Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Медицинска енциклопедия Физиология Физиологично значение на витамини и минерали Физиологично значение на водоразтворимите витамини Физиологично значение на витамин В12

Физиологично значение на витамин В12

от 28 фев 2015г., обновено на 24 юни 2022г.
Редактор: д-р Галина Станева
Физиологично значение на витамин В12 - изображение
  • Инфо
  • Продукти
  • Библиография
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Продукти
Библиография
Коментари
Свързаност

› Въведение

› Структура на витамин В12

› Храни, богати на витамин В12

› Абсорбция на витамин В12

› Препоръчителна дневна доза

› Физиологично значение на витамин В12

› Дефицит на витамин В12

› Витамин В12 дефицитна анемия

› Излишък от витамин В12

Въведение

Витамин В12 е водоразтворим витамин, известен още под наименованията цианкобаламин, кобинамид, кобринамид, кобамид, кобаламин, нитротокобаламин, акуокобаламин и антианемичен витамин. В молекулата си, като основа, витамин В12 съдържа минерала кобалт. Цианкобаламинът е кофактор на ензими, участващи в синтеза на ДНК. Той е необходим за нормалното функциониране на нервната структура на витамин В12система, за синтеза на миелин, за еритропоезата, за продукцията на енергия в клетките. Недостигът на витамин В12 се среща често, главно поради ограничен прием на храни с животински произход или малабсорбция. Витамин В12 е открит донякъде случайно в търсене на лечение на пернициозната анемия. Той е описан за пръв път през 1849 година.

Структура на витамин В12

Структурата на витамин В12 е най-сложна в сравнение с другите витамини. В основата и стои коринен пръстен, който е подобен на порфириновия пръстен, намиращ се в хема на хемоглобина. Централният метален йон е кобалт. Витамин В12 има четири витамера. Те представляват червено оцветени кристали или водни разтвори.

Храни, богати на витамин В12

храни, богати на витамин В12Кобаламинът се среща предимно в животинските продукти - черен дроб, яйчен жълтък, сърце, бъбреци, мускули, говеждо месо, еленово месо, миди, скариди и сьомга. Много добри растителни източници на витамин В12 са морските растения (например Келп), синьо-зелените водорасли, ферментиралите растителни храни и дрождите. Цианкобаламинът се среща и в различни микроорганизми. При кулинарната обработка на храните, изключително добре се запазва витамин В12, който е получен от животински храни. Цианкобаламинът се синтезира от някои микроорганизми на стомашно-чревния тракт.

Абсорбция на витамин В12

Витамин В12 се поема с храната и се синтезира в малки количества от чревните микроорганизми. Той може да се поеме в две форми – свързана с протеин и свободна форма. Ако се поеме в свободната си форма, той се свързва с протеинов носител, известен като R-свързващ белтък, който се секретира в слюнчените жлези в орофаринкса и клетките на стомашната лигавица. Ако цианкобаламинът се поеме в неговата свързана с протеин форма, то първо трябва да претърпи протеолитично разцепване в стомаха или в дванадесетопръстника, където ще се свърже с R-свързващия белтък. Това протеолитично разцепване зависи от функционалната активност на пепсина. След това свързаните форми навлизат в дванадесетопръстника. Ключово условие за оптималната абсорбция на витамин В12 е наличието на вътрешен фактор. Той се намира в стомаха и червата. Витамин В12 образува комплекс с вътрешния фактор. Този комплекс се поема от ентероцитите (клетките на тънкочревната лигавица). След това витамин В12 се свързва с транскобаламин II. Така около 50% от витамина се доставя на черния дроб, а остатъка на другите тъкани.

абсорбция на витамин В12

Изображение: Абсорбция на витамин В12

Препоръчителна дневна доза

Дневната нужда от витамин В12 е различна в зависимост от възрастта:

витамин В12

  • новородени до 6 месеца – 0,4 mcg;
  • деца от 6 до 12 месеца – 0,5 mcg;
  • деца от 1 до 3 години – 0,9 mcg;
  • деца от 4 до 8 години – 1,2 mcg;
  • деца от 9 до 13 години – 1,8 mcg;
  • Юноши от 14 до 18 години – 2,4 mcg;
  • Възрастни – 2,4 mcg;
  • Бременни жени – 2,6 mcg;
  • Кърмещи жени – 2,8 mcg.

