Физиологично значение на витамин В5
Витамин В5, наречен още пантотенова киселина, е водоразтворим витамин. Открит е от Роджър Уилямс през 1919 година. Името произлиза от гръцки и в буквален превод означава „отвсякъде“. Както останалите витамини от В-групата, пантотеновата киселина участва в разграждането на хранителните вещества и използването на енергията от тях. За хората витамин В5 е основно хранително вещество. Пантотеновата киселина е изходно вещество за синтез на коензим А, който участва в метаболизирането на протеините, въглехидратите и мазнините. Друга основна функция на витамин В5 е защитата от свободните радикали.
Структура на витамин В5 (пантотенова киселина)
Пантотеновата киселина е вторичен алкохол. Има две изомерни форми, от които само R-формата е физиологично активна. L-формата е неактивна. На външен вид представлява жълто вискозно масло. След приема на витамин В5 с храната, той се абсорбира в храносмилателната система и се доставя на клетките за синтеза на коензим А.
Храни, в които се съдържа витамин В5 (пантотенова киселина)
Витамин В5 е един от най-важните витамини за поддържане на здравето на целия организъм. Той се приема с консумация на броколи, зеле, картофи, боровинки, авокадо, царевица, карфиол, банани, пълнозърнести храни, гъби, ядки, боб, грах, леща, месо, млечни продукти, яйца.
Физиологично действие на витамин В5 (пантотенова киселина)
Основните физиологични действия на витамин В5 са:
- изходно вещество за синтеза на коензим А;
- оптимизира действието на имунната система;
- подобрява чревната моторика;
- стимулира производството на червени кръвни клетки;
- участва в регулацията на нивата на холестерола и триглицеридите в кръвта, като спомага за понижаване на нивата на LDL;
- подпомага производството на нервотрансмисери и хормоните на надбъбречната жлеза.
По-голяма част от физиологичните ефекти на витамин В5 се обуславят от факта, че от него се синтезира коензим А. Коензим А заема централна роля в клетъчния метаболизъм като кофактор на много ензими, преносител на ацилови групи, участник в липогенезата (синтеза на мазнини). Във всичките си форми (ацетил-КоА, сукцинил-КоА) участва в цикъла на Кребс (цикъл на трикарбоновите киселини, общ път за разграждане на въглехидратите, мазнините, белтъците), в синтезата на мастни киселини, на мембранни фосфолипиди (основни структурни елементи на клетъчната мембрана), аминокиселини и невротрансмисери (вещества, които се отделят в синаптичната цепка и осъществяват нервната трансмисия).
Изображение: freepik.com
Витамин В5 е необходим и за поддържането на здравето на кожата, косата, очите и черния дроб. Той има неоспоримо благоприятно действие върху кожата, като спомага за нейната хидратация и за лечението на следоперативни рани. Витамин В5 е от решаващо значение за производството на червени кръвни клетки и полови и стрес-свързани хормони, продуцирани от надбъбречните жлези. Здравето на храносмилателната система също зависи от нивата на пантотеновата киселина в организма. Тя има значение за абсорбцията на други витамини като В2, както и за поддържане на чревната моторика. В някои проучвания витамин В5 е наричан „антистрес“ вещество, но все още няма достатъчно данни, които да доказват ролята му в преодоляването на стреса.
Участието на витамин В5 в метаболизма обуславя и ролята му в регулацията на нивата на холестерола и триглицеридите. Няколко проучвания съобщават за тези ефекти като според тях пантотеновата киселина понижава нивата на „лошия“ LDL холестерол и повишава количеството на HDL. В други изследвания има данни за корелацията между нивата на плазмените липиди и пантотеновата киселина при диабетно болни.
Изображение: freepik.com
Приемът на витамин В5 има стимулиращо действие върху имунната система. Той увеличава производството на антитела, като по този начин медиира хуморалния имунен отговор.
