Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Медицинска енциклопедия Заболявания Болести на храносмилателната система Болести на апендикса

Болести на апендикса МКБ K35-K38

от 24 сеп 2014г., обновено на 08 дек 2022г.
Автор: д-р Лихнида ЦинцовскаРедактор: д-р Деян Маринов
Болести на апендикса МКБ K35-K38 - изображение
  • Инфо
  • Видове
  • Симптоми
  • Библиография
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Видове
Симптоми
Библиография
Коментари
Свързаност

› Въведение

› Честота

› Причини

› Патофизиология

› Симптоми

› Диагноза 

› Лечение

› Усложнения

Въведение

Червеобразният израстък или апендиксът започва от сляпото черво. Апендиксът представлява закърняла част от силно развитото сляпо черво на тревопасните животни. При последните в него се извършва разграждането на някои съставки на растителната храна с помощта на бактерии. При месоядните животни апендиксът липсва или показва съвършено слабо развитие. Той е добре оформен само у човека и висшите маймуни.

Като всеки рудиментарен орган апендиксът показва значителна вариабилност в своето развитие. Средната му дължина е 7-8 см, но варира от 2 до 20 см. Дължина под 2 см, включително и пълна липса, както и такава над 20 см, е изключителна рядкост. Апендиксът е особено вариабилен по своето положение. Едно от най-честите болести на апендикса е възпалението на апендикса.

Освен остър и хроничен апендицит в болести на апендикса са включени и други заболявания като хиперплазия на апендикса, дивертикули на апендикса, фистули, апендикуларни отлагания.

Статията болести на апендикса включва следните състояния:

  • Остър апендицит - остро възпаление на апендикса. Това е изключително често заболяване във всяка възраст. Апендицитът е преди всичко заболяване на млади индивиди от двата пола. Възпалението на апендикса заема първо място от заболяванията, които водят до остър хирургичен корем. Острият апендицит може да бъде:
  1. Остър апендицит с дифузен перитонит с перфорация и руптура.
  2. Остър апендицит с перитонеален абсцес - абсцес на апендикса.
  3. Остър апендицит, неуточнен - без перфорация, перитонеален абсцес, перитонит, руптура.

»Повече информация по темата може да намерите в: Остър апендицит МКБ K35

  • Рецидивиращ апендицит - развитието на директно хронично възпаление в апендикса, без предхождащо го остър възпалителен процес и изключително рядко състояние. Най-често се развива на базата на остър процес, при дълготрайно поддържане на активно възпаление. Възпалително - деструктивните изменения постепенно се заместват гранулационна тъкан, която впоследствие се превръща в зряла фиброзна или цикатрициална тъкан. Възниква атрофия, фиброза и склероза във всички слоеве и облитерация на лумена на апендикса. Между апендикса и околните тъкани се формират сраствания.
  • Апендицит, неуточнен - една от клиничните диагнози на болести на апендикса. Апендицитът е едно от най-честите сред многобройните причини за развитие на остър корем изискващо хирургично лечение. От една страна възпалението на апендикса е с добре изявена клинична картина и морфологична характеристика, от друга страна пак създава диагностични затруднения с други заболявания причиняващи остър корем. Апендицитът клинично се изявява с болка ниско в дясна коремна половина, гадене, повръщане, мускулна резистентност. Още по-затруднено е отдифиренцирането на апендицита от други заболявания на апендикса, както и между остър и хроничен апендицит. Диагностичен проблем представлява и причините довели до апендицит. В тези случаи, когато диагнозата е неизяснена, и предстои доуточняване се поставя неуточнен апендицит.

»Още информация по темата може да намерите в: Апендицит

  • Хиперплазия на апендикса - увеличаване размерите на апендикса за сметка на лимфоидна хиперплазия или разрастване на лигавицата.
  • Апендикуларни отлагания - фекалом на апендикса са калцирани отлагания, камък или конкременти, в рамките на апендикса. Те са изградени от втвърдени изпражнения с различна големина.
  • Дивертикул на апендикса - среща се изключително рядко. Те могат да се класифицират като вродени и придобити, единични или множествени. Клинично се изявяват с болка в дясна коремна половина, епигастриума или дифузна болка в корема.
  • Фистула на апендикса - представлява придобит канал, тръба или комуникация между апендикса и кожата, апендикса и друг съседен кух или паренхимен орган.
  • Други уточнени болести - инвагинация на апендикса. И инвагинация на апендикса е рядко срещано заболяване. Една от редките причини за инвагинация е мукоцелето. Мукоцелето е събиране на слуз, след остър възпалителен процес.

