Лечение при следродилна депресия: лекарства, добавки, полезни съвети
Дълги безсънни нощи, гарнирани с притеснение, напрежение, умора и безсилие в комбинация с необходимостта от задоволяване на незнайните (все още) потребности на новороденото в много случаи причиняват депресия при младите майки. Радостта от забременяването, износването на плода и раждането на бебето много бързо може да премине и да бъде трайно заменена от пристъпи на тревожност, панически атаки и депресивни епизоди.
Изключително важно е в хода на женската консултация бъдещите майки (особено първескините) да бъдат подробно и адекватно информирани за естеството на първите грижи за новороденото, евентуалните затруднения, които могат да срещнат, както и да бъдат проследявани за първи прояви на депресия още в хода на бременността.
Разпознаването на проявите е от изключителна важност и често може да затрудни медицинските специалисти и близките в обкръжението на жената. Необходимо е разграничаване на симптомите на депресия и тревожност от често съпътстващи младите майки емоционална лабилност и промени в настроението в резултат от хормоналните изменения (промени в хормоналния баланс настъпват при забременяване, след раждане и по време на кърмене).
Полезна информация може да намерите в раздел Психология:
Трудно може да бъде предвиден рискът от поява на подобни прояви, като влияние върху това оказват многобройни фактори (общо здравословно състояние на жената, емоционална стабилност, ефекти от хормоналната буря, липса на подкрепа от близки и роднини, наличие на други затруднения и много, много други фактори).
Наличието на затруднения в първоначалните грижи за новороденото (тежко естествено раждане, тежко раждане чрез Цезарово сечение, наличие на колики при новороденото, затруднения с кърменето, адаптационен синдром при новороденото и други) също често създава предпоставки за депресивни епизоди, въпреки че депресия се описва при много жени без обективни причини за нейната поява (леко раждане, кротко бебе, наличие на подкрепа от семейството, липса на финансови и други затруднения).
Своевременното лечение при следродилна депресия с лекарства, добавки, полезни съвети за превенция значително подобрява психичното и емоционално състояние на жената, съдейства за създаване и заздравяване на връзката между майка и бебе и подобрява отношенията в семейството.
Терапията често е комбинирана, комплексна и включва както психотерапия и емоционална подкрепа (от специалист и от близките), така и медикаментозно лечение с помощта на съвместими с кърменето (в случай, че жената е кърмачка) лекарства, добавки и билки.
Лечебният план се изготвя, назначава и контролира от специалист, като не се препоръчва провеждането на самолечение във връзка с особеностите на състоянието и рисковете от влошаване и създаване на риск за здравето на жената и бебето.
Лекарства за лечение при тежка следродилна депресия
При назначаване на медикаментозна терапия за лечение на следродилна депресия е необходим изключително внимателен подход и подбор на подходящи, съобразени с тежестта на проявите, състоянието на жената и храненето на детето (кърмене, адаптирано мляко) медикаменти.
При кърмачки, които не желаят да прекратяват кърменето и състоянието им не е толкова тежко и позволява провеждане на терапия на фона на кърменето, се подбират препарати, които не се излъчват в кърмата, докато при новородени, хранени с адаптирано мляко, лечението при майката се определя изцяло в зависимост от нейното здравословно състояние и силата на депресивните симптоми.
Лекарствената терапия често се назначава само при тежките форми на следродилна депресия, при които симптомите при жената не могат да бъдат овладени с алтернативна медицина, психотерапия и хранителни добавки.
Лекарствата често се назначават на фона на психотерапия за постигане на по-бърз, пълен и дълготраен ефект.
В хода на психотерапията разговорите със съответния специалист (психолог, психотерапевт) подпомагат осъзнаването, а често и разрешаването или по-лесното справяне с проблемите и причините, довели до емоционалната нестабилност. Сеансите обикновено са веднъж седмично с продължителност по един час, самостоятелно или под формата на групова терапия, като целта е чрез конкретни въпроси да се насочи пациентът към корените на проблема. В допълнение при психотерапията се създава здравословен начин за справяне с проблемите в бъдеще и устойчивост при изникване на рискови, провокиращи ситуации.
При установяване на здравословна причина за появата на депресивните симптоми, като например проблеми с щитовидната жлеза, хипофизата и други, се препоръчва консултация със съответния специалисти (най-често ендокринолог, невролог и други) за назначаване на конкретна терапия.
