Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Медицинска енциклопедия Заболявания Болести на храносмилателната система Болести на апендикса Апендицит, неуточнен

Апендицит, неуточнен МКБ K37

от 05 сеп 2014г., обновено на 08 дек 2022г.
Автор: д-р Лихнида ЦинцовскаРедактор: д-р Деян Маринов
Апендицит, неуточнен МКБ K37 - изображение
  • Инфо
  • Библиография
  • Коментари
Инфо
Инфо
Библиография
Коментари

› Въведение

› Честота

› Причини

› Клинични особености

› Симптоми

› Диагноза 

› Лечение

› Усложнения

Въведение

Апендиксът е малък, тръбест орган прикрепен към началната част на дебелото черво. Намира се в дясна, долна коремна половина. Той не разполага с известна функция. Запушването на лумена на апендикс причинява апендицит, неуточнен. Запушването води до повишено налягане в апендикса, намален кръвоток и възпаление. Ако апендицита не се лекува води до руптура и разпространение на инфекцията в корема, състояние наречено перитонит. Острото възпаление на апендикса (апендицит) се класифицира като - катарален, гангренозен или перфоративен.

Апендицит започва обикновено внезапно при пълно здраве. Понякога непосредствено преди това болният е прекарал грип или ангина.
Апендицит, неуточнен от една страна е заболяване с добре известна клинична и морфологична характеристика, но от друга той е един от създаващите изключителни диагностични проблеми в клиниката процес. Диференциалната диагноза на това заболяване включва всички остри процеси, които могат да се развият в коремната кухина, а в някои случаи и такива, ангажиращи органите и в гръдната кухина.

Честота

Апендицит, неуточнен е една от най-честите и значими причини за коремна болка, която се появява за кратък период от време. През 2015 г. са възникнали около 11,6 милиона случая на апендицит, което е довело до около 50 000 смъртни случая. В САЩ апендицит е една от най-честите причини за внезапна коремна болка, изискваща оперативно лечение. Всяка година в САЩ повече от 300 000 души с апендицит имат хирургично отстраняване на апендикса. Възпалението на апендикса е за първи път описано през 1886 г. от Реджиналд Фиц.

Причини

Точната причина за възпалението на апендикса не е напълно изяснена. Въпреки това, като основен патофизиологичен механизъм се посочва обструкцията на апендикуларния лумен. Това води до създаване на благоприятна среда за развитието на бактерии и локална инфекция. Бактериите се размножават бързо, апендикса се възпалява, става оточен и изпълнен с гной.

Клинични особености

Апендицит в напреднала и старческа възраст

С напредването на възрастта процентът на острия апендицит намалява. Това се обяснява с обратното развитие и облитеризацията на неговия лумен и с дегенерацията на нервните разстройства.

Характерна особеност е, че клиничната картина не е бурна. Болката обикновено е умерена или тъпа, локализирана от самото начало в илеоцекалната област. Мускулната защита на предната коремна стена е изразена много по-слабо.

Клиничната картина при първично гангренозните форми се характеризира с резки болки в областта на апендикса, които поради настъпване на некроза бързо затихват. Вторично настъпилото гнилостно възпаление бързо преминава пределите на първичното огнище и се проявяват симптомите на перитонеално дразнене.

Тежки деструктивни форми на апендицита, с образуване на големи колекции гной често протичат у възрастни жени при съвършено мек и вял корем. Поради нетипичната симптоматика се създава затруднение в своевременното диагностициране и опериране. В тези случаи се поставя диагнозата апендицит, неуточнен. В тази възраст често се наблюдават периапендикулярни инфилтрати и абсцеси.

Остър апендицит при бременни

Острият апендицит е едно от относително честите заболявания при бременните. В първата половина на бременността се среща по-често в сравнение с втората половина. Клиниката и протичането на острия апендицит при бременните имат своите особености. Постепенното увеличаване на бременната матка изменя анатомо-топографските съотношения в коремната кухина. Към края на бременността дъното на матката достига равнището на епигастриума, предизвиквайки повишаване на вътре коремното налягане, което се разпространява върху всички органи. С уголемяване на матката цекумът заедно с апендикса се избутва краниално, което изменя локализацията на болките и палпаторната болезненост.

Освен механичния фактор (притискане на органите) и възможното прегъване на апендикса, за протичането на острия апендицит и следоперативния период, оказват влияние вялата перисталтика и обстипацията (запек), които се срещат нерядко при бременните. Известно значение като предразполагащ фактор за патологичните изменения в апендикса имат застоят на съдържимото в лумена на апендикса и нарушението на кръвообращението в неговата стена, които способстват за развитието на инфекциозни и деструктивни процеси.

Обикновено острият апендицит, неуточнен при бременните започва с внезапни болки в корема. По-често се появяват нощем и само в единични случаи стават режещи и коликообразни. Тяхната локализация в повечето случаи е в дясната хълбочна област, рядко е на друго място. Температурата в повечето случаи е повишена. Гаденето и повръщането често се срещат при нормално протичане на бременността. В диагностиката на острия апендицит голямо значение има симптомът на мускулната ригидност. В късните срокове на бременността, когато коремната стена е преразтегната, трудно може да се установи местната мускулна ригидност. Клиничното протичане на острия апендицит при бременните често бива променливо, съответно на това възникват и трудности в диагностицирането.

