Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Медицинска енциклопедия Медицински изследвания Изследване на феритин

Изследване на феритин

от 03 яну 2012г., обновено на 29 сеп 2022г.
Автор: Д-р Иван Стойчев
Изследване на феритин - изображение
  • Инфо
  • Заболявания
  • Продукти
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Заболявания
Продукти
Коментари
Свързаност

› Въведение

› В кои случаи се препоръчва провеждането на изследването

› Необходима ли е предварителна подготовка

› Метод на провеждане на изследването

› Какво ще усещате по време на изследването

› Има ли рискове от провеждането на изследването

› Резултати от проведеното изследване

› Кога не трябва да провеждате изследването

Въведение

Феритинът е протеин, чрез който организмът съхранява желязото, което е необходимо за производството на червени кръвни клетки (еритроцити) и снабдяването на тъканите с кислород, тоест феритинът отразява общото количество желязо, съхранявано в тялото.

Желязото не може да съществува самостоятелно в тялото. Вместо това то се свързва с протеин, наречен трансферин, който го транспортира до различни части на тялото. В клетките желязото се съхранява свързано с протеини, образувайки комплекси, наречени феритин и хемосидерин. Феритинът е основният комплекс за съхранение, който обикновено се намира в най-големи нива в черния дроб, но също така и в костния мозък, далака и мускулите.

Когато организмът използва складираното желязо, малко количество феритин се освобождава от клетките и циркулира в кръвта и така може да се изследва неговото ниво.
Изследването на феритин е най-полезният индикатор за дефицит на желязо, тъй като запасите от феритин могат да бъдат значително намалени, преди да настъпи спад в серумното желязо.

Феритинът е острофазов протеин и по този начин може да бъде повишен при хора с възпаление, чернодробно заболяване, хронична инфекция, автоимунни заболявания и някои видове карциноми.

Това изследване обикновено се комбинира с:

  • Изследване на желязо
  • Пълна кръвна картина (ПКК)
  • Хемоглобин
  • Хематокрит

Изследване на феритин

Изображение: www.freepik.com

В кои случаи се препоръчва провеждане на изследването

Целта на изследването на феритин е да се определи дали в тялото се съхранява нормално количество желязо.

Изследването на феритин е най-полезният индикатор за дефицит на желязо, тъй като запасите от феритин могат да бъдат значително намалени, преди да настъпи спад в серумното желязо.

Тестът за феритин се използва за скрининг, диагностика или мониториране на определени състояния.

Скрининг

Изследването на феритин се използва като скринингов метод за ранно установяване на дефицит на желязо в организма, преди да се появят симптоми. Скринингът с тест за феритин обикновено се прилага само при пациенти, които са изложени на особено висок риск от дефицит на желязо, включително:

  • Девойки с поднормено тегло
  • Жени с тежки менструални кръвозагуби
  • Хора с недостатъчен прием на желязо
  • Бременни

Диагностика

Диагностичното изследване има за цел да открие причината за симптомите на пациента. Тестът за феритин може да спомогне за потвърждение или изключване на следните състояния:

Желязодефицитна анемия

Ако нивата на желязо в тялото са постоянно ниски, дефицитът на желязо може да прогресира до анемия. Ниските нива на желязо в кръвта намаляват производството на червени кръвни клетки (еритроцити), което засяга способността на тялото да доставя достатъчно кислород на мускулите и органите.

Претоварване с желязо

Високите нива на желязо се наричат претоварване с желязо или хемохроматоза. Тялото е с ограничени възможности за екскреция на излишното желязо и затова то се отлага в тъканите - черен дроб, сърце, панкреас, стави и др. Претоварването с желязо може да причини сериозни увреждания на органите.

Чернодробно заболяване

Голямо количество от желязото в организма се съхранява под формата на феритин в черния дроб. Когато черният дроб е увреден, желязото и феритинът могат да преминат от черния дроб в кръвта. Изследването на феритин може да помогне за диагностициране на чернодробни заболявания като злоупотреба с алкохол, цироза и инфекция с хепатит B и C вирус.

