Полезни ефекти на витамин В5 (пантотенова киселина)
Витамин В5, известен още като пантотенова киселина, е важен представител на витамините от група В.
В търговската мрежа е достъпен под формата на D-пантотенова киселина, както и синтезираните от нея декспантенол и калциев пантотенат.
Открит е за първи път през 1933 година от Roger J. Williams, като няколко години по-късно се установява точният строеж на субстанцията, което позволява нейното синтезиране по химичен път.
Името му произлиза от гръцки термин, означаващ "навсякъде" или "от всякъде", което е във връзка с изключително широкото разпространение на пантотеновата киселина в природата.
Биологични ефекти
Множеството полезни ефекти на витамин В5 (пантотенова киселина) се дължат на неговите основни биологични свойства, свързани с регулацията и производството на редица важни ензими и субстанции в организма:
- участва в процесите на окисление и ацетилиране
- есенциален е за освобождаването на енергия и изграждането на клетките
- има важна роля в обмяната на мазнините и протичането на липолизата
- необходим е за синтезата на коензим А, някои невромедиатори (ацетилхолин), антистресови хормони (кортизон)
- важен е за синтезирането на холестерола, хемоглобина и някои витамини (витамин А, витамин В12 и витамин D)
- регулира редица неврологични процеси
- участва в регулацията на моториката на интестиналния тракт
- проявява хидратиращ ефект върху кожата и спомага за епителизацията при зарастването на рани
- намалява натрупването на млечна киселина в мускулите и ускорява нейното елиминиране
- притежава противовъзпалително действие, свързано с неговото участие в обменните процеси и синтезата на глюкокортикоиди в надбъбречната жлеза
- повишава защитните сили на организма, стимулира производството на антитела
Дозировка
За осъществяване на своите основни биологични ползи пантотеновата киселина се приема в определени дози в зависимост от възрастта и някои физиологични особености:
- новородени и кърмачета до 6 месеца: 1,7 милиграма
- кърмачета до 1 година: 1,8 милиграма
- деца от 1 до 3 години: 2 милиграма
- деца от 4 до 8 години: 3 милиграма
- деца от 9 до 13 години: 4 милиграма
- деца над 14 години и възрастни: 5 милиграма
- бременни жени: 6 милиграма
- кърмачки: 7 милиграма
Хранителни източници
Витаминът се открива в редица продукти с растителен или животински произход, като особено богати са следните:
- месо и риба: пилешко, пуешко, патешко, говеждо, мазни риби
- мляко, млечни продукти и яйца
- зеленчуци: гъби, царевица, карфиол, зеле, броколи, домати, картофи
- плодове: авокадо
- бобови и зърнени култури
При съхранение, консервиране и топлинна обработка се губи голяма част от съдържащото се в храните количество на витамин В5.
По тази причина за набавяне на необходимите количества от субстанцията чрез диетата се препоръчва редовна консумация на сурови плодове и зеленчуци, минимална обработка на храната и избягване на рафинирани, консервирани и замразени продукти.
Витамин В5 в лечението и профилактиката на различно заболявания
Основните полезни ефекти на витамин В5 (пантотенова киселина) намират приложение за профилактика на редица заболявания, както и като основно или допълнително лечение при редица заболявания.
Редица проучвания показват ролята на пантотеновата киселина в намалението на нивото на лошия (LDL) холестерол и триглицеридите, както и повишението на добрия (HDL) холестерол.
Това от своя страна оказва цялостен протективен ефект по отношение на развитието на атеросклероза и всички усложнения, свързани с хиперхолестеролемията.
Противоречиви данни съществуват относно ролята на витамин В5 в облекчаването на симптоматиката при пациенти с ревматоиден артрит. Установява се, че при пациентите с по-ниски нива на витамин В5 в кръвта е налице по-тежко протичане на болестта и подобряване на симптоматиката след продължителна суплементация с пантотенова киселина.
Лечебните свойства по отношение на различни кожни заболявания се изразяват в повишена заздравителна способност на епителните клетки, хидратиращ ефект и благоприятно повлияване на различните кожни раздразнения и сърбеж.
В спорта пантотеновата киселина се използва като хранителна добавка с цел повишаване на издръжливостта, намаляване на настъпването на умора, при мускулни крампи и дистрофии.
В големи дози и в комбинация с другите витамини от група В, пантотеновата киселина се използва при дефицит на вниманието, хиперактивност, раздразнителност, депресивни епизоди.
Препаратът е ефективен под формата на спрей при сухота на лигавицата на носа, както и при синдром на сухо око.
Мултивитаминни средства, съдържащи витамин В5, се използват като допълнително лечение при косопад, главоболие, възпалителни заболявания на гастроинтестиналния тракт, белодробни заболявания и астма, алергии, захарен диабет.
Дефицит на витамин В5
В клиничната практика рядко се наблюдава развитие на дефицит на пантотеновата киселина, поради нейното широко разпространение в природата.
Състоянието не е добре проучено, но се наблюдава бързо обратно развитие на симптоматиката след курс на терапия с витамин В5.
Симптоматиката е неспецифична и включва:
- парестезии, мравучкане, изтръпване
- мускулни крампи
- хипогликемия и нарушена инсулинова резистентност
- нарушения на съня, раздразнителност
- загуба на апетит, гадене и повръщане
- коремна болка и спазми
- побеляване и изтъняване на косата
- кожни депигментации, дерматит
- надбъбречна недостатъчност
- чернодробна енцефалопатия
Употреба заедно с други лекарства
За осъществяване на оптималните полезни ефекти на витамин В5 (пантотенова киселина), често субстанцията се използва в комбинация с някои от другите витамини от група В, главно витамин В1 (тиамин), витамин В2 (рибофлавин), витамин В3 (ниацин), витамин В6 (пиридоксин), витамин В12 (цианкобаламин).
Необходимо е повишено внимание при едновременна употреба на витамина с някои медикаменти, като например антибиотици, главно тетрациклини, поради нарушено усвояване на противомикробния агент.
Сериозни странични ефекти могат да се развият при едновременна употреба с препарати за лечение на болестта на Алцхаймер, особено инхибиторите на холинестеразата (донепезил, галантамин, ривастигмин).
Системната консумация на алкохол, употребата на сънотворни лекарства и медикаменти, съдържащи естрогени, могат да повишат потребностите от витамин В5.
При прием на пчелно млечице и добавки от витамин В5 е възможно развитие на предозиране, тъй като пчелното млечице съдържа високи дози пантотенова киселина.
Многократно по-високите от препоръчителните дози водят до повишен риск от кървене, диария и алергични прояви.
За намаляване на риска от развитие на нежелани лекарствени взаимодействия и странични ефекти се консултирайте с Вашия лекар за необходимостта от допълнителен прием на пантотенова киселина.
Изображения: freepik.com
Коментари към Полезни ефекти на витамин В5 (пантотенова киселина)