Приемът на витамин В5 под формата на хранителна добавка се препоръчва при редица състояния като акне, алкохолизъм, алергии, астма, косопад, синдром на карпалния канал, колит, конюнктивит, цистит, пърхут, депресия, световъртеж, главоболие, мускулни крампи, невралгии, болести на дихателната система, ревматоиден артрит и безсъние.
Дозиране на витамин В5 (пантотенова киселина)
- До 6 месеца – 1,7 милиграма дневно;
- 7 месеца-1 година – 1,8 милиграма дневно;
- Деца от 1 до 3 години – 2 милиграма дневно;
- Деца от 3 до 8 години – 3 милиграма дневно;
- Деца от 9 до 13 години – 4 милиграма дневно;
- От 14 до 18 години – 5 милиграма дневно;
- Лица над 18 години – 5 милиграма дневно;
- Бременни жени – 6 милиграма дневно;
- Кърмещи жени – 7 милиграма дневно.
Дефицит на витамин В5 (пантотенова киселина)
Недостигът на витамин В5 е много рядко срещано състояние. Наблюдава се при хора, страдащи от тежко недохранване. Симптомите включват общо неразположение, раздразнителност, безсъние, повръщане, депресия, стомашни болки, инфекции на горните дихателни пътища. Дефицитът на витамин В5 не е следствие от други заболявания. Състоянието лесно се компенсира с подобряване на хранителния режим и прием на витамина в таблетъчна форма.
Предозиране с витамин В5 (пантотенова киселина)
Витамин В5 е водоразтворим витамин и излишъкът от него се отделя от пикочо-половата система. Предозиране може да се наблюдава много рядко при прием от над 10 грама на ден. Това състояние се съпровожда с диария.
Продукти свързани със СТАТИЯТА
БИОХЕРБА ПАНТОТЕНОВА КИСЕЛИНА капсули 60 мг * 100
БИОТИН капсули 5000 мкг * 60 НАТУРАЛ ФАКТОРС
СУОНСЪН СУПЕР СИЛЕН БИОТИН капсули 10 000 мкг * 60 SW1686
ПРОМОПАНТЕТИН ВИТАМИН B5 капсули 450 мг * 60 НАТУРАЛ ФАКТОРС
Безплатна доставка за България!ДЖАРОУ ФОРМУЛАС ПАНТОТЕНОВА КИСЕЛИНА (ВИТАМИН B5) капсули 500 мг * 100
БИОТИН таблетки 300 мкг * 90 НАТУРАЛ ФАКТОРС
СУОНСЪН ПАНТОТЕНОВА КИСЕЛИНА (ВИТАМИН B-5) капсули 500 мг * 250 SW065
ПРОМОБиблиография
https://pubchem.ncbi.nlm.nih.gov/compound/pantothenic_acid#section=Top
http://www.studyandexam.com/vitamin-b5.html
https://draxe.com/top-10-vitamin-b5-foods-pantothenic-acid/
http://www.umm.edu/health/medical/altmed/supplement/vitamin-b5-pantothenic-acid
https://www.webmd.com/vitamins-supplements/ingredientmono-853-PANTOTHENIC+ACID+VITAMIN+B5.aspx
http://www.nutri-facts.org/en_US/nutrients/vitamins/b5.html
https://www.healthline.com/health/vitamin-watch-what-does-b5-do#additional-uses6
https://www.organicfacts.net/health-benefits/vitamins/vitamin-b5-or-pantothenic-acid.html
https://www.livescience.com/51640-b5-pantothenic-acid.html
https://en.wikipedia.org/wiki/Pantothenic_acid
СТАТИЯТА е свързана към
- Физиологично значение на витамини и минерали
- Физиологично значение на водоразтворимите витамини
- Сауна: лечебни ефекти, ползи и рискове
- Диета №15 - общовъзстановяваща
- Мирта
- Базофили
- Лечение с интерферон
- Мастоцити
- Мужик корен
- Неутрофили
- Сироп от черен бъз - полезни свойства и приготвяне у дома
- Система на комплемента
Коментари към Физиологично значение на витамин В5