Framar.bg 0
В целия сайт
В целия сайт
Е-аптека
Продукти
Медиа
Здравни новини
Любопитно
Интервюта
Презентации
Научни публикации
Видео
Анкети
Енциклопедия
Заболявания
Симптоми
Анатомия
Алтернативна медицина
Медицински изследвания
Лечения
Физиология
Патология
Ботаника
Микробиология
Медицински журнал
Фармакологични групи
Справочник
Специалисти
Здравни заведения
Образование
Спорт и туризъм
Аптеки
Здравни организации
Нормативни актове
Производители
Кл. пътеки
Здравни проблеми
История
Хранене
Храни и ястия
Хранителни съставки
Хранене при
Диети
Рецепти
Е-тата в храните
Съвети
Lifestyle
Спорт
Психология
Соц. дейности
Интерактивни
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Клинични пътеки Нормативни актове Производители Образование Спорт и туризъм Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Партньори Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти
Контакти
Назад | Начало Медицинска енциклопедия Заболявания Болести на костно-мускулната система и на съединителната тъкан Дорзопатии Други дорзопатии Увреждания на междупрешленните дискове в други отдели

Увреждания на междупрешленните дискове в други отдели МКБ M51

от 20 дек 2014г., обновено на 16 дек 2020г.
Автор: Пламен Сашков Георгиев
Увреждания на междупрешленните  дискове в други отдели МКБ M51 - изображение
  • Инфо
  • Видове
  • Симптоми
  • Лечения
  • Изследвания
  • Продукти
  • Библиография
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Видове
Симптоми
Лечения
Изследвания
Продукти
Библиография
Коментари
Свързаност

Към увреждания на междупрешленните дискове в други отдели се отнасят различни вертеброгенни проблеми, като дискови хернии, протрузии, травматични увреди и дегенеративни изменения на дисковете, засягащи гръдната и лумбална (поясната) област на гръбначния стълб. Най-честото увреждание на междупрешленен диск е поясната дискова херния. Тя се получва при повдигането на голяма тежест, рязко сгъване, падане, резки усукващи движения на гръбнака. В днешно време се счита, че в основата на увредата лежи дегенеративен процес, а травмата се явява като отключващ момент.

В рубриката "Увреждания на междупрешленните дискове в други отдели" се включват различни по вид и локализация проблеми с гръбначния стълб в поясния и торакалния дял:

  • M51.0 Увреждания на междупрешленните дискове в поясния и другите отдели на гръбначния стълб с миелопатия (G99.2*)
  • M51.1 Увреждания на межпрешленните дискове в поясния и другите отдели на гръбначния стълб с радикулопатия
  • M51.2 Друг тип уточнена хернизация на междупрешленен диск
  • M51.3 Друга уточнена дегенерация на междупрешленен диск
  • M51.4 Възли на Schmorl
  • M51.8 Друго уточнено увреждане на междупрешленен диск
  • M51.9 Увреждане на междупрешленен диск, неуточнено

Рискови фактори

Някои хора са по-податливи към проблеми с междупрешленните дискове. Рисковите фактори включват:

  • наднормено тегло;
  • слаба физическа активност;
  • тютюнопушене;
  • напреднала възраст;
  • лоша стойка;
  • вдигане на тежки предмети;

Много често обаче измененията и уврежданията на дисковете се развиват и без конкретен рисков фактор.

Видове

Според вида си и механизма на получаване уврежданията на междупрешленните дискове условно могат да бъдат разделени на:

  • Дискова херния
  • Дегенерация на междупрешленен диск
  • Травматични увреждания на междупрешленен диск

Тези три състояния са взаимосвързани и много често се комбинират. Например травматизиране на диск може да е причина за появата на дискова херния, особено ако са налице дегенеративни изменения. Тя се проявява с радикулентна болка в кръста (следсвтие от радикулопатия), която слиза надолу по крака, така наречения ишиас.

 

Дискова херния

Изображение: OpenStax College, CC BY 3.0, via Wikimedia Commons

Дискова херния и протрузия

Дисковата херния или протрузия се получава, когато вътрешната част от диска, наричана пулпозно ядро (nucleus  pulposus), си пробие път през външната част - фиброзен пръстен (annulus fibrosus). Ако пулпозното ядро е задържано от задния надлъжен лигамент, то състоянието се отбелязва като дискова протрузия.

