Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Медицинска енциклопедия Физиология Физиологично значение на витамини и минерали Физиологично значение на водоразтворимите витамини Физиологично значение на биотина

Физиологично значение на биотина

от 22 апр 2015г., обновено на 24 юни 2022г.
Физиологично значение на биотина - изображение
  • Инфо
  • Продукти
  • Библиография
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Продукти
Библиография
Коментари
Свързаност

Витамин В7  (биотин) е водноразтворим витамин. Той влиза в състава на витамините от витамин В комплекс. Той е известен под наименованията биотин, но може да се срещне и като „коензим R” и витамин Н. Витамин В7 е открит през 1924 година и е изолиран през 1932 година. Биотинът е важен компонент на ензимите, участващи в метаболизирането на мазнини и въглехидрати. Той е кофактор на карбоксилазите. Този витамин има основна роля в поддържането на здравето на кожата и косата. структура на витамин В7Наименованието витамин Н произлиза от немски думи “haar” и “haut”, които означават коса и кожа.

Структура на витамин В7 (биотин)

Витамин В7 (биотин) има необичайна структура. Изграден е от два пръстена, свързани по между си с една страна. Той представлява хетероциклена сяро-съдържаща монокарбоксилна киселина.

Храни, богати на витамин В7 (биотин)

храни, богати на витамин В7Отлични източници на биотин са яйчен жълтък, домати, моркови и маруля. Други храни, които са богати на витамин В7, са яйца, пилешко и свинско месо, риба тон, сьомга, бадеми, фъстъци, зеле, лук, карфиол, манголд, краставици, краве и козе мляко, авокадо, ягоди, банани, малини, орехи и овес.

Малки количества биотин се произвеждат от някои от бактериите на чревната микрофлора. Синтезираният по този начин биотин, ако бъде добре усвоен се включва в метаболитните реакции.

Поставен в силно кисела среда биотинът може да промени свойствата си, но той е относително стабилен при излагане на светлина, топлина и кислород.

Препоръчителна дневна доза

Физиологичното значение на биотина може да се изяви само при постъпването му в организма в оптимални дневни дози. Американски специалисти препоръчват дневният прием на биотин да е в рамките между 30 и 100 mcg (микрограма), но според повечето източници средната дневна доза биотин варира между 10 и 30 mcg. Европейският съвет за данни на храните (EUFIC) е приел за максимално допустима горна граница дозата от 150 mcg биотин дневно. Препоръчителната дневна доза на биотина е различна за отделните възрасти и физиологични състояния.

Препоръчителна дневна доза:

витамин В7

  • Деца и кърмачета от 0 до 12-месечна възраст: 7 mcg;
  • Деца от 1 до 3-годишна възраст: 8 mcg;
  • Деца от 4 до 8-годишна възраст: 12 mcg;
  • Деца от 9 до 13-годишна възраст: 20  mcg;
  • Юноши от 14 до 18-годишна възраст: 25 mcg;
  • Възрастни над 18-годишна възраст и бременни жени 30 mcg;
  • Кърмещи жени: 35 mcg.

Тъй като болните от диабет тип 2 имат много ниски нива на запасни количества биотин, а той има свойството да намалява кръвната захар, в техните терапевтични схеми се включват 100 пъти по-високи дози биотин от препоръчителните такива. Тези дози са в размер на 5 до 15 mg дневно. На хора, които имат оплаквания от лесно чупещи се нокти и слаба, лесно късаща се коса, дозите биотин които се предписват са между 1 и 3 mg дневно.

Физиологично значение на витамин В7 (биотин)

физиологично значение на витамин В7Витамин В7 има важна роля в поддържането на физиологичното равновесие на организма. Той участва в производството на енергия, в синтеза на мазнини, в поддържането на дейността на нервната система, на здравето на косата и кожата. Биотинът заема централно място в метаболизма на въглехидратите и мазнините. Той играе ролята на кофактор на няколко ензима – карбоксилази. В обмяната на въглехидратите витамин В7 подпомага преобразуването на глюкозата от първоначалната и форма до превръщането и в използваема химическа енергия. При дефицит на биотин се наблюдават нарушения в този процес. Характеризира се с мускулни болки и спазми по време на физическо усилие, поради неспособността на организма да използва ефективно глюкозата като енергиен източник. Витамин В7 благоприятства за повишена енергичност на организма чрез увеличаване активността на ключови ензими за освобождаване на енергия в клетките.

Биотинът участва в синтеза на мастни киселини. Това се обяснява с обстоятелството, че биотинът е необходим за оптималното функциониране на ацетил-Ко-А карбоксилазата – ензим, който подпомага процесите свързани с производство на мазнини в тялото.

