Инозитол (витамин В8)
Подходящият хранителен режим в голям процент от случаите е достатъчен за набавяне на необходимите количества от всички есенциални за организма витамини, минерали и микроелементи. Правилно подбраното меню може да подпомогне лечението или само по себе си да окаже терапевтичен ефект при редица болестни състояния.
В много случаи обаче дори при адекватен диетичен режим е възможно развитие на дефицит на някои от необходимите субстанции, поради наличието на подлежащи заболявания, повишаващи нуждите, както и поради ниското съдържание на съответната субстанция в продуктите с хранителен произход. Такъв е случаят с инозитол или известен повече като витамин В8.
Представлява водоразтворима субстанция, причислявана за кратко към семейството на витамините от група В, под името витамин В8, но след откриването му в организма и способността на тялото да го произвежда правата му на есенциална субстанция биват отнети.
Днес се отнася към псевдовитамините и въпреки понижението му в йерархията, продуктът намира широко приложение под формата на хранителна добавка, самостоятелно или в комбинация с други витамини от група В (най-често с фолиева киселина, известна като витамин В9 или в мултивитаминни продукти).
Под наименованието инозитол всъщност се крият девет различни стереоизомера:
- мио-инозитол или цис-1,2,3,5-транс-4,6-циклохексанехексол
- епи-инозитол
- цис-инозитол
- ало-инозитол
- муко-инозитол
- сцило-инозитол
- нео-инозитол
- L-хиро-инозитол
- D-хиро-инозитол
От всички толкова сложно звучащи и напомнящи за часовете по химия имена с най-голяма популярност (поради най-застъпени ефекти в организма) е мио-инозитол.
Често в практиката (и в аптечната мрежа) под инозитол се разбира именно мио-инозитол, тъй като съдържащият се в организма стереоизомер на субстанцията в 90 % е мио-инозитол, следван от сцило-инозитол.
Представлява захарен алкохол, който се синтезира в организма от метаболити на глюкозата и участва в редица физиологични процеси, регулирайки обмяната на множество невротрансмитери и метаболити с различни функции.
Мио-инозитол представлява прекурсор (предшественик за синтезата) на различни фосфорилирани продукти, като например инозитол-1,4,5-трифосфат.
Фосфорилираните деривати са многобройни, като познатите 63 различни варианта са разделени на групи в зависимост от броя на съдържащите се в тях фосфатни групи. Така например са известни 6 варианта на съдържащи една фосфатна група, по 15 варианта, съдържащи две и четири фосфатни групи, 20 варианта с три фосфатни групи, шест варианта с пет фосфатни групи и само една известна молекула, съдържаща шест фосфатни групи, позната като инозитол-хексафосфат или фитинова киселина.
Посочването на всички тези сложни химически особености в процесите на метаболизъм на инозитола има за цел да демонстрира широката му застъпеност в организма и да покаже неговото важно участие в редица процеси от регулация на настроението до развитието на инсулинова резистентност.
Изображение: Edgar181, Public domain, via Wikimedia Commons
Биологични ефекти на инозитол (витамин В8)
Със своите многобройни форми и участието си е редица метаболитни, невротрансмитерни, синтезни и други процеси субстанцията повлиява различни функции на организма.
Основните биологични ефекти на инозитол (мио-инозитол) включват:
- участие в инсулиновата хомеостаза
- участие в изграждането на цитоскелета
- регулация на потенциална на клетъчните мембрани
- участие в генната експресия
- роля в процесите на обмяна на мазнините и регулацията на холестерола
- важен компонент в невротрансмисията на допамин, норепинефрин, серотонин, ацетилхолин, гама-аминомаслена киселина (GABA)
- посредник в процесите на предаване на нервните импулси
- проявява изразен анксиолитичен ефект
- повлиява някои хормонални и ензимни системи
Дозиране
Голямото многообразие от биологични ефекти на витамин В8 се изявяват при прием на определени дози. Конкретната доза варира в зависимост от общото състояние на болния, подлежащото заболяване и тежестта на симптоматиката.
Обикновено дозата варира в широки граници, от 2 до 18 грама, като дози до 12 (според някои автори до 15) грама се толерират изключително добре от пациентите и не са свързани с риск от нежелани ефекти със сериозни дългосрочни последствия.
