Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Медицинска енциклопедия Физиология Кръв и лимфа Кръвни клетки Еритроцити Регулация на еритропоезата

Регулация на еритропоезата

от 25 сеп 2013г., обновено на 24 юни 2022г.
Регулация на еритропоезата - изображение
  • Инфо
  • Библиография
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Библиография
Коментари
Свързаност

Еритроцитите имат определена продължителност на живот (120 дни). По тази причина те трябва непрекъснато да се обновяват, за да извършват своите функции. Това се осъществява чрез еритропоезата – процес на формиране на еритроцити от хематоетичните стволови клетки. Еритропоезата е процес подложен на прецизна регулация, която по своята същност е невро-хуморална и се осъществява от:

  • еритропоетин;
  • жялязо;
  • витамин В12;
  • фолиева киселина.

Еритропоетин

еритропоетинЕритропоетинът е плазмен гликопротеин с относителна молекулна маса 48 000, който стимулира образуването на еритробласти от чувствителните към еритропоетин стволови клетки в костния мозък. Той се получава в плазмата от еритропоетиноген (алфа2-глобулин) под действието на секретиран от мезангиалните клетки на юкстагломеруларен апарат гликопротеиден хормон, наречен бъбречен еритропоетичен фактор (БЕФ). Еритропоетинът има полуживот около 5 часа. Въпреки, че БЕФ може да се секретира в ограничено количество и от други органи, отстраняването или увреждането на двата бъбрека води до силно потискане на еритропоезата и до развитие на тежко анемично състояние. В черния дроб се образува плазменият алфа2-глобулин, от който се получава активният еритропоетин. Количеството произведен еритропоетин зависи от бъбречния еритропоетичен фактор. Всички фактори, които оказват влияние върху нивата на БЕФ, косвено регулират секрецията на еритропоетина.

еритропоетинХипоксията е основният фактор, който повишава секрецията на БЕФ и нивото на еритропоетин. Хипоксията може да има най-различен произход. Влошаване снабдяването на тъканите с кислород и компенсаторното стимулиране на еритропоезата чрез еритропоетина, възниква при следните състояния: остра и хронична кръвозагуба, сърдечно-съдова недостатъчност, изкачване на голяма височина, намаление броя на еритроцитите, хемолитични процеси, хронично отравяне, белодробна недостатъчност, метхемоглобинемия.

Пониженото парциално налягане на кислорода стимулира образуването на БЕФ в бъбрека - директно и по рефлексен път, с участието на химиорецептори и симпатико-адреналната система. Направени у нас проучвания показват, че в рефлексната регулация на еритропоезата важна роля играят някои хипоталамусни области. При някои хипостатични състояния ефективността на регулаторната система е твърде висока и еритропоезата може да бъде повишена 10-кратно. Процесът се съпровожда и от подчертана ретикулоцитоза.

Желязо

Желязото е друг фактор, от който зависи регулацията на еритропоезата. В човешкото тяло има средно около 4 грама желязо, 70% от което се намира в хемоглобина, а между 15 и 30% е лабилно свързано с апоферитина под формата на феритин, който се съдържа в някои клетки на организма. Апоферитинът е белтък с относителна молекулна маса 460 000. Количеството на Fe2+, което се резорбира, зависи от наситеността на организма с желязо и се регулира чрез специален механизъм. По-голямата част от резорбирания Fe2+, при наситен с желязо организъм се свързва с апоферитина в ентероцита и се отлага в него като феритин, който е основната форма на железния резерв в тялото. Както от него, така и директно част от резорбирания Fe2+ се прехвърля в плазмата чрез свързване със специфичния транспортен бета-1 глобулин, наречен трансферин, с който се отнася до черния дроб и други органи.

Особено голямо количество феритин (около 60% от излишното желязо) се отделя в хепатоцитите (чернодробните клетки). Желязото започва да се отлага в тях под формата на хемосидерин, след пълното насищане на наличния апоферитин. Хемосидеринът е втората, по-стабилна форма за депониране на желязо. Желязото се извлича от депата с участието на трансферина и по кръвен път се доставя в клетките, където има нужда от желязо.

В случаите, когато организмът се насити с желязо, натрупването на феритин в ентероцитите потиска по-нататъчната резорбция на желязо, като поради насищането и на трансферина желязото във феритина не може да постъпи в циркулацията и в процеса на постоянна десквамация на ентероцитите се губи с изпражненията. Когато съдържащото се желязо в храната е недостатъчно или настъпят смущения в процеса на резорбцията му, се развиват състояние на желязонедоимъчна анемия.

Витамин В12

витамин В12Цианкобаламинът (витамин B12) има съществено значение за метаболизма и особено за синтезата на ДНК във всички клетки на организма, включително и тези от еритроцитния ред в костния мозък. Този витамин се съдържа в храните от животински произход и особено в месото и черния дроб. Обикновено постъпва в достатъчно количество с приетата храна. За да се резорбира от ентероцитите, е необходимо предварителното му свързване с така наречения вътрешен (интринзик) фактор. Последният представлява гликопротеин, който се секретира от фундусните клетки на стомашната лигавица. Свързването на цианкобаламинът в комплекс с вътрешния фактор го предпазва от ензимно разграждане в лумена на тънкото черво, като също осигурява специфичното му свързване с рецепторите в ентероцитната мембрана. Вследствие на това, витамин В12 се откъсва от комплекса и постъпва в ентероцита.

Дневно на човешкият организъм са му необходими около 1-2 микрограма, като той разполага със значителен запас, главно в черния дроб. При недостиг на витамин В12 в храната или най-често при смутена секреция на вътрешния фактор (например при автоимунно обусловена атрофия на стомашната лигавица) се получава така наречената пернициозна (злокачествена) анемия.