Синдром на неспокойните крака

Това състояние се характеризира с неприятни усещания в крайниците и силно желание за движението им, особено в седнало или легнало положение. Изследването на феритин може да определи дали дефицитът на желязо може да допринася за симптомите на синдрома на неспокойните крака.

Болест на Still при възрастни

Болестта на Still е рядко състояние, което причинява болки и подуване на ставите, треска, обрив и високи нива на феритин.

Проследяване (мониториране)

За проследяване нивата на феритин при хора, подложени на терапия с желязо поради желязодефицитна анемия. Повторното изследване на феритин и други кръвни показатели дава информация за това дали лечението има ефект и кога пациентът може да прекрати лечението.

При пациенти с хронични заболявания като карцином, чернодробно или бъбречно заболяване може също редовно да се изследват нивата на феритин, за да установи дали има претоварване или дефицит на желязо, които може да изискват лечение.

Изследване на феритин

Изображение: www.freepik.com

Необходима ли е предварителна подготовка

Нивата на феритин не се влияят от приема на храна, поради което не е необходимо да се ограничава приемът на храна и течности преди теста.

Често обаче изследването на феритин се съчетава с други тестове (например изследване на желязо и/или трансферин), поради което в тези случаи е необходимо да не се приема храна и течности (с изключение на вода) в рамките на 10-12 часа преди теста.

Преди теста е необходимо да информирате лекаря си за всички лекарства и хранителни добавки, които приемате, тъй като някои лекарствени средства могат да повлияят резултатите от изследването.

Изследването се прави сутрин.

Метод на провеждане на изследването

Вземане на кръвЗа провеждането на това изследване е необходимо да се вземе венозна кръв, като подробна информация за вземането на кръв от медицински специалист ще намерите в:

» Изследване на кръв

Изображение: www.freepik.com

Какво ще усещате по време на изследването

Подробна информация за това, което е възможно да усетите при вземането на кръв, необходима за това изследване, ще намерите в:

» Изследване на кръв

Има ли рискове от провеждане на изследването

Вземането на кръв като цяло се смята за нискорискова процедура, но както при всяко изследване и при това са възможни усложнения.

Подробна информация за възможните рискове при вземането на кръв, необходима за провеждане на това изследване, ще намерите при:

» Изследване на кръв

Резултати от проведеното изследване

Тестът за феритин се счита за най-точният метод за преценка дали е налице дефицит на желязо, като това изследване често се комбинира с изследване на желязо.

По-голямата част от феритина в тялото се намира в клетките, като само с малко част се намира в кръвта. Когато има увреждане на органите, които съдържат феритин (особено черен дроб, далак и костен мозък), нивата на феритин могат да се повишат, въпреки че общото количество желязо в тялото е нормално.

Нивата на феритин нормално са по-високи при възрастни хора, при мъжете и при жени, които приемат контрацептиви.

Резултатите от изследването могат да варират между отделните лаборатории.

Нормални стойности:

Мъже: 18–270 mcg/L или 18–270 ng/mL

Жени: 18–160 mcg/L или 18–160 ng/mL

Деца от 1 месец до 5 месеца: 50–200 mcg/L или 50–200 ng/mL

Деца от 6 месеца до 15 години: 7–140 mcg/L или 7–140 ng/mL

Новородени: 25–200 mcg/L или 25–200 ng/mL

Изследване на феритин

Изображение: www.freepik.com

Отклонения от нормата:

Високи нива на феритин може да са индикация за претоварване с желязо, което най-често се свързва с хемохроматоза.

Други състояния, които причиняват повишен феритин, включват:

  • Злоупотреба на алкохол
  • Злокачествено заболяване - например остра левкемия, болест на Ходжкин, карцином на белия дроб, дебелото черво, черния дроб или простатата
  • Затлъстяване
  • Множество кръвопреливания
  • Прием на твърде много добавки, съдържащи желязо
  • Възпалително заболяване - феритинът е маркер за възпаление в тялото
  • Хронична инфекция
  • Автоимунно заболяване
  • Анемия, която не е свързана с дефицит на желязо
  • Хипертиреоидизъм
  • Болест на Still при възрастни
  • Чернодробно заболяване, включително цироза
  • Порфирия


Ниските нива на феритин насочват към дефицит на желязо. Ако тялото няма достатъчно складирано желязо, това може да повлияе на производството на нормални червени кръвни клетки и да причини желязодефицитна анемия.

