Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Медицинска енциклопедия Заболявания Вродени аномалии, деформации и хромозомни аберации Вродени аномалии и деформации на костно-мускулната система Други вродени аномалии на костите на черепа и лицето Други уточнени вродени аномалии на костите на черепа и лицето

Други уточнени вродени аномалии на костите на черепа и лицето МКБ Q75.8

от 05 фев 2020г., обновено на 08 дек 2022г.
Автор: д-р Виктория Калудова
Други уточнени вродени аномалии на костите на черепа и лицето МКБ Q75.8 - изображение
  • Инфо
  • Симптоми
  • Библиография
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Симптоми
Библиография
Коментари
Свързаност

Костите съставляват пасивната част на опорно-двигателната система и се развиват от клетки на мезодермата (среден зародишен лист) и нервния гребен от 4-та г.с до 8-a г.с. (гестационна седмица).

Въпреки че плодът е добре защитен, някои фактори от външната среда могат да окажат тератогенен ефект, т.е. да доведат до малформации. Тератогенни фактори са:

  • Алкохол
  • Тютюнопушене
  • Кофеин
  • Инфекциозни агенти - рубеола, цитомегаловирус
  • Тетрациклини
  • Антихипертензивни средства.
  • Витамин А (ретинол) и др.

Генетичната предразположеност също играе важна роля.

Липсващи кости може да има във всяка една част от тялото:

  1. Череп
  2. Гръбначен стълб
  3. Гръден кош
  4. Тазови кости
  5. Горен крайник
  6. Долен крайник

В МКБ Q75.8 Други специфични дефекти на черепа и костите на лицето са включени три заболявания:

  1. Вродена липса на кости
  2. Вродена деформация на челната кост
  3. Платибазия.
  • Вродена липса на кости на черепа:

акранияАкранията е рядко вродено заболяване. Среща се при 1:1000 живородени деца. Аномалията се появява през 4 г.с, когато предната част на невралната тръба се затвори и нормалната миграция на мезенхимна тъкан, която трябва да образува черепа, не се осъществи. В такъв случай единствено ектодермата покрива една тънка амниотично подобна мембрана. Така мускулните обвивки не могат да се образуват. Поради липсата на вгъване мозъчната тъкан не може да се диференцира в две полукълба.

Акранията излага мозъчната тъкан на контакт с амниотичната течност, като се създава риск от разрив със стената на матката. Тъй като мозъчната тъкан на плода е незащитена, следва дегенерация и деструкция, поради механична и химична травма. Стига се до пълното изчезване на мозъчната тъкан до 14 г.с.
Ултразвуковата диагностика с помощта на ехограф позволява ранното диагностициране на дефекта и е необходимо да се вземат мерки веднага, тъй като дефектът е летален.

Синдром на Klippel-Feil Синдромът на Klippel-Feil (Ostrium Furst) се характеризира с къса шия и намалени движения в шийната област, поради намален брой прешлени или сливане на някои от тях. Дължи се на мутации в гените GDF6,GDF3, MEOX1 и се предава автозомно-рецесивно. Пациентите имат нормално развитие, освен ако пациентът има и други заболявания. Болните се оплакват от болки в тила и главата. При някои може да се забележи асиметрия в двете лицеви половини. След време пациентите могат да развият стеноза (стеснение) на гръбначно-мозъчния канал. При някои се открива и остеоартрит в засегнатата област, промени в сетивността, сколиоза. Наблюдават се и дефекти, свързани със слух, зрение, дишане, анормални бъбреци, яйчници, бели дробове.

Диагностицирането се извършва още в пренаталния период чрез ехограф.

Птичи лице или още синдром на Пиер Робин е вродено заболяване, характеризиращо се с лицеви деформации - новороденото има по-малка долна челюст (микрогнатия) от нормалното, език, разположен по-назад (глосоптосис) и отвор в небцето. Тези аномалии водят до проблеми с дишането и храненето на индивида. В 20-40% от случаите болестта се развива самостоятелно, но понякога може да има и други симптоми.

Причините за появата на болестта са делеции (отпадания) или мутации на части от ДНК, или други хромозомни аномалии. Синдромът на Пиер Робин e последователност от генетични промени, защото когато долната челюст изостане в развитието си вътреутробно, въвлича и останалите части. Изолирано заболяването се наблюдава при 1:8,500 до 14,000 души. В повечето случаи, то не е унаследено, защото се е развило от нова мутация.

Диагноза се поставя след направени генетични тестове.

Лечението включва множество хирургични манипулации за подобряване на дишането и коригиране на дефектите.

