Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Медицинска енциклопедия Заболявания Инфекциозни и паразитни болести Чревни инфекции Амебиаза Хронична чревна амебиаза

Хронична чревна амебиаза МКБ A06.1

от 19 ное 2014г., обновено на 08 дек 2022г.
Автор: д-р Ралица Руменова
Хронична чревна амебиаза МКБ A06.1 - изображение
  • Инфо
  • Библиография
  • Коментари
Инфо
Инфо
Библиография
Коментари

Чревната амебиаза е протозойно заболяване, протичащо с кърваво-слузна диария (амебна дизентерия) и възможност за инзвънчревно разпространение. В зависимост от давността на заболяването, амебната дизентерия протича като остра или хронична клинична форма.

Причини

Амебиазата е протозойно заболяване, причинено от паразита Entamoeba histolytica - представител на род Entamoeba. Паразитът се среща в две основни форми - трофозоит и циста, като трофозоитите могат да съществуват като инзавазивна форма (forma magna) и като коменсална форма (forma minuta). Трофозоитите са с диаметър 20-30 µm и съдържат везикуларно ядро с централна ендозома, периферен хроматин и радиални ахроматични фибрили.

Forma magna представлява инфазивната тъканна форма, която съдържа фагирани еритроцити и предизвиква появата на лигавични язви и развитието на остра чревна амебиаза. Forma minuta е коменсална форма, която обикновено се открива при болни от асимптомна амебиаза и не съдържа фагирани еритроцити. Цистите са сферични с диаметър 10-15 µm в диаметър и притежават 4 ядра, те се оделят чрез фекалиите на гостоприемника в околната среда и осигуряват разпространението на заболяването.

Разпространение

Entamoeba histolytica е повсеместно разпростаранен паразит, но ендемични за заболяването биват Африка, Южна Америка и Южна Азия. Възприемчивостта на човека е висока, а пациентите с вродено или придобито имунодефицитно състояние са изключително чувствителни рискови групи. Източник на заразата е опаразитеният човек (болен или асимптомен заразоносител), който отделя амебните цисти чрез фекалиите си. Инфекцията се разпространява чрез поглъщане на цистната форма на паразита. Амебиазата обикновено се предава по фекално-орален механизъм, но заразяването е възможно и индиректно чрез контакт със замърсени ръце или предмети, както и чрез генитално-анален контакт.

Рискови фактори

  • Консумация на контаминирани хранителни продукти и вода;
  • Ниска санитарна куртура на обществото;
  • Неспазване на санитарно-хигиенните предписания при приготвяне на хранителни продукти или приготвянето им от заразоносители;
  • Липса на пречистена питейна вода;
  • Имунодефицитни заболявания.

Патофизиология

Заразяването се осъществява чрез поглъщането на амебни цисти. След като цистите попаднат в стомаха на гостоприемника тяхната обвивка бива разрушена поради действието на стомашния ензим трипсин. В резултат на деление на 4 ядрената вегетавна форма се получават 4 коменсални форми (forma minuta), които достигат до провета на дебелото черво и при отслабване на имунната система се превръщат в тъканните, инвазвини форми (forma magna). Тъканните форми разрушават чревните стени и достигат до мускулният слой на дебелото черво, като образуват дълбоки язви, които по-късно зарастват образувайки дълбоки цикатриски. В случаи, че тъканните форми достигнат до кръвообръщението се развиват извънчревните форми на амебиаза.

Симптоми

Амебната дизентерия протича в две клинични форми:

  • остра чревна амебиаза;
  • хронична чревна амебиаза.

При липсата на навременно и адекватно лечение на острата амебна дизентерия (след 2-3 седмици) преминава в хронична чревна амебиаза, която може да продължи месеци и дори години (10-15 и повече).

Хроничната амебиаза може да протича с периоди на засилване на оплакванията и периоди на привидна ремия или да бъде с непрекъснат и прогресиращ ход. Основните симптоми на хроничната форма на чревна амебиаза биват:

  • Лека до умерена болка по хода на дебелото черво;
  • Диарични изхождания, примесени с кръв;
  • Загуба на апетит;
  • Загуба на тегло;
  • Тежка отпадналост;
  • Безсъние;
  • Анемия.

След продължително боледуване и липса на етиологично лечение състоянието на болните се влошава с развитието на кахексия, перитонит и появата на извънчревни локализации на амебиазата.

Усложнения

Най-честите усложнения на хроничната амебна дизентерия биват:

  • Амебен абсцес на черния дроб;
  • Перитонит;
  • Амебен апендицит.

Изследвания

Провеждането на подробно физикално изследване на пациента, както и анамнеза за скорошно пътуване в ендемичен район, член на семейството с даказана амебиаза и наличието на характерни симптоми на заболяването могат да насочат изследващия към вероятното наличие на хронична чревна амебиаза.

Лабораторни изследвания

Лабораторните изследвания са задължителен компонент в диференциално диагностичен план, чрез направата на пълна кръвна картина и изследване на броя и разпределението на левкоцитите се откриват някои характерни промени.

