Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Медицинска енциклопедия Заболявания Болести на костно-мускулната система и на съединителната тъкан Дорзопатии Други дорзопатии Увреждания на междупрешленните дискове в други отдели Увреждания на межпрешленните дискове в поясния и другите отдели на гръбначния стълб с радикулопатия

Увреждания на межпрешленните дискове в поясния и другите отдели на гръбначния стълб с радикулопатия МКБ M51.1

от 12 яну 2015г., обновено на 08 дек 2022г.
Автор: Пламен Сашков Георгиев
Увреждания на межпрешленните дискове в поясния и другите отдели на гръбначния стълб с радикулопатия МКБ M51.1 - изображение
  • Инфо
  • Продукти
  • Библиография
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Продукти
Библиография
Коментари
Свързаност

Увреждания на междупрешленните дискове в поясния и другите отдели на гръбначния стълб с радикулопатия са група заболявания, при които следствие на проблеми от дискогенен произход се засягат коренчетата на гръбначномозъчните нерви в лумбо-сакралната или гръдната област. Към тях спадат урежадния на дисковете, като дискова херния или протрузия, които са най-честата причина за така нареченият дискогенен лумбо-сакрален радикулит. Увреждането на междупрешленните дискове може да възникне поради дегенерация ("износване") на външния пръстен на диска, травматизиране, или при комбинация от двете. В резултат на това централната по-мека част на диска може да причини издутина на диска (дискова протрузия) или да разкъса и премине през външния хрущялен пръстен (дискова херния), което да причини притискане и възпаление на коренче на нерв (радикулит). Радикулитът от своя страна е причина за познатата на много хора болка при ишиас, която преминава в посока към крака.

Причини

Най-честите причини за уврежданията на междупрешленните дискове с радикулопатия са;:

  • дегенеративни изменения,
  • травми на гръбначния стълб,
  • възпалителни заболявания на гръбначния стълб,
  • тумори и други.

Дискова херния и протрузия, следствие от дегенеративна дискова болест

С напредване на възрастта, при тежки физически натоварвания и генетична предиспозиция настъпват дегенеративни промени на дисковете, нарушава се тяхната васкуларизация и се развива дехидратация на диска и фиброзни промени. Височината на диска намалява, нарушават се нормалните анатомични взаимоотношения и се развиват сублуксации на интервертебралните стави, хипертрофия на околоставната капсула и околоставните връзки, артрозни промени, артропатии и остеофитоза.

Ануларният пръстен също се променя от процеса на дегенерация. Целостта на неговите влакна се нарушава и се образуват фисури по неговата повърхност. Това довежда до разкъсване, най-често на задната част на фиброзния пръстен и задния надлъжен лигамент (lig.longitudinalis post.), през което nucleus pulposus пролабира към гръбначния канал. Този пролапс се нарича дискова херния. Има степенни етапи в развитието на този процес. В по-леки случаи (дискова протрузия) nucleus pulposus избутва annulus fibrosus към канала, но без да е нарушена целостта на задния надлъжен лигамент - задържана дискова херния, сублигаментарна дискова херния. При дисковия пролапс фиброзният пръстен е разкъсан и през цепката преминава пулпозното ядро.Дискова херния

Изображение: OpenStax College, CC BY 3.0, via Wikimedia Commons

Според локализацията си дисковата херния може да бъде латерална, парамедианна и медианна. Обикновено пролапсът е в латерална посока (латерална дискова херния), където задният надлъжен лигамент е най-слаб и по-рядко в медианна посока (медианна дискова херния). Медианната херния намалява напречното пространство на лумбалния канал и притиска гръбначния мозък или коренчетата в състава на cauda equina. Когато хернираният е в латерална посока, най-често се притиска по-долното коренче, което е отклонено встрани, за да излезе от по-долния интервертебрален отвор. В по-редки случаи при много латерална дискова херния може да се засегне и коренчето на същото ниво. Засягането на тези коренчета се съпровожда с тежък болков синдром.

Повече информация за дисковата херния, нейната диагностика и лечение може да намерите в:

»Дискова херния

Травматични увреждания на междупрешленните дискове

Физическото натоварване, силен удар или катастрофа също могат да са причина увреждане на междупрешленен диск, дискова херния и радикулит. Дискът може да се приплъзне или да херниира при рязко движение, завъртате на торса или при повдигане на тежък предмет. Рискът за това се увеличава, ако са налице и дегенеративни изменения.