Така например при установяване на проблеми с щитовидната жлеза (които се отключват често в хода на бременността) се назначават подходящи лекарства за щитовидната жлеза, като при нормализиране на нейната функционална активност се наблюдава отшумяване на проявите на депресия (и редица други симптоми, дължащи се на дисфункцията на тиреоидеята).
Към едни от най-често използваните групи медикаменти за овладяване на признаците при депресия, развила се след раждането, се включват:
- селективни инхибитори на реабсорбцията на серотонин: една от най-често предпочитаните групи антидепресанти във връзка с високата ефективност на фона на ниска токсичност, като някои от представителите са съвместими и с кърменето. Към най-често използваните агенти от тази група се включват пароксетин, флуоксетин, сертралин
- атипични антидепресанти: дулоксетин и венлафаксин са представители на атипичните антидепресанти, които също се отличават със сравнително висока ефективност, но риск от изява на макар и по-леки в сравнение с трицикличните антидепресанти странични ефекти
- трициклични антидепресанти: едни от първите антидепресанти, въведени в клиничната практика и прилагани все още и до ден-днешен въпреки наличието на по-безопасни алтернативи. Макар и рядко за лечение на следродилна депресия може да се обсъди приложението на дезипрамин, кломипрамин, нортриптилин, като задължително трябва да уведомите вашия лекар в случай, че кърмите, тъй като не се препоръчва употребата им в периода на лактация и при липса на друга алтернатива и необходимост от използването на тези лекарства се обмисля преустановяване на кърменето. Тази група препарати често водят до различни по тежест странични ефекти, което е необходимо да се обсъди с лекуващия лекар
- МАО-инхибитори: инхибиторите на ензима моноамин оксидаза се прилагат изключително рядко за лечение на екстремно тежки форми на следродилна депресия, които не се повлияват от стандартната терапия с антидепресанти. Основни представители на групата са фенелзин, моклобемид и други, като употребата им крие висок риск от поява на нежелани ефекти
Важна особеност при лечението с антидепресанти е необходимостта от стриктно спазване на предписаната терапия и ежедневен прием, приблизително по едно и също време. Първи положителни ефекти от лечението обикновено се наблюдават след няколко седмици, а за пълни резултати е необходимо провеждане на лечебен курс от поне шест месеца.
Стартирането и прекратяването на терапията се осъществява постепенно, с плавано покачване, съответно понижаване на дозата. Внезапното преустановяване на лечението може да доведе до различни по тежест странични ефекти.
При тежка форма на следродилна депресия може да се обсъди хоспитализиране на пациентите и парентерално приложение на медикаментозната терапия.
В случаите на тежка следродилна депресия или психоза може да се наложи провеждане на електроконвулсивна терапия с цел намаляване на рисковете от появата на сериозни усложнения и трайни последици.
При анамнеза за предишни депресивни епизоди и значителен риск от развитието на следродилна депресия може да се обсъдят превантивни мерки и провеждане на подходяща терапия още преди забременяване и в хода на бременността, като е необходим изключително внимателен подход и повишено внимание, тъй като някои препарати повишават риска от поява на увреждания на плода.
При по-леките форми на депресия и за превенция на състоянието при голям процент от жените се предпочита употребата на хранителни добавки в комбинация с полезни насоки за промяна на някои ежедневни ритуали и вредни навици.
Хранителни добавки (витамини, минерали, билки) за лечение при следродилна депресия
В аптечните мрежи може да откриете изключително многообразие от хранителни добавки с всевъзможни свойства, често предлагани за лечение на голям асортимент от състояния. За избора на препарат с действителна ефективност (а не само плод на рекламен трик) е необходимо да се консултирате с вашия лекуващ лекар.
Често подобни препарати се назначават още по време на бременността с цел профилактика на редица състояния (хиповитаминоза, минерален дефицит, някои симптоми като гадене, спазми, схващания, безсъние, както и депресивни епизоди).
Често се назначават в подходяща комбинация, като преди предписването на някои от тях (например витамин В12, витамин Д и някои минерали като калций, магнезий, желязо) се препоръчва лабораторно изследване на нивата им в кръвта и назначаване само при дефицит или значително понижение, тъй като пренасищането на организма също може да има някои негативни последици.
За постигане на оптимални резултати в лечението на следродилна депресия с хранителни добавки е необходимо продължително приложение, комбинирано с подходящи немедикаментозни средства за справяне с рисковите провокатори на депресията, както и пълноценен хранителен режим.
