Ротавирусен ентерит МКБ A08.0
Ротавирусният гастроентерит е остро инфекциозно заболяване с фекално-орален механизъм на предаване и заема първо място като причинител на вирусен гастроентерит в ранна детска възраст.
Причини
Причинители на заболяването са ротавирусите от род Rotavirus на семейство Reoviridae. Това са РНК-вируси с кръгла форма и вътрешен капсид, разположен във вид на спица на колело. Класификацията им в групи, подгрупи и серотипове е възможна поради наличието на 6 структурни вирусни протеина - VP1, VP2, VP3, VP4,VP5 и VP6. Протеинът VP6 представлява групов антиген, в зависимост от който ротавитусите се разделят на групи от А до G. Групите А, В и С са най-често срещаните причинители на ротавирусен гастроентерит пти човека. Множеството типове и серотипове имат различно географско разпространениея обща тяхна черта е високата устойчивост спрямо факторите на околната среда.Устойчиви са във външната среда, особено във фецес и предмети от бита. Култивират се на клетъчни култури, но не се размножават в лабораторни животни или кокоши ембриони.
Разпространение
Източник на инфекцията са както болните, така и безсимтомниоте вирусоносители. Ротавирусите се отделят в големи количества чрез фекалиите и контаминират предмети от обкръжението на болния. Основният механизъм на предаване е фекално-орален, но поради високата устойчивост на вируса във външната среда е възможно заразяване по аерогенен и въздушно-прахов механизъм. Фактори на предаване на инфекцията са контаминирани хранителни продукти, замърсени ръце и вода.
Контагиозният индекс е висок, като най-често боледуват деца до 5 годишна възраст. Заболяването се среща предимно през зимните месеци, но спорадични случаи се срещат целогодишно.
Патофизиология
Входна врата е устната кухина. Голяма част от вирусите се инактивират от киселинността на стомаха, преодолелите тази бариера достигат до тънките черва, където навлизат в ентероцитите и се реплицират. Лигавицата е катарално възпалена, вилозните ентероцити са с дистрофично-некротични промени, възможно е да се достигне до тяхната пълна атрофия. Нарушава се ензимната активност в червата, което води до осмотична диария и загуба на електролити и вода, която довежда до дехидратация и хипоелектролитемия на пациента.
Симптоми
Инкубационният период на заболяването е от 24 часа до 3 дни. В зависимост от тежестта на заболяването се наблюдават леки, средно тежки и тежки клинични фоми. Най-тежки клинични случаи се наблюдават при деца от 6 до 24 месеца, пациенти с придружаващи имунодефицитни заболявания и възрастни над 80 годишна възраст.
Ротавирусният ентерит започва остро и внезапно и се характеризира с:
- висока температура до 38°-39°С;
- коремна болка;
- загуба на апетит;
- повръщане;
- диария с неколкократно отделяне на течни изпражнения с жълтеникав цвят, без патологични примеси или с оскъдно количество слуз;
- болки в мускулите.
След няколко часа настъпва дехидратация, особено при малките деца и кърмачета. Заболяването продължава 6-8 дни и обикновено завършва благоприятно.
При половината от пациентите се наблюдават катарални прочви от страна на горните дихателни пътища, най-често се наблюдават:
Изследвания
За поставяне на диагнозата са важни епидемиологичните и клиничните данни на пациента, както и обстойният физикален преглед. От значение биват възрастта на пациента, сезона и катаралните прояви съпътстващи ентерита.
Лабораторни изследвания
Необходима е направата на пълна кръвна картина и изследване на левкоцитния брой и разпределение за определяне на характера и размера на инфекциозният процес.
Вирусологични изследвания
Откриването на причинителя във фецес чрез електронна микроскопия, изготвянето на фекална култура и направата на фекален тест са задължителни компоненти в диференциално-диагностичнен план. Използват се и серологични методи за доказване на антитела като откриването на RV антигени чрез Елайза или PCR.
Диференциална диагноза
Необходимо е заболяването да се отграничи от други чревни инфекциозни заболявания, протичащи с диариен синдром, като:
- Салмонелозен ентерит;
- Шигелоза;
- Ентеропатогенна инфекция, предизвикана от Ешерихия коли;
- Ентеротоксигенна инфекция предизвикана от Ешерихия коли;
- Ентероинвазивна инфекция, предизвикана от Ешерихия коли;
- Ентерохеморагична инфекция, предизвикана от Ешерихия коли;
- Ентеровирусна инфекция.
Лечение
Болните да се хоспитализират, необходимо е осигуряването на почивка и специална хранителна диета изключваща лактозните млека при кърмачета. Етиологичното лечение се провежда с противовирусни препарати. Патогенетичното лечение се състои в лечение на дехидратацията. За целите на спeцифичната профилактика е разработена перорална ротавирусна ваксина, която се прилага в ранна детска възраст и цели създаване на висок имунитет, предпазване от заразяване или в случай на заразяване по-леко протичане на заболяването.
Прогнозата на ротавирусният ентерит е добра, леталитетът е нисък. Сериозна е при кърмачета и възрастни с имунен дефицит.
Заглавна снимка: Beth, CC BY 2.0, via Wikimedia Commons
Симптоми и признаци при Ротавирусен ентерит МКБ A08.0
ВсичкиЛечение на Ротавирусен ентерит МКБ A08.0
Изследвания и тестове при Ротавирусен ентерит МКБ A08.0
Продукти свързани със ЗАБОЛЯВАНЕТО
Библиография
https://www.cdc.gov/rotavirus/index.html
https://www.sahealth.sa.gov.au/wps/wcm/connect/public+content/sa+health+internet/health+topics/health+conditions+prevention+and+treatment/infectious+diseases/rotavirus+infection/rotavirus+infection+-+including+symptoms+treatment+and+prevention
Коментари към Ротавирусен ентерит МКБ A08.0