Краниофенестрия (Краниолакуния) - вроден костен дефект на черепа, при който в някои части липсва костна тъкан, в други е изтънена. Дължи се на абнормална продукция на колаген и неправилна осификация. При образна диагностика се виждат кръгли или овални дупки, наречени лакуни. Проблемът се решава след 6 месечна възраст

Вродените деформации се причиняват от тератогенни фактори, вродени инфекции, хромозомни аномалии, генни мутации, фетално-алкохолен синдром.
Към другите уточнени вродени аномалии на костите на черепа и лицето спадат:

Краниосиностоза (Craniosynostosis) - засегнати са 1 на всеки 2000-2500 живородени деца. Между костите на черепа се намират 6 сутури (шева), това им позволява да се разместват докато нарастват. Ако някои от сутурите срастнат преждевременно, останалите кости ще се наместят в други посоки и ще доведе до лицево-челюстни малформации.КРАНИОСИНОСТОЗА

Черепните шевове могат да изчезнат вътреутробно или сред раждането. Когато това се случи вътреутробно, деформациите са по-тежки и по-рано се появява повишено вътречерепно налягане. Ако шевовете изчезнат по-късно, деформациите не са толкова тежки. Като цяло колкото по-късно зараснат шевовете, толкова по-леко протича заболяването. Краниосиностозата може да е придружаващ симптом на други заболявания - болест на Крузон, синдром на Carpenter, синдром на Apert, синдром на Pfeiffer.

Симптомите са обусловени от повишеното вътречерепно налягане — пристъпно главоболие, придружено с гадене и повръщане. Някои сухожилни рефлекси могат да са повишени, а други отслабени, могат дори да се появят някои патологични рефлекси. Възможно е да се появят и психични смущения — повишена раздразнителност, умора, нарушения в паметта. Могат да се появят гърчове. Екзофталмът (изпъкване на очната ябълка) се появява често, може да бъде едностранен или двустранен.

Диагностика се извършва с рентгенографии, компютърна томография, ядрено-магнитен резонанс, изследване на ликвора.

Лечението е хирургично, като целта е да се овладее повишеното налягане и да се коригира черепната деформация. Интервенцията е хубаво да се извърши до 1 година на детето, преди шевовете да са сраснали напълно.

Плагиоцефалия (Plagiocephaly) — най-често е резултат от срастване на ламбдоидният шев. Асиметрията е в едната половина на черепа и може да обхване ябълчните кости.

Брахицефалия (Brachycephaly) — срастват двата коронарни шева. Челото е по-широко и високо от нормалното.

Тригоноцефалията - вродено заболяване, резултат от преждевременното сливане на методопския шев, поради което челото е с триъгълна форма. Счита се, че освен генетични, причините могат да бъдат метаболитни или медикаментозни. Наблюдават се отклонения в поведението и невро-психическото развитие — дефицит на внимание, депресия. Лечението е хирургично, като с препоръчва да се извърши преди детето да е навършило 1 година, за по-добри резултати.

Скафоцефалия (Scaphocephaly) — засегнат е сагиталният шев, като предната или задната половина на черепа е уголемена и придава издължен вид на черепната кутия. Скъсена е и дистанцията между двете уши.

Синдромът на Крузон е генетично заболяване, дължащо се на мутация във FGFR2 и FGFR3 гените. Наблюдава се автозомно-доминантно унаследяване, като вероятността детето да се роди болно е 50 %. Наблюдава се преждевременно сливане на някои кости на лицето и това пречи на растежа на черепа и засяга неговата форма и размери, вследствие, на което някои кости изпъкват, най-често това е челната кост. Могат да се забележат и широки, изпъкнали очи, проблеми със зрението, причинени от плитки очни дъна, очи, които не сочат в същата посока (страбизъм), изпъкване на очните ябълки (екзофталм), седловиден нос и недоразвита горна челюст (хипоплазия). Това, което присъства във всеки пациент е черепната синостоза, най-често — брахицефалия, къса и широка глава. Освен това, хората със синдром на Крузон могат да имат и проблеми със зъбите и слуха. Усложнение на заболяването е болест на Мениер (Meniere).

Диагнозата на заболяването се поставя чрез правилно снети анамнеза и физикален преглед, както и генетични тестове, ядрено-магнитен резонанс, компютърна томография, рентгенография.

Налага се хирургично лечение, като целта е да се предотврати срастването на черепните шевове.

Уплътняване на челната кост (Hyperostosis frontalis interna) – рядко заболяване, което често остава недиагностицирано. Промените могат да се видят на рентгенография или компютърна томография. Предполага се, че се унаследява.