Повдигането на тежък предмет е честа причина за получаването на дискова херния или протрузия. Неправилното или рязко повдигане на тежест, в съчетание със слаба лумбална мускулатура, създава голямо натоварване в областта на кръста, което може да отключи дискове херния. Тежката физическа работа, която изисква повдигане на предмети, също може повиши риска от увреждане на диск.

Хората с наднормено тегло също са с повишен риск от дискова херния, тъй като гръбначния им стълб трябва да поддържат допълнителното тегло, а междупрешленните дискове много по-натоварени. Слабите мускули на кръста и заседналият начин на живот също могат да допринесат за проблеми с гърба и кръста.

С напредването на възрастта е по-малко вероятно да получите травматично увреждане на диск. Това е така, защото дисковете започват да губят водното съдържание и еластичността си. 

Симптоми

Клиничното представяне зависи от тежестта и вида на дисковата увреда и кои нервни коренчета са засегнати. Важен диагностичен симптом е характерът на болката (остра, тъпа, пронизваща, пулсираща, пробождаща, стрелкаща, изгаряща и др.) и нейната локализация. Симптомите включват болка и скованост в засегнатия отдел на гръбначния стълб (вертебрален синдром), както и болка и неврологични симптоми по хода на седалищния нерв на съответния крайник (коренчев синдром). Болката обикновено се усилва при движения в кръста и може да се провокира при кашляне или кихане. При по-тежки случаи неврологичните симптоми и болката могат да бъдат придружени и от инконтиненция на пикочния мехур и / или червата. Уврежданията следствие от дискова херния могат да бъдат както преходни, така и да доведат до трайна инвалидизация на пациента.

Общите симптоми при увреждане на междупрешленните дискове в поясния отдел на гръбначния стълб с радикулопатия включват:

  • Болка, най-често от едната страна на тялото
  • Болка, която слиза по крака
  • Болка, която се влошава през нощта или от определени движения
  • Болка, която се влошава след изправяне или седене
  • Болка при ходене дори на къси разстояния
  • Изтръпване, мравучкане, парене, обикновено слизащи към единия крайник
  • Мускулна слабост на определени мускули
  • Спазъм на паравертебралната мускулатура

Дискова херния L4-L5 или L5-S1 клинично се изразява с:

  • Спонтанна, много силна паравертебрална болка в областта на кръста. Обикновено тя се развива внезапно. Болката се свързва с иритация на дуралния сак, лигаментите и дислокация на интервертебралните стави.
  • Спонтанна радикулерна болка - тя е много силна, режеща или стрелкаща, понякога ирадиира и към ингвиналната гънка. Засилва се при кихане, кашляне и напъване. Болката се провокира при притискане в точките на Вале и при разтягане на седалищния нерв.
  • Отпадните сетивни прояви са също по дерматомен тип. Характерно за дисковата херния на ниво L5-S1 е хипестезия по дерматом S1, който обхваща като лента последните пръсти и върви латерално нагоре към бедрото. Хипестезия по дерматом L5 се установява при дискова херния L4-5. Този дерматом обхваща големия пръст и се движи нагоре и латерално.
  • Вертебрален синдром. Той се състои от паравертебрална ригидност и рефлекторна сколиоза. Налице е рефлекторно, ригидно повишен мускулен тонус на паравертебралната мускулатура. С това се постига разширяване на задното дисково пространство между прешлените, намаление на компресията на дисковия пролапс, разширяване на интервертебралните отвори и облекчаване на натиска върху коренчетата. Вентралната и дорзална флексия на тялото са ограничени.
  • Двигателни разстройства. Може да се наблюдава мускулна слабост, хипотония и хипотрофия на мускулите в съответния миотом. При дискова херния L5-S1 е засегнато S1 коренче и се уврежда тибиалната група мускули. Стъпалото е в позиция еквиниварус и болните не могат да направят плантарна флексия и да ходят на пръсти. При дискова херния L4-L5 се получава пареза на перонеалната група мускули и се дължи на засягане на L5 коренче. Болният не може да направи дорзална флексия със стъпалото и да стъпва на пети. В някои случаи двигателните симптоми могат да са водещи или да се проявяват само с мускулна хипотония.
  • Рефлексни разстройства. При дискова херния L5-S1 със засягането на S1 коренче се развива ахилова хипо- или арефлексия.
  • Автономни разстройства. Може да се наблюдава цианоза, променена кожна температура, суха или влажна кожа.