Когато дискът херниира в посока към гръбначния канал, той може да окаже натиск върху гръбначния мозък или нервните коренчета. Компресията на нервните структури води до симптоми като болка, изтръпване, парене, слабост в мускулите и затруднения в движенията. Когато е притиснато нервно коренче, състоянието се отбелязва като радикулопатия, а при притискане на гръбначния мозък, като миелопатия.

Радикулопатия - възниква при притискане на нервно коренче, най-често следствие от дискова херния. Нервното коренче е мястото, където периферен нерв излиза от гръбначния мозък. Макар притискането да е в областта на гръбначния стълб, болката обикновено се разпростира по хода на нервите. Например, ако имате притиснат нерв в поясната област, болката слиза и надолу по крака.

Миелопатия - възниква при притискане на гръбначния мозък. Разликата с радикулопатията е, че в този случай се засяга целия гръбначен мозък, а не само определено ниво. Гръбначния мозък може да бъде притиснат от дискова херния или следствие на дегенеративни изменения водещи до шипове и стесняване на гръбначния канал.

Дегенерация на междупрешленен диск

Междупрешленните дискове при младите хора са еластични и достатъчно водно съдържание, което им помага да поемат големи натоварвания. С напредване на възрастта съдържанието на вода в дисковете намалява, което води до тяхното изтъняване и втвърдяване. Макар да се смята, че това е нормален процес свързан със стареенето, той води след себе си множество проблеми от страна на гръбначния стълб. С времето дисковете изтъняват значително, което може да е причина за притискане на нервно коренче или кръвоносен съд, а контактът между прешлените води до образуването на остеофити (шипове). От друга страна, дисковете засегнати от дегенеративни изменения са по-податливи на образуването на дискова херния, дори при сравнително малки натоварвания. В 85 % от случаите се поврежда дискът между пети поясен и първи кръстцов прешлен.

Почти всеки човек в напреднала възраст страда от дегенеративни изменения на дисковете, но само при някои те създават проблеми и са причина за хронични болки. Общото название на това заболяване е „дегенеративна дискова болест“, като най-честият симптом е болката в гърба, която се влошава от определени движения или продължително седене. Смята се, че това е най-честата причина за болки в гърба при възрастни хора.

Прочетете още в: Друга уточнена дегенерация на междупрешленен диск

Травматични увреждания на междупрешленен диск

Травматизирането на междупрешленен диск е подобно на всяка една травма на меките тъкани в тялото. Продължително или прекомерно натоварване върху меките тъкани (като хрущялна тъкан, връзки, сухожилия, или мускули) може да причини увреждането им и да отключи възпалителен или дегенеративен процес. Ако моментната сила на натоварването е повече, отколкото меките тъкани могат да издържат, това може да доведе до разкъсването им. Когато се касае за междупрешленни дискове, увреждането може да е както микротравматично, така и да се стигне до травматична дискова херния или протрузия.

Травмата на междупрешленните под формата на т.нар. „дискови хернии” може да бъде:

    • с пролапс на nucleus pulposus към тялото на прешлена - централни хернии и развитието по-късно на Шморлови възли;
    • с пролапс на nucleus pulposus назад - предна дискова херния;
    • проникване на nucleus pulposus встрани - латерални дискови хернии;
    • проникване на nucleus pulposus назад - задни дискови хернии.

За да се получи херния на пулпозното ядро (nucleus  pulposus), трябва да има разкъсване на фиброзния пръстен (annulus fibrosus) под действието на описаните по-горе механизми.

Симптоми

В зависимост от вида и тежестта на дисковата увреда те могат да варират от леки коренчеви болки до тежка картина на пълно прекъсване на коренчетата или гръбначния мозък с параплегия, тазово-резервоарни разстройства и смутена сетивност.

Основните оплаквания са от рязката болка в кръста след травма - падане, вдигане на тежест или рязко движение. Появява се контрактура на паравертебралната мускулатура. Болният заема принудителна поза. Всички движения в гръбначния стълб са силно болезнени. Появява се симптоматична сколиоза. Болките могат да бъдат локални или да ирадиират по коренчетата. Болките се усилват при кихане, смях, кашлица. 

