Витамин В2 (рибофлавин)
Вторият открит представител на витамините от група В е витамин В2 (рибофлавин). Той е много ценен за усвояването на въглехидратите, мазнините и протеините от храната, както и използването на кислорода от клетките. Участва в производството на червените кръвни клетки.
Необходим е още за поддържане функцията и на другите В-витамини, тъй като те работят най-добре в тандем. Липсата на достатъчно витамин В2 в организма ще доведе до недостиг и на други ценни витамини и минерали, за чието усвояване той е необходим; както и до ограничаването на важни клетъчни процесии, на които е катализатор. В това е чисто е възможно възникването на анемия, поради затруднено усвояване на желязото.
Ползи за здравето
Рибофлавин е витамин, което е необходимо за:
- растежа на клетките;
- поддържане здравето на организма;
- усвояване на въглехидрати, протеини и мазнини;
- производство на енергия;
- усвояване на кислорода от клетките;
- поддържане здравето на кожата и лигавиците и подпомагане изпълнението на техните функции;
- поддържане здравето на храносмилателния тракт, кръвните клетки и други важни органи;
- важен за здравето на очите и предотвратяване развитието на катаракта (заедно с други В-витамини);
- важен за пълноценното усвояване на желязото;
- важен за нормалното протичане на бременността и развитието на плода.
Недостиг на витамин В2 (рибофлавин)
При какви състояния се наблюдава недостиг на рибофлавин?
Има някои състояния и заболявания, при които необходимостта от рибофлавин се повишава, което може да стане причина за недостиг. Някои от тях са:
- цьолиакия;
- болест на Крон;
- алкохолизъм;
- продължителна треска;
- рак;
- хронична диария;
- често и продължително боледуване;
- инфекции;
- чревни заболявания;
- хиперфункция на щитовидната жлеза;
- чернодробно заболяване;
- сериозни травми и наранявания;
- системно подлагане на стрес;
- хирургично отстраняване на стомаха (гастректомия);
- бременност.
Какви са симптомите на дефицит на рибофлавин?
Липса на рибофлавин може да доведе до:
- умора;
- храносмилателни проблеми;
- сърбеж, парене и зачервяване на очите;
- чувствителност на очите към светлина;
- болки в езика;
- сърбеж и лющене на кожата на носа и скротума;
- рани и лющене в ъгълчетата на устните;
- язви в устата;
- възпалeно гърло;
- изоставане в растежа (при деца).
Забележка!
Недостигът на рибофлавин се диагностицира от лекар, който най-точно може да определи адекватната дозировка на витамина.
Недостиг на витамин В2 (рибофлавин) по време на бременност
Недостигът на витамин В2 по време на бременност може да застраши много сериозно развитието и растежа на плода. Това може да доведе до недоразвитие на някои органи и системи.
Друга сериозна опасност е от поява на прееклампсия - застрашаващо състояние за майката и плода, при което се наблюдава високо кръвно налягане, отоци по ръцете и краката, подпухване на лицето, рязко покачване на телесното тегло на майката и други. Най-опасните последствия са: прекъсване кръвопотока към плацентата, кома, смърт на плода и/или майката.
Приложение на витамин В2 (рибофлавин)
Най-конкретното приложение на рибофлавин е за предотвратяване или при наличие на авитаминоза В2.
В допълнение рибофлавин може да се дава на деца с високи нива на билирубин (хипербилирубинемия).
Твърденията, че рибофлавин е ефективен за лечение на акне, някои видове анемия, мигрена, главоболие и мускулни крампи все още не са доказани, но много пациенти съобщават за подобряване на състоянието им при прием на добавки с витамин В2.
Странични ефекти
Както всяка хранителна добавка, така и приемът на витамин В2 би могъл да предизвика някои нежелани странични ефекти, заедно с желаните. Обикновено обаче приемът на рибофлавин не предизвиква никакви сериозни странични ефекти.
Добре е да знаете, че рибофлавинът може да направи урината по-тъмно жълта от нормалното, особено ако се взема в големи дози. Това може да причини тревога, ако човек не е информиран, но реално не представлява проблем.
Направете консултация с Вашия лекар, ако забележите някакви други необичайни реакции докато го използвате.