В ранните стадии на желязодефицитна анемия в тялото може да има ниски нива на феритин, но нормално количество желязо, което позволява образуване на червени кръвни клетки. В този стадий може да няма никакви симптоми на анемия.
Ако недостигът на желязо прогресира, нивата на феритин и на желязо в кръвта спадат.

Други причини за ниски нива на феритин могат да бъдат:

  • Загуба на кръв (обикновено от стомашно-чревния тракт)
  • Недостатъчен прием на желязо с храната
  • Нарушено усвояване на желязо от организма
  • Белтъчен недоимък - при недохранване
  • Тежко менструално кървене
  • Прием на някои медикаменти - например антиациди, нестероидни противовъзпалителни средства (НСПВС)

Изследване на феритинИзображение: www.freepik.com

Кога не трябва да провеждате изследването

Факторите, които могат да възпрепятстват изследването на феритин или да повлияят на резултатите, включват:

  • Грешка при вземането на кръвта
  • Неправилно сугранение и транспорт на кръвната проба
  • Затлъстяване
  • Напреднала възраст
  • Бременност
  • Консумация на храни с високо съдържание на желязо - месо, зеленолистни зеленчуци, боб
  • Прием на добавки, съдържащи желязо
  • Прием на някои медикаменти - например контрацептиви
  • Честа консумация на големи количества мляко
  • Чести кръводарявания
  • Редовно пробягване на дълги разстояния
  • Чернодробно заболяване - хепатит
  • Хронична инфекция
  • Възпаление
  • Злокачествено заболяване
  • Автоимунно заболяване
  • При лечение с моноклонални антитела

 Заглавно изображение: www.freepik.com

Още по темата:
  • Хемоглобин (Hb) Хемоглобин (Hb)
  • Хематокрит (Hct) Хематокрит (Hct)
  • Изследване на метилмалонова киселина (MMA) Изследване на метилмалонова киселина (MMA)
  • Изследване на еритропоетин (EPO) Изследване на еритропоетин (EPO)
3.5/5 13 оценки

Заболявания, при които се прилага Изследване на феритин

  • Желязонедоимъчна анемия

Продукти свързани със СТАТИЯТА

ХЕМФЕРУМ таблетки 14 мг * 40
44.30лв.

ХЕМФЕРУМ таблетки 14 мг * 40

ФЕРОХЕРБ таблeтки * 40
54.90лв.

ФЕРОХЕРБ таблeтки * 40

ФЕРОГЛОБИН B12 сироп 200 мл ВИТАБИОТИКС
36.00лв.

ФЕРОГЛОБИН B12 сироп 200 мл ВИТАБИОТИКС

ФЛОРАДИКС БИЛКОВА КРЪВ СИРОП ЗА ДЕЦА 250 мл
38.40лв.

ФЛОРАДИКС БИЛКОВА КРЪВ СИРОП ЗА ДЕЦА 250 мл

ЖЕЛЯЗО + МЕД + ВИТАМИНЕН КОМПЛЕКС капсули * 60
29.20лв.

ЖЕЛЯЗО + МЕД + ВИТАМИНЕН КОМПЛЕКС капсули * 60

ФЕРУМ таблетки * 30 САЛУДБОКС
24.70лв.

ФЕРУМ таблетки * 30 САЛУДБОКС

Коментари към Изследване на феритин

От сайта (12)
Напиши коментар 12 коментара
  1. www.framar.bg отговаря
    www.framar.bg отговаря 
    на 10 February 2020 в 14:12

    Анелия

    Здравейте ! След години ходене по гинеколози от обилни циклъли изписваха ми какво ли не да пия от противозачатачни дори и достинекс без да имам висок пролактин. Ходих и на ендокринолози всичко там е наред, дори стигнах до кардиолог, от тахикардия от 120-145 и вдигане на кръвно до 180 с голяма умора причернява ми - сърцето е здраво с ниско кръвно съм. Пуснаха ми миналата седмица пълни кръвни изследвания и се оказа всичко в кръвта ниско, феритин 3,8 при р.с 12-80. Нисък б 12 нисък хемоглобин, желязо 74. Сега съм на лечение с желязо с фолиева киселина, витамин б 12, на храна богата на желязо и вече 5-ти месец на хормонална терапия за овладяване на обилните цикли. Въпроса ми е колко време ще отнеме да се въстанови феритина ? Благодаря Ви предварително !