Така например неврологичните прояви, съпътстващи някои заболявания като например депресия, обсесивно-компулсивно разстройство, тревожност, изискват дози, по-високи от 12 грама, докато при използването му в терапията на предменструален синдром или поликистоза на яйчниците дневните дози варират между 200 милиграма и 4 грама (4 000 милиграма), при определени случаи до 12 грама. При проблеми със съня се използват дози от порядъка на 500 милиграма до 2 грама в продължение на един месец.
С храната човек си набавя малки количества от субстанцията, крайно недостатъчни при наличието на подлежащи признаци на определено заболяване.
Така например е изчислено, че при ежедневна консумация на препоръчваните 2 500 килокалории човек си набавя не повече от 1 грам (в зависимост от диетата максимум 2 грама).
Хранителни източници на витамин В8
Богати на инозитол са следните хранителни източници:
- плодове: сушени сини сливи, пъпеш, портокали, грейпфрут (особено богат източник е пресният сок от грейпфрут), нектарини, киви, манго, праскови, къпини, черни череши
- зеленчуци: артишок, брюкселско зеле, спанак, лук, патладжан
- мляко и млечни продукти
- ядки, бобови култури
- месо
Под формата на хранителна добавка може да го намерите като капсули, обикновено съдържащи 500 или 1 000 милиграма инозитол, както и като прах.
Показания за приложение на инозитол (витамин В8)
Витамин В8 доказано повлиява благоприятно симптомите при определени заболявания, а ефектите му при редица други са в процес на задълбочени проучвания и тяхната роля не е напълно доказана.
Потвърдена ефикасност и активност в резултат от продължителни изследвания в областта инозитол и неговите стереоизомери показват при следните състояния:
Психически и поведенчески разстройства
Депресия, тревожност, панически атаки, обсесивно-компулсивно разстройство, булимия подлежат на терапия с витамин В8.
Ефективността на субстанцията при всички тези състояния се дължи на повлияването на трансмисията и рецепторната плътност на гамааминомаслената киселина (GABA), както и на серотонин.
Необходим е прием на по-високи дози, от порядъка на 18 грама дневно, като проучвания сравняват ефектите от едномесечен прием на тези този с ефективността на антидепресанта флувоксамин, приеман в доза от 150 микрограма. Независимо от голямата разлика в дозата, необходима за облекчаване на симптомите, приемът на инозитол се отличава с ниска токсичност и риск от нежелани реакции, за разлика от представителите на антидепресантите.
Приемът на дози от 12 грама дневно се е оказал ефективен при пациенти с панически атаки, но не и при лица с посттравматично стресово разстройство.
Резултатите от еднократен прием на дози от 20 грама и повече не показват по-висока ефективност. При тревожност и леки форми на депресивни епизоди се препоръчва стартиране на терапията с ниска доза от порядъка на 4 грама дневно, разделена в два приема, като всяка седмица дневната доза се увеличава с един грам до достигане на 18 грама.
Важна особеност за постигане на оптимален ефект е следното: пациентите, отговарящи с подобрение на общото състояние след терапия със селективни инхибитори на реабсорбцията на серотонин (като например флуоксетин, флувоксамин, пароксетин, сертралин) се повлияват изключително добре от лечение с инозитол. Лицата, които не показват подобрение след приложението на посочената група антидепресанти, не толерират и терапията с инозитол и при тях не се очаква подобрение на състоянието.
Лечението се назначава от специалист, като е необходимо повишено внимание при лица, приемащи други медикаменти за лечение на психически и поведенчески разстройства, както и кофеин и съдържащи кофеин напитки или медикаментозни средства, поради риск от нежелани реакции.
Подробна информация за тези заболявания може да намерите в раздел Заболявания:
»Обсесивно-компулсивно разстройство
Нарушения в съня
Приемът на инозитол при различните форми на нарушения на цикъла сън-бодърстване показва ефекти, идентични с тези на мелатонин.
Ефективен е при трудно заспиване, често събуждане през нощта, леки форми на инсомния. В много случаи проблемите със съня са в пряка зависимост с наличието на подлежащ стрес и емоционално напрежение.
Повлиявайки невротрансмисията на серотонин, инозитол води до сваляне на напрежението, успокояване и улеснява значително процеса на заспиване.
