Грип с други прояви, неидентифициран вирус МКБ J11.8
Грипът представлява остро инфекциозно заболяване, най-често засягащо дихателната система. Заболяването е силно разпространено, като характерно за неговото разпространение са сезонните епидемии през студените месеци от годината. Клиничното протичане варира от леки респираторни прояви до тежка животозастрашаваща инфекция.
Веднъж достигнал до системното кръвообращение, вирусните частици се разпространяват към други системи и органи. В статията грип с други прояви, неидентифициран вирус ще разгледаме следните заболявания:
- Енцефалопатия, причинена от грип
- Грипен гастроентерит
- Остър миокардит
Както вече споменахме грипът е едно от най-често срещаните инфекциозни заболявания в световен мащаб. Характерна е сезонната проява от началото на есента до края на пролетта. В тропическите района причинителят е силно разпространен целогодишно. Епидемиите, които грипните вируси причиняват засягат голям брой индивиди от население поради силната контагиозност. Направено е проучване, което показва, че грипните епидемии причиняват тежко респираторно заболяване при около 3-5 милиона хора.
Основно заболели от грип са деца под 5 години и възрастни над 65 години. Те са рискови болни, тъй като при тях грипната инфекция може да доведе до тежки животозастрашаващи усложнения. Друга рискова група са имунокомпрометираните, при които поради някаква причина има отслабване на защитната сила на имунитета.
Самият причинител на заболяването е грипният вирус, който принадлежи към семейство Orthomyxoviridae. Представлява РНК-вирус и се разделя на 4 основни типа. Грипен вирус тип А и B причинява сезонни грипни епидемии, а тип С леко протичащо респираторно заболяване. Тип D засяга основно едрия рогат добитък.
Всички грипни вируси имат сферична форма и повърхностна липидна мембрана. На повърхността на тази мембрана са разположени два вида гликопротеина:
- Неураминидаза (NA) - известни са 11 подвида
- Хемаглутинин (HA) - известни са 18 подвида
Двата гликопротеина разделят грипните вируси на множество подтипове, което е свързано с тяхното широко разпространение. Грипните вируси са силно изменчиви и всяка година въпреки въведените ежегодни ваксинации, отново причиняват епидемични взривове. Въпреки че сезонните щамове са основните причинители на епидемии всяка година, съществуват много по-смъртоносни вирусни щамове, които се появяват периодично.
Основен източник на инфекция с грип са някои животни (свине, птици). Заразяването става чрез директен контакт със заразените животни. Разпространението между хората е основно чрез въздушно-капков механизъм. Инхалирането на аерозоли (въздушни капчици), съдържащи вирусни частици от здрав индивид, стой в основата на този механизъм. Попадането на вирусите в горните дихателни пътища води до някои локални възпалителни промени. След това вирусните частици се разпространяват до други органи и системи по хематогенен път (чрез кръвта).
Характерно за грипната инфекция е инкубационен период от 1 до 4 дни, през който няма проявени характерни симптоми за заболяването. През този период заразените индивиди са най-контагиозни и предаването на инфекцията е най-лесна.
Разгледаните в тази статия заболявания имат сходно начало на клиничната картина. По време на инкубационния период заболелите често докладват за чувство на слабост и общо неразположение. След инкубационния период се появяват симптомите от страна на засягане на структурите на дихателната система:
- Фебрилитет
- Кашлица
- Мускулни болки
- Хрема
Енцефалопатия, причинена от грип
Енцефалопатията представлява заболяване, което едновременно засяга структурата и функциите на главния мозък. Според вида причинителя енцефалопатиите се разделят на множество видове (основно се разделят на инфекциозни и неинфекциозни). За инфекциозната енцефалопатия, характерен е прогресивният ход на заболяването.
Честота
Грипната енцефалопатия е изключително рядко срещано заболяване в медицинската практика. Средно изчислената честота е 0,2 на 100 000 хора с грипна инфекция. Основно засегнати от това заболяване са новородени и възрастни над 60 години. Често при тях проявената енцефалопатия води до тежки неврологични увреди и дори летален край.
