Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Медицинска енциклопедия Заболявания Инфекциозни и паразитни болести Чревни инфекции Амебиаза

Амебиаза МКБ A06

от 21 ное 2014г., обновено на 08 дек 2022г.
Автор: д-р Ралица Руменова
Амебиаза МКБ A06 - изображение
  • Инфо
  • Видове
  • Симптоми
  • Продукти
  • Библиография
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Видове
Симптоми
Продукти
Библиография
Коментари
Свързаност

Амебиазата представлява протозойно заболяване причинено от Entamoeba histolytica. Entamoeba histolytica е патогенен представител на род Entamoeba и причинител на амебната дизентерия. В зависимост от локализацията и разпространението на болестния процес заболяването протича с кърваво-слузна диария (амебна дизентерия) или с извънчревни усложнения. Няколко протозойни вида от рода Entamoeba колонизират гастро-интестиналния тракт на човека, но малка част от тях се свързват с развитие на заболяване.

Причини

Entamoeba histolytica е инвазивен протозоен паразит, член на род Entamoeba. Паразитът причинява заболяването амебиаза и остава една от първите три паразитни причини за смъртност в световен мащаб.

Amebiaza

Паразитът съществува в две форми:

  • Трофозоит - Трофозоитите са с диаметър 20-30 µm и съдържат везикуларно ядро с централна ендозома, периферен хроматин и радиални ахроматични фибрили (придаващи вид на колело), те могат да съществуват като две форми - forma magna и forma minuta. Forma magna представлява инфазивната тъканна форма, която съдържа фагирани еритроцити и предизвиква появата на лигавични язви и развитието на остра чревна амебиаза. Forma minuta е коменсална форма, която обикновено се открива при болни от асимптомна амебиаза, не съдържа фагирани еритроцити.
  • Циста - Цистите са сферични с диаметър 10-15 µm в диаметър и притежават 4 ядра.Въпреки че са чувствителни на високи температури, цистите са устойчивата форма във външната среда.

При директна микроскопия Entamoeba histolytica често бива обърквана с Entamoeba dispar - идентичен представител на род Entamoeba, но обикновен слабо патогенен и причиняващ неинвазивната форма на заболяването.

Разпространение

Единствен източник на заразата е опаразитеният човек (болен или здрав заразоносител), който отделя амебните цисти чрез фекалиите си. Амебиазата обикновено се предава по фекално-орален механизъм, но може да се предава и индиректно чрез контакт със замърсени ръце или предмети, както и чрез генитално-анален контакт. Инфекцията се разпространява чрез поглъщане на цистната форма на паразита, който се открива в изпражненията. Цистите са устойчиви на условията на околната среда, могат да оцелеят до един месец в почвата и обикновено се поглъщат със замърсена храна или вода. Роля за разпространението на инфекцията могат да играят и механичните трансмисивни биологични преносители като мухи и хлебарки.

Възприемчивостта на човека е всеобща. Най-висока заболеваемост от Амебиаза се наблюдава в Южна Азия, Африка, Южна Америка, въпреки това с увеличаване на пътуванията и емиграцията инфекцията става все по-честа в неендемични райони.

Патогенеза

Заразяването с Entamoeba histolytica става чрез поглъщане на зрели цисти от фекално замърсена храна, вода или ръце. Цистните форми устояват на киселинното действие на стомашната киселина и достигат до тънкото черво. Вътре в лумена на червата цистните форми се превръщат във forma minuta и могат да съществуват под тази форма дълго време без да причинят заболяване. От тази трофозоидна форма в дисталния отдел на гастро-интестиналния тракт се освобождават трофозоидите. Трофозоидите мигрират към дебелото черво и започват да се размножават чрез делене като образуват нови цисти. Трофозоидите и цистите се отделят с фекалиите. Поради защитата предоставена от стените им, цистите могат да оцелеят дни до седмици във външната среда и са отговорни за продължаващото разпространение на заболяването. Трофозоитите преминали в изпражненията бързо загиват във външната среда.

