Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Медицинска енциклопедия Заболявания Болести на костно-мускулната система и на съединителната тъкан Артропатии Инфекциозни артропатии Реактивни артропатии Синдром на Reiter-Leroy

Синдром на Reiter-Leroy МКБ M02.3

от 16 юли 2013г., обновено на 08 дек 2022г.
Автор: д-р Фериде Максудова
Синдром на Reiter-Leroy МКБ M02.3 - изображение
  • Инфо
  • Симптоми
  • Лечения
  • Изследвания
  • Продукти
  • Библиография
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Симптоми
Лечения
Изследвания
Продукти
Библиография
Коментари
Свързаност

Реактивен артрит, по-известен като синдром на Reiter-Leroy е клиничен синдром, характеризиращ се с триадата артрит, конюнктивит и неспецифичен уретрит.

синдром на Reiter-Leroy

История

Германският лекар Hans Conrad Julius Reiter описва симптоматичната триада на болестта при войник от първата световна война. Синдром на Reiter-Leroy е описана през 1916 година и е епоним на своите откриватели Hans Reiter и Fiessinger-Leroy. Но медицинските постижения на д-р Hans Reiter са засенчени от членуването му в нацистката партия и участието му в принудителни човешки експерименти в концентрационния лагер в Бухенвалд. Днес много организации настояват синдром на Reiter-Leroy да бъде преименувана. 

Форми, протичане и патогенеза

Заболяването се появява до четири седмици след урогенитална или чревна инфекция. Спрямо предшестващата инфекция различаваме две основни форми:

1. Урогенитална форма

Тази форма обхваща около 2/3 от регистрираните клинични случаи. Водещи причинители са Chlamidia trachomatis и гонококи. Хламидийни инфекции на долните отдели на пикочо-половия тракт при жените, което включва цервицит, цистит, уретрит, вулвовагинит. При мъжете урогениталната инфекция са остър простатит, цистит, баланит, орхит и епидидимит. Neisseria gonorrheae е причинител на полово — предаваната болест гонорея.

2. Чревна форма

Синдром на Reiter-Leroy често се следва от чревни инфекции от грам — негативни бактерии. Тук се разглеждат Salmonella (tyhimurium и enteritidis), Yersiniq enterocolitica (серотипове 3 и 9), Shigella (flexneri и dysenteriae), Campilobacter jejuni. Тези микроорганизми предизвикват следните заболявания:

  • Салмонелозен ентерит
  • Ентерит, предизвикан от Yersinia enterocolitica
  • Шигелоза, предизвикана от Shigella flexneri
  • Шигелоза, предизвикана от Shigella dysenteriae
  • Ентерит, предизвикан от Campylobacter

Микроорганизмите, предизвикващи синдром на Reiter-Leroy се определят като артритогенни бактерии за индивиди, които имат генетична асоциация с HLA-B27 антигена. Тази взаимовръзка се установява при над 80% от заболелите.

Една от съвременните хипотези за синдром на Reiter-Leroy се базира на наличието на кръстосана реакция. Тази реакция е между антителата, които са насочени срещу бактериалните причинители и HLA-B27 антигена. Автоимунният отговор се медиира от Th2 — субпопулация на Т-хелперните клетки. Индивидите с HLA-B27 антигена имат нарушения в гена, който е свързан с Toll-like receptor 4. Този рецептор представлява протеин, който е отговорен за разпознаването на липополизахаридите при грам-негативните бактерии.

Антигените на микроорганизмите, с етиологично значение за синдром на Reiter-Leroy, бързо напускат границите на чревната или урогениталната система и достигат до ставната синовия. Тази антигенна концентрация предизвиква проинфлматорна (възпалителна) каскадна реакция. Цитокините, които участват във вътреставното възпаление са IL-6, IL-17, като последният е във високи концентрации. Други хипотези за ролята на HLA-B27 антигена със синдром на Reiter-Leroy са следните:

  • Молекулярна мимикрия — Тази теория се базира на предполагаемо сходство между молекулите на HLA-B27 и на артритогенните микроорганизми.
  • Дефектен антиген-медииран клетъчен отговор от клас I — Тази хипотеза предполага, че дефектната молекула на HLA-B27 е свързана с анормален цитотоксичен Т-клетъчен отговор.
  • Честотата на HLA-B27 е същата като тази, свързана със серопозитивен ревматоиден артрит и СПИН. Тази асоциация посочва вероятното значение на CD8+ цитотоксичните Т-клетки в И с CD4+ Th-клетки в тяхната патогенеза.