В състава на едни от най-често използваните и предлагани от специалистите добавки за борба със следродилната депресия могат да се открият следните витамини, минерали, билки и лечебни растения:
- витамини: с най-голяма популярност (напълно заслужена) сред водоразтворимите витамини, подпомагащи борбата с депресивните признаци, са представителите на група В. Обикновено се препоръчват за прием под формата на В комплекс витамини (а не конкретни представители) за постигане на по-пълен и цялостен ефект. Препоръчва се прием на витамини от група В още в периода преди забременяване (главно поради съдържанието на така необходимата за правилното изграждане структурите на плода фолиева киселина), както и през бременността (фолиевата киселина или витамин В9 е необходим за растежа и развитието на плода, витамин В6 предпазва от гадене, а витамин В12 е необходим за оптималната хемопоеза). Техните многостранни ефекти осигуряват ефект не само по отношение на профилактика на депресията, но и се грижат за оптималното здравословно състояние на жената. От мастноразтворимите витамини с особена популярност е известният още като слънчевият витамин, а именно витамин Д. Неговите функции и активност далеч не се изчерпват с грижата за оптималното развитие и състояние на костите и зъбите, като многобройни проучвания доказват ролята му по отношение на психичното състояние и емоционална стабилност, имунния статус и редица други процеси и функционалности в организма. При доказан дефицит се препоръчва прием на по-висока от стандартната доза до запълване на дефицита
- минерали: магнезият често се предписва по време на бременност за облекчаване на болезнените крампи, но неговите ефекти действат и по посока на подобряване на нервно-психичното състояние, като оптималният прием през бременността и в първите месеци след раждането оказва изключително позитивен ефект върху психичното състояние. Друг минерал с ценни свойства и приложение за профилактика или допълнително в терапията при депресия е цинк, като проучвания в областта установяват дефицит или наченки на дефицит при голям процент от населението
- билки и лечебни растения: приемът на билки и лечебни растения по време на бременност и след раждане, особено при кърмене, е необходимо да е строго консултиран с лекуващия лекар, тъй като някои от тях могат да окажат въздействие върху плода, преминавайки през плацентата или кърмачето, преминавайки през майчиното мляко. Към едни от най-често препоръчваните билки и лечебни растения се включват мента, валериана, лавандула, масло от вечерна иглика и други под формата на добавки, чай, ароматерапия и други алтернативни методи на приложение
- други: с доказана ефективност при депресивна симптоматика са омега-3 мастните киселини, 5-хидрокситриптофан, мелатонин и някои други субстанции. Обикновено се включват към комплексното лечение по преценка на лекуващия лекар. Съвместими са с кърменето, а могат да се използват безопасно и по време на бременността за облекчаване на проявите на стрес, тревожност и депресия
За постигане на оптимални резултати за профилактика на следродилна депресия или лечение на различните форми на състоянието се препоръчват комплексни мерки и съчетаването на различни методи и средства.
Полезни съвети за справяне с депресията след раждане
В много от случаите кратко след раждането (след преминаване на първоначалната еуфория и желание на всички близки и роднини да помагат в грижите за новороденото) младите майки се оказват сами с наследниците си по цял ден, поемайки изцяло грижите за бебето, грижата за дома (чистене, готвене, пазаруване), при положение, че трябва да намерят време само за себе си, макар и това да са тридесет минути само.
За намаляване на риска от депресия, тревожност и панически атаки след раждането е необходимо адаптиране на младата майка към променения ритъм на ежедневието. В хода на напасването между майката и бебето жените могат да изхождат от някои полезни прийоми, които биха им помогнали да се съхранят емоционално и психически.
В основата им лежи на първо място грижата за здравословното състояние на майката и бебето, като битовизмите (готвене, чистене и други) остават на заден план.