Transmission

В случаи че forma minuta премине от чревния лумен в чревната лигавица и започне да фагира еритроцити, тя вече се превръща във forma magnа. Инвазивната форма магна предизвиква образуването на лигавични язви и проявите на остра чревна амебиаза. Лигавичните язви са локализирани основно в дебелото черво, при тяхното задълбочаване може да се стигне до перфорация и развитието на перитонит. В случаи на правилно проведена терапия и излекуване язвите зарастват, но с груби цикатрикси. При някои пациенти инвазивните форми преминават бариерата на чревната лигавица и чрез кръвообращението достигат черния дроб, мозъка и белите дробове (екстраинтестинално заболяване). Установено е, че инвазивните и неинвазивните форми биват причинени от два отделни вида, съответно E.histolytica и E.dispar.

Симптоми

Клиничният спектър на амебиазата варира от асимптоматична инфекция, фулминантен колит и перитонит до екстраинтестинална амебиаза, най-честата форма на която е амебният чернодробен абсцес. Асимптоматичните инфекции са чести след заразяване с E.dispar, който не причинява инвазивна инфекция и производство на антитела в организма на своя гостопримник. Около 90% от инфекциите с E.histolytica също могат да протекат безсимтомно.
Инкубационният период на заболяването варира от в широк диапазон, но най-често бива от 2 до 4 седмици.

Амебна дизентерия

Амебната дизентерия започва постепенно, като симптомите се проявяват след 1-2 седмици. Пациентите обикновено се оплакват от постоянна коремна болка, водниста или кървава диария тип "малиново желе", загуба на апетит и на тегло. Дефекациите в началото биват 5-6/24 часа, с напредване на заболяването достигат до 20/24 часа. Висока температура отбелязва при 30% от пациентите. Чревната амебиаза може да имитира остър апендицит.

Symptoms

Фулминантният амебен колит е рядко усложнение на амебната дизентерия (0,5% от случаите). Той се характеризира с появата на кървава диария, силна коремна болка и клинични данни за перитонит. Предразполагащи фактори за развитие на фулминантен колит включват неправилно хранене, бременност, употреба на кортикостероиди и възраст под 2 години. Чревната перфорация е честа. Смъртността от фулминантния амебичен колит може да надвишава 40%.

Амебен абсцес на черния дроб

Амебният чернодробен абсцес е най-честата форма на екстраинтестинална амебиаза. Среща се при 5% от пациентите със симптоматична чревна амебиаза и е 10 пъти по-честа при мъжете, отколкото при жените. Клиничната картина на амебният чернодробен абсцес се характеризира с появата на висока температура и болка в десния горен коремен квадрант. Участието на диафрагмалната повърхност на черния дроб може да доведе до болка в плеврит в дясната страна или до насочена болка в рамото.

Асоциирани симптоми от страна на стомашно-чревния тракт се наблюдават при 10-35% от пациентите и включват гадене, повръщане, диария или запек. При малка подгрупа пациенти с чернодробен абсцес се наблюдава загуба на тегло и анемия. Жълтеница се наблюдава рядко.

Амебен абсцес на белия дроб

Плевропулмоналната амебиаза най-често е резултат от чернодробен абсцес, руптурирал през дясната хемидиафрагма, но е възможно развитието на амебен белодробен абсцес и чрез хематогенно разпространение.
Приблизително 10% от пациентите с амебен абсцес на черния дроб развиват плевропулмонална амебиаза, която се проявява с кашлица, плевритна болка и задух.

Амебен абсцес на главния мозък

Церебралната амебиаза се среща в 0,6% от случаите на амебен абсцес на черния дроб. Заболяването се характеризира с рязко начало и появата на гадене, повръщане, главоболие и промени в психичния статус. Прогресията може да бъде много бърза, понякога да доведе до летален изход в рамките на 12-72 часа.

Амебичен перикардит

Амебичният перикардит е рядко срущан, но е най-сериозното усложнение на чернодробната амебиаза. Обикновено се причинява от разкъсване на абсцес на черния дроб и се среща при 3% от пациентите с чернодробна амебиаза. Представя се с болка и тежест в гърдите и развитие на застойна сърдечна недостатъчност.

Усложнения

В зависимост от тежестта на протичане и локализацията на заболяването, усложненията на амебиазата се разделят в подгрупи.