Физиологично значение на витамин В12

Осъществяването на хуморалната регулация на еритропоезата е основното физиологично значение на витамин В12. Резорбцията на цианкобаламина се благоприятства от гастромукопоетина, който се отделя от пилорната част на стомашната лигавица. При взаимодействието на гастромукопоетина (вътрешен фактор на Кесъл) и витамин В12 (външен фактор на Кесъл), в черния дроб се образува антианемичният фактор, който стимулира еритропоезата (образуването на червени кръвни клетки). При дефицит на витамин В12 синтезата на ДНК е неправилна и поради липса на информация се нарушава процесът на еритропоезата.

Миелиновата обвивка, която покрива дългите разклонения на нервните клетки, се формира по-неуспешно, когато в човешкият организъм не постъпват достатъчни количества витамин В12. Различни заболявания на нервната система се повлияват добре при прием на цианкобаламин – той благоприятства намаляването на болковите симптоми.

витамин В12Усвояването на протеините, получени с храната зависи от наличието на витамин В12 в организма. При неговата липса аминокиселините стават недостъпни и не могат да изпълнят физиологичната си роля в процесите на растеж и възстановяване на клетките.

Физиологичното значение на витамин В12 се изразява още в участието му в синтезата на пиримидиновите и пуриновите основи, в обмяната на порфирините и нуклеиновите киселини, както и в процесите на метилиране, изомериране и възстановяване на тиоловите съединения (коензим А, глутатион и др.).

Други функции на витамин В12:

  • играе ключова роля в регенерацията на костния мозък;
  • спомага за подобряване на симптомите на депресия чрез участие в производството на серотонин и други невротрасмитери;
  • витамин В12 е много важен микронутриент за поддържане на здарвето на сърдечно-съдовата система.

Витамин В12 се използва за профилактика и/или лечение на заболявания като:

  • анемия;
  • ревматоиден артрит;
  • системен лупус еритематодес;
  • левкемия;
  • множествена склероза;
  • болест на Крон;
  • нервна дегенерация;
  • алкохолизъм;
  • при някои неоплазми;
  • бронхиална астма;
  • атеросклероза;
  • дерматит и други.

Дефицит на витамин В12

Характерно за състоянията на недоимък на витамин В12 е, че те протичат с мегалоцитна хиперхромна анемия, фуникуларна миелоза, ахилия (липса на стомашен сок) и други. Заболяването, което се развива у човека, се нарича пернициозна анемия. При заболявания на стомаха може да възникне дефицит на витамин В12. Причините за това са няколко. Така например, възпалението и дразненето на стомашната лигавица могат да попречат на правилното функциониране на клетките. Това може да спре производството на вътрешния фактор на Кесъл, който е необходим за усвояването на витамин В12. Друг фактор водещ до дефицита на цианкобаламина е свързан с неадекватната секреция на стомашни киселини. Така наречената ахлоридия е състояние, причинено от липса на стомашни киселини. То може да възпрепятства процеса на усвояване на витамин В12, тъй като по-голямото количество цианкобаламин в храната е свързано с белтъците и стомашните киселини са необходими, за да се освободи витаминът от тях.

витамин В12Някои лекарствени препарати могат да намалят доставките на цианкобаламина в човешкия организъм и по този начин да попречат на осъществяване физиологичното значение на витамин В12. Такива лекарствени вещества са: антиконвулсантите, антибиотиците, противотуморните медикаменти, лекарствата, които понижават холестерола, такива които се използват против подагра, заместителите на калий, противозачатъчните медикаменти, както и тези използвани при болестта на Паркинсон.

Недоимъкът на витамин В12 може да бъде свързан с появата на някои симптоми, като нервност, изтръпване на краката, забавени рефлекси, намалена съсирваемост на кръвта, депресия, умора, менструални смущения, сърцебиене, поява на пърхот и други.