Към едни от най-често предлаганите от здравните специалисти и заетите в областта на женското здраве съвети за намаляване на риска от поява на следродилна депресия или за справяне с нейните начални прояви се включват:
- осигурете си необходимата почивка и време за себе си: грижата за домакинството може да почака. В случай, че има кой да ви помогне с домашните задължения - възползвайте се или се опитайте да ги разпределите между отделните членове на семейството. Пране, гладене, готвене, пазарене, почистване на дома не са ваш приоритет, особено в първите месеци след раждането. На първо място са грижите за най-новия член на семейството
- осигурете си достатъчно сън: хроничната преумора и дефицит на така желания сън могат да се окажат отключващ фактор за появата на депресия. Макар да е трудно в началото и да звучи нереално да спите по осем часа всеки ден с новородено, то поне опитайте да почивате (дори да не спите, а само да лежите със затворени очи) в ритъма на бебето. В случаите, при които бебето не спи в дълги интервали от време (неспокойствие, колики и други) намерете някой, който да ви замести поне за два часа, за да понаваксате със съня
- хранете се пълноценно: при депресия рядко обръщаме внимание какво слагаме в чинията си и често посягаме към възможно най-вредните храни, но това оказва много по-голямо влияние, отколкото предполагаме. Опитайте да наблегнете на пресните плодове и зеленчуци, мляко и млечни изделия, ядки и пълнозърнести храни, които ще ви заредят не само с енергия, но ще се погрижат и за подобряване на настроението ви
- движете се: ежедневната разходка дори само в рамките на 30 минути води до освобождаване на серотонин и доказано подобрява настроението и емоционалния тонус. При всяка възможност излизайте навън (на разходка с бебето, сама, с половинката или с приятелки), наслаждавайте се на слънчевите дни (слънцето също е естествен антидепресант), природните красоти, тишина и спокойствие
- не се изолирайте: младите майки са склонни към самоизолиране, което не бива да се допуска, тъй като крие сериозен риск от задълбочаване на депресивните симптоми
- споделяйте чувствата си: разговорите с половинката ви, близките ви или приятелите ще ви помогнат да се почувствате по-добре и са чудесен начин за споделяне на опит и обмяна на полезни трикове за улесняване на отглеждането на новородено
- намерете начин за справяне със стреса: стресът в резултат от многобройните задължения, преумората, недоспиването и редица други фактори може да отключи депресивен епизод, поради което се препоръчва намиране на подходящ (индивидуален при всяка жена) начин за справяне, като това може да е медитация, йога, практикуване на любимото хоби, четене на книга, топла вана с ароматни масла и много други
Съществуват редица методи и средства от природната медицина, които могат да ви съдействат за бързо измъкване от тъмните бездни на депресията или да ви предпазят от развитието на депресивните симптоми.
Полезна информация по темата може да намерите в раздел Алтернативна медицина:
- Алтернативни методи за лечение на депресия при бременност и след раждане
- Енергийни точки за облекчаване на стрес, депресия и емоционален дисбаланс
Успешното лечение при следродилна депресия с лекарства, добавки и полезни съвети съдейства за развитието на здравословни и пълноценни отношения между майката и бебето, както и с останалите членове на семейството. При първи признаци на депресия не се колебайте и притеснявайте да споделите с вашите близки и вашия лекар за предприемане на необходимите своевременни мерки.
Продукти свързани със СТАТИЯТА
ХЕРИЦИУМ таблетки * 120 DXN
ЖЪЛТ КАНТАРИОН капсули 500 мг * 90 GNC
СТИКС ЕТЕРИЧНО МАСЛО ОТ МАТОЧИНА 10 мл.
ТЕСТ ЗА НАРКОТИЦИ - АНТИДЕПРЕСАНТИ DTC-102 КАСЕТА
СМИНДУХ капсули 610 мг * 100 NATURE'S GARDEN
БИОНИКЕ TRIDERM INTIMATE pH 3.5 ИНТИМЕН ГЕЛ ЗА ЧУВСТВИТЕЛНА И НЕТОЛЕРАНТНА КОЖА 500 мл
Библиография
https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/postpartum-depression/diagnosis-treatment/drc-20376623
https://www.psycom.net/depression.central.post-partum.html
https://www.webmd.com/depression/postpartum-depression/understanding-postpartum-depression-treatment#1
https://www.healthline.com/health/depression/postpartum-depression
https://www.helpguide.org/articles/depression/postpartum-depression-and-the-baby-blues.htm
https://www.medicalnewstoday.com/articles/320005.php#1
https://www.nytimes.com/2019/03/19/health/postpartum-depression-drug.html
https://www.womenshealth.gov/mental-health/mental-health-conditions/postpartum-depression
https://www.apa.org/monitor/2011/02/postpartum
СТАТИЯТА е свързана към
- Лечебни практики при заболявания
- По кое време на деня се пият витамините и добавките
- Хранителни добавки и витамини за напълняване и апетит
- Лекарства и добавки срещу нервно напрежение и стрес
- Кои добавки са ефективни при артрит?
- Лечение на синузит
- Гарциния камбоджа, Индийска ягодка
- Кръвният шоколад Хематоген - полезният десерт от СССР
- Лечение при ларингит
- Лечение при ангина (остър тонзилит)
- Сауна: лечебни ефекти, ползи и рискове
Коментари към Лечение при следродилна депресия: лекарства, добавки, полезни съвети