лошо качество на въздуха, носете маска за филтриране на дразнителите.
Поддържането на здравословно тегло може да ви помогне да избегнете редица здравословни проблеми.
Прогноза
Тъй като диспнеята е симптом, а не заболяване, перспективите ще зависят от това как се развива основното заболяване. Заболявания като ХОББ и сърдечна недостатъчност са хронични, което означава, че протичат през целия живот. Правилното лечение, обаче помага на хората да подобрят качеството си на живот, дори при тези условия.
Изображение: freepik.com
Симптоми и признаци при Задух МКБ R06.0
ВсичкиЛечение на Задух МКБ R06.0
ВсичкиПродукти свързани със ЗАБОЛЯВАНЕТО
ГЛОГ таблетки * 120 ТОШКОВ
АНТИМОНИУМ ТАРТАРИКУМ 9 СН
АРСЕНИКУМ ЙОДАТУМ 15 СН
САМБУКУС НИГРА 9 СН
САМБУКУС НИГРА 9 СН
ВЕНТОЛИН разтвор за небулизатор 0.5 % 20 мл
АНТИМОНИУМ ТАРТАРИКУМ 15 СН
БРОНХАЛ таблетки * 100 ХЕРБАМЕДИКА
САМБУКУС НИГРА 5 СН
ВЕНТОЛИН спрей 200 дози
АНТИМОНИУМ ТАРТАРИКУМ 5 СН
АРСЕНИКУМ ЙОДАТУМ 9 СН
Библиография
https://www.healthline.com/health/dyspnea
https://en.wikipedia.org/wiki/Shortness_of_breath
https://www.webmd.com/lung/shortness-breath-dyspnea#1
https://www.mayoclinic.org/symptoms/shortness-of-breath/basics/definition/sym-20050890
https://www.medicalnewstoday.com/articles/314963
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK499965/
Коментари към Задух МКБ R06.0