рифаксимин (rifaximin) | ATC A07AA11
rifaximin | A07AA11
Рифаксиминът е полусинтетичен несистемен антибиотик на базата на рифамицин, което означава, че лекарството няма да премине през стомашно-чревната стена в кръвообращението, както е обичайно за други видове перорално прилагани антибиотици. Употребата му е свързана с относително малко странични ефекти и с нисък риск от развитие на резистентност при бактериите.
Показания
Рифаксимин има широк спектър на действие срещу грам-отрицателни и грам-положителни анаеробни и аеробни бактерии. Този конкретен антибиотик се използва предимно за стомашно-чревни и чернодробни заболявания, тъй като е специфичен за гастроентерологичния тракт поради своя неабсорбируем профил.
Рифаксимин е одобрен за лечение на синдром на раздразнените черва (тип диария), лечение и профилактика на чернодробна енцефалопатия при напреднало чернодробно заболяване и лечение на диария при пътници, причинена от неинвазивни щамове на E. coli.
Други приложения включват лечение на: инфекциозна диария, свръхрастеж на бактерии в тънките черва, възпалително заболяване на червата и дивертикуларна болест. Рифаксиминът е ефективен при лечение на бактериален свръхрастеж на тънките черва, независимо дали е свързан със синдром на раздразненото черво или не. Рифаксимин също е показал ефикасност при розацея, очна розацея, която също се проявява като сухота в очите при пациенти със съвместна поява с бактериален свръхрастеж на тънките черва.
Противопоказания
Поради отличния профил на безопасност на рифаксимин, има много малко противопоказания. Както всички лекарства, пациентите, които имат свръхчувствителност към лекарството, клас антибиотици или компоненти на таблетката, трябва да избягват това лекарство.
Предупреждения и предпазни мерки
Рифаксимин е противопоказан при пациенти, които са свръхчувствителни към някоя от съставките на препарата.
Не се използва при пациенти, чиято диария е придружена от треска или наличие на кръв в изпражненията. Ако инфекциозната диария продължава 24-48 часа след започване на рифаксимин или симптомите се влошат, лечението с това лекарство трябва да се преустанови.
Фармакокинетиката на рифаксимин не е проучена при пациенти с бъбречна недостатъчност и не е показано намаляване на дозата при пациенти с чернодробна недостатъчност.
Рифаксимин не е регистриран в Полша за лечение на деца под 12-годишна възраст, докато в Италия препарати от този антибиотик могат да се използват при деца още на две години. В някои страни е одобрен за употреба при по-малки деца и кърмачета в клинични проучвания. При пациенти на 65 и повече години лекарството е тествано в ограничена степен.
Препаратът е ефективен при диария, усложнена от треска, хематохезия или диария, дължаща се на патогени, различни от Escherichia coli.
Продължителността на лечението не трябва да надвишава седем дни.
Бременност и кърмене
По време на бременност рифаксимин се използва само когато ползата за майката надвишава риска за плода - лекарството принадлежи към категория C. Препоръчва се прекратяване на лекарството по време на кърмене.
Нежелани лекарствени реакции
Системните нежелани реакции са редки поради ниската абсорбция на рифаксимин от стомашно-чревния тракт в кръвта. Общият риск от нежелани събития след употреба на лекарството е 0,7–2,0%. Най-честата нежелана реакция извън стомашно-чревния тракт е кожен обрив, срещащ се при 0,2% от лекуваните пациенти.
В допълнение, доста често, когато се използва рифаксимин, се откриват леки симптоми като:
- подуване на корема
- диария
- запек
- коремна болка
- гадене
- повръщане
- треска
Обикновено е трудно да се каже дали тези симптоми се дължат на лекарството или на заболяването, което се лекува. По-рядко се наблюдават сърцебиене и болка в гърдите, замаяност, диплопия, астения, подуване на крайниците, гъбични инфекции (млечница), повишена чувствителност към слънчева светлина, повишено кръвно налягане, повишени серумни трансаминази, дисгевзия, менструални нарушения, нарушения на съня, мускулни спазми, хематурия.
При някои пациенти, приемащи високи дози рифаксимин или с увредена чревна лигавица, по време на терапията може да се появи червена урина поради абсорбцията на малко количество от лекарството в кръвта (това се дължи на червено-оранжевия цвят на активното вещество, съдържащо се в препарата - характерен е и за други лекарства от групата на рифамицин.
Симптоми на предозиране
Тъй като рифаксимин се абсорбира слабо в системната кръвна система и преминава през храносмилателния тракт, няма доказателства, които да предполагат, че може да има натрупване на токсични нива в тялото. Следователно няма антидот за рифаксимин. Предишни проучвания, използващи радиомаркиран рифаксимин, показват фекални концентрации от 8000 микрогама/грам след доза от 800 милиграма на ден в продължение на три дни; това се равнява на 97% клирънс на непроменен рифаксимин в изпражненията. Въпреки това, по-малко от 0,4% рифаксимин се открива в урината и кръвта. Нивата на рифаксимин са неоткриваеми в кърмата и жлъчката. Рифаксимин е безопасен за употреба и при деца.
Лекарствени взаимодействия
Рифаксимин не се абсорбира значително от червата и поради това няма много значими взаимодействия с други лекарства при хора с нормална чернодробна функция.
