Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Медицинска енциклопедия Заболявания Инфекциозни и паразитни болести Чревни инфекции Амебиаза Амебен абсцес на главния мозък (G07*)

Амебен абсцес на главния мозък (G07*) МКБ A06.6

от 20 ное 2014г., обновено на 08 дек 2022г.
Автор: д-р Ралица Руменова
Амебен абсцес на главния мозък (G07*) МКБ A06.6 - изображение
  • Инфо
  • Симптоми
  • Лечения
  • Библиография
  • Коментари
Инфо
Инфо
Симптоми
Лечения
Библиография
Коментари

Мозъчният абсцес представлява капсулирано гнойно огнище в мозъчната тъкан, което се развива вследствие на хематогенното дисеминиране на инфекциозния процес и преминаване на причинителя през хемато-енцефалната бариера. Амебният абсцес на главния мозък е рядко срещано, но изключително тежко усложнение на дисеминираната амебна инфекция, което се наблюдава вследствие на хематогенна дисеминация на Entamoeba histolytica от огнището на вече съществуващ амебен абсцес на белия дроб или амебен абсцес на черния дроб. Церебралната амебиаза се среща в 0,6% от случаите на установен амебен абсцес на черния дроб.

Причини

Амебиазата е паразитно заболяване, чиито причинител е Entamoeba histolytica - патогенен представител на род Entamoeba. В зависимост от локализацията и разпространението на болестния процес заболяването протича с кърваво-слузна диария (амебна дизентерия) или с извънчревни усложнения. Най-често срещаните и документирани екстраинтестинални локализации биват черния дроб, белия дроб и централната нервна система, където се наблюдава образуването на единични или множествени абсцесни кухини. E.histolytica съществува в две основни форми - трофозоит и циста.

Цистите са сферични, с диаметър 10-15 µm в диаметър и притежават 4 ядра, те се отделят чрез фекалиите на гостоприемника в околната среда и осигуряват разпространението на заболяването. Трофозоитите са с диаметър 20-30 µm и съдържат везикуларно ядро с централна ендозома, периферен хроматин и радиални ахроматични фибрили, те могат да съществуват като инвазивна форма (forma magna) и като коменсална форма (forma minuta). Forma magna представлява инфазивната форма, която съдържа фагирани еритроцити и предизвиква появата на лигавични язви и развитието на остра чревна амебиаза. Forma minuta е коменсална форма, която обикновено се открива при болни от асимптомна амебиаза и не съдържа фагирани еритроцити.

Разпространение

Амебиазата е антропоноза със световно разпространение, паразитът причинява заболяване при 10% от световното население годишно, като най-често се наблюдава чревната форма на амебна инфекция. Спорадични случаи на амебиаза се документират в целия свят, но ендемични остават страните в Южна Америка, Африка и Южна Азия. Възприемчивостта на човека към Entamoeba histolytica е висока. Особено чувствителни са пациентите с имунодефицитни заболявания, които се определят и като рискови групи за развитие на извънчревните форми на амебиаза. Единствен източник на заболяването е човекът - болен или асимптомен заразоносител, които отделят цистната форма на паразита в околната среда. По фекално-орален механизъм цистите заразяват нови гостоприемници.

Церебралната амебиаза е резултат от хематогенното разпространение на паразита на фона на предварително оформени извънчревни огнища. Въпреки че се наблюдава изключително рядко, амебният абсцес на главния мозък е тежко протичащо и понякога фатално усложнение на извънчревната амебиаза.

Патогенеза

Входна врата е устната кухина от където инвазиоспособните цистни форми достигат до стомаха. Поради високата си устойчивост цистите устояват на стомашната киселинност и достигат до тънкото черво. Цистните форми се превръщат във форма минута и могат да съществуват под тази форма за дълго време без да приняват заболяване. След превръщане на форма минута в инвазивната форма магна (обикновено инкубационният период е от 1 до 4 седмици) се достига до лигавицата на дебелото черво, където инвазивните форми отделят ензими улесняващи нахлуването и деструкцията на дебелочревната лигавица. След като инвазъвните форми нахлуят в епитела на дебелото черво е възможно да се стигне до последващо хематогенно разпространение на инфекцията в други органи, най-честа локализация от които бива черния дроб, а след нея се нарежда белодробния паренхим. При достигане на E.histolytica до тези органи се развива възпаление, последвано от некроза и образуването на абсцес. В усовията на масивна паразитна инвазия, отслабена имунна система или ненавременно лечение, отново по хематогенен път Entamoeba histolytica достига до главния мозък, преминава през хемато-енцефалната бариера и образува мозъчен абсцес. Патоморфологично се установява капсулирано гнойно огнище в мозъчната тъкан и периферно разрастване на глия. Амебните мозъчни абсцеси могат да бъдат единични или множествени, като най-честа локализация биват фронталните лобове и базалните ганглии.

Рискови фактори

Рисковите фактори за възникване на амебен мозъчен абсцес включват:

  • множество огнища на извънчревна амебиаза;
  • масивна паразитна инвазия;
  • отслабена имунна система, на фона на имунодефицитно заболяване;
  • хронични, изтощителни заболявания;
  • имуносупресираща терапия.