Патофизиология
Веднъж попаднали в макроорганизма вирусите започват своята репликация. След достигане на системното кръвообращение те могат да се разпространят към множество органи и системи. При преминаване на хемато-енцефалната бариера (кръвно-мозъчна) вирусите могат да засегнат структурите на главния мозък. Вирусните частици атакуват клетките на мозъка, като се нарушава тяхната функция. Характерна находка са микрохеморагиите в засегнатите мозъчни структури, както и дифузен възпалителен отговор. Тези патологични промени водят до появата на симптоми, свързани със засягането на мозъчните структури.
Симптоми
След начално проявените грипни симптоми от страна на респираторния тракт, се появяват характерните оплаквания, свързани със засягане на мозъчните структури.
- Главоболие
- Нарушение в паметта и концентрацията
- Нарушение в съзнанието
- Затруднено говорене или преглъщане
- Припадъци
При малки деца и кърмачета към симптомите могат да бъдат включени и:
- Гадене и повръщане
- Скованост на тялото
- Раздразнителност
- Издуване на черепните фонтанели
При проява на някои от тези симптоми е нужна незабавна консултация с лекарски специалист, тъй като могат да доведат до сериозни трайни усложнения.
Диагноза
За диагностицирането на енцефалопатия, причинена от грип се следват следните стъпки.
Физикален преглед
При преглед от специалист той може да се ориентира по представените анамнестични данни, които пациентът съобщава. Прекараната настинка или други грипоподобни респираторни прояви могат да ориентират лекаря, че може да се касае за енцефалопатия, следствие на усложнена грипна инфекция. От неврологичния статус при енцефалопатия се позитивират следните симптоми:
- Вратна ригидност
- Горен и долен симптом на Брудзински
- Симптом на Керник
- Патологично усилени надкостни ставни рефлекси
Кръвни изследвания
Тъй като причинителят на заболяването е с инфекциозна природа, са завишени възпалителните кръвни маркери - левкоцити, СУЕ и CRP.
Лумбална пункция
При наличие на патологичен процес засягащ мозъчната функция, се назначава изследването на цереброспиналната течност. Това изследване има висока диагностична стойност и доказва налична инфекция, засягаща главния мозък. Нормалният ликвор представлява бистра течност. В него се изследват стойностите на белтък и видовете клетки в самата течност.
Образни методи на изследване
КТ (Компютърна томография) и ЯМР (ядрено-магнитен резонанс) са образните методи, с които може ясно да се визуализират мозъчните структури и да се направи оценка на тяхното засягане от инфекциозния процес.
Лечение
Лечението на грипна енцефалопатия е комплексно, основно насочено срещу самия причинител. За справяне с грипната инфекция се използват антивирусни медикаменти, които са ефективни. Това са:
- Ацикловир
- Ганцикловир
- Фоскавир
Правилната рехидратация (прием на много течности) е едно от основните мероприятия, тъй като има силно благоприятен ефект върху това заболяване.
Също така се използват противъзпалителни лекарствени средства, които да облекчат симптомите.
Диференциална диагноза
Енцефалопатията се проявява с неврологична симптоматика, която е неспецифична за това заболяване. Те могат да се асоциират с множество други заболявания като:
- Мозъчен абсцес
- Остра хипогликемия
- Мозъчен кръвоизлив (епидурален, субдурален)
- Епилепсия
- Туберкулоза
- Менингит
Усложнения
Енцефалопатията, причинена от грипен вирус е състояние, което при неправилно проведено лечение може да доведе до трайни увреди. Някои от най-често настъпващите усложнения са:
- Изоставане в умствено и физическо развитие
- Остатъчни прояви на енцефалит
- Постенцефалитен паркинсонов синдром
Грипен гастроентерит
Грипният гастроентерит е едно от често срещаните усложнения на първична грипна инфекция.
Характерно за него са горен и долен диспептичен синдром. Заболяването е с остро протичане, като симптомите от гастроинтестиналния тракт се проявяват до 24 часа след първичните прояви от страна на дихателната система.
Основен начин на предаване на инфекцията е контактно-битовия или при поглъщане на заразена храна или вода.
Рискова група за вирусен гастроентерит са малките деца, които много бързо се обезводняват (дехидратация), което може да доведе до хиповолемичен шок.