    Здравейте! Логично последствие на продължителните обилни кръвотечения е понижени нива на кръвните показатели и развитие на анемичен синдром. За да може да се нормализират нивата на отделните показатели (включително и на феритин), необходимо е първо да се овладее проблемът, който имате, за да може и анемията да се повлияе от проведената терапия и хранителен режим.

    Не може да се посочи точен период на възстановяване на изчерпаните запаси от желязо, защото всичко е строго индивидуално, но обикновено са необходими няколко месеца.

  2. Анелия 
    на 09 February 2020 в 12:36

    Здравейте ! След години ходене по гинеколози от обилни циклъли изписваха ми какво ли не да пия от противозачатачни дори и достинекс без да имам висок пролактин. Ходих и на ендокринолози всичко там е наред, дори стигнах до кардиолог, от тахикардия от 120-145 и вдигане на кръвно до 180 с голяма умора причернява ми - сърцето е здраво с ниско кръвно съм. Пуснаха ми миналата седмица пълни кръвни изследвания и се оказа всичко в кръвта ниско, феритин 3,8 при р.с 12-80. Нисък б 12 нисък хемоглобин, желязо 74. Сега съм на лечение с желязо с фолиева киселина, витамин б 12, на храна богата на желязо и вече 5-ти месец на хормонална терапия за овладяване на обилните цикли. Въпроса ми е колко време ще отнеме да се въстанови феритина ? Благодаря Ви предварително !

  3. www.framar.bg отговаря
    www.framar.bg отговаря 
    на 28 January 2020 в 17:45

    Dafina

    Здравейте.При изследванията ми излезна ниски MCHC ,нисък феритин .Според вас трябва ли допълнителен прием на добавки ?Личния лекар ми каза,че всичко е наред,но не мисля така.Причернява ми,имам сърцебиене и задух.Феритина ми е 9.3 при стойности от 15-150,MCHC 31,97 при 32.00-36.00.

    Здравейте! Консултирайте се с лекар специалист (хематолог).

  4. www.framar.bg отговаря
    www.framar.bg отговаря 
    на 28 January 2020 в 17:44

    Дафина Данчева

    Здравейте.Хемоглобин в норма ,и нисък феритин,какво ще рече?Трябва ли да се приема допълнитилно?

    Здравейте! В този случай е необходимо да се консултирате със специалист-хематолог.

  5. Dafina 
    на 28 January 2020 в 15:10

    Здравейте.При изследванията ми излезна ниски MCHC ,нисък феритин .Според вас трябва ли допълнителен прием на добавки ?Личния лекар ми каза,че всичко е наред,но не мисля така.Причернява ми,имам сърцебиене и задух.Феритина ми е 9.3 при стойности от 15-150,MCHC 31,97 при 32.00-36.00.

  6. Дафина Данчева 
    на 28 January 2020 в 14:37

    Здравейте.Хемоглобин в норма ,и нисък феритин,какво ще рече?Трябва ли да се приема допълнитилно?

  7. www.framar.bg отговаря
    www.framar.bg отговаря 
    на 02 July 2019 в 11:22

    nikolai 58

    Zraveite, Imam visoki niva na feritin Nqkakva dieta ili lekarstva da mi kajeta Blagodarq!

    Здравейте! Причините за повишени нива на феритин могат да бъдат различни, като начинът на коригиране на високите нива зависи от съответното състояние.

    Ето защо е необходимо да се консултирате с лекар, който на базата подробно снета анамнеза, физикално изследване и допълнителни изследвания ще определи конкретната причина за високите нива на феритин и ще назначи подходяща терапия.