Констатациите от основни кръвни изследвания могат да включват следното:
  • Левкоцитоза без еозинофилия (80% от пациентите);
  • Повишено ниво на алкална фосфатаза;
  • Анемия.

Микробиологични изследвания

При съмнение за амебна дизентерия микроскопското изследване на фекална култура за трофозоити е задължително. Наличието на интрацитоплазмени червени кръвни клетки е диагностичен маркер за инфекция с E.histolytica. Изследването на единична проба от изпражненията чрез фекален тест има чувствителност само 33-50% въпреки това, изследването на 3 проби от изпражнения в рамките на 10 дни може да подобри степента на откриване до 85-95%.

Серологична диагностика

Изследването Елайза се използва за откриване на антигени от E.histolytica в проби от изпражнения. Тестовете на базата на антиген, използващи моноклонални антитела срещу галактоза / N -ацетилгалактозамин (GAL / GalNAc) дават обща чувствителност от 71-100% и специфичност на 93-100%.

Серумните антитела срещу амеби присъстват при 70-90% от хората със симптоматична чревна амебиаза. Серологичните тестове обаче не различават новата от миналата инфекция, тъй като серопозитивността продължава години наред след остра инфекция.

Диференциална диагноза

Диференциална диагноза се прави със заболявания, протичащи с ентероколитен синдром и с кръв във фекалиите, като:
  • Шигелоза;
  • Салмонелозен ентерит;
  • Улцерохеморагичен колит;
  • Карцином на колона;
  • Шистозомиаза;
  • Ламблиаза.

Лечение

Лечението на острата амебиаза включва няколко основни принципа:
  • Насочване на пациента към специалист паразитолог;
  • Хоспитализация на болните;
  • Почивка на легло;
  • Назначава се диета - чай, оризови супи, забраняват сокове, яйца, студени напитки;
  • Витаминотерапия с витамин С, В1, В12 и К.

Етиологично лечение

Средство на избор при етиологичното лечение на заболяването е Метронидазол. В допълнение се назначава и патогенетично лечение, което цели да възтанови водно-електролитните загуби на организма чрез адекватна рехидратация. Прилагат се също симптоматични средства като спазмолитици и антиеметици.

Профилактиката на амебната дизентерия включва:

  • Профилактично изследване на хората, идващи от страните с топъл климат и предпазване на околната среда от замърсяване;
  • Лична профилактика - хигиенни навици, преваряване на водата за пиене.
Преболедувалите амебиаза се диспансеризират до 5 години и подлежат на периодичен контрол. Цистоносителите се лекуват и контролират чрез трикратно изследване на фекална проба.
4.0/5 12 оценки

Библиография

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK519535/
https://www.medicinenet.com/amebiasis_entamoeba_histolytica_infection/article.htm
https://medlineplus.gov/ency/article/000298.htm

Коментари към Хронична чревна амебиаза МКБ A06.1

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Хронична чревна амебиаза МКБ A06.1
    www.framar.bg 
    на 23 May 2025 в 13:19
    Коментирайте "Хронична чревна амебиаза МКБ A06.1"
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

Хронична инсомния - лечение

преди 2529 дни, 22 часа и 48 мин.

Хронична диария -какви изследвания да си направя?

преди 2579 дни, 9 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Услуги в България на speedybook.pro

преди 7 дни, 1 час и 23 мин.

Какво представлява прозяването

преди 11 дни, 16 часа и 23 мин.

Кои са летните фестивали, които ще посетите?

преди 11 дни, 16 часа и 35 мин.

Шалгам - сок от виолетов морков за детоксикация

преди 11 дни, 16 часа и 42 мин.
Всички

АНКЕТА

Прозрачна ли е благотворителността в България?

Виж резултатите

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

ИНОФАРМ РЕНЮ ВЪЗСТАНОВЯВАЩ ШАМПОАН ЗА УВРЕДЕНА И ТРЕТИРАНА КОСА 250 мл

БИОХЕРБА КОПРИВА ЕКСТРАКТ 250 мг + ЖЕЛЯЗО капсули * 100

МЕКА РЕЗЕРВНА ЧЕТКА ЗА УРЕД ЗА ПОЧИСТВАНЕ НА ЛИЦЕ SILK`N PURE ЗА ЧУВСТВИТЕЛНА КОЖА

УРЕД ЗА МИКРОДЕРМАБРАЗИО SILK'N REVIT

РЕЗЕРВНИ ЧЕТКИ SILK'N CLEAN * 2

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

ВОЛТАРЕН РЕТАРД таблетки с удължено освобождаване 100 мг * 10

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 23 май 2025г. в 12:21:15

ТИРОИД КОД капсули * 30 ХЕРБАМЕДИКА

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 23 май 2025г. в 12:20:56

ПРОКТИС-М ПЛЮС ректална маз 30 г НАТУРФАРМА

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 23 май 2025г. в 12:06:26

СТРЕЗАМ капсули 50 мг * 60

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 23 май 2025г. в 12:05:45

СИНХРОЛАЙН КЛОЗЕБАКС SD ФЛУИД ПРОТИВ ПЪРХОТ 50 мл

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 23 май 2025г. в 12:04:00
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на интернет портал от Valival