 

Радикулопатия от дискова херния

Изображение: Blausen.com staff (2014). "Medical gallery of Blausen Medical 2014". WikiJournal of Medicine 1 (2). DOI:10.15347/wjm/2014.010. ISSN 2002-4436., CC BY 3.0, via Wikimedia Commons

Диагностика

Диагнозата на заболяването се поставя след снемане на подробна анамнеза, осъществяване на подробен физикален преглед и провеждане на някои лабораторни и образни изследвания като рентгенография, компютърна томография и магнитен резонанс.

Анамнеза и медицинска история - Събира се подробна информация, която описва настоящите и минали симптоми, включително кога се е появила болката, колко често се обостря, къде се усеща и колко силно, както и нейното въздействие движенията. Медицинската история може също да включва информация за съня и хранителни навици, упражненията и нивото на активност и как симптомите се облекчават или влошават от активност или дадена позиция.

Физикален преглед - Той може да включва оглед и палпация (опипване) на гръбначния стълб и мускулатурата за аномалии, тестване на рефлексите и обхвата на движение в гръбначния стълб и специфични тестове.

Образни изследвания - Използват се за откриване или потвърждаване на дегенерация на междупрешленен диск или дискова херния. За най-точна диагностика при съмнение за увреждане на диск и радикулит се използва ядрено-магнитен резонанс. Той може да покаже дехидратация на диска, разкъсвания, пукнатини или дискова херния.
За диагностика могат да се назначат:

  • Рентгенография на гръбначен стълб - Базово изследване, на което може да се види стесняване на гръбначните отвори, намаляване на разстоянията между прешлените и други проблеми, подсказващи проблеми с междупрешленните дискове.
  • Компютърна томография (КТ) - Чрез него се получават по-детайлни образи на прешлените и гръбначния стълб.
  • Ядрено-магнитен резонанс (ЯМР) - Чрез него се установят проблеми с дискове и увреждане на нервните коренчета или меки тъкани.
  • Електромиография (ЕМГ) - Чрез него се проверява инервацията на отделните мускули състоянието на нервните пътища.

Лечение

Лечението на увреждания на межпрешленните дискове в поясния и другите отдели на гръбначния стълб с радикулопатия може да бъде консервативно или хирургично, в зависимост от тежестта и локализацията на уврежданията. Физиотерапия и масажи се препоръчват като допълнение към терапията. При неповлияване от консервативното лечение се преминава към хирургичното лечение, което цели отбременяването на нервните коренчета и облекчаване на симптомите.

Нехирургично лечение (консервативно лечение)

Обикновено при дискови протрузии с по-лека симптоматика лечението е предимно консервативно. То обикновено включва лекарствена терапия, физикална терапия или комбинация от тях.

Лекарства: Те могат да включват кортикостероиди (мощни противовъзпалителни лекарства) или нестероидни обезболяващи лекарства като ибупрофен или напроксен. Кортикостероидите могат да се приемат орално или инжектирани мускулно или директно в мястото на проблема (епидурално).

Най-често предписваните лекарства при дискогенен радикулит са:

  • мускулни релаксанти
  • нестероидни противовъзпалителни лекарства (НСПВС)
  • кортикостероиди
  • неопоидни и опиоидни аналгетици
  • витамини от групата Б

Физикална терапия: Тя може включва апаратна физиотерапия, мануална терапия, кинезитерапия, като средствата се подбират индивидуално според състоянието и тежестта на увредата.

Най-често физикалната терапия включва:

  • разтягащи и мобилизиращи упражнения
  • укрепващи упражнения
  • апаратна физиотерапия
  • мануална терапия на гръбначния стълб
  • масаж

Хирургично лечение

При по-тежки случаи или когато консервативното лечение не дава добър резултат, може да се наложи операция. Тя обикновено е крайна опция, когато всички други терапевтични методи са изчерпани. Ако обаче още в началото има тежка симптоматика като загуба на контрол над червата или пикочния мехур (инконтиненция на урина и фекалии) или сериозни неврологични проблеми, то операцията се прави възможно най-рано.

Най-чести оперативни методи:

Дискектомията - Съвременните методи включват микроскопска дискектомия и минимално инвазивни техники за премахване на хернииралата част от диска. Така се отстранява натиска върху нервното коренче, като самият диск остава функционален.

Фораминотомията - Също минимално инвазивна хирургична процедура, която отваря форамена, костният отвор в между прешлените, откъдето излиза нервното коренче и така намалява компресията му.