Честота
Грипният гастроентерит е една от честите прояви на вирусите на грип. Може да засегне хора от всички възрастови групи, но по-често се проявява при малки деца, възрастни над 65 години и имунокомпрометирани (отслабен имунитет).
Симптоми
Веднъж достигнал клетките на гастроинтестиналния тракт, грипният вирус индуцира локални патологични промени, които се изразяват със следните симптоми:
- Водниста диария - многократни воднисти изхождания, без наличието на патологични примеси на кръв.
- Коремни спазми и болка
- Субфебрилитет
- Гадене и повръщане
Това са характерните симптоми на заболяването. Те се появяват от 1 до 3 дни след инфекция и могат да варират по тежест - от леки до тежки. Тези симптоми обикновено продължават няколко дни, но в някои случаи могат да персистират повече от 1 седмица. Колкото повече персистират тези симптоми, толкова по-вероятно е пациентът да е дехидратиран поради загубата на течности. На тези пациенти трябва да се обърне специално внимание, тъй като дехидратацията може да доведе до шоково състояние.
Диагноза
За диагностицирането на вирусен гастроентерит не е нужно назначаването на изследвания. Диагнозата може да се постави изцяло на базата на проявените симптоми и физикалния преглед. Често болните търсят лекарска помощ, когато вече са дехидратирани, тъй като първо се опитват сами да се справят със заболяването. Загубите на течности водят до обща отпадналост, бледост на кожата и видимите лигавици, сънливост.
Ако симптомите персистират повече от 10 дни може да се направи ендоскопско изследване с взимането на материал за бактериално изследване, както и биопсия. Едно от честите усложнения на вирусния гастроентерит е именно вторична бактериална инфекция. Тя подлежи на антибиотично лечение, което е неефективно при вирусните инфекции, затова е важна диференциалната диагноза между причинителите на заболяванията.
Диференциална диагноза
Грипният гастроентерит може да има сходно протичане с множество други гастроентерити, причинени от друг инфекциозен причинител. Някои от тях са:
Някои заболявания, които протичат със сходна клинична картина:
- Остър апендицит
- Перитонит
- Хранително натравяне
Усложнения
Най-често настъпващото усложнение на вирусен гастроентерит е дехидратацията. Тя се характеризира с тежка загуба на течности, соли и минерали от организма. По този начин настъпва електролитен дисбаланс в организма. Дехидратацията бива няколко степени в зависимост от изразените симптоми. Тя е едно от спешните състояния в медицината и налага адекватно лечение и хоспитализация.
Лечение
Няма специфично лечение за вирусен гастроентерит. Антибиотиците са неефективни при вирусни инфекции употребата им единствено може да повиши резистентността на бактериите.
Едно от основните фактори при лечението на грипен гастроентерит е предотвратяване или овладяване на дехидратацията. Първо се започва с оценка на общото състояние на пациента и степента на дехидратацията. За всяка степен се прилага различно лечение.
Първи избор на лечение за дехидратацията са интравенозните физиологични серуми. Те имат за цел бързо да възстановят загубите на вода и електролити от организма.
След овладяване на дехидратацията може да се прилагат следните медикаменти:
- НСПВС
- Спазмолитици
- Антивирусни лекарствени средства
- Антидиарични медикаменти
- Антиеметици
Важен фактор за справянето с воднистата диария представлява диетичният режим. Основно се дават храни, които са лесно смилаеми и не предизвикват дразнене на гастроинтестиналния тракт.
Остър миокардит
Мокардит, причинен от грипни вируси представлява възпалително заболяване, засягащо мускулния слой на сърцето (миокарда). Симптомите на заболяването могат да варират по сила и тежест. Миокардитът се характеризира с бързо прогресиране на симптоматиката, като в напреднали стадии може да доведе до сърдечна недостатъчност.
Освен вирусен причинител, остро възпаление на миокарда може да бъде индуцирано от много други фактори, като прием на някои медикаменти, бактериална инфекция и др.
Честота
Миокардит, причинен от грип е едно от редките усложнения на вирусната инфекция. Средната честота на миокардит при всички вирусни инфекции е средно около 1-5% от тези случаи.
Заболяването засяга в еднакво съотношение мъже и жени, и няма изразена предразположеност на някоя раса към по-чести инфекции.
