Енуреза
Енуреза: неволно и неосъзнато изпускане на урина по време на сън, след като е достигната възрастта, на която нормално контрола върху пикочния мехур трябва да е овладян. Тази възраст е около четири години за момичетата и пет за момчетата. Нощното напикаване се среща по често при момчетата, отколкото при момичетата.
Енурезата бива първична и вторична. Първичната се установява при деца след четири годишна възраст, които редовно или от време на време се напикават по време на сън. За вторична енуреза се говори, когато детето е спряло да се напикава през нощта, но поради някаква причина (инфекция на пикочните пътища, емоционална травма, захарен диабет и други) е започнало да се изпуска неволно по време на сън. Нощното напикаване е най-често един час след заспиване или непосредствено преди събуждане.
Енурезата може да се дължи на:
- Болести на пикочо-половата система - обструкция на пикочните пътища, инфекция на пикочните пътища, хиперактивност на детрузорния мускул, пиелонефрит, неврогенен пикочен мехур, хронична бъбречна недостатъчност, уретрални стриктури, полиурия, цистит.
- Болести на ендокринната система, разстройства на храненето и на обмяната на веществата - безвкусен диабет, захарен диабет.
- Психични и поведенчески разстройства - стрес, кошмари, емоционални разстройства
- Вродени аномалии, деформации и хромозомни аберации - спина бифида.
- Новообразувания - тумор на гръбначния стълб.
- Болести на нервната система - сънна апнея, епилепсия, параплегия.
- Травми, отравяния и някои други последици от въздействието на външни причини - хранителна алергия, сексуално насилие над деца.
- Болести на храносмилателната система - хроничен запек.
Заболявания при симптом Енуреза
- Анафилактичен шок, предизвикан от патологична реакция към храна
- Безвкусен диабет
- Бъбречна агенезия и други редукционни дефекти на бъбрека
- Вроден мегауретер
- Вродена хидронефроза
- Вродени задни уретрални клапи
Коментари към Енуреза