  8. nikolai 58 
    на 29 June 2019 в 15:04

    Zraveite, Imam visoki niva na feritin Nqkakva dieta ili lekarstva da mi kajeta Blagodarq!

  9. www.framar.bg отговаря
    www.framar.bg отговаря 
    на 19 June 2017 в 12:56

    Стела

    А възможни ли е от хеликобактер пилар който ми откриха да ми пада феритина или не е възможно?

    Феритинът е белтък, който свързва желязото и представлява основен резерв на желязо в организма. Основна причина за ниските нива на феритина е дефицитът на желязо. Консултирайте се с лекар, за да се установи причината за ниските му нива и да се лекува състоянието.

  10. Стела 
    на 19 June 2017 в 12:27

    А възможни ли е от хеликобактер пилар който ми откриха да ми пада феритина или не е възможно?

Зареждане на още 10 коментара

СТАТИЯТА е свързана към

  • КП № 244 ДИАГНОСТИКА И ЛЕЧЕНИЕ НА ХЕМОРАГИЧНИ ДИАТЕЗИ. АНЕМИИ
  • Анализ на урина
  • Проба на Манту (Туберкулинов кожен тест)
  • Анемия
  • Рентгеново изследване на бял дроб
  • Фекален тест
  • Инфузия на железни препарати (вливане на желязо венозно)
  • Цитонамазка (ПАП-тест) и течно-базирана цитология
  • Компютърна томография (КТ) на корем
  • Тромбоцити (PLT)
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

Микробиологично изследване на влагалищен секрет на бебе

преди 1251 дни, 13 часа и 15 мин.

Диагностични пункции, биопсии, цитологично и хистологично изследване

преди 2304 дни, 7 часа и 7 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Какво представлява прозяването

преди 4 дни, 3 часа и 40 мин.

Кои са летните фестивали, които ще посетите?

преди 4 дни, 3 часа и 52 мин.

Шалгам - сок от виолетов морков за детоксикация

преди 4 дни, 3 часа и 59 мин.

Промо код за онлайн отстъпки - търся/предлагам

преди 4 дни, 4 часа и 6 мин.
Всички

АНКЕТА

Прозрачна ли е благотворителността в България?

Виж резултатите
Още интересни публикации
Може ли да се пие вода преди кръвни изследвания? Може ли да се пие вода преди кръвни изследвания?

Може ли да се пие вода преди кръвни изследвания?

от 18 дек 2024г. Прочети повече
Анемия Анемия

Анемия

от 11 юни 2024г. Прочети повече
Кои са симптомите на анемията? Кои са симптомите на анемията?

Кои са симптомите на анемията?

от 14 фев 2024г. Прочети повече
Желязото – хранителни източници, дневна необходимост и значение за организма Желязото – хранителни източници, дневна необходимост и значение за организма

Желязото – хранителни източници, дневна необходимост и значение за организма

от 04 яну 2024г. Прочети повече

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

НЕОСТРАТА RESURFACE ИЗГЛАЖДАЩ И ОБНОВЯВАЩ КРЕМ 40 г

НЕОСТРАТА RESURFACE ДОМАШЕН ПИЛИНГ ЗА ИЗГЛАЖДАНЕ НА КОЖАТА разтвор 60 мл + тампони * 36

ОСТРОВИТ БЯЛА ЧЕРНИЦА ВЕГЕ капсули * 60

АЛЕГРА таблетки 120 мг * 10

АЛМИРАЛ гел 1.16 % 250 г

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

ТЕАЛОЗ ДУО гел за очи монодози 0,4 г * 30

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 15 май 2025г. в 17:30:57

БАКЛОФЕН таблетки 10 мг * 50

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 15 май 2025г. в 17:28:59

ТИРОХЕЛП капсули * 30 НАТУРФАРМА

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 15 май 2025г. в 17:24:46

ТЕАЛОЗ ДУО гел за очи монодози 0,4 г * 30

Коментар на: Таня от 15 май 2025г. в 16:58:08

БАКЛОФЕН таблетки 10 мг * 50

Коментар на: Тодор от 15 май 2025г. в 16:29:36
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на интернет портал от Valival