Framar.bg 0
В целия сайт
В целия сайт
Е-аптека
Продукти
Медиа
Здравни новини
Любопитно
Интервюта
Презентации
Научни публикации
Видео
Анкети
Енциклопедия
Заболявания
Симптоми
Анатомия
Алтернативна медицина
Медицински изследвания
Лечения
Физиология
Патология
Ботаника
Микробиология
Медицински журнал
Фармакологични групи
Справочник
Специалисти
Здравни заведения
Образование
Спорт и туризъм
Аптеки
Здравни организации
Нормативни актове
Производители
Кл. пътеки
Здравни проблеми
История
Хранене
Храни и ястия
Хранителни съставки
Хранене при
Диети
Рецепти
Е-тата в храните
Съвети
Lifestyle
Спорт
Психология
Соц. дейности
Интерактивни
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Клинични пътеки Нормативни актове Производители Образование Спорт и туризъм Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Партньори Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти
Контакти
Назад | Начало Медицинска енциклопедия Заболявания Болести на костно-мускулната система и на съединителната тъкан Дорзопатии Други дорзопатии Дорзалгия Ишиас

Ишиас МКБ M54.3

от 15 фев 2015г., обновено на 09 дек 2020г.
Автор: д-р Фериде Максудова
Ишиас МКБ M54.3 - изображение
  • Инфо
  • Симптоми
  • Лечения
  • Изследвания
  • Продукти
  • Библиография
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Симптоми
Лечения
Изследвания
Продукти
Библиография
Коментари
Свързаност

Медицинско състояния, характеризиращо се с болка в долната част на гърба по хода на седалищния нерв, се определя като ишиас. Болката е предимно едностранно локализирана, но често ирадира (движи се) към крака.

Седалищният нерв е най-дългият и най-големият нерв в човешкото тяло. Започва от долната страна на гърба на ниво L4 до S3 на гръбначния стълб, преминава през седалището и достига до долните крайници. Седалищният нерв съдържа влакна от предната и задната част на лумбосакралния плексус. Болката, причинена от компресия на седалищния нерв, се нарича ишиас.

Етиология

Ишиас се среща при:

  • Дискова херния в лумбалната област 
  • Дискова херния в спорта
  • Дегенеративни заболявания на гръбначния стълб
  • Вродени анатомични изменения на прешлените
  • Дегенеративни заболявания на интервертебралните дискове и лигаменти
  • Синдром на Piriformis
  • Остеофити
  • Травми в областта на гръбначния стълб
  • Непластични процеси или метастази в лумбалната област на гръбначния стълб
  • Бременност

Не на последно място се разглежда генетичната теория. Експериментално е установено, че при изследвани групи хора, които са подложени на еднакви опитни условия, ишиас се изявява при хора с установена фамилност на болестта.

Подобна болка се появява при резки дейности като внезапно вдигане на тежко, скачане или дори само навеждане. При над 90% от клиничните случаи болестта се дължи на дискова херния на гръбначния стълб.

Синонимни названия на ишиас са лумбаго и лумбосакрална радикулопатия. Всъщност ишиас е старото, но и по-популярното наименование на лумбосакрална радикулопатия. Болестта е често срещана. Позната от древни времена. Елините са употребявали понятието "ишиас", за да опишат болка, която е по бедрото или горната част на крака. Самият Хипократ е констатирал, че подобна болка се среща предимно при мъже между 40 и 60 години и продължава около 40 дни.

Domenico Cotugno

Италианският анатомист Domenico Cotugno (1736-1822) пръв е написал първата книга за ишиас през 1764, а болестта за много години е била известна като болестта на Cotugno. До средата на 19-ти век се е смятало, че ишиас е част от ревматологичните заболявания. Идеята за херниране на междудисковото пространство за първи път е въведена от Schmorl and Andrae през 1929. Проучването на тази идея се явява и големият "тласък" на развитие на болестта. Днес е неоспорим факт, че основна причина за болестта е хернията на междудисковото пространство.