Интрадискалната електротермична терапия (ИДЕТ, IDET) - Включва въвеждането на игла през катетър в диска и загряването и в продължение на 20 минути. Това помага за коагулацията и свиването на дисковата херния и разрастване на съединителна тъкан в стената на диска, затваряйки дефекта.

Нуклеопластика - Използва специален електрод, вкаран под рентгенографски контрол в диска. Благодарение на радиочестотно въздействие дисковата херния се намалява.

Радиочестотната денервация - Метод чрез използване на радиовълни, който прекъсва болевата чувствителност на засегнатите нерви. При този метод останала функция на нервите се запазва.

Спинална фузия (спинален синтез) - Хирургична интервенция за стабилизиране на гръбначния и намаляване на болезнеността при движения. При процедурата се премахват дисковете между два или повече от прешлените. След това хирургът слива прешлените един с друг с костни присадки или специални метални винтове.

Профилактика

Движението и ежедневната грижа за позата и гръбначния стълб са в основата на превенцията на дискова херния и проблеми с гърба и кръста. Това може както да намали риска от развитие на проблеми с междупрешленните дискове, така и да облекчи тежестта на симптомите, ако са налице такива.

Профилактиката на дискова херния и развитието на рецидиви може да включва:

  • Упражняване за укрепване мускулите на корема и гърба
  • Намаляване на теглото, ако то е наднормено
  • Правилно повдигане на предмети
  • Поддържане на правилна стойка

Може да се включат още:

  • Спане на ергономичен матрак 
  • Работа на ергономични столове с лумбална опора
  • Избягване на носене на обувки с висок ток
  • Отказ от тютюнопушене*

* Никотинът причинява дегенерация на междупрешленните дискове, а също микроциркулацията и храненето на засегнатите тъкани.

Консултирайте се с вашия лекар, ако страдате от болка в долната част на гърба и кръста. Ранната диагностика може да помогне за навременно лечение и избягване на усложнения за в бъдеще.

Още по темата:
  • Увреждания на междупрешленните  дискове в други отдели Увреждания на междупрешленните дискове в други отдели
  • Спондилоза Спондилоза
  • Радикулопатия Радикулопатия
  • Увреждания на междупрешленните  дискове в шийния отдел Увреждания на междупрешленните дискове в шийния отдел
3.8/5 12 оценки

Продукти свързани със ЗАБОЛЯВАНЕТО

МЕДТЕКСТИЛ ЗАГРЯВАЩ КОРСЕТ ПРИ РАДИКУЛИТ 3051/5 XS / S
59.50лв.

МЕДТЕКСТИЛ ЗАГРЯВАЩ КОРСЕТ ПРИ РАДИКУЛИТ 3051/5 XS / S

МЕДТЕКСТИЛ ЗАГРЯВАЩ КОРСЕТ ПРИ РАДИКУЛИТ 3051/5 3XL / 4XL
59.50лв.

МЕДТЕКСТИЛ ЗАГРЯВАЩ КОРСЕТ ПРИ РАДИКУЛИТ 3051/5 3XL / 4XL

МЕДТЕКСТИЛ ЗАГРЯВАЩ КОРСЕТ ПРИ РАДИКУЛИТ 3051/5 M / L
59.50лв.

МЕДТЕКСТИЛ ЗАГРЯВАЩ КОРСЕТ ПРИ РАДИКУЛИТ 3051/5 M / L

ВАРИТЕКС ПРАКТИЧЕН КОЛАН модел 890
85.00лв.

ВАРИТЕКС ПРАКТИЧЕН КОЛАН модел 890

МЕДТЕКСТИЛ ЗАГРЯВАЩ КОРСЕТ ПРИ РАДИКУЛИТ 3051/5 XL / XXL
59.50лв.

МЕДТЕКСТИЛ ЗАГРЯВАЩ КОРСЕТ ПРИ РАДИКУЛИТ 3051/5 XL / XXL

Библиография

https://www.webmd.com/pain-management/pain-management-cervical-radiculopathy#2
https://www.spine-health.com/conditions/degenerative-disc-disease/common-symptoms-degenerative-disc-disease
https://physio-pedia.com/Disc_Herniationutm_source=physiopedia&utm_medium=related_articles&utm_campaign=ongoing_internal
https://www.healthline.com/health/herniated-disk
https://www.medicinenet.com/lumbar_radiculopathy/definition.htm
https://www.healthline.com/health/low-back-pain-acute#treatment

Коментари към Увреждания на межпрешленните дискове в поясния и другите отдели на гръбначния стълб с радикулопатия МКБ M51.1

От сайта (4)
Напиши коментар 4 коментара
  1. www.framar.bg отговаря
    www.framar.bg отговаря 
    на 13 March 2020 в 12:02

    Simeon

    Увреждания на межпрешленните дискове в поясния и другите отдели на гръбначния стълб с радикулопатия МКБ M51.1 Аз съм с тази диагноза въпроса ми е таИ диагноза Дискова херния ли се води или друг вид заболяване на гръбначния стълб

    Здравейте! Възможна диагноза е дискова херния.

