Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Медицинска енциклопедия Лечения Лечение на болестта на Алцхаймер Лечебни практики при заболявания

Лечение на болестта на Алцхаймер

от 17 сеп 2016г., обновено на 08 дек 2022г.
Автор: д-р Лилия Пашова-Стоянова
Лечение на болестта на Алцхаймер - изображение
  • Инфо
  • Заболявания
  • Продукти
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Заболявания
Продукти
Коментари
Свързаност

Болест на Алцхаймер

Болестта на Алцхаймер представлява прогресивно невродегенеративно заболяване, засягащо нервните клетки и протичащо с увреждане на когнитивните възможности.

Засяга предимно възрастните хора, над 65 години, като е една от основните причини за развитие на деменция.

Етиологичните фактори не са напълно изяснени, но вероятно причините са комплексни, като се обсъждат генетични дефекти, различни интоксикации, вирусни инфекции, травми на главата, стрес, фактори от външната среда.

Характерни за болестта са загубата на памет, дезориентация, говорни нарушения, невъзможност за съсредоточаване, депресия, разпад на персоналните характеристики и личностови особености, пълна липса на социална адаптация.

Най-характерният и отличителен ранен симптом на болестта е забравянето на елементарни неща от ежедневието, забравяне на адреса, името и друга паспортна информация, докато събития от далечното минало се описват от болните с пълни подробности.

Подробна информация относно различните форми на болестта, патоморфологичните промени и клиничните признаци може да прочетете на:

»Болест на Алцхаймер МКБ G30

Диагностицирането на болестта се основава на данните от физикалния преглед, промените в когнитивния и психичния статус, както и след провеждане на компютърна томография и ядрено-магнитен резонанс.

Лечение на болестта на Алцхаймер

Въпреки значителния напредък в медицината, все още не съществува етиологично лечение на заболяването. Прилага се симптоматична терапия с медикаменти от различни фармакологични групи, в комбинация с физиотерапия и някои алтернативни методи на лечение.

Без терапия болестта прогресира бързо и в рамките на по-малко от пет години се наблюдава пълен упадък на личността и леталитет.

Симптоматичната терапия, особено при ранно поставяне на диагнозата, води до удължаване на преживяемостта, като при някои болни се наблюдава закрепване на състоянието в рамките на до десет години.

Инхибитори на холинестеразата

Главните лекарствени препарати, които се прилагат за лечение на болестта на Алцхаймер, са от групата на така наречените инхибитори на холинестеразата (антихолинестеразни средства).

Представляват холиномиметици с непряко действие, които водят до потискане на ефектите на парасимпатиковата система, посредством потискане или инактивиране на ензима ацетилхолинестераза.

По този начин се предизвиква натрупване на ендогенен ацетилхолин, което резултира в улесняване на провеждането на нервните импулси в холинергичните синапси на централната и вегетативната нервна система, както и на нервно-мускулните синапси.

В зависимост от способността им да проникват през кръвно-мозъчната бариера, лекарствените средства от тази група се разделят на проникващи и непроникващи в ЦНС.

Главните представители на проникващите в ЦНС обратими инхибитори на холинестеразата са:

  • галантамин
  • физостигмин
  • донепезил
  • ривастигмин
  • такрин

Тези агенти съдържат третичен азотен атом в молекулата си, което улеснява проникването им през кръвно-мозъчната бариера и стои в основата на техните централни ефекти.

Препаратите, които съдържат четвъртичен азотен атом в структурата си, не проникват през хемато-енцефалната бариера, имат значително по-ниска бионаличност и проявяват предимно периферни ефекти. Към тези препарати се отнасят неостигмин, пиридостигмин, демекарий, дистигмин.

ЛечениеЗа лечение на болестта на Алцхаймер се използват само препаратите, проникващи в ЦНС, поради изразените им централни ефекти.

Те подобряват процесите на обучение и паметта, усилват предаването на нервните импулси на нивото на нервно-мускулните синапси и повлияват лека и тежка степен деменция, водят до забавяне на прогресията на болестта.

