Апнея по време на сън МКБ G47.3
Апнея по време на сън е вид нарушение на съня, което се характеризира с паузи в дишането по време на сън. Дихателните паузи обикновено продължават от 10 секунди до няколко минути. Честотата им варира от 5 до 30 или повече за час. По-често са засегнати представителите на мъжкия пол.
Сънната апнея е класифицирана като дисомния - необичайно поведение по време на сън.
По време на дихателна пауза се увеличава концентрацията на въглероден двуокис в кръвта. Това предизвиква дразнене на хеморецепторите в кръвния ток. До мозъка достига сигнал за събуждане и възстановяване на дишането. По този начин се възстановяват нивата на кислород в кръвта, след което лицето отново заспива.
Съществуват две форми на сънна апнея:
- централна
- обструктивна
При централната сънна апнея дишането се прекъсва, поради липса на дихателни усилия. Тя възниква при нарушен контрол от страна на ЦНС върху дихателните гладки мускули по време на сън, поради което е намален въздушния поток. Централната сънна апнея е по-честа при пациенти със стабилна сърдечна недостатъчност.
При обструктивната сънна апнея дишането се прекъсва, поради блокиране на въздушния поток, въпреки дихателните усилия. Настъпва повърхностно дишане или дихателни паузи. Обструктивната сънна апнея се съпровожда със силно хъркане, задавяне, тежко дишане по време на сън, неспокоен сън през нощта и сънливост през деня, установява се по-често при хора с наднормено тегло.
Възможна е и комбинация от двата вида сънна апнея.
Сънната апнея е хронично заболяване, което нарушава съня на пациента три или повече нощи в седмицата. Страдащият от сънна апнея се чувства уморен след сън, с намалена работоспособност, внимание и памет. Пациентите обикновено не знаят за съществуването на болестта. Заболяването се отразява също на половата сфера. Пациентът се чувства раздразнен след ставане от сън, със сутрешно главоболие, сънливост през деня. При нелекуваната сънна апнея увеличава риска от развитие на артериална хипертония, инсулт, затлъстяване, диабет, влошаване на сърдечната дейност, развитие на сърдечни аритмии, злополуки по време на работа и зад волана.
Полисомнографското изследване на съня е най-точният метод за поставяне на диагнозата сънна апнея. Това изследване включва:
- електроенцефалографско регистриране на мозъчната активност
- очните движения и движенията на долните крайници - електрофизиологичната част от изследването
- следене на дихателните усилия, мускулния тонус, дихателния поток
- определяне на сатурацията (насищането на кръвта с кислород) - респираторна част на полисомнографията
Това изследване дава цялостна картина на събитията по време на сън. Полисомнографското изследване има роля и при определяне на терапията за всеки отделен пациент.
Лечението на апнея по време на сън се постига чрез промяна в начина на живот, хирургична намеса (за корекция на анатомичните деформации на дихателните пътища предизвикващи обструкция на дихателните пътища) или използване на специални апарати за дишане (те представляват тръба и маска подпомагащи дишането по време на сън).
Симптоми и признаци при Апнея по време на сън МКБ G47.3
- Главоболие
- Раздразнителност
- Прекомерно изпотяване
- Симптоми на депресия
- Дразнене в гърлото
- Крайно изтощение
Лечение на Апнея по време на сън МКБ G47.3
- Деконгестанти
- Контрол на теглото
- Лайфстайл лечение
- Лечение с кислород
- Намаляване на приема на алкохол
- Намаляване на стреса
Коментари към Апнея по време на сън МКБ G47.3
Коментарът е изтрит по следната причина:
Същият е направен от неопределен субект, съдържанието му е необосновано, като има обиден и клеветнически характер, уронващ авторитета на трети лица.
Информация може да прочетете тук:
Лечение при сънна апнея
Обструктивна сънна апнея