Симптоми на увреждане на диск в лумбалната област:

Симптомите на увреждане на поясен междупрешленен диск могат да включват:Болка при увреждане на междупрешленни дискове

  • остра болка в долната част на гърба и кръста;
  • болки и слабост в долните крайници;
  • силна болка в седалището и задната част на бедрото;
  • изтръпване от седалището до ходилото или зони от крака;
  • двигателни нарушения в крака, като невъзможност да се повдигне нагоре стъпалото.

В някои случаи дисковата херния в лумбалната област може да причини загуба на контрол над червата и/или пикочния мехур. Това е признак за сериозно увреждане, наречено синдром на кауда еквина, което изисква незабавна медицинска помощ.

Симптоми на увреждане на диск в гръдната област:

Увредите на дисковете в торакалната област са сравнително редки. Симптомите при такава увреда могат да включват:

  • болка в средната част на гръбначния стълб;
  • болка по хода на нервите на ребрата;
  • изтръпване, мравучкане и парене, в областта на гърба и гръдния кош.

В някои по-тежки случаи дисковата херния в гръдния отдел на гръбначния стълб може да е свързана с парализа на долните крайници (параплегия). Това налага незабавна медицинска помощ, защото е признак за увреждане на гръбначния мозък.

Диагностика

Диагностика на дискова херния За да направи диагностика обикновено първо се назначава преглед. При него се дава оценка на състоянието на гръбначния стълб, нервната функция и мускулната сила. Правят се тестове за това при какви движения се усеща болка и къде. При изследване се установяват болезнени точки на Вале по задната част на бедрата. Положителни са симптомите на Ласег и Керинг. Лекарят сваля анамнеза, задава въпроси относно симптомите, къде се усещат и какво ги влошава. 

Освен анамнестичните данни и клинично изследване голямо значение има спондилографията (рентгенография на гръбначен стълб), на която може да се установи намаляване на междудисковото пространство и неравномерност на диска. Откриват се изменения в диска при извършаването на т.нар. функционални снимки. Извършават се и контрастни изследвания, като компютърна томография. В зависимост от вида си образната диагностика помага да се види състоянието на прешлените, междупрешленните дискове и нервите в областта на гръбначния стълб.

Най-често се назначават:

  • Рентгеновото изследване на гръбначния стълб
  • Компютърна томография (КТ)
  • Ядрено-магнитен резонанс (ЯМР)

Лекарят комбинира всички данни от тези изследвания, за да определи каква може да е причината за симптомите.

Лечение

В зависимост от тежестта на дисковата увреда лечението може варира от консервативно до хирургично. В болшинството от случаите е успешно консервативното лечение и не се налага операция. Вида на лечението обикновено се определя от тежестта на симптомите и степента на дискова херния.

Консервативно лечение

При по-леките случаи терапията не е по-различна от тази при други мекотъканни увреди и включва първоначален покой, медикаментозна терапия за овладяване на болката и възпалението, физиотерапия и кинезитерапия. Краткосрочната почивка на легло в удобна поза (за няколко дни) се препоръчва при по-изявена радикулерна болка, с цел стихване на възпалението и симптомите. Въпреки това, според възможностите и болката, активността трябва да се запази максимално. Подходящото облекчаване на болката и физическа активност в границите на болката обикновено е най-добрият подход при дискогенни проблеми. В противен случай мускулатурата отслабва, подвижността намалява, а лечението става по-трудно.

Терапевтичните средства могат да включват:

  • Медикаменти - обезболяващи лекарства, нестероидни противовъзпалителни лекарства (НСПВС), кортикостероиди, мускулни релаксанти, витамини от групата Б.
  • Поддържане на физическата активност - ходене, леки упражнения за поддържане на физическа форма.
  • Кинезитерапия - индивидуална програма с упражнения, предназначена да поддържа мускулатурата и функцията на гръбначния стълб.
  • Физикална терапия - апаратна физиотерапия, топлинни процедури, масаж, балнеолечение, екстензионна терапия.

Най-сериозния проблем при дисковите увреди е радикулопатията и ишиасната болка, които често трудно се повлияват от лечение. При по-тежките случаи се прилагат инжективно кортикостероиди в областта на засегнатия гръбначен нерв и блокади с лидокаин. При тежки случаи на ишиас, причинен от сериозна дискова херния, болката може да бъде облекчена единствено чрез операция на самия диск. Така директно се отстранява компресията на нервното коренче или гръбначния мозък и симптомите се облекчават.