Усложненията на амебна дизентерия включват следното:

  • Фулминантен или некротизиращ колит;
  • Токсичен мегаколон;
  • Ректовагинална фистула;
  • Перитонит.

Усложнения при амебен абсцес на черния дроб:

  • Интраперитонеална, интраторакална или интраперикардиална руптура, със или без вторична бактериална инфекция;
  • Директно разпространение към плевра или перикард;
  • Разпространение и образуване на мозъчен абсцес.

Други усложнения, дължащи се на амебиаза:

  • Чревна перфорация;
  • Формиране на стриктури.

Изследвания

Лабораторни изследвания

Лабораторната диагноза на амебиазата се поставя чрез направата на пълна кръвна картина и изследване на броя и разпределението на левкоцитите.

Констатациите от основни кръвни изследвания могат да включват следното:

  • Левкоцитоза без еозинофилия (80% от пациентите);
  • Повишено ниво на алкална фосфатаза (80%);
  • Повишени нива на трансаминази;
  • Анемия.

Микробиологични изследвания

Оцветяване и микроскопско изследване на фекална култура за трофозоити. Наличието на интрацитоплазмени червени кръвни клетки е диагностичен маркер за инфекция с E.histolytica. Изследването на единична проба от изпражненията има чувствителност само 33-50%, въпреки това, изследването на 3 проби от изпражнения в рамките на 10 дни може да подобри степента на откриване до 85-95%.

Отглеждането на паразитна култура, въведено за пръв път през 1925 г., се определя като растеж на паразита в присъствието на друга непатогенна флора. Тази техника се използва и до днес, като включва отглеждане на паразита при липсата на други метаболизиращи клетки.

Серологична диагностика

Откриване на антиген

Изследването Елайза се използва за откриване на антигени от E.histolytica в проби от изпражнения.
Тестовете на базата на антиген, използващи моноклонални антитела срещу галактоза / N -ацетилгалактозамин (GAL / GalNAc) дават обща чувствителност от 71-100% и специфичност на 93-100%.

Други комплекти използват моноклонални антитела срещу специфични антигени на E.histolytica.

Откриване на антитела

Серумните антитела срещу амеби присъстват при 70-90% от хората със симптоматична чревна амебиаза. Антиамебичните антитела присъстват в повече от 99% от хората с чернодробен абсцес, които са симптоматични за повече от 1 седмица. Серологичното изследване трябва да се повтори 1 седмица по-късно при тези с отрицателен тест при представяне. Серологичните тестове обаче не различават новата от миналата инфекция, тъй като серопозитивността продължава години наред след остра инфекция.

Eliza

Елайза анализът, който най-често се използва в световен мащаб, измерва наличието на серумни антилектинови антитела. Галактиковият лектинов антиген присъства в серума на 75% от пациентите с амебичен абсцес на черния дроб и може да бъде особено полезен при пациенти, които се представят остро, преди да настъпи отговор на IgG антиамбично антитяло. Чувствителността на ELISA за откриване на антитела срещу E.histolytica при пациенти с амебичен абсцес на черния дроб е 97,9%, а неговата специфичност е 94,8%. Фалшиво отрицателни резултати могат да се появят в първите 7-10 дни след заразяването.

Имунофлуоресцентният анализ (IFA) също е бърз и надежден метод. При установяване на амебен чернодробен абсцес е показано, че чувствителността и специфичността на IFA са съответно 93,6% и 96,7%.

Диференциална диагноза

В зависимост от клиничната проява на амебиазата, диференциална диагноза се прави с широк спектър от заболявания, като:

  • Кампилобактериоза;
  • Холецистит;
  • Ентерохеморагична инфекция, предизвикана от Ешерихия коли;
  • Амебният чернодробен абсцес трябва да се разграничава от пиогенен чернодробен абсцес, некротичен хепатом и ехинококова киста.

Лечение

При амебиазна инфекция се налага задължителна хоспитализация. Средство на избор при етиологичното лечение на заболяването е Метронидазол. В допълнение се назначава и патогенетично лечение, което цели да възтанови водно-електролитните загуби на организма чрез адекватна рехидратация. Прилагат се също симптоматични средства като спазмолитици и антиеметици.

