Резорбция на витамини
С изключение на холекалциферола (витамин D3), който се образува в кожата под действие на UV-лъчите и на ниацинът, който се образува от аминокиселината триптофан, всички останали витамини се набавят основно чрез храната.
Скоростта, с която се извършва резорбцията на витамините зависи от тяхната природа. Резорбцията на мастноразтворимите витамини - А, D, E и К е забавена, а тази на водноразтворимите - В1, В2, В3, В6, В12, В15, Р, РР, С е бърза. Поради тази причина е препоръчително водноразтворимите витамини да постъпват в организма под формата на чести приеми в малки дози.
При състояния на липса или недостиг на жлъчка и панкреатични ензими е намалена мастната резорбция. Това води до понижаване резорбцията на мастноразтворимите витамини и съответно намалява количеството им в организма. Резорбцията на витамините (на болшинството от тях) се осъществява в проксималните части на тънкото черво.
Механизмите на резорбция на витамините
Резорбцията на мастноразтворимите и водноразтворимите витамини се осъществява посредством различни механизми.
Включвайки се в смесените мицели, мастноразтворимите витамини преминават чрез дифузия през мембраната на чревния епител. Поради тази причина тяхната резорбция е зависима от нормалната секреция на жлъчка и при налични заболявания на черния дроб, както и при обструкция (запушване) на жлъчните пътища се нарушава резорбцията им. В такива случаи се налага парентералното им прилагане.
В зеленчуците се съдържа прекурсорът на витамин А - каротин, който може да бъде резорбиран под тази форма. От каротина се образува ретинол (витамин А), след като навлезе в епителните клетки. Естери на ретинола се съдържат в храните от животински произход, които под действието на панкреатичния ензим естераза се разграждат и полученият ретинол бива включен в смесените мицели и се резорбира.
Повечето от водноразтворимите витамини се резорбират чрез свързан с натриевите йони, вторично активен транспорт. Бактериите влизащи в състава на чревната флора синтезират витамини от група В, но в епителните клетки липсват транспортни системи за резорбцията им.
Резорбцията на витамините се осъществява посредством различни механизми, специфични за различните представители. Рибофлавинът (витамин В2) се резорбира посредством улеснена дифузия. За да бъде резорбиран витамин В12 обаче, е необходимо той да се свърже с вътрешния фактор на Castle или гастромукопротеина от стомаха и така да бъде всмукан през лигавицата на илеума.
Така полученият комплекс се резорбира в дисталната част на тънкото черво чрез т.нар. рецептор-зависима ендоцитоза. След това се складира в черния дроб като запасите в него са в такова количество, че могат да покрият нуждите на човешкия организъм за период от 3 до 6 години след пълното спиране на резорбцията му. До такова състояние най-често се стига при увредена секреция на вътрешния фактор от пристенните клетки на стомашните жлези.
Продукти свързани със СТАТИЯТА
Библиография
Л. Витанова, Р. Гърчев; „Физиология на човека”; издателство АРСО
Arthur C. Guyton, M.D., John E. Hall, Ph.D.; „Text book of Medical Physiology“
СТАТИЯТА е свързана към
- Физиологично значение на витамини и минерали
- По кое време на деня се пият витамините и добавките
- Хранителни добавки и витамини за напълняване и апетит
- Най-добрите витамини за коса, кожа и нокти
- Инозитол (витамин В8)
- Дневна необходимост от основните витамини според възрастта
- Лечение на косопад след раждане
- Див рожков, дърво на Юда, Церцис
- Как да изберем най-доброто авокадо на пазара?
- Загубата на енергия в зряла възраст може да се избегне чрез пълноценни храни в менюто
- Боб мунг, Зелена грама
Коментари към Резорбция на витамини