Анафилактичен шок, предизвикан от патологична реакция към храна МКБ T78.0
Анафилактичната реакция е тежка алергична реакция към алерген, засягаща цялото тяло. Реакцията се случва бързо след експозиция и е изключително тежка, освобождавайки бързо хистамин и други вещества.
Анафилаксия към храна е водеща причина за случаи на анафилактични реакции, третирани в отделенията за спешна помощ, някои от които са с летален изход. Фъстъци, риби, миди, черупкови плодове, мляко и яйца са по-голямата част от тежките анафилактични реакции от храна.
Анафилактичен шок, предизвикан от патологична реакция към храна, е анормален отговор на имунна система към протеин в храната. При първа експозиция на човек с хранителна алергия на дразнещия хранителен протеин тялото се подлъгва, че протеинът е вреден. Имунната система реагира чрез създаване на борещи се с болестта антитела, наречени имуноглобулин Е (IgE). Този отговор е опит да се изгони протеина от организма. Всеки път, когато този човек яде същата храна след това, антителата веднага я разпознават и освобождават хистамин и други химикали в кръвта, което води до алергична реакция.
В имунологичен аспект имуноглобулин Е (IgE) се свързва с антигена (чуждия материал, който провокира алергична реакция). Свързаният с антиген IgE активира след това рецептори на мастоцитите и базофилите. Това води до освобождаване на възпалителни медиатори като хистамин. Тези медиатори впоследствие повишават контракцията на бронхиалните гладки мускули, предизвикват вазодилатация, увеличават изтичането на течност от кръвоносните съдове и предизвикват депресия на сърдечния мускул.
Симптомите на анафилактичен шок, предизвикан от патологична реакция към храна, могат да се появят в рамките на секунди до няколко часа след поглъщане на алергена, като при по-голямата част от случаите се развият през първия час. Като цяло, колкото по-удължена е началото на анафилактичните симптоми, толкова по-лека е общата реакция на организма.
Забавените реакции включват екзема, сърбящ обрив или състояния като еозинофилни нарушения, които причиняват стомашно-чревни симптоми. Тези реакции могат да бъдат причинени от механизъм, който невинаги е свързан с IgE.
Обикновено засягаща няколко системи от тялото, анафилаксията е алергична реакция, която може да бъде лека до тежка и животозастрашаваща. Симптомите на анафилаксия обикновено са свързани с кожата, стомашно-чревния тракт, дихателните пътища и сърдечно-съдовата система. Последователността, времето и тежестта на симптомите са силно вариабилни при различните индивиди и дори могат да варират при един и същи индивид в отговора към различни храни.
Първите симптоми, изпитани при хранителна анафилаксия, често засягат устната кухина и гърлото. Симптомите могат да включват:
- изтръпване, сърбеж и оток на устните, устната лигавица, небцето и фаринкса
Малките деца могат да се чешат по езика си, небцето, предната част на шията, външните слухови канали.
Доказателство за оток на ларинкса включва кашлица и / или дисфония и дисфагия. Тежък оток на горните дихателни пътища се счита за причина за смърт при 10-20 % от случаите на хранителна анафилаксия.
Често следват стомашно-чревни симптоми, включващи:
- гадене
- коликообразна коремна болка
- повръщане
- диария
Повръщането може да съдържа големи количества гъста слуз.
Кожните симптоми по време на анафилаксия могат да включват:
- зачервяване
- уртикария
- ангиоедем
- еритематозен макулен обрив
но може и да липсват при тежки реакции.
Респираторните симптоми често се състоят от:
- дълбока повтаряща се кашлица
- стридор
- хрипове
- диспнея
- затруднено преглъщане
- пресипналост
- стягане в гръдната област
- назална конгестия
- ринорея
Развитието на сърдечно-съдови симптоми, заедно с обструкция на дихателните пътища, е от най-голяма загриженост при анафилактичните реакции. Сърдечно-съдовите симптоми могат да включват:
- синкоп
- усещане за прималяване
- сърцебиене
- понижено кръвно налягане
- болка в гърдите
Хипотония или шок могат да бъдат в резултат на съдовия колапс, сърдечна аритмия или асфиксия. Анафилаксията може да бъде усложнена от миокардна исхемия.
Други признаци и симптоми, често съобщавани при индуцирана от храна анафилаксия, включват:
- околоочен и назален сърбеж
- кихане
- обилно изпотяване
- дезориентация
- фекална и уринарна инконтиненция
- маточни спазми при жените
- пациентите често съобщават за "чувство за гибел"
В някои случаи първоначалната проява на анафилаксия може да бъде загуба на съзнание. Смъртта може да настъпи за броени минути, но има и случаи, при които настъпва дни до седмици след анафилаксията.
Поради внезапния и драматичен характер на състоянието диагнозата на анафилактичен шок, предизвикан от патологична реакция към храна, обикновено е очевидна. Понякога състояния, като аспирация с обструкция на горните дихателни пътища, инфаркт на миокарда или хистерична реакция, могат да бъдат объркани с хранителна анафилаксия.
Лабораторно пациентът се изследва за специфични IgE антитела към храната. Интрадермални или кожни тестове за алергия се извършват за потвърждаване на алергичната реакция.
Лечението на хранителната анафилаксия е подобно на лечението на анафилаксия по други причини. Началното лечение трябва да бъде предшествано от извършване на бърза оценка за определяне на степента и тежестта на реакцията, адекватността на оксигенацията, сърдечния дебит и тъканната перфузия, всички потенциални противопоказни медикаменти и заподозряната причина за реакцията.
Първоначалната терапия трябва да бъде насочена към поддържане на ефективни дихателни пътища и кръвоносна система. При необходимост се прилага кислород. Приложението на епинефрин е лечение на избор с антихистамини и кортикостероиди (например дексаметазон), често използвани като помощни средства. Препоръчва се период под лекарско наблюдения за 2-24 часа.
Животозастрашаващият характер на анафилаксията прави профилактиката особено важна. Основният аспект на превенцията изисква правилно идентифициране и пълно избягване на хранителния алерген.
Симптоми и признаци при Анафилактичен шок, предизвикан от патологична реакция към храна МКБ T78.0
ВсичкиЛечение на Анафилактичен шок, предизвикан от патологична реакция към храна МКБ T78.0
- Антихистамини
- Бронходилататори
- Глюкокортикостероиди на таблетки
- Интравенозни течности
- Интубация
- Капки за очи
Коментари към Анафилактичен шок, предизвикан от патологична реакция към храна МКБ T78.0