Превенция

Амебиазата се предотвратява чрез премахване на фекалното замърсяване на хранителните продукти и водата, което се постига чрез спазване на санитарно-хигиенните разпоредби и адекватно пречистване на водоизточниците. Ваксина срещу заболяването все още не е разработена.

3.9/5 13 оценки

Видове Амебиаза МКБ A06

  • A06.0 Остра амебна дизентерия
  • A06.1 Хронична чревна амебиаза
  • A06.2 Амебен недизентериен колит
  • A06.3 Амебом на чревния тракт
  • A06.4 Амебен абсцес на черния дроб
  • A06.5 Амебен абсцес на белия дроб (J99.8*)
  • A06.6 Амебен абсцес на главния мозък (G07*)
  • A06.7 Кожна амебиаза
  • A06.8 Амебна инфекция с друга локализация
  • A06.9 Амебиаза, неуточнена

Симптоми и признаци при Амебиаза МКБ A06

  • Гадене
  • Диария
  • Коремна болка
  • Безсимптомно протичане на заболявания
  • Повишена телесна температура
  • Загуба на тегло
Всички

Продукти свързани със ЗАБОЛЯВАНЕТО

МЕТРОНИДАЗОЛ ABR таблетки 250 мг * 20
6.37лв.

МЕТРОНИДАЗОЛ ABR таблетки 250 мг * 20

Нов

Библиография

https://emedicine.medscape.com/article/212029-clinical
https://www.cdc.gov/parasites/amebiasis/pathogen.html
http://parasite.org.au/para-site/text/entamoeba-text.html

Коментари към Амебиаза МКБ A06

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Амебиаза МКБ A06
    www.framar.bg 
    на 23 May 2025 в 05:10
    Коментирайте "Амебиаза МКБ A06"

ЗАБОЛЯВАНЕТО е свързано към

  • КП № 102 ДИАГНОСТИКА И ЛЕЧЕНИЕ НА ПАРАЗИТОЗИ
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ

Услуги в България на speedybook.pro

преди 6 дни, 17 часа и 14 мин.

Какво представлява прозяването

преди 11 дни, 8 часа и 15 мин.

Кои са летните фестивали, които ще посетите?

преди 11 дни, 8 часа и 26 мин.

Шалгам - сок от виолетов морков за детоксикация

преди 11 дни, 8 часа и 33 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Промо код за онлайн отстъпки - търся/предлагам

преди 11 дни, 8 часа и 40 мин.

Международен форум "Заедно срещу сколиозата" - 7 юни, 2025 година - София

преди 24 дни, 15 часа и 33 мин.

Колко яйца седмично са полезни за здравето и кога яйцата стават вредни?

преди 33 дни, 7 часа и 45 мин.

Международна медицинска научна конференция за студенти и млади лекари (MDSC) 2025 година - "The art of medicine: The sparkle of life”

преди 43 дни, 18 часа и 19 мин.
Всички

АНКЕТА

Прозрачна ли е благотворителността в България?

Виж резултатите

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

ХИГРОСКОПИЧЕН ПАМУК COTTON LINE СОФТ 200 г

ПАМУК СОФТ ХИГРОСКОПИЧ. 100г COTTON LINE

ЕСТЕСТВЕН ПЕРФОРИРАН ПАМУК СИЛКЛАЙН ЛУКС 70 г

МЕДИЦИНСКИ ПАМУК СЕПТОНА 70 гр.

МЕДИЦИНСКИ ПАМУК СЕПТОНА 100 гр.

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

МАГНАЛАБС АНДРОГРАФИС МАГНАВИР капсули * 30

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 22 май 2025г. в 11:00:49

ВИТАМИН B6 капки 30 мл ОМЕГА ВИТА

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 22 май 2025г. в 10:58:27

НЕРВОХИЛ Н таблетки * 50

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 22 май 2025г. в 10:56:11

ДАЛАЦИН C твърди капсули 300 мг * 16 PFIZER

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 22 май 2025г. в 10:55:06

ТАЗЕКТАН капсули 500 мг * 15 МОНТАВИТ

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 22 май 2025г. в 10:54:39
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на интернет портал от Valival