HLA (Human leukocyte antigen) е генетичен фактор, който се асоциира с различни серонегативни спондилоартропатии, тоест група заболявания, които имат тази генетична особеност могат да се разгледат като рискови за възникване на синдром на Reiter-Leroy. Рискови заболявания са:

  • Анкилозиращ спондилит.
  • Псориатичен артрит или спондилоартрит при псориазис.

Симптоми

Класическата клинична картина на синдром на Reiter-Leroy се представя със симптоматичната триада от артрит, уретрит и конюнктивит. Нерядко към тази триада се добавят и кожно-лигавични промени.

синдром на Reiter-Leroy

Симптоматичното начало при повече от половината заболели е в рамките на 1 до 4 седмици след бактериална инфекция. Но този интервал може да варира от 4 до 35 дни спрямо вирулентността на бактериалния щам и имуногенните свойства на организма. Основната симптоматична изява при синдром на Reiter-Leroy е артритът. Артритът представлява възпалително заболяване на ставния апарат. В случая артритът се презентира като моноартрит на ставите на долния крайник, като патологични процес основно се локализира в коленните стави, междуфалангеалните стави и други. Ставното възпаление се представя с класическите белези на възпалителен процес.

Ентезит - симптом, който описва болка в залавните места на сухожилията за коста. Ентезит при синдром на Reiter-Leroy има на залавното място на ахилесовото сухожилие. Ентезит се наблюдава при 40% от мъжете.

Плантарен фасциит - характеризира се с болка в долната част на ходилото.

Keratoderma blennorrhagicum - Малък процент от мъжете и жените развиват малки твърди възли, наречени keratoderma blennorrhagicum по стъпалата на краката и по-рядко по дланите на ръцете или другаде.

Афтозен стоматит, географски език и мигриращ стоматит  - Това са прояви, когато синдрома на Reiter-Leroy засяга лигавицата на устата. 

Конюктивит - Като конюнктивит се определя възпаление на конюнктивите. Конюнктивата е лигавица, която покрива предната част на очната ябълка. Спрямо епидемиологичните данни се констатира, че ако синдром на Reiter-Leroy с етиология на чревна инфекция при 50% от мъжете се развива клиника на конюнктивит. При урогенитална етиология на болестта, конюктовитът се развива при повече от 75% от клиничните случаи.

синдром на Reiter-Leroy

Клиниката на конюнктивита включва:

  • Болка в очите
  • Замъглено зрение
  • Секреция от окото

Утретит -  основен симптом при синдром на Reiter-Leroy. Уретритът представлява възпаление на уретрите (пикочния канал) и често се съчетава с простатит (при мъжете), цистит, вулвовагинит (при жените). Болестния процес е спрямо анатомичните особености на женска полова система и мъжката полова система.

Фебрилитет - острите възпалителни процеси се съпровождат от повишаване на телесната температура до 38-29 градуса.

При синдром на Reiter-Leroy се ангажират и вътрешните органи. В тези случаи артритът се съпровожда от миокардит, перикардит, проводни сърдечни нарушения.

Диагностика

Диагностичен алгоритъм при синдром на Reiter-Leroy.

Анамнеза и физикален статус:синдром на Reiter-Leroy Анамнезата представлява насочен лекарски разпит. Лекарското интервю снема данни за сегашните заболявания, придружаващи и минали заболявания. При синдром на Reiter-Leroy значение има определянето на рисковия контингент и скорошни чревни или урогенитални изследвания. От физикалния статус се определят белезите на класическото възпаление. При оглед се установява, че болната става е зачервена, оточна. От тактилното изследване (палпация) лекарят констатира болезненост, оточност, повишена локална температура и нарушена функция на ставата.

Лабораторни изследвания: Няма установен лабораторен критерий за синдром на Reiter-Leroy. От кръвните изследвания се позитивират белезите на възпалителен процес (повишени стойности на С-реактивен протеин, левкоцити, ускорена скорост на утаяване на еритроцитите, фибриноген. Тези клинични показатели са неспецифични, затова е необходимо да се изолира бактериалния причинител или антигените му. Антигени на причинителя могат да се установят посредством имунохистохимични методи или прилагане на полимеразна верижна реакция. За целите на диагностика се използва вътреставен пунктат.