Симптоми

Клиничната картина на амебният мозъчен абсцес може да има остро или подостро начало. Обикновено след различен по продължителност период, на фона на характерни оплаквания свързани с наличието на амебен абсцес на черния дроб се проявяват и характерните оплаквания при церебрален абсцес.
Заболяването протича с висока температура, силно главоболие, гадене и повръщане.
Неврологичната симптоматика зависи от локализацията на абсцеса.

Наблюдават се:

  • нестабилна хемодинамика;
  • сънливост;
  • загуба на координация;
  • епилептични припадъци;
  • забавяне на мисловния процес;
  • проблеми в речта и зрението и др.

Изследвания

След обстойна анамнеза и физикално изследване от невролог следващата стъпка е получаване на лабораторни, микробиологични и инструментални диагностични доказателства за наличието на амебен абсцес на главния мозък.

Лабораторни изследвания

Провеждат се лабораторни изследвания на кръв, урина и ликвор. Най-голяма информация предоставя ликворното изследване, при което се установява повишено ликворно налягане още при направата на лумбална пункция и плеоцитоза (повишен брой клетки), а от теста за общ белтък в ликвора - повишено ниво на белтъка в ликвора.

Серологична диагностика

Серологичните тестове намират приложение за диагностициране на заболяването. След първоначалния скрининг с Елайза са необходими потвърдителни тестове с имуноелектрофореза и имуноблот.

Образни изследвания

  • Компютърна томография;
  • Ядрено-магнитен резонанс.

Изображенията на абсцес, причинен от E.histolytica, получени чрез компютърна томография са неразличими от изображенията, получени при церебрални абсцеси с друга етиология. Диагнозата на церебралната амебиаза се извършва с комбинация от компютърнотомографски находки и използването на серологични методи.

Диференциална диагноза

Диференциална диагноза се прави с други пространство заемащи процеси в главни мозък, като:

  • Вътречерепен абсцес с бактериална етиология;
  • Цистицеркоза на централната нервна система;
  • Мозъчен гранулом;
  • Злокачествено новообразувание на главния мозък.

Диагнозата амебен абсцес на главния мозък се базира на епидемиологичните и клинични данни. Образната диагностика спомага за откриване локализацията на процеса в главния мозък.

Лечение

Хоспитализацията е задължителна. Лечението се извършва от специалист по паразитни болест и невролог. Прилагат се противопаразитни препарати - метронидазол, тинидазол, дехидроеметин. Първо средство на избор бива Метронидазол, приложен във високи дози за минимум 20 дни, при неуспех се преминава към оперативна интервенция.
Прогнозата е сериозна, дори при адекватно лечение смъртността остава висока.

4.4/5 10 оценки

Симптоми и признаци при Амебен абсцес на главния мозък (G07*) МКБ A06.6

  • Повръщане
  • Гадене
  • Главоболие
  • Повишена телесна температура
  • Гърчове
  • Чувство на изтощение
Всички

Лечение на Амебен абсцес на главния мозък (G07*) МКБ A06.6

  • Амфотерицин Б
  • Антиепилептични (антиконвулсивни) средства
  • Диуретици
  • Седативни лекарства
  • Хоспитализация

Библиография

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC1072466/pdf/jnnpsyc00032-0112b.pdf
https://www.medscape.com/answers/212029-38509/what-is-cerebral-amebiasis
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/17867313/

Коментари към Амебен абсцес на главния мозък (G07*) МКБ A06.6

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Амебен абсцес на главния мозък (G07*) МКБ A06.6
    www.framar.bg 
    на 29 May 2025 в 20:01
    Коментирайте "Амебен абсцес на главния мозък (G07*) МКБ A06.6"
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

цитиколин - хранителна добавка за мозък и памет - продавам

преди 2521 дни, 22 часа и 57 мин.

Зов за помощ - Петя Михайлова е с диагноза тумор на гръбначния мозък

преди 3391 дни, 2 часа и 39 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Услуги в България на speedybook.pro

преди 13 дни, 8 часа и 5 мин.

Какво представлява прозяването

преди 17 дни, 23 часа и 6 мин.

Кои са летните фестивали, които ще посетите?

преди 17 дни, 23 часа и 17 мин.

Шалгам - сок от виолетов морков за детоксикация

преди 17 дни, 23 часа и 24 мин.
Всички

АНКЕТА

Прозрачна ли е благотворителността в България?

Виж резултатите

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

КАРСИЛ таблетки 22.5 мг * 80 СОФАРМА

ИЗОПРИНОЗИН сироп 50 мг / мл 150 мл

ПРЕОБРАЗЕНАТА ЗЕМЯ - ПИТЪР ФРАНКОПАН - СИЕЛА

ОСТРОВИТ НИСКОКАЛОРИЧЕН ПОДСЛАДИТЕЛ ЕРИТРИТОЛ 1000 г

БИОХЕРБА ПРО ЛАКТО АЦИДОФИЛУС + ВИТАМИН B6 капсули * 60

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

БЯЛА ЧЕРНИЦА КОМПЛЕКС таблетки * 200

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 29 май 2025г. в 16:56:17

УРОСТИМ за възрастни таблетки 50 мг * 30

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 29 май 2025г. в 16:51:53

ДИМЕКС сироп 125 мл СОФАРМА

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 29 май 2025г. в 16:42:06

ДИМЕКС сироп 125 мл СОФАРМА

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 29 май 2025г. в 16:22:22

ГИНКО ВИН таблетки 150 мг * 60 БОТАНИК

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 29 май 2025г. в 16:11:49
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на интернет портал от Valival