В сравнение с мелатонин и сънотворните медикаменти, инозитол действа с натрупване, като е необходим достатъчно дълъг курс на прием. За постигане на желания ефект се препоръчва ежедневен прием на дози между 500 милиграма и 2 грама в продължение на един месец, като най-подходящото време на прием е два часа преди лягане.
Предменструален синдром, поликистозни яйчници
Различни и многобройни проучвания показват интересна зависимост между проявата на очаквания ефект и пола на пациента, като при представителите на женския пол се получават убедителни и категорични резултати, за разлика от представителите на мъжкия пол.
Приемът на 4 грама мио-инозитол до три пъти дневно (обща доза до 12 грама) води до облекчаване на симптомите, свързани с предменструалния синдром, като емоционална лабилност, повишена плачливост, честа смяна на настроението и други.
Инозитол повлиява регулацията на някои хормони (например тестостерон) и участва в процесите на контрол на инсулиновото усвояване, поради което намира широко приложение в терапията на поликистозните яйчници. Състоянието се характеризира с хормонален дисбаланс, склонност към трупане на килограми и развитие на метаболитен синдром, нарушения в менструалния цикъл, безплодие.
Инозитол се използва най-често като съпътстваща терапия на фона на друго основно лечение, като е необходимо редовно проследяване състоянието на пациентите от специалист.
Подробна информация за тези състояния, етиологията им и особеностите в тяхното протичане може да намерите в раздел Заболявания:
»Синдром на предменструално напрежение
»Синдром на поликистоза на яйчниците
Инсулинова резистентност, захарен диабет, високи нива на холестерол
Приемът на 2 грама мио-инозитол два пъти дневно (обща доза от 4 грама) при жени в менопауза с метаболитен синдром за период от шест месеца показва значително подобрение на всички биомаркери, включително нива на инсулин и кръвна захар, холестерол, триглицериди, като резултатите от проучването са още по-добри при прием в продължение на една година.
При жени с инсулинова резистентност е налице ефективно подобряване на инсулиновата чувствителност след суплементация с витамин В8.
По отношение на холестероловия метаболизъм инозитол показва подобряване на разграждането на мастните киселини, намаляване концентрацията на лошия (LDL) холестерол, улесняване дейността на черния дроб.
Облекчаване страничните ефекти при терапия с литий
Литий все още се използва в клиничната практика и е ефективно средство за лечение на пациенти с биполярно афективно разстройство. Макар и ефективен, литият води до развитието на множество странични ефекти, като част от тях са свързани с изчерпване нивата на инозитол в организма.
Суплементацията с витамин В8 се оказва особено ефективна в терапията на едно от сравнително често срещаните странични, нежелани проявления в хода на литиевата терапия, а именно литий-индуциран псориазис.
Необходимите дози са изчислени на приблизително 6 грама дневно, като може да варират при отделните пациенти в зависимост от продължителността на литиевата терапия, приеманите дози и тежестта на основното заболяване.
Грижа за косата
При лица с изразен косопад, сърбеж и лющене на скалпа, е възможно причината да се крие в дефицит на инозитол. Най-често недостатъчност на субстанцията се развива при липса на витамин В8 в хранителните източници в комбинация с прием на големи количества кофеин и съдържащи кофеин напитки, като по този начин е налице понижен внос на фона на големи загуби.
Приемът на ниски дози инозитол (между 1 и 4 грама) дневно води до подобряване състоянието на косата, стимулира нейния растеж и здравина.
Други болестни състояния
Усилено се коментира участието на инозитол в терапията на редица други болестни състояния, но неговата роля и ефективност са все още неизяснени и липсват обективни доказателства.
Такива заболявания са например:
- болест на Алцхаймер
- биполярно афективно разстройство
- аутизъм
- шизофрения
- когнитивни нарушения
Проучва се антираковото действие на инозитол хексафосфат, известен още като фитинова киселина. Представлява вътреклетъчна сигнална молекула и потенциално химиотерапевтично средство. Мио-инозитол потенциира ефектите на фитиновата киселина и се предполага благоприятен ефект при приложението му под формата на адювантна терапия.
В експеримент с жени с карцином на млечната жлеза суплементацията с 6 грама инозитол показва подобряване на качеството на живот, облекчава много от страничните ефекти на приложената химиотерапия и запазва нормалните нива на белите (левкоцити) и червените (еритроцити) кръвни клетки.
