Алтернативно лечение на Болестта на Алцхаймер
Болестта на Алцхаймер (Alzheimer) е невродегенеративно заболяване, което се характеризира с постепенно разрушаване на нервните клетки, резултиращо с намаляване на паметта и когнитивните възможности и нарушаване на поведенческите способности. Заболяването може да прогресира бавно или бързо, с бърза загуба на ориентация за околния свят и за собствената личност. При повечето болни се наблюдава „връщане в детството” – спомнят си детството много ясно и си мислят, че са деца, неможейки да се познаят в огледалото.
Повече информация за заболяването може да прочетете в темата Болест на Алцхаймер
Болестта на Алцхаймер не се лекува, но може да бъде спряна прогресията на заболяването. Алтернативното лечение на заболяването може да се комбинира с конвенционалното, но не бива да се прилага самостоятелно!
Алтернативно лечение на болестта на Алцхаймер използва следните методи и техники:
- акупунктура;
- терапия с ярка светлина;
- музикална терапия;
- хидротерапия;
- ароматерапия;
- транскутанна електрическа стимулация на нервната система;
- билколечение;
- нутришън терапия.
Акупунктура и болест на Алцхаймер
Основава се на поставянето на специални акупунктурни игли в точно определени точки, разположени по мислени меридиани по повърхността на тялото. Целта на тази терапия е деблокиране на енергийните стопове и възстановяване на нормалното протичане на жизнената енергия „Чи” през меридианите, което осигурява оптимално функциониране на всички органи и системи в човешкото тяло. Според проучвания проведени във Великобритания акупунктурата намалява безсънните нощи и депресивните състояния при болни от болестта на Алцхаймер.
Повече информация за акупунктурата може да прочетете в статиите Акупунктура; Акупунктурата и науката – взаимосвързани; Акупунктура - медицина от древен Китай; Как действа акупунктурата?
Терапия с ярка светлина и болест на Алцхаймер
Този алтернативен начин за лечение на Алцхаймер използва ярка светлина, която се излъчва от специални кварцови лампи или болният се извежда за около 10 или 15 минути на силна слънчева светлина, поне 3 пъти на ден. Тази терапия намалява симптомите на хипервъзбуденост до истерия през привечерните и нощните часове. Освен това, благоприятства по-спокоен и по-пълноценен сън, които от съществено значение за подобряването на мозъчната функция, защото мозъкът си „почива” най-добре по време на сън.
Друг подобен резултат се посочва при използването на по-силно осветление в дома на болния. Резултатът е подобряване на познавателните способности на болните с Алцхаймер.
Музикална терапия и болест на Алцхаймер
Методът почива на вдъхновяващото въздействие на хубава музика. Болният трябва всеки ден да слуша от любимата си музика в продължение поне на половин час. През това време, в стаята, в която е пациентът, трябва да има друг човек, които наблюдава израза на лицето и поведението му. Наблюдателят може да го подкани да пее и да се забавлява. Не е задължително да се използват песни, в някои случаи по-подходящи са определени звуци. Предполага се, че музикалното произведение действа на подсъзнателно ниво. Пациентите са по-спокойни и по-адекватни. Повече информация за музикалната терапия може да прочетете в Музикална терапия
Хидротерапия и болестта на Алцхаймер
Може да се използва баня, която е с хладка вода, за да релаксира мускулатурата и да отпусне болния. Методът намалява тревожността и засилва чувството за сигурност.
Повече информация може да прочетете в Хидротерапия
Транскутанна електрическа стимулация на нервната система
Използват се електроди, които се поставят на главата и по тях се пропуска ток с ниско напрежение. По време на провеждане на терапията е възможно да се усети леко щипване, но то не е болезнено. Според изследванията с електрическата стимулация се установяват подобряване в познавателните и поведенческите умения на болния.
Ароматерапия и болест на Алцхаймер
Тя се осъществява с помощта на етерични масла, приложени по различен начин. Могат да се разтворят в друго масло и да се прави масаж с тях, да се добавят към вана, да се използват като ароматизатори за стаята. Най-препоръчвани при алтернативното лечение на болестта на Алцхаймер са ментово етерично масло, масло от лайка, масло от лавандула.
Повече информация може да прочетете в Ароматерапия; Лечение чрез ароматерапия
Билки при болест на Алцхаймер
Билките използвани за лечение на това заболяване трябва да отговарят на няколко условия: да стимулират кръвообращението на мозъка, да имат антидепресивно и общоукрепващо действие, да са богат източник на микроелементи и витамини, полезни мазнини.
Хинап и болест на Алцхаймер
Тази билка има много активни състави, но за болестта на Алцхаймер интерес представляват сапонините, които имат успокояващо действие, а освен това подобряват съня. Освен това, хинапът е богат на Витамин А, витамин В1, витамин В2, витамин C, Желязо, Калций, Цинк, Фосфор, които са много важни за подобряване на функционалното състояние на нервната система. Полезните ефекти от приемането на хинап са много: тонизира организма; стимулира имунната система; оказва противовъзпалително и силно антиоксидантно действие (спомага за предпазване на нервните клетки от допълнително увреждане); има невропротективни и ноотропни свойства като забавя когнитивния упадък (намалява объркването и разсеяността).