Витамин В12 дефицитна анемия

Витамин В12 дефицитната анемия се нарича още пернициозна анемия. Тя е хиперхромна, мегалобластна анемия. Тази анемия се приема като автоимунно заболявания. В резултат на автоимунните увреждания се нарушава обмяната на витамин В12. Болните страдат от липса на вътрешен фактор (intrinsic factor), който е необходим за резорбцията му. В резултат на това резобцията на витамина в терминалния илеум е намалена и се получава дефицит на витамин В12. Патогенезата на заболяването започва в стомаха с увреждането на париеталните клетки, които произвеждат изходните вещества за формирането на солна киселина и вътрешен фактор. Това води до ахлоридия и липса на вътрешен фактор. Солната киселина е необходима за освобождаване на кобаламина от хранителните продукти, а вътрешния фактор – за резорбцията му. Липсата на витамина води до увреждане на синтезата на ДНК. Витамин В12 дефицитната анемия се характеризира с три главни симптома:

  1. Анемичен – в костния мозък се установява мегалобластно кръвотворене;
  2. Гастроинтестинален синдром, характеризиращ се с ахлоридия, диария и Хънтеров глосит (изглаждане на папилите на езика);
  3. Неврологичен синдром – дължи се на атрофия на миелиновата обвивка. Характеризира се с парестезии на долните и горните крайници и нарушена походка.

Излишък от витамин В12

При предозиране на витамин В12 може да се развие сериозна алергична реакция, да се появят кожни сърбежи, диария, както и кръвни съсиреци. При появата на някои от тези симптоми е необходима неотложна консултация с лекар.

Заглавно изображение: doctorcurex.com

5.0/5 10 оценки

Продукти свързани със СТАТИЯТА

АЛГОГЛОБИН капсули 335  мг * 30 ALPHYCA
33.60лв.

АЛГОГЛОБИН капсули 335 мг * 30 ALPHYCA

ЛИВУРОН ФОРТЕ капсули * 24 НАТУРФАРМА
37.00лв.

ЛИВУРОН ФОРТЕ капсули * 24 НАТУРФАРМА

СУПЕР КАЛЦИЙ + ЛЕЦИТИН капсули * 20 TIENS
31.00лв.

СУПЕР КАЛЦИЙ + ЛЕЦИТИН капсули * 20 TIENS

ЗЕИН ФАРМА ДОЛОКТАН ФОРТЕ капсули * 40
45.70лв.

ЗЕИН ФАРМА ДОЛОКТАН ФОРТЕ капсули * 40

ВИТАМИН B12 сублингвални таблетки 1000 мкг * 180 + 30 НАТУРАЛ ФАКТОРС
47.70лв.

ВИТАМИН B12 сублингвални таблетки 1000 мкг * 180 + 30 НАТУРАЛ ФАКТОРС

ВИТАМИН B12 сублингвални таблетки 1000 мкг * 90 НАТУРАЛ ФАКТОРС
31.30лв. 27.99лв.

ВИТАМИН B12 сублингвални таблетки 1000 мкг * 90 НАТУРАЛ ФАКТОРС

ПРОМО
ВИТАМИН B12 капсули 50 мкг * 60 ФИТОФАРМА
10.50лв.

ВИТАМИН B12 капсули 50 мкг * 60 ФИТОФАРМА

БИЛКОВА АПТЕКА ТИНКТУРА СТРАШНИЧЕ + ВИТАМИН B12 50 мл
9.80лв.

БИЛКОВА АПТЕКА ТИНКТУРА СТРАШНИЧЕ + ВИТАМИН B12 50 мл

Нов
СМАРТ ХИТ ВИТАМИН B12 30 мл
41.90лв.

СМАРТ ХИТ ВИТАМИН B12 30 мл

ДЖАРОУ ФОРМУЛАС МЕТИЛКОБАЛАМИН дъвчащи таблетки 5000 мкг * 60
77.50лв.

ДЖАРОУ ФОРМУЛАС МЕТИЛКОБАЛАМИН дъвчащи таблетки 5000 мкг * 60

НЕЙЧЪРС ЕЙД ИМУНО ПЛЮС ЗА ДЕЦА капки 50 мл
21.59лв.

НЕЙЧЪРС ЕЙД ИМУНО ПЛЮС ЗА ДЕЦА капки 50 мл

ДЖАРОУ ФОРМУЛАС ВИТАМИН B КОМПЛЕКС B-RIGHT капсули * 100
68.50лв.