Галантамин представлява бромидна сол на алкалоид, изолиран от някои видове кокиче.

Главни заслуги за изолирането му има българският фармаколог проф. д-р Димитър Пасков.

Галантамин, заедно с другите лекарствени средства от тази група, намират широко приложение в неврологията и психиатрията, като освен при болест на Алцхаймер, се използват активно и в терапията на миастения, неврити, детска церебрална парализа, при последици от полиомиелит, при прогресивна мускулна дистрофия.

Нежелани ефекти и противопоказания

Главните нежелани лекарствени ефекти, асоциирани с употребата на обратими инхибитори на холинестеразата, са гадене и повръщане, повишено слюноотделяне, брадикардия, повишено изпотяване.

Противопоказани са при пациенти с епилепсия, бронхиална астма, сърдечна декомпенсация, стенокардия.

Антипсихотици

АнтипсихотициДруга фармакологична група, използвана в комплексната терапия при болест на Алцхаймер, са антипсихотиците.

Основните препарати, прилагани в клиничната практика, са:

  • хлорпромазин
  • флуфеназин
  • халоперидол
  • дроперидол
  • клозапин
  • рисперидон

Механизмът им на действие е свързан с блокиране на определени допаминови рецептори (така наречените D2 рецептори) в централната нервна система.

Подобряват психоемоционалната активност, мотивацията и когнитивните функции, оказват фин контрол върху моториката и координацията на движенията.

Продължителната им употреба крие риск от развитие на екстрапирамидни нарушения, изразяващи се в дистонии (мускулни спазми) и акатазия (невъзможност за оставане неподвижен).

Често се наблюдават и невроендокринни нарушения, изразяващи се в повишение на нивата на пролактин, което клинично се проявява с нарушения в менструалния цикъл, безплодие, промени в либидото.

Мемантин представлява антагонист на рецепторите за N-methyl-D-aspartate, които участват в невродегенеративния процес, като агентът предпазва от развитието на невротоксичност.

Редица проучвания показват, че употребата му забавя когнитивните увреждания и подобрява поведенческите отклонения. Води до подобрение по отношение на самостоятелното ежедневно обслужване на болните.

Особено добри резултати се получават при комбинираното му приложение с препаратите от групата на инхибиторите на холинестеразата.

Физиотерапия

Физиотерапията може да се окаже ефективен метод за забавяне на прогресията при пациенти с Алцхаймер. Определени упражнения и активности могат да допринесат за подобряване на паметта и когнитивните функции.

Алтернативни методи на лечение

За постигане на максимални резултати при лечение на болестта на Алцхаймер е необходимо комбиниране на конвенционалните с алтернативните методи на терапия.

Често на фона на лекарствената терапия се прилага акупунктура, ароматерапия, хидротерапия, музикална терапия, които целят успокояване на сетивата, намаляване на тревожността, подобряване на настроението.

Някои билки, стимулиращи циркулацията на мозъка и оказващи антидепресивно въздействие, също могат да се прилагат при пациентите с Алцхаймер. Такива са главно хинап и гинко билоба, като те намират широко приложение в редица комбинирани фитопрепарати.

Подробна информация може да прочетете на:

»Алтернативно лечение на болестта на Алцхаймер

Диетата при пациентите с това заболяване също е от голямо значение, като правилният хранителен режим може да повлияе благоприятно прогресията на болестта.

Алтернативни методи на лечениеОсобено важен е оптималният прием на витамини и минерали, главно витамин Е, витамин С, В комплекс (особено витамин В12), магнезий, селен и цинк. Съдържат се във високи концентрации в месото, млечните продукти, зеленчуците, плодовете, зърнените храни.

С оглед забавяне на прогресията на болестта е необходимо отказ от тютюнопушенето (канцерогените в тютюневия дим водят до увреждане на нервните клетки) и консумацията на алкохол.

Подробна информация относно полезните и вредните храни при пациенти с Алцхаймер може да намерите на:

»Хранене при болест на Алцхаймер

Създаването на ефективно лекарствено средство за лечение на болестта на Алцхаймер е необходимо, поради изразеното социално-икономическо значение на това заболяване и значително голямата му честота.