Честотата на заболяването варира между 70% и 80% от възрастното население. Среща се по-често сред мъжете. Това е обяснимо с по-тежкия физически труд, който извършват.

Изображение: CC0 Public Domain

Симптоми

Тъй като ишиас се среща предимно при дискова херния, се разглеждат симптомите на основното заболяване. Когато дисковата херния е разположена на ниво L4-L5 или L5-S1, болестта клинично се изявява с:

  • Много силна и спонтанна болка. Пациентите съобщават, че при точно определена дейност изведнъж се появява нетърпима болка, която по характер е режеща или стрелкаща. Дължи се притискане на нервни коренчета и натоварването на седалищния нерв. Често се придружава от парастезии и мускулни крампи. При всяко движение болката се засилва, затова пациентите заемат щадящо положение. При подобна болка страдащите стоят леко приведени напред и към посоката на болната страна на тялото, а в легнало положение са със свит крак.
  • Отпадни сетивни симптоми представляват хипестезии в съответните дерматоми. Дерматомът е ограничен участък от тялото, който се инервира от точно определен нерв. Ако дисковата херния е на ниво L5-S1, се ангажира дерматом S1, а при L4-L5 хипестезията е в дерматом L5.
  • Двигателните разстройства се изразяват с мускулна слабост и хипотония. Но при хронифициране на болестта може да се наблюдава и мускулна хипотрофия. При дискова херния на ниво L5-S1 се ангажира и n.tibialis и съответно проксималната мускулна група, която инервира (m. triceps surae, m. tibialis posterior и флексорите на стъпалото и ходилото). Когато дисковата херния е на ниво L4-L5, болестният процес ирадира по на n.peroneus communis, при което се нарушава пронацията на стъпалото.

Ишиас при дискова херния

Изображение: BruceBlaus, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons

Диагноза

Базисно ниво на диагностичния процес е снемането на анамнеза. Анамнезата представлява насочено лекарско интервю, от което лекарят снема достатъчно данни относно медицинското състояния на пациента, рисковите фактори на социалната и професионалната среда, както и фамилната обремененост. Следващото ниво е свързано с провеждане на физикален преглед, чийто акцент е неврологичният статус.

Болката при клиничния преглед се провокира при:

  1. Изследване на точките на Вале - те се разполагат по хода на седалищния нерв на разстояние от 3 см една от друга
  2. Диагноза на ишиасСимптом на Нери - пациентът лежи по гръб на медицинска кушетка. Когато лекарят привежда главата му към тялото, се появява болка в лумбалната област.
  3. Симптом на Ласег - това е и водещ похват при изследване на седалищния нерв. Силна болката се получава при екстензия (опъване) на седалищния нерв, тоест при повдигане на крака.
  4. Симптом на Боне - пациентът лежи по гръб и свива болния крак в тазобедрената и колянната става. Лекарят провежда крака в положения на аддукция (движения в посока към тялото) - настъпва остра болка.

Рентгенографията е конвенционален образен метод на изследване. Чрез нея могат да се визуализират промените в прешлените, междупрешленните пространства и дискове. Нерядко има и остеофити. Но с основно значение за поставянето на диагноза са компютърната томография и ядрено-магнитния резонанс. Чрез тях се визуализират целият гръбначен стълб, прешлените и дисковете в различните пространствени измерения. По-рядко се прилага спирална миелография. Изследването се извършва с въвеждане на контрастна материя с цел изобразяване на дефектите.

Изображение: Davidjr74, CC0, via Wikimedia Commons

Първа помощ при ишиас

До получаване на медицинска консултация страдащият трябва да изпълни няколко препоръки:

  • Основна препоръка е пациентът да прекрати каквато и да е трудова дейност и да остане в състояние на покой. По този начин компресираният нерв постепенно ще се обременени.
  • Ако дейността не може незабавно да бъде прекратена, се препоръчва тя в никакъв случай да не се надвишава по капацитет.
  • Локално могат да се приложат компреси от лед, които са ефективни само първите 48 часа от началото на симптоматиката. Всъщност след ледената компресия болното място трябва да се затопли.