ДЖАРОУ ФОРМУЛАС ВИТАМИН B КОМПЛЕКС B-RIGHT капсули * 100

Библиография

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3257642/

https://vitamins.lovetoknow.com/How_was_Vitamin_B12_Discovered

https://ods.od.nih.gov/factsheets/VitaminB12-Consumer/

https://www.ebmconsult.com/articles/vitamin-b12-absorption-mechanism-intestine-intrinsic-factor

Л. Витанова, Р. Гърчев; „Физиология на човека”; издателство АРСО

Arthur C. Guyton, M.D., John E. Hall, Ph.D.; „Text book of Medical Physiology“

Коментари към Физиологично значение на витамин В12

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Физиологично значение на витамин В12
    www.framar.bg 
    на 16 May 2025 в 06:43
    Коментирайте "Физиологично значение на витамин В12"

СТАТИЯТА е свързана към

  • Физиологично значение на витамини и минерали
  • Физиологично значение на водоразтворимите витамини
  • Анемия
  • Лапад, Обикновен лапад, Лопуш
  • Зехира - иновативните мицеларни хранителни добавки
  • Изследване на желязо в кръвта
  • Препарати, съдържащи желязо
  • Див рожков, дърво на Юда, Церцис
  • Хемоглобин (Hb)
  • Преливане на кръв
  • Диета и натурални средства при таласемия
  • Манголд
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

Витамин PP /витамин B3, ниацинамид, никонамид/ чист 99 % на прах.

преди 710 дни, 17 часа и 41 мин.

пролактин 700 при горна 324 и недостиг на Витамин Д и странни симптоми

преди 1386 дни, 10 часа и 41 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Какво представлява прозяването

преди 4 дни, 9 часа и 48 мин.

Кои са летните фестивали, които ще посетите?

преди 4 дни, 9 часа и 59 мин.

Шалгам - сок от виолетов морков за детоксикация

преди 4 дни, 10 часа и 6 мин.

Промо код за онлайн отстъпки - търся/предлагам

преди 4 дни, 10 часа и 13 мин.
Всички

АНКЕТА

Прозрачна ли е благотворителността в България?

Виж резултатите
Още интересни публикации
Зехира - иновативните мицеларни хранителни добавки Зехира - иновативните мицеларни хранителни добавки

Зехира - иновативните мицеларни хранителни добавки

от 14 юли 2024г. Прочети повече
Анемия Анемия

Анемия

от 11 юни 2024г. Прочети повече
Кои са симптомите на анемията? Кои са симптомите на анемията?

Кои са симптомите на анемията?

от 14 фев 2024г. Прочети повече
Железен недоимък - неподозираните ефекти върху детското развитие и начини за превенция Железен недоимък - неподозираните ефекти върху детското развитие и начини за превенция

Железен недоимък - неподозираните ефекти върху детското развитие и начини за превенция

от 12 дек 2023г. Прочети повече

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

НЕОСТРАТА RESURFACE ИЗГЛАЖДАЩ И ОБНОВЯВАЩ КРЕМ 40 г

НЕОСТРАТА RESURFACE ДОМАШЕН ПИЛИНГ ЗА ИЗГЛАЖДАНЕ НА КОЖАТА разтвор 60 мл + тампони * 36

ОСТРОВИТ БЯЛА ЧЕРНИЦА ВЕГЕ капсули * 60

АЛЕГРА таблетки 120 мг * 10

АЛМИРАЛ гел 1.16 % 250 г

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

ТЕАЛОЗ ДУО гел за очи монодози 0,4 г * 30

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 15 май 2025г. в 17:30:57

БАКЛОФЕН таблетки 10 мг * 50

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 15 май 2025г. в 17:28:59

ТИРОХЕЛП капсули * 30 НАТУРФАРМА

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 15 май 2025г. в 17:24:46

ТЕАЛОЗ ДУО гел за очи монодози 0,4 г * 30

Коментар на: Таня от 15 май 2025г. в 16:58:08

БАКЛОФЕН таблетки 10 мг * 50

Коментар на: Тодор от 15 май 2025г. в 16:29:36
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на интернет портал от Valival