Нежелани ефекти на инозитол (витамин В8)
Употребата на инозитол в дози под 12 грама крие незначителни рискове от развитие на странични прояви.
Приемът на по-високи дози и особено комбинирането му с други медикаментозни средства може да създаде предпоставки за леки, умерени или тежки токсични прояви.
Най-често се наблюдават гадене, сърбеж, обрив, замаяност, главоболие, стомашен дискомфорт, като са по-чести при първа употреба на субстанцията и постепенно отшумяват.
Не се препоръчва употребата на добавки, съдържащи инозитол от бременни жени и кърмачки, поради липсата на данни за възможните ефекти върху плода и новороденото.
Други приложения на инозитол
Освен като хранителна добавка инозитол може да се открие и в състава на някои преработени хранителни продукти, както и енергийни напитки.
Инозитол нитрат представлява стабилна алтернатива на нитроглицерин и намира приложение в производството на съвременни експлозиви, както и на ракетно гориво.
Поради белия си цвят и прахообразен вид често се прилага като примес в производството на нелегални наркотични средства, като кокаин, метамфетамин и по-рядко хероин.
Интересно е приложението му във филмовата индустрия. Някога замисляли ли сте се какво всъщност използват актьорите вместо истински наркотици? Отговорът е инозитол.
Инозитол (витамин В8) се препоръчва за прием единствено при необходимост и след консултация със специалист. Ако сте в добро здраве и нямате подлежащи обективни или субективни оплаквания, оптималният и разумен хранителен режим в съчетание с подходяща физическа активност, са ви достатъчни, за да поддържате здравословния си тонус на ниво.
Изображения: freepik.com
Заболявания, при които се прилага лечението Инозитол (витамин В8)
Продукти свързани със СТАТИЯТА
АЛАЙВ МАКС ПОТЕНСИ ТЕЧЕН МУЛТИВИТАМИН 900 мл NATURE'S WAY
Безплатна доставка за България! ПРОМОДЖАРОУ ФОРМУЛАС ИНОЗИТОЛ прах 227 гр.
ТОРН ОВАРИАН КЕЪР ФОРМУЛА В ПОДКРЕПА НА ЖЕНСКАТА ПОЛОВА СИСТЕМА И ХОРМОНАЛЕН БАЛАНС прах 214 г 013587
Безплатна доставка за България!РИХТЕР САЙКЪЛ БАЛАНС саше * 30
ДР. ВОЛКЕ ИНОЗИТОЛ 500 капсули * 30
КАТАФЕРТИЛ ЗА НЕЯ саше * 30
Библиография
http://www.webmd.com
https://examine.com
http://www.pcosnutrition.com
https://selfhacked.com
https://en.wikipedia.org
http://www.bipolar-lives.com
http://us.myprotein.com
http://www.livestrong.com
https://bebrainfit.com
СТАТИЯТА е свързана към
- Лечение с храни и хранителни добавки
- По кое време на деня се пият витамините и добавките
- Хранителни добавки и витамини за напълняване и апетит
- Лекарства и добавки срещу нервно напрежение и стрес
- Кои добавки са ефективни при артрит?
- Лечение на синузит
- Гарциния камбоджа, Индийска ягодка
- Страдам ли от депресия?
- Кръвният шоколад Хематоген - полезният десерт от СССР
- Кодеин
- Лечение при ларингит
Коментари към Инозитол (витамин В8)
Тодорова
може ли да се приема за регулиране на цикъла и за подобряване на хормоналния баланс заедно с аспарагус / пия още омега 3 с фолиева киселина, магнезии, околут комби и още една добавка но и забравих името/.
Би могло да приемате.
може ли да се приема за регулиране на цикъла и за подобряване на хормоналния баланс заедно с аспарагус / пия още омега 3 с фолиева киселина, магнезии, околут комби и още една добавка но и забравих името/.
Деси
Може ли да се приема инозитол при полицитемия?
Здравейте! Инозитол е есенциален витамин от група "B", който не е противопоказан при посоченото от вас заболяване.
Може ли да се приема инозитол при полицитемия?
Тити
Може ли да се приема Инозитол, за полиневропатия?
Би могло. Въпреки че изследванията за употребата на инозитол за полиневропатия са ограничени, някои проучвания показват, че може да има благоприятен ефект върху нервната функция.
Може ли да се приема Инозитол, за полиневропатия?