Особени затруднения се срещат във втората половина на бременността. Трудностите се свързват със стремежа на лекарите и на самите болни да обяснят нарушенията в здравословното състояние не с възникване на апендицит, а с развиващата се бременност. Това води до закъсняла хоспитализация в хирургията и несвоевременно оперативно лечение. При бременните оплакванията от тъпи, не продължителни болки ниско в корема, гадене, повръщане понякога погрешно се интерпретират като остър апендицит, неуточнен. Началните симптоми на остър апендицит неправилно се свързват с разстроена бременност.

Симптоми

Остра коремна болка

Най-важна причина болният да потърси лекарска помощ е обикновено появата на болки в корема. Болките в корема се явяват внезапно при пълно здраве през деня или нощта. Гаденето и повръщането са доста чести, но не и постоянни симптоми на острия апендицит. И двата признака не са патогномонични за заболяването, тъй като те са в зависимост от дразненето на перитонеума.

При изразена клиника на остър апендицит най-често болните загубват апетит. Освен описаните дотук признаци, които се срещат най-често, болните с остър апендицит се оплакват и от отпадналост и безсъние. Болните могат да имат и разтрисане - еднократно или многократно. В началото общото състояние на по-голям брой болни е задоволително. С развитието на заболяването то постепенно се влошава.

Диагноза

Палпация на корем

Диагностицирането на апендицит, неуточнен започва с подробна анамнеза за признаците и симптомите при пациента. След това се следват следните стъпки:

  • Физикален преглед - коремният статус е от най-голямо значение за поставяне на диагнозата. При голяма част от пациентите се наблюдава характерната болка в долен десен квадрант на корема. Пациентите реагират на болката повече при отпускане, отколкото при натиск. Това е симптом на Блумберг, който е патогномоничен за апендицит и перитонеално дразнене.
  • Кръвни изследвания - характерно се наблюдава повишаване на маркерите на възпаление (левкоцити, CRP, СУЕ).
  • Образни изследвания - за поставяне на диагнозата се използват най-често ехография на корем, компютърна томография и др.

Лечение

Най-ефективното лечение на апендицит, неуточнен засега включва операция за отстраняване на възпаление апендикс (апендектомия). Преди операцията и дори след нея се използват различни антибиотици, обикновено широкоспектърни, за справяне с инфекцията.
Операцията може да се извърши с малък разрез с долната дясна на корема (отворен метод) или лапароскопски. И двата метода имат както предимства, така и недостатъци. Лапароскопската апендектомия позволява на пациентите да се възстановяват по-бързо с по-малко чувство на болка и белези. Тя се препоръчва при възрастни и хора със затлъстяване.

Усложнения

Апендицит, неуточнен може да причини сериозни усложнения, като:

  • Перфорация - разкъсването на апендикса и неговата руптура води до разпространение на инфекцията в коремната кухина. Вероятно животозастрашаващо, това състояние изисква незабавна оперативна намеса състояща се в отстраняване на апендикса с лаважиране на коремната кухина.
  • Периапендикуларен абсцес - при някои пациенти възпалителният процес може да се локализира около самия апендикс с образуването на абсцес. В този случай отново е необходима спешна операция с дрениране на абсцесната кухина.

Изображения: freepik.com

4.3/5 8 оценки

Библиография

https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/appendicitis/symptoms-causes/syc-20369543
https://www.nhs.uk/conditions/appendicitis/symptoms/
https://www.healthline.com/health/appendicitis
https://en.wikipedia.org/wiki/Appendicitis
https://emedicine.medscape.com/article/773895-overview

Коментари към Апендицит, неуточнен МКБ K37

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Апендицит, неуточнен МКБ K37
    www.framar.bg 
    на 10 May 2025 в 05:34
    Коментирайте "Апендицит, неуточнен МКБ K37"
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

Апендицит - как да разберем ?

преди 5088 дни, 4 часа и 30 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Международен форум "Заедно срещу сколиозата" - 7 юни, 2025 година - София

преди 11 дни, 15 часа и 57 мин.

Колко яйца седмично са полезни за здравето и кога яйцата стават вредни?

преди 20 дни, 8 часа и 9 мин.

Международна медицинска научна конференция за студенти и млади лекари (MDSC) 2025 година - "The art of medicine: The sparkle of life”

преди 30 дни, 18 часа и 43 мин.

Защо урината ви мирише - 16 възможни причини и здравни проблеми

преди 35 дни, 15 часа и 4 мин.
Всички

АНКЕТА

Как ще ни повлияе приемане на еврото?

Виж резултатите

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

ГРАНДЕ МАСКАРА ЧЕРНА СПИРАЛА ЗА МИГЛИ 11.5 г

ДЕРМАКОД ФЛУИД С ДИНАЛИФТ 7% 50 мл

ДЕРМАКОД СЕРУМЕН ЕНЗИМ С ЦВЕТНИ КИСЕЛИНИ 10 мл

ДЕРМАКОД СЕРУМ С ХИАЛУРОНОВА КИСЕЛИНА 1.5 % 10 мл

ДЕРМАКОД СЕРУМ СЪС САЛИЦИЛОВА КИСЕЛИНА 10 мл

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

РОДОЖИЛ таблетки * 20 САНОФИ

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 09 май 2025г. в 18:04:29

ЕСЦИТИЛ таблетки 10 мг * 28 ЕГИС

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 09 май 2025г. в 18:01:29

РОДОЖИЛ таблетки * 20 САНОФИ

Коментар на: Яни от 09 май 2025г. в 17:42:32

БЕТЪР МИ БЛЕНД 250 г

Коментар на: Velina от 09 май 2025г. в 17:22:35

ЕСЦИТИЛ таблетки 10 мг * 28 ЕГИС

Коментар на: Красимира от 09 май 2025г. в 17:03:23
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на интернет портал от Valival