Форми на приложение на рибофлавин
Витамин В2 (рибофлавин) се предлага под формата на капсули, обикновени таблетки, таблетки с ентерично покритие (устойчиво на стомашните сокове и разграждащо се в червата).
Оралните форми на рибофлавин са достъпни без рецепта.
Предпазни мерки
Ако приемате хранителна добавка с витамин В2 без рецепта, прочетете внимателно и следвайте всички предпазни мерки върху листовката. Важно е да знаете следното:
Алергии
Бъдете внимателни, ако в миналото сте проявили алергия към храни, оцветители, консерванти, животински продукти. Прочетете листовката, за да установите какви са помощните съставки, използвани за направата на таблетките. Ако се затруднявате, направете консултация с лекар.
Бебета и деца
Проблеми при бебета и деца не са били наблюдавани при прием на препоръчителните дневни количества рибофлавин.
Възрастни пациенти
Когато добавките се прилагат в определените референтни стойности, не се установяват проблеми при възрастни пациенти.
Кърмене
Проучванията при жени предполагат, че приемът на добавки с витамин В2 представлява минимален риск за кърмачето, когато се използва по време на кърмене. Въпреки това не е желателно да се приемат без съгласието на лекар, който ще прецени съотношението между полза и риск.
Предозиране
Предозиране с рибофлавин е трудно постижимо по естествен път (чрез храненето). То може да се случи при консумация на неестествено големи количества храна. Още повече, че натрупване в организма не може да се случи, поради водоразтворимостта на витамините от група В, включително и В2. Благодарение на нея излишните количества биват изведени от тялото чрез урината.
Единствено предозиране може да се наблюдава при прекомерен прием на добавки с витамин В2 (рибофлавин), но това също е рядкост. В дългосрочен период това би могло да причини увреждане на черния дроб.
Лекарствени взаимодействия
Въпреки, че някои лекарства не трябва да се използват заедно с други, има случаи, при които това е необходимо. За да се избегнат нежелани взаимодействия между отделните медикаменти може да се приложи коригиране на дозата, като това може да извърши само и единствено лекуващия лекар.
Други взаимодействия
Използването на алкохол или тютюневи изделия едновременно с приема на добавки с рибофлавин може да стане причина за възникване на странични реакции или алергии, което може да се дължи по-скоро на помощните вещества, отколкото на самия витамин В2.
Още повече, че алкохолът има способността да "унищожава" витамините от група В, включително и рибофлавина. Именно поради тази причина при алкохолици се наблюдава сериозен дефицит на В-витамини.
В случай, че Ви бъдат предписани добавки витамин В2 и/или В-комплекс, не употребявайте алкохол по време на лечението или спазвайте препоръките за разумна консумация. За повече информация прочетете:
»Намаляване на приема на алкохол
Хранителни източници на рибофлавин
Рибофлавин се открива в различни храни, включително:
- мляко и млечни продукти;
- риба, особено сьомга и риба тон;
- месо, особено червените меса;
- органно месо;
- в яйчния жълтък;
- кисело и прясно мляко;
- зелени листни зеленчуци, особено спанак;
- зеленчуци - особено броколи, брюкселско зеле, аспержи;
- бадеми;
- гъби;
- соя;
- див ориз;
- пълнозърнест и обогатени зърнени култури, пшеничен зародиш и хляб.
Хранително-вкусовата промишленост може да унищожи голяма част от витамините, въпреки че по време на стандартното готвене се губи малко от количеството витамин В2 в храните.
Най-добре е при всяка възможност да се ядат пресни плодове и зеленчуци, тъй като те съдържат най-много витамини.
За поддържане на добро здраве е важно да се консумира разнообразна и добре балансирана храна, която може да осигури на организма така необходимите за правилното му функциониране вещества. За повече информация прочетете:
»Здравословен хранителен режим
Следвайте внимателно всяка препоръка на лекуващия си лекар относно начина Ви на хранене, тъй като той може да определи Вашите специфични нужди от витамини и минерали. Ако мислите, че не получавате достатъчно от тези ценни вещества чрез диетата си, можете да се консултирате за избор на подходящи хранителни добавки. За повече информация прочетете:
Изображения: freepik.com
Коментари към Витамин В2 (рибофлавин)