Антероградна амнезия МКБ R41.1
Амнезията представлява пълна загуба на спомен за период от време с различна продължителност или само за определени събития.
Амнезиите могат да се групират в зависимост от това, дали са следствие от органично или функционално заболяване на мозъка, както и в зависимост от това, какъв период от време обхващат спрямо началото и хода на патологичния процес.
Разстройствата на паметта са често срещани симптоми в психопатологията.
Отнася се за период от време, който започва след възстановяване на яснотата на съзнанието (напр. при предшестваща черепно-мозъчна травма със загуба на съзнание) и има различна продължителност - минути, часове, дни или повече.
Нарича се още фиксационна амнезия, защото е нарушен още първият етап на паметовия процес - фиксирането (приемането) на информацията. Антероградната амнезия е най-важният симптом на Корсаковия синдром.
Корсаковият синдром представлява амнестичен симптомокомплекс, който включва: антероградна (фиксационна) амнезия, конфабулации ( с тях пациентът запълва „празнините” в паметта си) и ретроградна амнезия. Последователността на симптомите е дадена според тяхната диагностична стойност най-важна за Корсаковия синдром е антероградната амнезия, като резултат, от която могат да се появят и конфабулациите. Ретроградната амнезия не е задължителна и се среща по-рядко. Корсаковият синдром се среща само при органични разстройства на мозъка - травматични, интоксикационни, възпалителни, съдови и т.н.
Коментари към Антероградна амнезия МКБ R41.1