Биотинът поддържа дейността на нервната система, като заедно с мазнините и глюкозата участва в процесите на производство на енергия необходима за функционирането на нервната система.

Други физиологични значения на биотина (витамин В7), са представени от участието му като катализатор и кофактор на жизненоважни метаболитни реакции. Като коензим влиза в състава на редица ензими, които участват в:

  • Процеса на глюконеогенезата, който представлява метаболитен път за синтезиране на глюкоза от невъглехидратни въглеродни субстрати като глицерол, лактат и гликогенни аминокиселини;
  • Цикъла на Кребс (цикъла на трикарбоновите киселини), като част от ензима пируват карбоксилаза;
  • Метаболизма на левцина – една от незаменимите (есенциални) аминокиселини;
  • Преобразуването на фолиевата киселина (витамин В9) в използваема от тялото форма.

Биотинът е необходим за поддържане на здравето на косата и ноктите. Смята се, че той стимулира растежа на здрава коса. По време на бременност и кърмени нуждата на организма от биотин се увеличава. При около 50% от бременните жени се наблюдава слаб дефицит на биотин. Витамин В7 понижава нивата на кръвната захар.

Витамин В7 участва е превенцията и лечението на някои състояния и заболявания:

  • Чревна дисбактериоза;
  • Чревни възпаления;
  • Чревни раздразнения;
  • Болест на Крон;
  • Хронична диария;
  • Улцерозен колит;
  • Кожни заболявания.

Дефицит на витамин В7 (биотин)

витамин В7Дефицит на витамин В7 може да се наблюдава при прилагането на диета, бедна на В7 и В5, тъй като двата витамина участват съвместно в много метаболитни процеси. Недостиг на биотин може да се наблюдава и при персистиращи чревни заболявания. Консумацията на сурови яйца също може да доведе до това състояние. Това се дължи на факта, че в яйчния белтък се съдържа гликопротеинът авидин, който когато е в сурово състояние може да се свърже с биотина и да образува с него биологично активен комплекс. Така образуваният комплекс не се усвоява от организма. Кулинарната обработка на яйчния белтък предотвратява свързването на авидина с биотина. Бременните жени страдат с около 50% повече от дефицит на биотин, което увеличава възможността от появата на усложнения по време на раждане. Друг рисков фактор е приемът на антиконвулсивни медикаменти (например карбамазепинът), които могат да възпрепятстват абсорбцията на биотин.

Дефицитът на биотин може да се изяви с появата на симптоми като червен обрив около устата, очите и гениталиите. Поява също на косопад и неврологични симптоми като летаргия, депресия, халюцинации, сковаване на крайниците. Дефицитът може да се съпровожда от атаксия (нарушение в координацията на волевите движения), хипотония (липса на мускулен тонус) и болки, гърчове. Дерматитът е най-често срещаният симптом на недостиг на биотин при малките деца. Той е състояние, при което се появява кора от белезникави до жълтеникави петна около скалпа, веждите и кожата зад ушите на новороденото. Това състояние при възрастните се нарича себорея.

Подобно на останалите витамини от В-групата, предозираните количества биотин се отстраняват от организма посредством урината без сериозен токсичен ефект.

Още по темата:
  • Физиологично значение на витамини и минерали Физиологично значение на витамини и минерали
  • Резорбция на витамини Резорбция на витамини
  • Цвят на кожата Цвят на кожата
  • Кръвни депа Кръвни депа
5.0/5 5 оценки

Продукти свързани със СТАТИЯТА

ФЕМАРЕЛ REJUVENATE 40+ капсули * 56
66.90лв. 56.89лв.

ФЕМАРЕЛ REJUVENATE 40+ капсули * 56

ПРОМО
БИОТИН капсули 1000 мкг * 90 НАТУРАЛ ФАКТОРС
29.80лв.

БИОТИН капсули 1000 мкг * 90 НАТУРАЛ ФАКТОРС

ХАЯ ЛАБС БИОТИН МАКСИМАЛНА СИЛА таблетки 10 000 мкг * 100
29.00лв.

ХАЯ ЛАБС БИОТИН МАКСИМАЛНА СИЛА таблетки 10 000 мкг * 100

ВИВИСКАЛ ЗА ЖЕНИ ЗА РАСТЕЖ НА КОСАТА таблетки * 180
196.00лв.

ВИВИСКАЛ ЗА ЖЕНИ ЗА РАСТЕЖ НА КОСАТА таблетки * 180

Безплатна доставка за България!
БИОХЕРБА БИОТИН капсули 500 мкг * 100
13.60лв.

БИОХЕРБА БИОТИН капсули 500 мкг * 100

КОЛАГЕН 30 + БИОТИН таблетки * 120 УЕБЪР НАТУРАЛС
63.10лв.

