Увреждания на междупрешленните дискове в други отдели МКБ M51

С напредването на възрастта еластичността на междупрешленните дискове намалява, получават се фиброзно дегенеративни промени. В 85 % от случаите се поврежда дискът между пети поясен и първи кръстцов прешлен.
Най-честа причина за увреждания на междупрешленните дискове в други отдели е повдигането на голяма тежест, рязко сгъване, падане, резки ротаторни движения на гръбнака. В днешно време се счита, че в основата на повредата лежи дегенеративен процес, а травмата се явява като отключващ момент.
Травмата на междупрешленните дискове се наблюдава под формата на т.нар. „дискови хернии”. Те могат да бъдат:
- с пролапс на nucleus pulposus в тялото на прешлена централни хернии и развитието по-късно на Шморлови възли;
- с пролапс на nucleus pulposus назад - предна дискова херния;
- проникване на nucleus pulposus встрани - латерални дискови хернии;
- проникване на nucleus pulposus назад - задни дискови хернии.
За да се получи изпъкване на nucleus pulposus, трябва да се разкъса annulus fibrosus под действието на описаните по-горе механизми.
Тя може да варира от леки коренчеви болки до тежка картина на пълно прекъсване на коренчетата или мозъка с параплегия, тазово-резервоарни разстройства и смутена сетивност. Основните оплаквания са от рязката болка в кръста след травма - падане, вдигане на тежест или рязко движение. Появява се контрактура на паравертебралната мускулатура. Болният заема принудителна поза. Всички движения в гръбначния стълб са силно болезнени. Появява се симптоматична сколиоза. Болките могат да бъдат локални или да ирадиират по коренчетата. Болките се усилват при кихане, смях, кашлица. При изследване се установяват болезнени точки на Вале. Положителни са симптомите на Ласег и Керинг.
Освен анамнестичните данни и клинично изследване голямо значение има спондилографията, на която може да се установи снижение на междудисковото пространство и неравномерност на диска. Откриват се изменения в диска при извършаването на т.нар. функционални снимки. Извършават се и контрастни изследвания, компютърна томография.
В болшинството от случаите е успешно консервативното лечение. Болният в началото се поставя на меко легло в удобна за него поза. Препоръчва се екстензия на наклонена плоскост или екстензия с малки тежести, като се теглят индиректно тазът и крайниците. Дават се болкоуспокояващи средства, салицилати и неспецифични противовъзпалителни средства. Правят се блокади с лидокаин. Провежда се физиотерапия - топлинни процедури, масаж, балнеолечение.
При неуспех от консервативното лечение е показано оперативно. Операциите се разделят на:
- палиативни - при които се отстранява пролабиралата част от диска;
- радикални - отстраняване на диска и създаване на условия за костно срастване.
Видове Увреждания на междупрешленните дискове в други отдели МКБ M51
Симптоми и признаци при Увреждания на междупрешленните дискове в други отдели МКБ M51
- Болки в мускулите
- Болки в ставите
- Болка в гърба
- Схващане, скованост на мускулите
- Болка в крака
- Затруднено ходене
Лечение на Увреждания на междупрешленните дискове в други отдели МКБ M51
- Аналгетици
- Антидепресанти
- Антиепилептични (антиконвулсивни) средства
- Витамини от група В (В-комплекс)
- Здравословно тегло
- Кортикостероиди
Коментари към Увреждания на междупрешленните дискове в други отдели МКБ M51