  • Платибазия (Platybazia):платибазия

Нарича се още плоска основа на черепа и може да е вродена аномалия още от вътреутробното развитие или да се появи по-късно поради омекване на костите, оформящи черепната основа, така те са лишени от обичайните си извивки. Това придава асиметрия на черепа. Причината за това е по-широкият ъгъл, който се образува между основата на черепа, предната черепна ямка и кливуса. Това може да доведе до промени и в първия шиен прешлен (атлас). Най-честият симптом е болка в тилната област, но е възможно и поради компресия на продълговатия мозък и коренчетата на нервите, намиращи се там, да доведе до смущения в гълтачния рефлекс.

Диагноза се поставя чрез рентгенография, компютърна томография, ядрено - магнитен резонанс.

Лечение не е необходимо, освен ако не е установена компресия на мозъчни нерви и нервна тъкан, ако това се случи, се налага отодонна резекция, последвана от сливане на задните кости.

3.5/5 8 оценки

Симптоми и признаци при Други уточнени вродени аномалии на костите на черепа и лицето МКБ Q75.8

  • Главоболие
  • Ментална ретардация
  • Гърчове
  • Затруднено дишане
  • Забавен растеж
  • Нисък ръст
Всички

Библиография

“ Ембриология на човека с клинични корелации”- Х. Чучков, Д. Сиврев 2013г
http://www.ppsca.com/skull.htm
https://rarediseases.org/rare-diseases/hyperostosis-frontalis-interna/
https://omedicine.info/bg/sindrom-kruzona-cherepno-litsevoy-dizostoz.html
https://radiopaedia.org/articles/acrania-anencephaly-sequence
https://sonoworld.com/fetus/page.aspx?id=77
https://pirogov.eu/bg/kraniosinostoza_p177.html
http://neurosurgery.ucla.edu/platybasia
https://ghr.nlm.nih.gov/condition/klippel-feil-syndrome#diagnosis

Коментари към Други уточнени вродени аномалии на костите на черепа и лицето МКБ Q75.8

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Други уточнени вродени аномалии на костите на черепа и лицето МКБ Q75.8
    www.framar.bg 
    на 18 May 2025 в 14:56
    Коментирайте "Други уточнени вродени аномалии на костите на черепа и лицето МКБ Q75.8"

ЗАБОЛЯВАНЕТО е свързано към

  • Кости
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

Зачервяване със сърбеж по лицето

преди 1135 дни, 5 часа и 4 мин.

Кожен проблем бебе - пъпки и петна по лицето

преди 1875 дни, 2 часа и 33 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Услуги в България на speedybook.pro

преди 2 дни, 3 часа и 1 мин.

Какво представлява прозяването

преди 6 дни, 18 часа и 1 мин.

Кои са летните фестивали, които ще посетите?

преди 6 дни, 18 часа и 13 мин.

Шалгам - сок от виолетов морков за детоксикация

преди 6 дни, 18 часа и 20 мин.
Всички

АНКЕТА

Прозрачна ли е благотворителността в България?

Виж резултатите

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

ПОУМОН ХИСТАМИН 30 СН

РУУФ РАТ КАПАН ЗА МИШКИ И ПЛЪХОВЕ С ЛЕПИЛО 18 / 13 см CATCHMASTER

НИВЕА СЪН PROTECT & MOISTURE ХИДРАТИРАЩ СЛЪНЦЕЗАЩИТЕН СПРЕЙ ПОМПА SPF50+ 270 мл

СОЛИНГЕН МАГНУМ КЛЕЩИ ЗА НОКТИ 003

ОРТОТЕХ ОРТО СОФТ РАЗДЕЛИТЕЛИ ЗА ПРЪСТИ ХАЛУКС ПРОТЕКТ

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

V08BA рентгеноконтрастни средства, съдържащи бариев сулфат

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 16:39:11

МАГНЕЗИЕВ БИСГЛИЦИНАТ капсули 200 мг * 120 НАТУРАЛ ФАКТОРС

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 16:27:52

V08BA рентгеноконтрастни средства, съдържащи бариев сулфат

Коментар на: Десислава Петрова от 16 май 2025г. в 16:20:59

МАГНЕЗИЕВ БИСГЛИЦИНАТ капсули 200 мг * 120 НАТУРАЛ ФАКТОРС

Коментар на: Петя Петкова от 16 май 2025г. в 15:53:33

НИЛАЦИД ГАСТРОГЕЛ саше * 20

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 15:24:57
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на интернет портал от Valival