Фолиева киселина

фолиева киселинаПтероилглутаминовата (фолиевата) киселина (витамин В9) участва в регулацията на метаболитните процеси и е от значение за синтезата на ДНК в еритропоетичните клетки. Дневната нужда от този витамин е около 50 микрограма. Фолиевата киселина се съдържа в хранителни продукти от растителен произход. При нейния недостиг се получава мегалобластна анемия, която е много подобна на тази при недостиг на витамин В12.

Освен горе изброените, съществуват и други фактори, които повлияват еритропоезата. Някои хормони в човешкият организъм, нямат пряко регулаторно участие в еритропоезата, но определят нивото, на което тя протича. Хормони, имащи ефект върху еритропоезата са: глюкокортикоидите от надбъбречната кора, мъжките полови хормони, хормоните на щитовидната жлеза. Съществуват и хормони, които имат потискащо еритропоезата действие. Такива са женските полови хормони и по-специално естрогените.

Още по темата:
  • Кръвни клетки Кръвни клетки
  • Хемопоеза Хемопоеза
  • Еритропоетин Еритропоетин
  • Физиологично значение на витамин В6 Физиологично значение на витамин В6
5.0/5 4 оценки

Библиография

http://www.interactive-biology.com/3969/erythropoiesis-formation-of-red-blood-cells/

http://www.esh.org/files/doc/IRON2009_CAP.2%2844-87%29.pdf

https://en.wikipedia.org/wiki/Erythropoiesis

Л. Витанова, Р. Гърчев; „Физиология на човека”; издателство АРСО

Arthur C. Guyton, M.D., John E. Hall, Ph.D.; „Text book of Medical Physiology“

Коментари към Регулация на еритропоезата

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Регулация на еритропоезата
    www.framar.bg 
    на 01 July 2025 в 20:06
    Коментирайте "Регулация на еритропоезата"

СТАТИЯТА е свързана към

  • Кръв и лимфа
  • Кръвни клетки
  • Еритроцити
  • Изследване на еритропоетин (EPO)
  • Изследване за малария
  • Направете си сироп от ябълки, моркови и цвекло за подобряване на кръвната картина
  • Пригответе си супер еликсир, който изненадващо бързо ще обогати кръвта ви с хемоглобин
  • Еритроцитна агрегация
  • Еритропоетин
  • Тест за 2,3 дифосфоглицерат
  • 6-фосфоглюконат дехидрогеназа тест
  • Пълна кръвна картина (ПКК)
  • Кръвни клетки
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ

Защо не трябва да пием кафе преди кръвни изследвания - всичко което трябва да знаете

преди 4 дни, 4 часа и 17 мин.

Безплатна консултация за деца с витилиго - Габрово, юли, 2025 година

преди 5 дни, 20 часа и 58 мин.

Прием в болница - какво заплаща НЗОК, какви документи са необходими и колко продължава болничният престой

преди 18 дни, 3 часа и 50 мин.

Психотест за оръжие в България: Какво представлява и формалност ли е?

преди 18 дни, 10 часа и 51 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Фармацевтични дни на кариерата - 21 юни, 2025 година - НДК

преди 22 дни, 3 часа и 8 мин.

Бедечка фест - На зелено 3 - 20-22 юни, 2025 година

преди 23 дни, 2 часа и 33 мин.

40 години от създаването на Excel ще отбележи международната конференция Bulgaria Excel Days 2025

преди 25 дни, 7 часа и 57 мин.

Парасейлинг - какво представлява? Опасен ли е?

преди 25 дни, 10 часа и 13 мин.
Всички

АНКЕТА

Пушите ли?

Виж резултатите
Още интересни публикации
Лечение на сърповидно-клетъчна анемия Лечение на сърповидно-клетъчна анемия

Лечение на сърповидно-клетъчна анемия

от 19 сеп 2024г. Прочети повече
Африкански махагон Африкански махагон

Африкански махагон

от 17 юни 2024г. Прочети повече
Алтернативно лечение на анемия Алтернативно лечение на анемия

Алтернативно лечение на анемия

от 12 дек 2022г. Прочети повече
Еритроцитна агрегация Еритроцитна агрегация

Еритроцитна агрегация

от 10 май 2022г. Прочети повече

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

ЖАВАЛАТ КАНЕЛА капсули * 60

ЛЮКСЕОЛ РИЦИНОВО МАСЛО (ЗА КОСА, КОЖА И НОКТИ) 50 мл

КОЛАГЕН ЕКСПРЕС саше * 30 ЗОНАФАРМ

ЛЮКСЕОЛ ПОДХРАНВАЩО МАСЛО ЗА БРАДА 50 мл

ЕЛЛЕН ДАМСКИ ТАМПОНИ ПРОБИОТИЧНИ МЕДИУМ * 12

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

РЕЗИСТА ФОРТЕ таблетки за смучене * 30

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 01 юли 2025г. в 18:17:35

РЕЗИСТА ФОРТЕ таблетки за смучене * 30

Коментар на: Мария Петрова от 01 юли 2025г. в 17:11:09

ИНОЗИТОЛ капсули 500 мг * 100 NATURE`S WAY

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 01 юли 2025г. в 16:53:08

ИНОЗИТОЛ капсули 500 мг * 100 NATURE`S WAY

Коментар на: Ангелова от 01 юли 2025г. в 16:17:46

АТАРАКС таблетки 25 мг * 25 UCB FARCHIM

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 01 юли 2025г. в 15:46:18
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на интернет портал от Valival