Лечение

Терапията на ишиас е комплексна. Фармакологичната терапия основно е насочена за овладяване на симптомите. Болката се порушава с прием на аналгетици, нестероидни противовъзпалителни средства. Тази група медикаменти се прилагат предимно локално върху болното място или се приемат пер ос (през устата). НСПВС се приемат единствено по лекарско предназначение. Те могат да обострят симптомите на стомашната язва и са честа причина за язва на стомаха и дванадесетопръстника. Този нежелан ефект на НСПВС е избегнат при селективните инхибитори на COX-2. В определени случаи при изключително нетърпима болка, която не се повлиява от стандартните болкоуспокояващи, се препоръчват наркотични медикаменти. Понякога се прилагат и мускулни релаксанти, чрез които се намалява локалното напрежение, действащо върху крайника. Витамини от В групата подпомагат изхранването на нерва и подобряват нервната проводимост. При 90% от клиничните случаи е ефективно.

Препоръчва се носенето на специален поясен колан, който щади натоварването на кръста. Неоспоримо място в лечението на ишиас имат мануалната терапия, упражнения при дискова херния, кинезитерапевтичните и физиотерапевтичните процедури - електрофореза с новокаин, ултразвук с хидрокортизон. Други терапевтични похвати, които се развиха през последните десетилетия, са химическата нуклеолиза и нервните блокади на различни нива.

Мануална терапия при ишиас

Изображение: freepik.com

След облекчаване на болката пациентът спазва стриктен хигиенно-диетичен режим.

При неефективност на фармакологичната терапия се препоръчва оперативна интервенция. Основните процедури са ламинектомия и ламинотомия. Методите се свеждат до отстраняване на компресиращата част на прешлена с последващо пластично възстановяване. Оперативна интервенция се предприема и при спешни индикации. В тези случаи има тежко степенна неврологична симптоматика, прогресиращ сетивен и двигателен дефицит.

Заглавно изображение: freepik.com, www.scientificanimations.com/, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons

Още по темата:
  • M47 Спондилоза M47 Спондилоза
  • M54.4 Лумбаго с ишиас M54.4 Лумбаго с ишиас
  • M47.2 Други спондилози с радикулопатия M47.2 Други спондилози с радикулопатия
  • M54.9 Дорзалгия, неуточнена M54.9 Дорзалгия, неуточнена
3.7/5 14 оценки

Симптоми и признаци при Ишиас МКБ M54.3

  • Болки в мускулите
  • Болка в гърба
  • Схващане, скованост на мускулите
  • Болка в крака
  • Болка в областта на тазобедрената става
  • Затруднено ходене
Всички

Лечение на Ишиас МКБ M54.3

  • Аналгетици
  • Антидепресанти
  • Антиепилептични (антиконвулсивни) средства
  • Витамини от група В (В-комплекс)
  • Инжекционни кортикостероиди
  • Лайфстайл лечение
Всички

Изследвания и тестове при Ишиас МКБ M54.3

  • Електромиография (ЕМГ) и нервна проводимост
  • Компютърна томография (КТ)
  • Рентгенография
  • Физикално изследване
  • Ядрено-магнитен резонанс, ЯМР

Продукти свързани със ЗАБОЛЯВАНЕТО

ЗЕЛЕНОУСТА МИДА капсули * 180
61.20лв.

ЗЕЛЕНОУСТА МИДА капсули * 180

КАПСИПЛАСТ КЛАСИК 15 см. / 25 см.
4.00лв.

КАПСИПЛАСТ КЛАСИК 15 см. / 25 см.