По-често засегнати групи болни са:
- Бременни жени
- Деца под 5-годишна възраст
- Имунокомпрометирани лица
Симптоми
Заболяването започва с грипоподобните симптоми, които персистират в рамките на няколко дни. Ако инфекциозният процес се разпространи към сърцето могат да се появят следните симптоми:
- Болка или стягане в гръдната област
- Задух
- Тахикардия (учестен пулс)
- Тахипнея (учестено дишане)
- Лесна умора
Тези симптоми обикновено се появяват 12-24 часа след първите прояви на вирусна инфекция. Те могат сериозно да увредят общото състояние и налагат консултация с лекарски специалист.
Диагноза
Ранното диагностициране на миокардита е ключово за предотвратяване на дългосрочното увреждане на сърцето. След физикален преглед, лекарят може да назначи изследвания, които да потвърдят диагнозата и да определят тежестта на заболяването.
Електрокардиография (ЕКГ)
Електрокардиографията е неинвазивен метод на изследване, който дава информация за ритъмно-проводната функция на сърцето.
Рентгенография
При рентгенография на гръден кош може да се създаде представа за размера и формата на сърцето, както и дали има наличие на течност в перикардната кухина.
ЯМР (Ядрено-магнитен резонанс)
ЯМР е образен метод на изследване с висока диагностична стойност. Може ясно да покаже, освен форма и големина на сърцето, и неговата функция, а също така и дали тя е нарушена.
Ехокардиография
Неинвазивно изследване базирано на ултразвуковите вълни, които създават точен образ на сърдечния мускул в реално време. Освен оценка на големина, форма и функция на сърцето, ехокардиографията може да направи оценка на клапния апарат на сърцето, както и наличието на съсирек, който да доведе до тежки усложнения.
Диференциална диагноза
- Алкохолна кардиомиопатия
- Сърдечна тампонада
- Кардиогенен шок
- Хипертрофична кардиомиопатия
- Атеросклероза на коронарна артерия
Усложнения
Тежко протичащият миокардит може да доведе до трайни патологични промени в сърдечния мускул. Това може да доведе до някои от най-честите усложнения на заболяването:
- Сърдечна недостатъчност - нарушение в помпената функция на сърдечния мускул, което води до недостиг на кръвообращението до жизненоважни органи и структури.
- Остър миокарден инфаркт (ОМИ) - нарушението на нормалната помпена функция на сърцето е предпоставка за тромбообразуване. Тези тромби могат да попаднат в съдовете, кръвоснабдяващи сърдечния мускул. Това води до остра исхемия, която протича клинично като инфаркт. Това е спешно състояние, което изисква навременно и адекватно лечение.
- Сърдечна аритмия
- Внезапна сърдечна смърт - най-често е следствие на силно нарушение в ритъмно-проводната функция на сърцето (камерно мъждене). Състоянието е фатално, ако не се започне незабавно лечение.
Лечение
Лечението на вирусен миокардит е основно симптоматично. То рядко е насочено срещу причинителя, тъй като рядко заболели от остър миокардит се подобряват значително от приложените антивирусни медикаменти.
Ако микардитът води до сърдечна недостатъчност или аритмии, пациентът се хоспитализира за оценка на неговото състояние. Групи медикаменти, които могат благоприятно повлияват състоянието са:
Превенция
Няма специфична превенция за вирусен миокардит. Въпреки това, предприемането на някои от тези стъпки може да помогне за предотвратяване на инфекция:
- Избягване на директен контакт със заразно болни
- Редочно миене на лице и използване на дезинфектанти за ръце
- Ежегодна противогрипна имунизация
Библиография
https://www.medicalnewstoday.com/articles/324008.php#symptoms-of-encephalopathy
https://emedicine.medscape.com/article/791896-overview
https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/encephalitis/symptoms-causes/syc-20356136
https://emedicine.medscape.com/article/219557-overview
https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/viral-gastroenteritis/symptoms-causes/syc-20378847
https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/myocarditis/symptoms-causes/syc-20352539
https://emedicine.medscape.com/article/156330-overview
Коментари към Грип с други прояви, неидентифициран вирус МКБ J11.8