Честота

Болестите на апендикса, особено възпалителните, са едни от най-честите спешни хирургични състояния и е една от най-честите причини за коремна болка. В САЩ се докладват 250 000 случая на апендицит ежегодно, което го поставя на една от основните причини за остър хирургичен корем и търсене на спешна лекарска помощ. Апендицитът се среща при около 7% от населението на САЩ, с честота от 1,1 случая на 1000 души годишно. Според някои литературни източници съществува известна фамилна предразположеност.

Причини

В САЩ 1 от 20 души заболява от апендицит в даден етап от живота си. Въпреки че може да се появи на всяка възраст, апендицитът е рядък при деца под 2-годишна възраст. Най-вероятно е да засегне хора на възраст между 10 и 30 години.

Точната етиология на болести на апендикса не е изяснена напълно, но най-често възпалението се проявява при попадане на чуждо тяло (най-често остатък от храна). Запушването или обструкцията може да е резултат и от инфекция, тъй като апендиксът като орган, основно изграден от лимфоидна тъкан, може да се възпали при всяка инфекция в тялото.

Патофизиология

Както споменахме по-горе, апендицитът се причинява от запушване на лумена на апендикса от различни причини. Независимо от етиологията, се смята, че обструкцията причинява повишаване на интралуменното налягане. Това повишено налягане е свързано с непрекъснато отделяне на течности и слуз от лигавицата. В същото време чревните бактерии в апендикса се размножават, тъй като се създава благоприятна за тях среда. Бактериите водят до съответен имунен отговор, изразяващ се с още по-високо интралуменно налягане, образуване на гной и струпване на бели кръвни клетки.

Симптоми

Коремна болка

Признаците и симптомите при болести на апендикса са характерни за състоянието като могат да включват:

  • Внезапна болка - болката обикновено е локализирана в долния десен квадрант на корема. При някои пациенти тя може да започва от лявата част на корема или около пъпа. За нея е характерно,че се засилва при кашляне, ходене или други движения. Мястото на болка може да варира в зависимост от възрастта и позицията на апендикса.
  • Гадене
  • Повръщане
  • Фебрилитет
  • Загуба на апетит
  • Запек или диария
  • Подуване на корема

Диагноза

Ехография на корем

Диагностицирането на болест на апендикса се използват различни изследвания, които се назначават на базата на първичния физикален преглед и анамнестичните данни. При поставянето на диагнозата се следват следните стъпки:

  • Физикален преглед - оценката на състоянието на пациентите е изключително важно. Внезапно появила се болка в долната дясна част на корема най-вероятно говори за възпалително заболяване на апендикса. Най-характерният симптом е Блумберг, при който пациентите усещат по-силна болка при отпускане, отколкото при натискане.
  • Кръвни изследвания - при възпаление на апендикса се констатират високи нива на левкоцити, ц-реактивен протеин и скорост на утаяване на еритроцитите (СУЕ), което говори за инфекция.
  • Изследване на урина - повечето лекари биха направили изследване и на урината, за да се уверят, че няма инфекция на пикочните пътища или камък в бъбрека.
  • Образни изследвания - за предпочитане е извършването на следните три образни изследвания при съмнение за болести на апендикса:
  1. Ехография на корем - при съмнение за наличие на течност в коремната кухина или периапендикуларно.
  2. Рентгенография на корем - при съмнение за перфорация на кух коремен орган.
  3. Скенер на корем - чрез скенирането на корем и коремни органи директно може да се визуализира възпалителното засягане на апендикса и околните тъкани.

Лечение

Лапароскопска хирургия

Лечението на апендицит обикновено включва операция за отстраняване на възпаления апендикс. Преди самото оперативно лечение може да се използват широко спектърни антибиотици за повлияване на инфекцията.

Хирургичното отстраняване на апендикса може да се извърши както чрез отворена операция, така и лапароскопски. Лапароскопската хирургия позволява на пациентите по-бързо възстановяване, по-малък риск от усложнения и по-малък белег. И двата метода имат своите предимства и недостатъци, но въпреки това е важно да се отбележи, че и двата метода са еднакво ефективни.

Усложнения

Апендицитът може да доведе до сериозни усложнения, като:

  • Руптура на апендикса - руптурата води до разпространение на инфекцията в коремната кухина (перитонит). Вероятно животозастрашаващо, това състояние изисква незабавна операция за отстраняване на апендикса и почистване на коремната кухина (лаважиране).
  • Периапендикуларен абсцес - при руптура или тотална деструкция на апендикса от самото възпаление, може да се образува локален абсцес. Абсцесът отново е спешно състояние и изисква оперативна намеса, свързана с дрениране на абсцесната кухина.