КОЛАГЕН 30 + БИОТИН таблетки * 120 УЕБЪР НАТУРАЛС

БИОТИН ГЪМИС желирани таблетки 2500 мкг * 60 УЕБЪР НАТУРАЛС
50.40лв.

БИОТИН ГЪМИС желирани таблетки 2500 мкг * 60 УЕБЪР НАТУРАЛС

ОСТРОВИТ БИОТИН капсули 2500 мкг * 90
16.95лв.

ОСТРОВИТ БИОТИН капсули 2500 мкг * 90

ЗЕИН ФАРМА ХИДРОЛИЗИРАН КОЛАГЕН капсули * 60
53.50лв.

ЗЕИН ФАРМА ХИДРОЛИЗИРАН КОЛАГЕН капсули * 60

ДОКТОР'С БЕСТ БИОТИН капсули * 120
43.20лв.

ДОКТОР'С БЕСТ БИОТИН капсули * 120

НАТУРАЛИКО КОЛАГЕН БЮТИ ФОРМУЛА 400 мл
49.00лв.

НАТУРАЛИКО КОЛАГЕН БЮТИ ФОРМУЛА 400 мл

НАТРОЛ БИОТИН ПЛЮС ЛУТЕИН таблетки 5000 мкг * 60
30.50лв.

НАТРОЛ БИОТИН ПЛЮС ЛУТЕИН таблетки 5000 мкг * 60

Библиография

http://www.world-foodhistory.com/2013/08/history-of-biotin-vitamin-b7.html

https://draxe.com/biotin-benefits/

https://www.medicalnewstoday.com/articles/318724.php

Л. Витанова, Р. Гърчев; „Физиология на човека”; издателство АРСО

Arthur C. Guyton, M.D., John E. Hall, Ph.D.; „Text book of Medical Physiology“

Коментари към Физиологично значение на биотина

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Физиологично значение на биотина
    www.framar.bg 
    на 13 July 2025 в 09:39
    Коментирайте "Физиологично значение на биотина"

СТАТИЯТА е свързана към

  • Физиологично значение на витамини и минерали
  • Физиологично значение на водоразтворимите витамини
  • По кое време на деня се пият витамините и добавките
  • Хранителни добавки и витамини за напълняване и апетит
  • 13 кожни образувания, които е добре да се прегледат от специалист
  • д-р Иванка Маркова Баева
  • Алтернативни методи и средства за терапия и контрол на уртикария
  • Каламинов лосион
  • Алтернативно лечение при изгаряне на кожата
  • Солариум: лечебни ползи и рискове
  • Червена мъртва коприва
  • Алтернативни средства за лечение на атопичен дерматит
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

Търся да купя Аналгин Хинин, годността е без значение

преди 1938 дни, 22 часа и 22 мин.

Има ли значение външния вид в любовта?

преди 3195 дни, 21 часа и 40 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Къде изчезна пробиотикът Вивомикс?

преди 1 дни, 23 часа и 43 мин.

Експертиза на трайно намалена работоспособност ТЕЛК и ЛКК - какво трябва да знаете

преди 3 дни, 23 часа и 20 мин.

Шампионат по колоездене "Зелените пирамиди", гр. Стара Загора - 06.07.2025 година

преди 8 дни, 21 часа и 40 мин.

Защо не трябва да пием кафе преди кръвни изследвания - всичко което трябва да знаете

преди 15 дни, 17 часа и 49 мин.
Всички

АНКЕТА

Как ще ни повлияе приемане на еврото?

Виж резултатите

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

РИВАНА БАЗОВО МАСЛО ОТ КОКОС 55 мл

РИВАНА БАЗОВО МАСЛО ОТ ШЕА 55 мл

СИЙСТАРС СОЛИЛУГ ЧЕРНОМОРСКА ЛУГА разтвор 950 мл

АЦЕТА БИО ОРГАНИЧЕН СЛЪНЦЕЗАЩИТЕН БЕБЕШКИ ЛОСИОН 50 мл

МАНХАЕ ИНТИМА капс.*30

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

Завръщането на ирисовата диагностика

Коментар на: Стоян от 11 юли 2025г. в 16:54:11

ДИАЗЕПАМ ректална туба 5мг/2.5мл

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 11 юли 2025г. в 15:24:45

ДИАЗЕПАМ ректална туба 5мг/2.5мл

Коментар на: Tania Nikolova от 11 юли 2025г. в 15:03:39

ТИНКТУРА КАСТЕЛАНИ - ХЕФЕ 50 мл ХИМАКС ФАРМА

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 11 юли 2025г. в 14:39:29

ДОПЕЛХЕРЦ ВИТАЛ ТОНИК 750 мл

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 11 юли 2025г. в 14:33:03
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на интернет портал от Valival