  2. Simeon 
    на 12 March 2020 в 17:47

    Увреждания на межпрешленните дискове в поясния и другите отдели на гръбначния стълб с радикулопатия МКБ M51.1 Аз съм с тази диагноза въпроса ми е таИ диагноза Дискова херния ли се води или друг вид заболяване на гръбначния стълб

  3. Anka filipova 
    на 06 July 2019 в 12:29
    I3l4l5 ovrejdane na mejdu preslenite diskove i drugite odel s radikolopatiya
  4. Anka filipova 
    на 04 July 2019 в 14:31

    Zdraveyte asam sis diyagnozam51.1 i san sis bolki ot 1 godina iman yadreno magniten rezonans

ЗАБОЛЯВАНЕТО е свързано към

  • Стави
  • Упражнения за първа помощ при остра болка в кръста (сецване)
  • Дискова херния
  • Първа помощ и упражнения при шиен радикулит (прищипване на нерв в областта на врата)
  • 6 полезни упражнения при радикулит и ишиас, които може да направите в леглото
  • Лесни упражнения при болки в гърба и леки гръбначни изкривявания
  • Лесни упражнения срещу ишиас и лумбаго, които да правите всеки ден
  • Упражнения при шипове на гръбначния стълб в областта на кръста
  • Дискова херния в спорта
  • 5 упражнения за укрепване на гърба, които трябва да правите след 40-те
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

Дископатия, дискова херния и ишиас - въпроси и мнения

преди 2320 дни, 1 час и 47 мин.

Как да се храня при радикулит?

преди 3296 дни, 1 час и 11 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Какво представлява прозяването

преди 1 дни, 16 часа и 30 мин.

Кои са летните фестивали, които ще посетите?

преди 1 дни, 16 часа и 42 мин.

Шалгам - сок от виолетов морков за детоксикация

преди 1 дни, 16 часа и 49 мин.

Промо код за онлайн отстъпки - търся/предлагам

преди 1 дни, 16 часа и 56 мин.
Всички

АНКЕТА

Прозрачна ли е благотворителността в България?

Виж резултатите
Още интересни публикации
Пириформис синдром Пириформис синдром

Пириформис синдром

от 19 дек 2024г. Прочети повече
Ирадиираща болка от хълбока към крака Ирадиираща болка от хълбока към крака

Ирадиираща болка от хълбока към крака

от 09 авг 2024г. Прочети повече
Дискова херния Дискова херния

Дискова херния

от 02 апр 2024г. Прочети повече
Конопено въже при дископатия и ставни болки Конопено въже при дископатия и ставни болки

Конопено въже при дископатия и ставни болки

от 12 дек 2022г. Прочети повече

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

АНАКА 3 МОРОСИЛ МИНСЬОР капсули * 60

ОТОФИКС капки за уши 15 мл СОФАРМА

УЛТИМАТ ПЕРФОРМАНС капсули * 90 НАТУРАЛ ФАКТОРС

ИНОФАРМ АКНЕ ПРОН СКИН ФОРМУЛА капс.*60

ИНОФАРМ СЪН ПРОТЕКШЪН ФОРМУЛА капс.*60

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

ПРОКОМБО ПРОБИОТИК + ПРЕБИОТИК капсули * 10 ВИТАСЛИМ ИНОВЕ

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 13 май 2025г. в 13:11:12

ЛИНФОРТЕ капсули * 14

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 13 май 2025г. в 13:10:08

ФАРИНОСТИМ таблетки за смучене * 40 НАТСТИМ

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 13 май 2025г. в 12:40:22

ТАВАНИК таблетки 500 мг * 7 САНОФИ

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 13 май 2025г. в 12:39:23

ФЕРО-ФОЛГАММА НЕО 114 mg/0,8 mg стомашно-устойчиви таблетки * 100 WORWAG PHARMA

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 13 май 2025г. в 12:38:11
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на интернет портал от Valival