Хъркане
Хъркане: дрезгав, груб звук, който възниква по време на сън (шумно дишане по време на сън). Това е често срещан проблем сред всички възрасти и в двата пола. По-често се установява при мъжете и хората с наднормено тегло. Хъркането се влошава и с напредването на възрастта. То може да предизвика смущения в качеството на съня или съня на вашия партньор.
В много случаи е безобидно, но има и състояния, при които може да бъде сериозен симптом.
Хъркането често се свързва с нарушение на съня, наречено обструктивна сънна апнея. Ако то е придружено от някой от следните симптоми, може да е индикация за посещение при лекар:
- прекомерна сънливост през деня;
- затруднено концентриране;
- сутрешни главоболия;
- възпалено гърло при събуждане;
- неспокоен сън;
- задъхване или задушаване нощем;
- високо кръвно налягане;
- болка в гърдите през нощта;
- хъркане толкова силно, че нарушава съня на партньора;
- при деца проблеми с вниманието, поведенческите проблеми или лошото представяне в училище.
Обструктивната сънна апнея често се характеризира със силно хъркане, последвано от периоди без хъркане, когато дишането спира или почти спира за секунди. Това може да се повтори многократно през нощта.
Какво провокира хъркането?
Хъркането настъпва, когато въздушният поток през устата и носа е физически блокиран. Той може да бъде възпрепятстван от комбинация от фактори, включително:
Проблеми с носа и анатомични аномалии - някои хора хъркат само по време на сезонни алергии или когато имат инфекция, засягаща синусите. Деформациите в областта на носа като: отклонения в носната преграда (структурна промяна в стената, която отделя едната ноздра от другата) или носните полипи също могат да причинят хъркане.
Намален мускулен тонус в областта на гърлото и езика - мускулите в областта на гърлото и езика могат да бъдат прекалено отпуснати, в резултат на дълбок сън, употреба на алкохол или използване на някои хапчета за сън. Нормалното стареене също води до допълнителна релаксация на тези мускули.
Наличие на обемна тъкан в гърлото – наднорменото тегло може да е причината за наличие на обемисти тъкани в гърлото. Влияние, също така оказват уголемените сливици и аденоиди. Те са честа причина за хъркане при деца.
Дълго меко небце и/или увула - удълженото меко небце или увулата (висящата тъкан в задната част на устата) може също да окажат влияние за стесняване на отвора от носа до гърлото. Когато тези структури вибрират и се удрят едни в други, дихателните пътища се блокират, което причинява хъркане.
Хъркането може да се дължи още на:
- Болести на дихателната система - хроничен тонзилит, запушване на носа.
- Новообразувания - тумор на хипофизата.
- Болести на ендокринната система, разстройства на храненето и на обмяната на веществата – акромегалия.
Кога да потърсите лекар?
Посъветвайте се с Вашия лекар, ако имате някой от по-горе описаните симптоми. Това може да означава, че хъркането е свързано с обструктивна сънна апнея.
Ако детето ви хърка, консултирайте се с педиатър. Децата също могат да имат обструктивна сънна апнея. А проблеми като увеличени сливици и аденоиди, и затлъстяване при детето, често могат да доведат до развитие на сънна апнея.
Как да предотвратите хъркането?
- поддържайте нормално телесно тегло;
- избягвайте алкохола;
- ако имате назална конгестия я лекувайте;
- осигурете си достатъчно време за сън;
- избягвайте да спите по гръб.
Заболявания при симптом Хъркане
- Акромегалия и хипофизарен гигантизъм
- Апнея по време на сън
- Други видове неонатална апнея
- Други респираторни нарушения, възникващи в перинаталния период
- Други уточнени вродени аномалии на костите на черепа и лицето
- Друго и неуточнено анормално дишане
Библиография
https://www.sleepfoundation.org/articles/snoring-and-sleep
https://www.webmd.com/sleep-disorders/guide/snoring
https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/snoring/symptoms-causes/syc-20377694
Коментари към Хъркане