ВОЛТАРЕН ФОРТЕ гел 2.32 % 50 г
16.25лв.

ВОЛТАРЕН ФОРТЕ гел 2.32 % 50 г

КАПСИПЛАСТ КЛАСИК 15 см / 12.5 см
2.70лв.

КАПСИПЛАСТ КЛАСИК 15 см / 12.5 см

РЕПАРИЛ H гел 40 г
12.37лв.

РЕПАРИЛ H гел 40 г

КОЛОЦИНТИС 15 СН
4.70лв.

КОЛОЦИНТИС 15 СН

РУС ТОКСИКОДЕНДРОН 30 СН
4.70лв.

РУС ТОКСИКОДЕНДРОН 30 СН

ВАРИТЕКС НЕОПРЕНОВ ЛУМБОСТАТ КОРСЕТ С ДОПЪЛНИТЕЛЕН КОЛАН 821
72.80лв.

ВАРИТЕКС НЕОПРЕНОВ ЛУМБОСТАТ КОРСЕТ С ДОПЪЛНИТЕЛЕН КОЛАН 821

РУС ТОКСИКОДЕНДРОН 5 СН
4.70лв.

РУС ТОКСИКОДЕНДРОН 5 СН

ВАРИТЕКС ВИСОК  ЛУМБОСАКРАЛЕН КОРСЕТ 111
64.00лв.

ВАРИТЕКС ВИСОК ЛУМБОСАКРАЛЕН КОРСЕТ 111

ФИТОЛАКА ДЕКАНДРА 5 СН
4.70лв.

ФИТОЛАКА ДЕКАНДРА 5 СН

ДОЛОРЕН таблетки 200 мг * 10 ЕКОФАРМ
4.58лв.

ДОЛОРЕН таблетки 200 мг * 10 ЕКОФАРМ

Библиография

 

Неврология под редакцията на Пенко Шотеков
Ортопедия и травматология под редакцията на проф. д-р Павел Ставрев, дмн
http://www.f-med.ru/nevrologia/lower_back_pain.php
https://en.wikipedia.org/wiki/Sciatica
https://academic.oup.com/bja/article/99/4/461/305514

Коментари към Ишиас МКБ M54.3

От сайта От форума
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Ишиас МКБ M54.3
    www.framar.bg 
    на 25 January 2021 в 03:29
    Коментирайте "Ишиас МКБ M54.3"

ЗАБОЛЯВАНЕТО е свързано към

  • Стави
  • Лечение при ишиас
  • Упражнения за прочистване на лимфните задръствания при продължително седене
  • M47 Спондилоза
  • Лечение при дискова херния
  • Упражнения за първа помощ при остра болка в кръста (сецване)
  • Ишиас - билки и алтернативни техники за облекчаване на болката
  • Домашни средства за лечение на радикулитна болка
  • 4 профилактични упражнения срещу ишиас
  • Натурални средства и техники за лечение на болка в гърба

Фрамар ООД ще доставя до вашата електронна поща актуални оферти и новости!

Можете да промените решението си по всяко време, като кликнете върху връзката за прекратяване на абонамента в долния колонтитул на всеки имейл, който получавате от нас, или като се свържете с нас на buletin@framar.bg. Ние обработваме Вашата информация с уважение. За повече информация относно практиките ни за поверителност, моля, посетете нашия уебсайт. С абонирането за известия по-долу сте съгласни, че може да обработим информацията ви в съответствие с тези условия.

We use Mailchimp as our marketing platform. By clicking below to subscribe, you acknowledge that your information will be transferred to Mailchimp for processing. Learn more about Mailchimp's privacy practices here.

При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
  • Общи условия
  • Често задавани въпроси
БДА
© 2007 - 2021 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на интернет портал от Valival
„Бисквитките“ ни помагат да предоставяме услугите си. С използването на услугите ни приемате, че можем да използваме „бисквитки“.Научете повечеРазбрах