Хронична чревна амебиаза МКБ A06.1
Чревната амебиаза е протозойно заболяване, протичащо с кърваво-слузна диария (амебна дизентерия) и възможност за инзвънчревно разпространение. В зависимост от давността на заболяването, амебната дизентерия протича като остра или хронична клинична форма.
Причини
Амебиазата е протозойно заболяване, причинено от паразита Entamoeba histolytica - представител на род Entamoeba. Паразитът се среща в две основни форми - трофозоит и циста, като трофозоитите могат да съществуват като инзавазивна форма (forma magna) и като коменсална форма (forma minuta). Трофозоитите са с диаметър 20-30 µm и съдържат везикуларно ядро с централна ендозома, периферен хроматин и радиални ахроматични фибрили.
Forma magna представлява инфазивната тъканна форма, която съдържа фагирани еритроцити и предизвиква появата на лигавични язви и развитието на остра чревна амебиаза. Forma minuta е коменсална форма, която обикновено се открива при болни от асимптомна амебиаза и не съдържа фагирани еритроцити. Цистите са сферични с диаметър 10-15 µm в диаметър и притежават 4 ядра, те се оделят чрез фекалиите на гостоприемника в околната среда и осигуряват разпространението на заболяването.
Разпространение
Entamoeba histolytica е повсеместно разпростаранен паразит, но ендемични за заболяването биват Африка, Южна Америка и Южна Азия. Възприемчивостта на човека е висока, а пациентите с вродено или придобито имунодефицитно състояние са изключително чувствителни рискови групи. Източник на заразата е опаразитеният човек (болен или асимптомен заразоносител), който отделя амебните цисти чрез фекалиите си. Инфекцията се разпространява чрез поглъщане на цистната форма на паразита. Амебиазата обикновено се предава по фекално-орален механизъм, но заразяването е възможно и индиректно чрез контакт със замърсени ръце или предмети, както и чрез генитално-анален контакт.
Рискови фактори
- Консумация на контаминирани хранителни продукти и вода;
- Ниска санитарна куртура на обществото;
- Неспазване на санитарно-хигиенните предписания при приготвяне на хранителни продукти или приготвянето им от заразоносители;
- Липса на пречистена питейна вода;
- Имунодефицитни заболявания.
Патофизиология
Заразяването се осъществява чрез поглъщането на амебни цисти. След като цистите попаднат в стомаха на гостоприемника тяхната обвивка бива разрушена поради действието на стомашния ензим трипсин. В резултат на деление на 4 ядрената вегетавна форма се получават 4 коменсални форми (forma minuta), които достигат до провета на дебелото черво и при отслабване на имунната система се превръщат в тъканните, инвазвини форми (forma magna). Тъканните форми разрушават чревните стени и достигат до мускулният слой на дебелото черво, като образуват дълбоки язви, които по-късно зарастват образувайки дълбоки цикатриски. В случаи, че тъканните форми достигнат до кръвообръщението се развиват извънчревните форми на амебиаза.
Симптоми
Амебната дизентерия протича в две клинични форми:
- остра чревна амебиаза;
- хронична чревна амебиаза.
При липсата на навременно и адекватно лечение на острата амебна дизентерия (след 2-3 седмици) преминава в хронична чревна амебиаза, която може да продължи месеци и дори години (10-15 и повече).
Хроничната амебиаза може да протича с периоди на засилване на оплакванията и периоди на привидна ремия или да бъде с непрекъснат и прогресиращ ход. Основните симптоми на хроничната форма на чревна амебиаза биват:
- Лека до умерена болка по хода на дебелото черво;
- Диарични изхождания, примесени с кръв;
- Загуба на апетит;
- Загуба на тегло;
- Тежка отпадналост;
- Безсъние;
- Анемия.
След продължително боледуване и липса на етиологично лечение състоянието на болните се влошава с развитието на кахексия, перитонит и появата на извънчревни локализации на амебиазата.
Усложнения
Най-честите усложнения на хроничната амебна дизентерия биват:
Изследвания
Провеждането на подробно физикално изследване на пациента, както и анамнеза за скорошно пътуване в ендемичен район, член на семейството с даказана амебиаза и наличието на характерни симптоми на заболяването могат да насочат изследващия към вероятното наличие на хронична чревна амебиаза.
Лабораторни изследвания
Лабораторните изследвания са задължителен компонент в диференциално диагностичен план, чрез направата на пълна кръвна картина и изследване на броя и разпределението на левкоцитите се откриват някои характерни промени.
- Левкоцитоза без еозинофилия (80% от пациентите);
- Повишено ниво на алкална фосфатаза;
- Анемия.
Микробиологични изследвания
Серологична диагностика
Изследването Елайза се използва за откриване на антигени от E.histolytica в проби от изпражнения. Тестовете на базата на антиген, използващи моноклонални антитела срещу галактоза / N -ацетилгалактозамин (GAL / GalNAc) дават обща чувствителност от 71-100% и специфичност на 93-100%.
Серумните антитела срещу амеби присъстват при 70-90% от хората със симптоматична чревна амебиаза. Серологичните тестове обаче не различават новата от миналата инфекция, тъй като серопозитивността продължава години наред след остра инфекция.
Диференциална диагноза
- Шигелоза;
- Салмонелозен ентерит;
- Улцерохеморагичен колит;
- Карцином на колона;
- Шистозомиаза;
- Ламблиаза.
Лечение
- Насочване на пациента към специалист паразитолог;
- Хоспитализация на болните;
- Почивка на легло;
- Назначава се диета - чай, оризови супи, забраняват сокове, яйца, студени напитки;
- Витаминотерапия с витамин С, В1, В12 и К.
Етиологично лечение
Профилактиката на амебната дизентерия включва:
- Профилактично изследване на хората, идващи от страните с топъл климат и предпазване на околната среда от замърсяване;
- Лична профилактика - хигиенни навици, преваряване на водата за пиене.
Библиография
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK519535/
https://www.medicinenet.com/amebiasis_entamoeba_histolytica_infection/article.htm
https://medlineplus.gov/ency/article/000298.htm
Коментари към Хронична чревна амебиаза МКБ A06.1