Недоимък на тиамин, неуточнен МКБ E51.9
› Причини
› Диагноза
› Лечение
Какво представлява?
Недоимък на тиамин, неуточнен представлява недостиг на витамин В1 в организма с неизяснена все още етиология. Когато в организма има недостиг на тиамин се появяват симптоми като гадене, повръщане, загуба на апетит, умора, затруднения в концентрацията. Характерни са още слабост, сънливост, изтръпване на краката, главоболие, запек.
Ако дефицитът на тиамин е тежък, могат да възникнат сериозни проблеми. Те включват загуба на слуха, трайни увреждания на нервната система, сърдечно-съдовата система, черния дроб, а в краен случай може да се стигне и до летален изход.
Витамин В1, известен още като тиамин, е един от осемте основни витамини от група В. Те спомагат за преобразуването на хранителните вещества (въглехидрати, мазнини и протеини) в енергия. Тези витамини са жизненоважни за правилното функциониране на централната и периферната нервна система.
В човешкото тяло не се произвежда ендогенен тиамин, следователно той трябва да бъде набавен чрез храната. Източниците на тиамин включват месо, пълнозърнести зърнени култури, ядки, бобови култури. Човешкото тяло се нуждае от минимум 0.33 мг тиамин на всеки 1000 ккал. Човек, който консумира средно 2000 ккал на ден, трябва да погълне минимум 0.66 мг. тиамин дневно.
- Препоръчителният дневен прием е средно 1.1 мг тиамин за жени и 1.2 мг тиамин за мъже.
- Препоръчителната доза за деца е от 0.5 до 1.2 мг, в зависимост от възрастта и телесната им маса.
- На бременни и кърмещи жени се препоръчва доза от 1.4 мг тиамин дневно.
Тиаминът е водоразтворим витамин, който се складира главно в черния дроб.
Абсорбцията на тиамин се осъществява в дванадесетопръстника чрез активен транспорт и се превръща в активната си форма - тиамин пирофосфат. Този процес на превръщане на тиамин в активна форма изисква магнезий, който играе роля на кофактор. Следователно липсата на магнезий може да доведе до клинична изява на дефицит на витамин В1. Процесът се на абсорбция се потиска от алкохол. Тиаминът преминава хематоенцефалната бариера. Когато нивата в кръвта са високи, това се осъществява чрез пасивен транспорт, а когато са ниски, тиаминът я преминава чрез активен транспорт.
Недоимък на тиамин, неуточнен, води до намалена активност на тиамин-зависимите ензими, което задейства последователност от метаболитни процеси, водещи до енергиен дисбаланс. Тиаминът и ензимите, нуждаещи се от тиамин като кофактор присъстват във всички клетки на тялото. Недостигът на тиамин засяга всички органи и системи. Най-често засегната е нервната система.
Причини
Дефицитът на тиамин може да се дължи на много причини. Една от тях е намален внос на тиамин. Това може да се срещне при различни патологични състояния, ограничаващи приема на храна. Такива могат да бъдат неоплазми на устната кухина, рак на стомаха и дебелото черво, хиперемезис гравидарум, анорексия, коматозни състояния и други.
Най-честата причина за недостиг на тиамин в света е хроничната злоупотреба с алкохол. Хората, страдащи от алкохолизъм, са изложени на особен риск поради няколко фактора. Те включват лошия начин на живот, нарушена абсорбция на тиамин в стомашно-чревния тракт, затруднение в складирането на витамин В1.
Причините за недоимък на тиамин, неуточнен могат да бъдат групирани по следния начин:
Фактори:
- Недохранване, диета включваща предимно храни, бедни на тиамин
- Стомашно-чревни интервенции - гастростомия, гастройейуностомия, частична или субтотална колектомия, стомашен байпас и др.
Психиатрични разстройства:
- Хронична злоупотреба с алкохол
- Анорексия нервоза
- Булимия
- Други хранителни разстройства
Други заболявания:
- Пептична язва, рак на стомаха, рак на дебелото черво, улцерозен колит, мегаколон
- Тежко затлъстяване
- Хронични повръщания и диарии
- Пилорна стеноза, пептична язва, гастрит, билиарни колики, болест на Крон
- Чревна непроходимост или перфорация
- Панкреатит, хиперемезис гравидарум
- Други злокачествени заболявания
- Бъбречни заболявания
- Имунодефицити
- Фебрилни състояния
- Тиреотоксикоза
Клинична картина
Клинично, ранното откриване на дефицит на тиамин е трудна задача, тъй като симптомите могат да бъдат неясни и неспецифични. Те включват главоболие, умора, раздразнителност, коремен дискомфорт, при деца - нарушения в растежа и развитието.
Тежкият недоимък на тиамин, неуточнен води до тежки нарушения на нервната система, които могат да са животозастрашаващи. Засягат се перивентрикуларни ядра, хипоталамични ядра, таламус и други мозъчни структури. Това води до офталмоплегия, нистагъм, атаксия, делириум. Наблюдават се още апатия, нарушения в концентрацията и координацията.
Диагноза
Диагнозата недоимък на тиамин, неуточнен, се поставя на базата на:
- Добре снета анамнеза
- Физикално изследване
- Лабораторни изследвания - изследват се нивата на пируват и лактат в кръвта, нивата на магнезий, както и тези на витамин В1. Най-точно е изследването на активността на еритроцитната транскетолаза.
- Други рутинни диагностични изследвания:
- Лумбална пункция
- Електроенцефалография
- Образни изследвания (КТ, ЯМР)
Лечение
Лечението на недоимък на тиамин, неуточнен трябва да започне незабавно. Тежкият дефицит на витамин В1 е спешно състояние, което трябва да бъде овладяно чрез венозно или мускулно приложение на тиамин. Има различни схеми за терапия с витамин В1. При пациенти с енцефалопатия на Wernicke се прилагат 500 мг тиамин в инфузия за 30 минути, 2 пъти дневно, след което лечението продължава няколко седмици, като дозите се намаляват постепенно. След това се преминава на перорален прием на тиамин в продължение на няколко месеца. Допълнителна информация за лечението с витамин В1 може да откриете тук:
Изображения: freepik.com
Продукти свързани със ЗАБОЛЯВАНЕТО
Библиография
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3659035/
https://en.wikipedia.org/wiki/Thiamine_deficiency
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK537204/
Коментари към Недоимък на тиамин, неуточнен МКБ E51.9