Акупунктура - медицина от древен Китай
Историята на акупунктурата датира от преди 5000 години в древен Китай. Използват се малки, стерилни игли, които са различни от медицинските игли. Краищата им не са така остри, а гладки, така че да не наранят кожата. Те са толкова тънки, че просто избутват тъканта без да я пробождат.
Древните китайци са комбинирали акупунктурата с билколечение, като тази комбинация се използва и в най-престижните спа-центрове и до днес. Най-добър ефект се постига от серия от сеанси, въпреки че известно подобрение може да настъпи и още след първата процедура. Това зависи от човека, от неговото здравословно състояние и проблем.
Идеята на акупунктурата е да се стимулират различни биоактивни точки от човешкото тяло с терапевтични цели. Обикновено методът включва въвеждане на игли в кожата, но терапевтите използват и загряване, натиск, разтриване, издърпване или стимулация с електромагнитна енергия.
През последните 40 години акупунктурата се превърна в добре позната и разумна терапия в развитите и развиващите се страни. Съвременната теория на акупунктурата се основава на лабораторни изследвания, проведени през годините. Акупунктурните точки имат определени електрически свойства и стимулирането на тези точки поправя химичните невротрансмитери в тялото. Физиологическият ефект от акупунктурата върху животни е добре документиран и през последните 20 години се установява като практика за лечение на здравословни проблеми, като остеоартрит, повръщане, астма, болки в гърба, мигрена, болезнена менструация. Проучвания са доказали, че акупунктурата може да помогне и при пристрастяване към наркотици.
Какво да очаквате от акупунктурата?
Ще се учудите на лекотата, с която се забиват малките иглички. Поставянето им няма нищо общо с усещането при поставяне на инжекция. Когато иглите се поставят от опитен специалист, ще изпитате съвсем леко докосване или вероятно няма да усетите поставянето им. Възможно е да почувствате леко затопляне, натиск или пък да не разберете, че е поставена игла.
За какво още помага акупунктурата?
Акупунктурата може да помогне за облекчение на болката и дискомфорта при различни състояния, проблеми с кожата, като розацея, акне, алергия, артрит, фибромиалгия, безсъние, болка в ставите, ревматизъм, неврози и други състояния.
Иглите могат да се поставят по цялото тяло. Тези, които се поставят по лицето спомагат за балансиране на енергията, да се подобри мускулния тонус, да премахне торбичките под очите. В комбинация с билко-лечение и източни техники на масаж, акупунктурата ще има добър ефект върху кожата и тонуса.
За кого е подходяща акупунктурата?
Ако сте отворени към алтернативната медицина и сте готови да опитате широко-разпространена нехирургическа интервенция, за да подобрите здравословното си състояние, не се колебайте да се присъедините към 15-те милиона души, които опитват акупунктура за първи път всяка година. Ако изпитвате ужас от иглите, ще се уверите, че страховете ви са излишни.
За кого не е подходяща акупунктурата?
Бременните жени трябва първо да се консултират с лекар, това се отнася за всяко едно лечение и всеки един медикамент. Ако имате рядко заболяване или се опасявате, че акупунтураа може да повлияе на сегашното ви лечение или лекарства, е необходимо да се консултирате предварително. Ако изпитвате колебания относно опитността и вещината на специалистът по акупунктура, е по-добре да прекъснете лечението си и да потърсите друг специалист.
Какво количество игли се използват?
Количеството зависи от диагнозата, обикновено бройката варира между 8 и 12 игли на процедура.
Каква е продължителността на процедурата?
В зависимост от начина на въздействие, иглите остават в тялото от 5-30 минути. При остри състояния сеансите се провеждат веднъж дневно, а при хронични страдания честотата на процедурите е според конкретния случай-1-3 пъти седмично, като общият им брой е 10-15. В някои случаи е необходимо повторение на курса веднъж на 3-4 месеца.
Каква е подготовката преди акупунктурата?
Уместно е пациента да не е употребявал алкохол 12 часа преди процедурата, а също така и физически упражнения и гореща баня няколко часа преди това.
Лечението едно и също ли е през цялото време ?
Това зависи от причината за терапията. Понякога е едно и също, други случаи в зависимост от локализацията на третираните точки се редуват гръб и предна повърхност на тялото.
Какви други методи на лечение използва Традиционната китайска медицина?
Другите форми използвани в китайската медицина са:
- мокса
- акупресура
- аурикулопунктура
- лазерпунктура
- електрапунктура
- билколечение ,вакуум терапия и други
Мокса - понятието буквално означава „горяща билка“. Представлява загряването на акупунктурните точки посредством специална билкова пура мокса, съдържаща див пелин. При изгарянето на моксата активната точка получава топлина, която прогонва студа и влагата и предизвикания от тях застой жизнената енергия.
Акупресура - метод, при който се въздейства върху същите биологично активни точки чрез масаж и специфичен натиск.
Аурикулопунктура - представлява един от методите на рефлексогенната терапия. Въздействието върху определени зони от ушната раковина може да предизвика определени рефлекторни реакции от страна на вътрешните органи. Може да се използва самостоятелно или в комбинация с акупунктура на тялото.
Лазерпунктура - стимулация с ниско интензивни лазери върху акупунктурните точки с голяма ефективност и безболезнено приложение.
Продукти свързани със СТАТИЯТА
ОБЕЗБОЛЯВАЩ АКУПУНКТУРЕН АПЛИКАТОР
ЕНЕРГИЙНО ЛЕЧЕНИЕ - АРНИ ЛЕЙД - ШАМБАЛА
САМОЗАГРЯВАЩИ ЧОРАПИ 06102104/105
МАГНИТНИ ЛЕПЕНКИ * 10
ГЕТУЕЛ ГРИВНА ПРИ ПРИЛОШАВАНЕ И ГАДЕНЕ СИНЯ * 2
ГЕТУЕЛ ГРИВНА ПРИ ПРИЛОШАВАНЕ И ГАДЕНЕ РОЗОВА * 2
Библиография
http://fema-bg.com;
http://acupuncturebg.com
СТАТИЯТА е свързана към
- Практики за ума и тялото
- Акупунктура и акупресура
- Масаж на дланите за спокойствие и красота
- При кои заболявания се препоръчва СКЕНАР
- Пайда Ладжин-пляскане и разтягане за здраве
- Активни точки, използвани в китайска медицина при грип и простудни заболявания
- Див рожков, дърво на Юда, Церцис
- Значението на чакрите
- СКЕНАР терапията
- Рефлексотерапия в домашни условия
- Загубата на енергия в зряла възраст може да се избегне чрез пълноценни храни в менюто
- Акупресура
Коментари към Акупунктура - медицина от древен Китай
Mama
Здравейте!Колко време преди и след акупунктура / иглотерапия/може да се ползва минерален басейн?Благодаря!
Здравейте! Уточнете със специалиста по акупунктура, извършващ процедурата.
Здравейте!Колко време преди и след акупунктура / иглотерапия/може да се ползва минерален басейн?Благодаря!