Изображения: freepik.com

Още по темата:
  • K35 Остър апендицит K35 Остър апендицит
3.9/5 7 оценки

Видове Болести на апендикса МКБ K35-K38

  • K35 Остър апендицит
  • K36 Други форми на апендицит
  • K37 Апендицит, неуточнен
  • K38 Други болести на апендикса

Симптоми и признаци при Болести на апендикса МКБ K35-K38

  • Повръщане
  • Гадене
  • Коремна болка
  • Анорексия
  • Наличие на мускулен дефанс

Библиография

https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/appendicitis/symptoms-causes/syc-20369543
https://www.webmd.com/digestive-disorders/digestive-diseases-appendicitis
https://www.nhs.uk/conditions/appendicitis/
https://my.clevelandclinic.org/health/diseases/8095-appendicitis
https://emedicine.medscape.com/article/773895-overview

Коментари към Болести на апендикса МКБ K35-K38

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Болести на апендикса МКБ K35-K38
    www.framar.bg 
    на 15 May 2025 в 20:56
    Коментирайте "Болести на апендикса МКБ K35-K38"

ЗАБОЛЯВАНЕТО е свързано към

  • Храносмилателна система
  • Апендицит
  • Хранене при апендицит
  • Какво да правим след операция на апендицит?
  • Хранене при отстранен апендикс
  • K35 Остър апендицит
  • Клинична патология на хроничен апендицит
  • Антибиотиците могат да заместят или отложат операцията за отстраняване на апендикса
  • КП № 179 ОПЕРАТИВНИ ПРОЦЕДУРИ ВЪРХУ АПЕНДИКС
  • Лекари, описали проявленията и хирургическото третиране на апендицит през 18-ти и 19-ти век
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

Апендицит - как да разберем ?

преди 5093 дни, 19 часа и 52 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Codice coupon Temu [acy240173] 40% di sconto per clienti esistenti + nuovi utenti 2025

преди 1 час и 53 мин.

Codice coupon Temu [acy240173] 40% di sconto per clienti esistenti e nuovi 2025

преди 4 часа и 37 мин.

Greatest")} Codice coupon Temu ?[{acy240173}] 100 € di sconto per il primo ordine + spedizione gratuita 2025

преди 4 часа и 41 мин.

!€!Gr??ter!€!»Temu-Gutscheincode {"[acy240173]"} "100€ Rabatt" + 90% Rabatt f?r Erstkunden

преди 4 часа и 46 мин.
Всички

АНКЕТА

Прозрачна ли е благотворителността в България?

Виж резултатите
Още интересни публикации
Апендицит Апендицит

Апендицит

от 11 юни 2024г. Прочети повече
Четири гена са ключови за бързото диагностициране на апендицит при деца Четири гена са ключови за бързото диагностициране на апендицит при деца

Четири гена са ключови за бързото диагностициране на апендицит при деца

от 26 фев 2024г. Прочети повече
Какво да правим след операция на апендицит? Какво да правим след операция на апендицит?

Какво да правим след операция на апендицит?

от 12 дек 2022г. Прочети повече
Клинична патология на остър апендицит Клинична патология на остър апендицит

Клинична патология на остър апендицит

от 10 май 2022г. Прочети повече

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

НЕОСТРАТА RESURFACE ИЗГЛАЖДАЩ И ОБНОВЯВАЩ КРЕМ 40 г

НЕОСТРАТА RESURFACE ДОМАШЕН ПИЛИНГ ЗА ИЗГЛАЖДАНЕ НА КОЖАТА разтвор 60 мл + тампони * 36

ОСТРОВИТ БЯЛА ЧЕРНИЦА ВЕГЕ капсули * 60

АЛЕГРА таблетки 120 мг * 10

АЛМИРАЛ гел 1.16 % 250 г

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

ТЕАЛОЗ ДУО гел за очи монодози 0,4 г * 30

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 15 май 2025г. в 17:30:57

БАКЛОФЕН таблетки 10 мг * 50

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 15 май 2025г. в 17:28:59

ТИРОХЕЛП капсули * 30 НАТУРФАРМА

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 15 май 2025г. в 17:24:46

ТЕАЛОЗ ДУО гел за очи монодози 0,4 г * 30

Коментар на: Таня от 15 май 2025г. в 16:58:08

БАКЛОФЕН таблетки 10 мг * 50

Коментар на: Тодор от 15 май 2025г. в 16:29:36
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на интернет портал от Valival