Оперативно лечение

Оперативно лечение на дискова херния - дискектомия

Операция се препоръчва, ако симптомите не отшумяват след шест седмици, има засягане на сетивност, двигателна функция или тазово-резервоарни проблеми. В повечето случаи операцията е миниинвазивна и цели да премахне хернииралата част. Тази процедура се нарича микродискектомия. В по-тежки случаи може да се наложи да се замени диска с изкуствен или да се премахне, а съседните прешлени да се слеят заедно. Тази процедура има за цел да фиксира гръбначния стълб.

Операциите се разделят на:

  • палиативни - при които се отстранява пролабиралата част от диска;
  • радикални - отстраняване на диска и създаване на условия за костно срастване.
Още по темата:
  • M51.1 Увреждания на межпрешленните дискове в поясния и другите отдели на гръбначния стълб с радикулопатия M51.1 Увреждания на межпрешленните дискове в поясния и другите отдели на гръбначния стълб с радикулопатия
  • M54.1 Радикулопатия M54.1 Радикулопатия
  • M50 Увреждания на междупрешленните  дискове в шийния отдел M50 Увреждания на междупрешленните дискове в шийния отдел
  • M47 Спондилоза M47 Спондилоза
3.1/5 11 оценки

Видове Увреждания на междупрешленните дискове в други отдели МКБ M51

  • M51.0 Увреждания на междупрешленните дискове в поясния и другите отдели на гръбначния стълб с миелопатия (G99.2*)
  • M51.1 Увреждания на межпрешленните дискове в поясния и другите отдели на гръбначния стълб с радикулопатия
  • M51.2 Друг тип уточнена хернизация на междупрешленен диск
  • M51.3 Друга уточнена дегенерация на междупрешленен диск
  • M51.4 Възли на Schmorl
  • M51.8 Друго уточнено увреждане на междупрешленен диск
  • M51.9 Увреждане на междупрешленен диск, неуточнено

Симптоми и признаци при Увреждания на междупрешленните дискове в други отдели МКБ M51

  • Болки в мускулите
  • Болки в ставите
  • Болка в гърба
  • Схващане, скованост на мускулите
  • Болка в крака
  • Затруднено ходене
Всички

Лечение на Увреждания на междупрешленните дискове в други отдели МКБ M51

  • Аналгетици
  • Антидепресанти
  • Антиепилептични (антиконвулсивни) средства
  • Витамини от група В (В-комплекс)
  • Здравословно тегло
  • Кортикостероиди
Всички

Изследвания и тестове при Увреждания на междупрешленните дискове в други отдели МКБ M51

  • Електромиография (ЕМГ) и нервна проводимост
  • Компютърна томография (КТ)
  • Миелограма
  • Рентгенография
  • Физикално изследване
  • Ядрено-магнитен резонанс, ЯМР

Продукти свързани със ЗАБОЛЯВАНЕТО

ВАРИТЕКС ЕЛАСТИЧЕН ЛУМБОСТАТ  КОРСЕТ 135
72.00лв.

ВАРИТЕКС ЕЛАСТИЧЕН ЛУМБОСТАТ КОРСЕТ 135

ВАРИТЕКС ЛУМБОСТАТ КОРСЕТ 115
31.80лв.

ВАРИТЕКС ЛУМБОСТАТ КОРСЕТ 115

ВАРИТЕКС ТХ ДОРСОЛУМБАЛЕН КОРСЕТ С ВТЪКАНИ СРЕБЪРНИ НИШКИ И МИКРОКАПСУЛИ ОТ АЛОЕ ВЕРА 162
175.90лв.

ВАРИТЕКС ТХ ДОРСОЛУМБАЛЕН КОРСЕТ С ВТЪКАНИ СРЕБЪРНИ НИШКИ И МИКРОКАПСУЛИ ОТ АЛОЕ ВЕРА 162

Безплатна доставка за България!
ВАРИТЕКС ДОРЗОЛУМБАЛЕН ЕЛАСТИЧЕН КОРСЕТ 130
118.00лв.

ВАРИТЕКС ДОРЗОЛУМБАЛЕН ЕЛАСТИЧЕН КОРСЕТ 130

Безплатна доставка за България!
ВАРИТЕКС ДОРЗОЛУМБАЛЕН  КОРСЕТ 110
76.50лв.