Начин на приложение: може да използвате изсушените плодове на хинапа, за да си направите чай, като накиснете 2 супени лъжици в 400 милилитра вряща вода за около 20 минути; може да консумирате плодове както свежи така и изсушени (до 50 грама дневно); може да го използвате като подправка за салати, супи и каквото пожелаете.
Гинко билоба и болест на Алцхаймер
Това растение е известно още от древността с ноотропното си действие. Едновременно подобрява кръвоснабдяването на мозъка има антиоксидантни свойства и подобрява производството на невротрансмитери.
Препоръчваната доза е 120 милиграма дневно в продължение на минимум една година.
Хранителни добавки при болест на Алцхаймер
Фосфатидилсерин и болест на Алцхаймер
Представлява вид липид, който участва в изграждането на клетъчните мембрани, изграждащи нервните клетки. Прилага се при тази болест поради възможността да възстанови клетъчните мембрани и да предпази нервните клетки от последваща атрофия. На пазара тази хранителна добавка се предлага като екстракт от соеви кълнове.
Кокосово масло и болест на Алцхаймер
Основната активна съставка на кокосовото масло е капроновата киселина. Тя представлява триглицерид, със средно дълга верига, която в организма се преработва до кетони, които служат като източник на енергия за нервните клетки, които поради увреждане не могат да използват глюкозата като източник на енергия.
Омега-3 мастни киселини и болест на Алцхаймер
Представляват полиненаситени мастни киселини, които имат силно изразени антиоксиданти свойства и укрепват клетъчната мембрана на нервните клетки, намаляват лошия холестерол и предотвратяват отлагането на атеросклеротични плаки. Може да ги набавите от ленено олио, олио от вечерна иглика, олио от сусам.
Ацетил-л-карнитин и болест на Алцхаймер
Тази хранителна добавка подобрява усвояването на мастни киселини в клетките. Много добри резултати се получават при комбинацията на тази съставка с кокосово масло.
Витамин С, тирозин, фосфатидил холин и болест на Алцхаймер
Тези хранителни добавки намаляват прогресията на заболяването. Тирозина в комбинация с витамин С увеличава синтезата на невротрансмитера норепинефрин, а фосфатидил холин увеличава синтезата на друг невротрансмитер – ацетилхолин. Точна препоръчителна доза не може да бъде дадена, защото тя се определя от състоянието на болния.
Коензим Q10 и болест на Алцхаймер
Представлява ензим, които е силен антиоксидант и естествено се среща в организма и необходим за протичането на нормалните нервни процеси. Смята се, че приемането на тази добавка подобрява предаването на нервните импулси, но няма убедителни изследвания в подкрепа на това твърдение.
Витамин В12
Дефицитът на този витамин много често е причина за влошаване на състоянието на болни от болест на Алцхаймер. Има проучвания, според които дефицитът на витамин В12 може да бъде причина за проява на болестта. В напреднала възраст дефицитът на витамин В12 е много чест поради следните причини: намаляване секрецията на вътрешния фактор, секретиран от стомаха и необходим за нормалната абсорбция на витамина; оперативни намеси на храносмилателната система; намалена консумация на храни богати на витамина; приемане на медикаменти, които възпрепятстват усвояването на витамина; колит; гастроентероколит.
За да се установи има ли дефицит се прави кръвно изследване. Начинът на приемане се определя от лекар, в зависимост от установените стойности.
Продукти свързани със СТАТИЯТА
КОРЕАВИТА ЛЪВСКА ГРИВА капсули 330 мг. * 90
КРАЯТ НА АЛЦХАЙМЕР - Д-Р ДЕЙЛ БРЕДЕСЕН - ИЗТОК - ЗАПАД
ХЕРИЦИУМ таблетки * 120 DXN
СИЛНИТЕ ХРАНИ ЗА МОЗЪКА - НИЙЛ БАРНАРД - ИЗТОК - ЗАПАД
ЧАЙ ФИЛТЪР ФИТОЛЕК ГИНКО * 20 БЧК
НАУ ФУДС АЦЕТИЛ L - КАРНИТИН капсули 500 мг * 50
СТАТИЯТА е свързана към
- Лекарство за глаукома забавя развитието на Алцхаймер
- Чревна бактерия може да причини болест на Алцхаймер
- Кои са най-обещаващите лекарства за болестта на Алцхаймер
- Професията и финансовото състояние влияят на риска от когнитивно увреждане
- Алтернативно лечение на болест на Паркинсон
- Избор на добавки за засилване на паметта и концентрацията
- Ежедневната консумация на шоколад може да помогне за забавяне на когнитивния спад
- 12 тайни за лесно запаметяване на всичко
- Тест за общ белтък в ликвор
- Асоциативни корови зони
Коментари към Алтернативно лечение на Болестта на Алцхаймер