Целта на терапията при засегнатите пациенти е забавяне на прогресията, подобряване на когнитивните функции и възможност за самостоятелно обслужване в ежедневието.

Изображения: freepik.com

5.0/5 18 оценки

Заболявания, при които се прилага лечението Лечение на болестта на Алцхаймер

  • Болест на Алцхаймер
  • Деменция, неуточнена

Продукти свързани със СТАТИЯТА

ХЕРИЦИУМ таблетки * 120 DXN
94.70лв.

ХЕРИЦИУМ таблетки * 120 DXN

КОРЕАВИТА ЛЪВСКА ГРИВА капсули 330 мг. * 90
49.10лв.

КОРЕАВИТА ЛЪВСКА ГРИВА капсули 330 мг. * 90

Коментари към Лечение на болестта на Алцхаймер

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Лечение на болестта на Алцхаймер
    www.framar.bg 
    на 17 May 2025 в 09:01
    Коментирайте "Лечение на болестта на Алцхаймер"

СТАТИЯТА е свързана към

  • Лечебни практики при заболявания
  • Ендогенните ретровируси могат да повлияят на развитието на невродегенеративни заболявания
  • Антиоксиданти забавят болестта на Алцхаймер
  • Хуперзия серата
  • Актьорът Крис Хемсуърт за повишения риск от Алцхаймер: Научих се да живея спокойно, тук и сега
  • Японското лекарство срещу Алцхаймер е дало положителни резултати
  • Процесът на почистване на мозъка се ускорява с аналог на простагландин
  • Депресията може да е ранен признак на деменция
  • Австралийски учени лекуват Алцхаймер с ултразвук
  • Хранене при болест на Алцхаймер
  • Болести, наречени на своите откриватели
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

Шип в носа и киста в синуса - друго лечение освен кортикостероиди?

преди 257 дни, 19 часа и 33 мин.

Стичане на секрет в гърлото - причини, лечение и предупреждения

преди 1846 дни, 20 часа и 32 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Услуги в България на speedybook.pro

преди 21 часа и 5 мин.

Какво представлява прозяването

преди 5 дни, 12 часа и 6 мин.

Кои са летните фестивали, които ще посетите?

преди 5 дни, 12 часа и 17 мин.

Шалгам - сок от виолетов морков за детоксикация

преди 5 дни, 12 часа и 24 мин.
Всички

АНКЕТА

Прозрачна ли е благотворителността в България?

Виж резултатите

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

ПОУМОН ХИСТАМИН 30 СН

РУУФ РАТ КАПАН ЗА МИШКИ И ПЛЪХОВЕ С ЛЕПИЛО 18 / 13 см CATCHMASTER

НИВЕА СЪН PROTECT & MOISTURE ХИДРАТИРАЩ СЛЪНЦЕЗАЩИТЕН СПРЕЙ ПОМПА SPF50+ 270 мл

СОЛИНГЕН МАГНУМ КЛЕЩИ ЗА НОКТИ 003

ОРТОТЕХ ОРТО СОФТ РАЗДЕЛИТЕЛИ ЗА ПРЪСТИ ХАЛУКС ПРОТЕКТ

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

рентгеноконтрастни средства, съдържащи бариев сулфат

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 16:39:11

МАГНЕЗИЕВ БИСГЛИЦИНАТ капсули 200 мг * 120 НАТУРАЛ ФАКТОРС

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 16:27:52

рентгеноконтрастни средства, съдържащи бариев сулфат

Коментар на: Десислава Петрова от 16 май 2025г. в 16:20:59

МАГНЕЗИЕВ БИСГЛИЦИНАТ капсули 200 мг * 120 НАТУРАЛ ФАКТОРС

Коментар на: Петя Петкова от 16 май 2025г. в 15:53:33

НИЛАЦИД ГАСТРОГЕЛ саше * 20

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 15:24:57
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на интернет портал от Valival