Изследване на еритропоетин (EPO)
› В кои случаи се препоръчва провеждането на изследването
› Необходима ли е предварителна подготовка
› Метод на провеждане на изследването
› Какво ще усещате по време на изследването
› Има ли рискове от провеждането на изследването
› Резултати от проведеното изследване
› Кога не трябва да провеждате изследването
Въведение
Еритропоетинът (erythropoietin, EPO) е хормон, произвеждан предимно от бъбреците, като малки количества се произвеждат и от черния дроб. EPO играе ключова роля в производството на червени кръвни клетки (еритроцити), които пренасят кислород от белите дробове до останалата част от тялото.
Тялото използва динамична система за обратна връзка, за да поддържа достатъчни нива на кислород и относително стабилен брой червени кръвни клетки в кръвта.
Еритропоетинът се произвежда и освобождава в кръвта от бъбреците в отговор на ниски нива на кислород в кръвта (хипоксемия). Количеството освободен еритропоетин зависи от това колко ниско е нивото на кислород и способността на бъбреците да произвеждат еритропоетин.
EPO се пренася до костния мозък, където стимулира производството на еритроцити. Хормонът е активен за кратък период от време и след това се елиминира от тялото чрез урината. Когато нивата на кислород в кръвта се повишават до нормални или близки до нормалните, бъбреците намаляват производството на еритропоетин.
Ако бъбреците са увредени и не произвеждат достатъчно количество еритропоетин, тогава образуването на еритроцити намалява и може да се развие анемия. По същия начин, ако костният мозък не е в състояние да отговори на еритропоетиновата стимулация, тогава също може да се развие анемия.
Изображение: www.freepik.com
Ако се синтезира твърде много еритропоетин, както може да се случи при някои доброкачествени или злокачествени тумори на бъбреците и при други неоплазми, се образуват твърде много червени кръвни клетки (полицитемия). Това може да доведе до увеличаване на обема на циркулиращата кръв, повишаване на вискозитета на кръвта и до хипертония.
В кои случаи се препоръчва провеждане на изследването
Изследването на еритропоетин (EPO) се използва предимно за диагностициране на причините за анемия, която не изглежда да е причинена от дефицит на желязо, витамин В12 или фолати, от намалена продължителност на живота на червените кръвни клетки (хемолиза) или от прекомерно кървене.
Изследването може да се назначи след установяване на анормални резултати от пълна кръвна картина (ПКК), като например нисък брой червени кръвни клетки (еритроцити), нисък хемоглобин и хематокрит, или когато броят на ретикулоцитите е нисък. Тестът за EPO се използва, за да се определи дали ниските нива на хормона може да причини и/или да влоши анемията.
Изследването на EPO може да бъде назначено, ако е налице хронично бъбречно заболяване, за да се оцени способността на бъбреците да произвеждат достатъчно еритропоетин. Ако нивото на еритропоетин е ниско, заместителната терапия с EPO може да помогне за увеличаване на производството на червени кръвни клетки в костния мозък.
Изображение: by Herbert L. Fred, MD and Hendrik A. van Dijk, CC BY 2.0, via Wikimedia Commons
В някои случаи изследването може да се назначи, ако резултатите от ПКК показват увеличен брой еритроцити, висок хематокрит и хемоглобин, за да се установи причината за това. Тестването може да помогне да се определи дали прекомерното производство на червени кръвни клетки (полицитемия или еритроцитоза) се дължи на свръхпроизводство на еритропоетин или някаква друга причина (например JAK2 мутация или нарушена функция на костния мозък), тоест тестът за еритропоетина е необходим за разграничаване кой тип полицитемия е налице.
EPO тест може да бъде назначен при съмнение за заболяване на костния мозък, като например миелопролиферативни неоплазми или миелодиспластичен синдром (MDS).
Необходима ли е предварителна подготовка
Изследването на еритропоетин не изисква специална подготовка.
Преди провеждане на теста е необходимо да информирате лекаря за всички лекарства и хранителни добавки, които приемате, тъй като някои лекарствени средства могат да повлияят резултатите от изследването - например АСЕ-инхибитори.
Метод на провеждане на изследването
За изследването на еритропоетин е необходимо да се вземе кръв от вена, като подробна информация за тази процедура ще намерите в:
Изображение: www.freepik.com
Какво ще усещате по време на изследването
Подробна информация за това, което е възможно да усетите при вземането на кръв, необходима за това изследване, ще намерите в:
Има ли рискове от провеждане на изследването
Вземането на кръв се смята за нискорискова процедура, но както при всяко изследване и при това са възможни усложнения.
Подробна информация за възможните рискове при вземането на кръв, необходима за провеждане на това изследване, ще намерите при:
Резултати от проведеното изследване
Резултатите от изследването могат да варират между отделните лаборатории.
Нормални стойности:
- 4-26 (mU/mL)
Изображение: www.freepik.com
Отклонения от нормата:
Високи нива на еритропоетин може да се дължат на:
- вторична полицитемия
- бременност
- анемия
- тютюнопушене
- хипоксия
- пребиваване на висока надморска височина
- тумори, произвеждащи еритропоетин
- белодробни заболявания
- отхвърляне на бъбречен трансплантант
Ниски нива на еритропоетин могат да се наблюдават при:
- хронична бъбречна недостатъчност
- истинска полицитемия (polycythemia vera)
- хемохроматоза
- недоносени новородени
Изображение: www.freepik.com
Кога не трябва да провеждате изследването
Факторите, които могат да възпрепятстват изследването на еритропоетин или да повлияят на резултатите от теста, включват:
- Неправилно вземане на кръвта
- Неправилно съхранение и транспортиране на кръвната проба
- Хемолиза на кръвната проба
- Бременност
- Тютюнопушене
- Пребиваване на голяма надморска височина
- Кръводаряване
- Белодробно заболяване
- Бъбречно заболяване
- Анемия
- Таласемия
- Полицитемия вера
- Тумори
- Прием на някои медикаменти - например АСЕ-инхбитори
Заглавно изображение: www.freepik.com
Коментари към Изследване на еритропоетин (EPO)