ВАРИТЕКС ДОРЗОЛУМБАЛЕН КОРСЕТ 110

ВАРИТЕКС ЛУМБОСАКРАЛЕН КОРСЕТ САКРО ПЛЮС 181
85.90лв.

ВАРИТЕКС ЛУМБОСАКРАЛЕН КОРСЕТ САКРО ПЛЮС 181

ВАРИТЕКС ДОРЗОЛУМБАЛЕН ЕЛАСТИЧЕН КОРСЕТ С РЕГУЛИРУЕМА ВИСОЧИНА 140
122.60лв.

ВАРИТЕКС ДОРЗОЛУМБАЛЕН ЕЛАСТИЧЕН КОРСЕТ С РЕГУЛИРУЕМА ВИСОЧИНА 140

Безплатна доставка за България!
ВАРИТЕКС ВИСОК  ЛУМБОСАКРАЛЕН КОРСЕТ 111
64.00лв.

ВАРИТЕКС ВИСОК ЛУМБОСАКРАЛЕН КОРСЕТ 111

Библиография

https://www.betterhealth.vic.gov.au/health/conditionsandtreatments/back-pain-disc-problems
https://www.healthline.com/health/herniated-disk#treatment
https://www.orthogate.org/articles/spine/understanding-the-differences-between-radiculopathy-and-myelopathy
https://www.discspine.com/back-stories/spinal-disc-displacement-signs/

Коментари към Увреждания на междупрешленните дискове в други отдели МКБ M51

От сайта (1) От форума
Напиши коментар 1 коментар
  1. Galia 
    на 01 August 2011 в 12:45
    Zdr. Imam problem ot 4 godini , koyato lekarite nemogat da go izlekuvat napilno . Poslednata diagnoza mi e M51 sled koeto mi be naznachena ot nevrolog fizoterapiq 10 dni . Az se oplakvam ot dyasno hodilo imam bolki ujasni i netirpimi, imam otok i na dvata kraka osobeno lyatoto,imam iztripvane na cyaloto hodilo, imam postoyani bolki i bodeji na nyakoi mesta. Pirvata gidina mi byaha me lekuvali s enjekcii i antibiotici kazaha , che imam zasegnat nerf... posle mi kazaha , che imam venozna nedostatichnost i minalata godina che imam mnogo nisik svod ...neznam koya e vyarnata diagnoza... Ako mojete da me sivetvate kakvo da pravya shte sim Vi mnogo blagodarna !!! Pozdravi!!!

ЗАБОЛЯВАНЕТО е свързано към

  • КП № 265 ФИЗИКАЛНА ТЕРАПИЯ И РЕХАБИЛИТАЦИЯ ПРИ БОЛЕСТИ НА ОПОРНО-ДВИГАТЕЛЕН АПАРАТ
  • Стави
  • КП № 91 ДИАГНОСТИКА И ЛЕЧЕНИЕ НА ДЕГЕНЕРАТИВНИ И ОБМЕННИ СТАВНИ ЗАБОЛЯВАНИЯ
  • Лечение при ишиас
  • M47 Спондилоза
  • Първа помощ и упражнения при шиен радикулит (прищипване на нерв в областта на врата)
  • Лечение при дискова херния
  • Лесни упражнения при болки в гърба и леки гръбначни изкривявания
  • Упражнения за първа помощ при остра болка в кръста (сецване)
  • Конопено въже при дископатия и ставни болки

Фрамар ООД ще доставя до вашата електронна поща актуални оферти и новости!

Можете да промените решението си по всяко време, като кликнете върху връзката за прекратяване на абонамента в долния колонтитул на всеки имейл, който получавате от нас, или като се свържете с нас на buletin@framar.bg. Ние обработваме Вашата информация с уважение. За повече информация относно практиките ни за поверителност, моля, посетете нашия уебсайт. С абонирането за известия по-долу сте съгласни, че може да обработим информацията ви в съответствие с тези условия.

We use Mailchimp as our marketing platform. By clicking below to subscribe, you acknowledge that your information will be transferred to Mailchimp for processing. Learn more about Mailchimp's privacy practices here.

При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
  • Общи условия
  • Често задавани въпроси
БДА
© 2007 - 2021 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на интернет портал от Valival
„Бисквитките“ ни помагат да предоставяме услугите си. С използването на услугите ни приемате, че можем да използваме „бисквитки“.Научете повечеРазбрах