Билки при анемия
› Билкови чайове и отвари при анемия
› Билкови бани за лечение на анемия при деца
Анемия - същност, симптоми
Анемията е състояние, при което организма не разполага с достатъчно на брой, здрави червени кръвни клетки (еритроцити) и хемоглобин, които да снабдяват тъканите с кислород. Това води до състояние, известно като хипоксия, което се проявява с умора, отпадналост, световъртеж, студени крайници и други.
Съществуват различни форми на анемия, като най-често срещани са дефицитните анемии - такива, които се дължат на недостиг на желязо, фолиева киселина или на витамин В12.
Още за видовете анемии може да намерите в темите:
Лечение на анемия
Лечението на анемия зависи от нейния вид и причини за възникването й! В случаите на вторична анемия, терапията трябва да бъде насочена в голяма степен към основното заболяване. Когато анемията е съпроводена и с железен дефицит то включва различни медикаменти, съдържащи желязо. Повече за показанията, противопоказанията, дозировката и начина им на употреба може да прочетете в статията: Препарати съдържащи желязо.
Освен медикаментозното лечение, важна част от терапията на анемия заема и храненето и използването на билки и билкови продукти, особено такива, богати на желязо.
Билкови чайове и отвари при анемия
Билките осигуряват някои полезни хранителни вещества и помагат на организма да увеличи максимално усвояването им от храната. Някои горчиви билки, като пелин и корен от тинтява, имат свойството да стимулират секрецията на храносмилателни сокове и ускоряват метаболизма.
При анемия, най-препоръчвани са билките, които са богати на желязо и минерали и витамини, които подпомагат абсорбцията му. Такива са:
Коприва
Листата, стъблата и корените на копривата са изключително богати на желязо и витамин С, поради което тя е едно от най-известните натурални средства за борба с анемията.
Най-полезна е прясната коприва, през пролетта и през есента, след втората коситба, когато поникнат новите леторасли. Тя е най-крехка и с най-високо съдържание на полезни вещества.
Освен за приготвяне на супи и ястия, има още няколко варианта да се използва коприва за лечение при анемия:
- Чай от коприва. Сутрин на гладно, 30 минути преди закуска, се изпива 1 чаша чай от коприва, а през деня още 1 до 2 чаши, най-добре преди хранене. Чаят се приготвя като 1 чаена лъжица нарязани листа от коприва се попарят с 250 мл вряща вода и се оставят да се накиснат. Полученият чай се пие на малки глътки.
- Тинктура от коприва. Нужни са няколко корена от коприва, след което се измиват много добре. Корените се нарязват на дребно и се поставят в стъклено шише, така че да го напълнят. Заливат се с 40 градусова ракия и се оставят 14 дни на топло. Приемат се по 3-4 капки във вода на гладно, 2-3 пъти на ден.
Лапад
Лападът също е от често препоръчваните билки при анемия, особено когато тя се дължи на недостиг на желязо. Въпреки че съдържанието на желязо в лапада не е твърде голямо, това което го прави подходящо за лечението на анемия е способността му да увеличава усвояването на този минерал от тялото. Това означава, че сам по себе си лападът не може да лекува анемия, но когато се използва в комбинация с други билки и храни богати на желязо, тази билка може да направи чудеса. Подходяща рецепта за лечение на анемия, в която се използва лапад е следната:
Нужни са:
- корен от лапад - 1 чаена лъжица,
- коприва - 1 чаена лъжица,
- корени божур - чаена лъжица,
- червена детелина - 1 чаена лъжица,
- меласа - 2-3 супени лъжици,
- вода - 5 чаши.
В тенджера се изсипва водата и всички билки. Оставя се да заври, след което огъня се намаля. Вари се на много бавен огън, в продължение на 30-40 минути, без капак, за да се изпарява водата. Получената отвара се прецежда и се добавя меласата. Приема се 3 пъти на ден. Ако вкусът е твърде горчив, може да се добави мед.
Корен от глухарче
Това толкова разпространено, красиво цвете, крие в себе си изключително много полезни свойства. То е ефективно за подсилване на имунитета, за отслабване, като източник на витамини, при диабет, чернодробни заболявания, храносмилателни нарушения и много други заболявания и състояния.
От глухарчето може да се използва всяка част - листата, стъблата, корените, цветовете. Намира приложение дори и под формата на вкусна салата и подправка за супа.
Нежното глухарче може да бъде от помощ и при анемия, благодарение на способността си да стимулира кръвообращението и кръвотворната функция. За тази цел най-ефективни са неговите корени. За да приготвите корени от глухарче като билков лек за анемия измийте старателно пресните корени, изпечете ги във фурната, смелете ги и смесете с мед. Приемайте от тази смес 3 пъти на ден преди хранене по 1 супена лъжица.
От корените на глухарчето може да си приготвите и чай: почистете корените, нарежете ги на ситно, залейте 1 супена лъжица корени с 200 мл студена вода, оставете да престоят една нощ, прецедете и изпийте цялото количество в рамките на деня.
Корени от аир
Коренът от аир подобрява храносмилането и кръвообращението, което го прави полезен в терапията на анемия, особено когато е свързана с нарушена резорбция на желязото. Най-удачна е употребата му под формата на чай, който се приема 2 пъти на ден, най-добре на празен стомах или 3 часа след хранене.
Чаят се приготвя, като равна кафена лъжичка корени от аир се изсипват в 200-250 мл вода. Оставят се да пренощуват, а на сутринта отварата леко се притопля, след което се прецежда. Преди употреба, чаят се затопля на водна баня, като не се допуска да заври.
Цариче
Освен за лечение на редица "женски" болести, царичето е много полезно като средство срещу анемия и мускулна слабост. То има свойството да ускорява кръвотворната функция.
За да се възползвате от полезното му действие, пригответе си чай по гореописания начин и го приемайте два пъти на ден, на малки глътки.
Още ефективни билки при анемия, които може да приготвяте на чай по този начин и да приемате по 1-2 пъти на ден са:
- еньовче,
- репей,
- мента,
- липа.
Билкови бани за лечение на анемия при деца
Билкови бани с орехова шума
Рано напролет, като се развият листата от ореха, те се берат и се изсушават. Получената орехова шума се сварява във вода за около 30 минути. Правят се неколкократни обливания на тялото, след къпане. За по-добър резултат, правете обливанията през ден или всеки ден.
Билкови бани с цариче
Детето укрепва видимо, когато във водата за къпане (във ваничката) се прибави настойка от цариче или, още по-добре, от сребърно цариче. Настойката се приготвя, като 200 грама билки се накисват в студена вода, около 5-8 литра и се оставят да престоят 12 часа. На следващия ден водата се загрява леко и се добавя към водата за къпане. Продължителността на банята е 20 минути, като областта над сърцето трябва да е над водата. Детето не се изплаква с чиста вода, а само се завива с хавлия и се оставя да лежи в продължение на 1 час, за да се затопли.
Билкови бани с корени от аир
По горната рецепта се приготвя настойка, като единствената разлика е, че преди да се оставят да се накиснат за през нощта, водата с корените от аир се кипва (тъй като са корени и е необходимо малко да омекнат, за да отделят полезните си сокове). След това приготовлението е същото.
Предложените рецепти може да се предлагат и при възрастни, като се увеличи количеството на билките и водата.
Изображения: freepik.com, framar.bg
Коментари към Билки при анемия