Фармакологичните взаимодействия в човешкото тяло са неизвестни, включително тези с лекарства, метаболизирани от ензимите на цитохром Р450, въпреки че in vitro способността да индуцират CYP3A4 субединицата на този цитохром от рифаксимин. В проведените проучвания върху хора не са показани взаимодействия с мидазолам и перорален контрацептив, съдържащ етинилестрадиол и норгестимат. Перорално приложен рифаксимин, поради много ниската абсорбция от стомашно-чревния тракт, не предизвиква кръстосана резистентност на Mycobacterium tuberculosis към рифампицин, един от рифамицините и използван при лечението на туберкулоза.
Едновременното приложение с P-гликопротеин инхибитори значително повишава системната експозиция на рифаксимин; едновременното приложение на циклоспорин с рифаксимин води до 83- до 124-кратно повишаване на средните нива на максималната концентрация на рифаксимин при здрави индивиди.
Фармакологични характеристики
Рифаксиминът е полусинтетично широкоспектърно антибактериално лекарство, получено чрез химическа модификация на естествения антибиотик рифамицин. Има много ниска бионаличност поради лошата му абсорбция след перорално приложение. Поради това локално действие в червата и липсата на хоризонтален трансфер на резистентни гени, развитието на бактериална резистентност е рядко. Поради тази лоша абсорбция, по-голямата част от лекарството, прието през устата, остава в стомашно-чревния тракт, където се осъществява инфекцията.
Рифаксиминът пречи на транскрипцията чрез свързване с бета-субединицата на бактериалната РНК полимераза. Това води до блокиране на етапа на транслокация, който обикновено следва образуването на първата фосфодиестерна връзка, което се случва в процеса на транскрипция. Това от своя страна води до намаляване на популациите от бактерии, включително бактерии, произвеждащи газ, което може да намали възпалението на лигавицата, епителната дисфункция и висцералната свръхчувствителност. Рифаксимин има широкоспектърни антибактериални свойства срещу грам-положителни и грам-отрицателни анаеробни и аеробни бактерии. В резултат на разтворимостта на жлъчната киселина, нейното антибактериално действие е ограничено най-вече до тънките черва и по-малко до дебелото черво.
Дозировка
Рифаксимин се прилага като перорална таблетка, която може да се приема със или без храна. Дозовите схеми варират в зависимост от болестния процес, за който пациентът се лекува.
При диария, свързана със синдром на раздразнените черва (IBS-диария), препоръчителната доза рифаксимин е 400 милиграма три пъти или 550 милиграма два пъти дневно в продължение на две седмици. IBS-диарията може да изисква периодично лечение с рифаксимин. Обикновено при пътническа диария се дават 200 милиграма три пъти дневно в продължение на три дни. За превенция на пътническата диария, препоръката е да се използва рифаксимин 200 милиграма два пъти дневно или 600 милиграма дневно през времето, прекарано в райони с висок риск от диария.
Чернодробната енцефалопатия изисква доза от 550 милиграма два пъти или три пъти дневно и обикновено се продължава за продължителен период от време, за да се предотврати повторната му поява. Рифаксимин обикновено се използва в комбинация с лактулоза при лечението на чернодробна енцефалопатия. При свръхрастеж на бактерии в тънките черва типичната доза рифаксимин е 400 милиграма три пъти дневно в продължение на две седмици. Понякога може да се наложи повтарящо се лечение.
Проучванията показват, че рифаксимин в доза от 400 милиграма два пъти дневно в продължение на седем дни всеки месец подобрява симптомите на дивертикуларната болест и предотвратява повторната им поява.
Повторното лечение с Clostridium difficile в ретроспективни проучвания и серии от случаи е 400 милиграма два пъти дневно в продължение на две седмици. Профилактиката на спонтанния бактериален перитонит трябва да използва рифаксимин три пъти дневно за неопределено време.
Заглавно изображение: CCO Public domain
Взаимодействия на рифаксимин (rifaximin) | ATC A07AA11
- Силно клинично значими взаимодействия (1)
- Умерено клинично значими взаимодействия (1)
- Виж подробно всички
Библиография
https://www.rxlist.com/consumer_rifaximin_xifaxin/drugs-condition.htm
https://en.wikipedia.org/wiki/Rifaximin
https://go.drugbank.com/drugs/DB01220
https://reference.medscape.com/drug/xifaxan-rifaximin-342685#3
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK562329/
Коментари към рифаксимин (rifaximin) | ATC A07AA11
Дияна Цветанова
Relafalk може ли да се замести с Рифаксимин, тъй като го няма в България?
Здравейте! Това може да прецени лекуващият лекар, които е запознат с настоящето заболяване и медицинската история на пациента, подлежащ на терапия.
Relafalk може ли да се замести с Рифаксимин, тъй като го няма в България?
Румяна Загорова
Може ли Рифамицин 200 да замести Рифаксимин 200 и в същата дозировка ли?
Подходящият заместител се преценява от лекуващия лекар въз основа на вида и тежестта на инфекцията и индивидуалните особености.
Може ли Рифамицин 200 да замести Рифаксимин 200 и в същата дозировка ли?
Петя
Наличен ли е в България?
Здравейте! В момента това лекарствено средство не се предлага на фармацевтичния пазар в България.
Наличен ли е в България?
Meri Kantareva
Здравейтв,има ли го това лекарство?
Здравейте! Рифаксимин е производно на рифамицин. Предлага се препарат с активна съставка рифамицин: РЕЛАФАЛК таблетки 200 мг * 12
Здравейтв,има ли го това лекарство?
Варияна
Здравейте, Има ли го антибиотика и каква му е цената? Благодаря!
Здравейте! Не се предлага към този момент.
Здравейте, Има ли го антибиотика и каква му е цената? Благодаря!