Верифицирането на причинителя може да се осъществи чрез микробиологично изследване на други биологични материи — фецес (изследване на фекална култура), изследване на вагинален секрет или уретрален, секреция от окото и други. Целта на тези изследвания е верифициране на причинителя. Например за установяване на инфекция от Chlamydia trachomatis се прилагат специфични тестове за изследване на хламидии.

Образни диагностични методи: За визуализиране на ставното възпаление се използва:

  • Рентгенография
  • Атросонография (ултразвуково изследване на ставен апарат)
  • Компютърна томография
  • Ядрено-магнитен резонанс

Класификационни критерии

 За диагностициране на синдром на Reiter-Leroy се използват класификационни критерий на система, която е приета в Берлин през 1999 година.

Големи критерии:

  • Артрит, който може да бъде моноартрит или артрит с преддилекционни места на долните крайници.
  • Предхождаща чревна или урогенитална инфекция.

Присъствие на поне един от малките критерии:

  • Лабораторни данни на инфекция, която се явява отключваща на патогенетината каскада.
  • Позитивиране на анализите от синовиалния пунктат.

Спрямо интерпретацията на резулатаите се дефинират следните понятия:

  • Синдром на Reiter-Leroy е вероятен при наличието на два големи критерия или един голям и един малък критерий.
  • Синдром на Reiter-Leroy е сигурен при установяване на два големи и един малък критерий.

Същевременно American College of Rheumatology препоръчва съществуването на насоки за диагностициране на синдром на Reiter-Leroy, които не са критерии, а са създадени на базата на специфичната симптоматика. Тези насоки са:

Клинични данни Чувствителност (%) Специфичност (%)
Епизод на артрит, продължаващ повече от 1 месец с уретрит и/или цервицит. 84,3% 98,2%
Епизод на артрит, продължаващ повече от 1 месец и или уретрит или цервицит или двустранен конюнктивит. 85,5% 96,4%
Епизод на артрит, конюнктивит и уретрит. 50,6% 98,8%
Епизод на артрит от повече от 1 месец, конюнктивит и уретрит. 48,2% 98,8%

Лечение 

Терапията на синдром на Reiter-Leroy е консервативна. Фармакологичната и част е насочена към отстраняване на причинителя на ставното възпаление, а симптоматичната терапия цели овладяване на болестните промени. За ерадикиране на микробиологичния причинител се използват антибиотици. Съобразно съвременните познания за бактериалната резистентност, ерадикационна антибиотична терапия се прилага след антибиограма. Това е тест за определя на микробната чувствителност към антибиотиците. По този начин се създава насочена ерадикация (премахване) на причинителя и предпазване от бактериална резистентност.

При остри възпалителни процеси могат да се прилагат кортикостероиди. Тази лекарствена група има редица благоприятни, но и редица неблагоприятни ефекти. Поради тяхното антиинфлматорно свойство, кортикостероидите намаляват възпалителните процеси. Но при системно и продължително приемане се следват от редица нежелани ефекти като:

  • Високо кръвно налягане
  • Затлъстяване
  • Захарен диабет
  • Остеопороза

Болевата симптоматика може да се окупира посредством приемането на нестероидни противовъзпалителни средства. Ако симптоматика персистира повече от 6 месеца е препоръчително прилагането на болестопроменящи антиревматични средства. При фебрилитет се прилагат антипиретици. Ако ставата е много увредена може да се протезира.

Прогноза

Синдром на Reiter-Leroy е с непредвидим ход. При преминаване на болестния процес в рамките на 6 месеца, прогнозата е благоприятна. Хронифицирано на болестта често се следва от инвалидизация и нарушаване на качеството на живот.

3.4/5 18 оценки

Симптоми и признаци при Синдром на Reiter-Leroy МКБ M02.3

  • Повръщане
  • Диария
  • Повишена телесна температура
  • Симптоми на сърцето
  • Анемия
  • Втрисане
Всички

Лечение на Синдром на Reiter-Leroy МКБ M02.3

  • Антибиотици
  • Аспирин
  • Имуносупресивни лекарства
  • Кортикостероиди
  • Лечение с ибупрофен
  • Лечение със сулфасалазин
Всички

Изследвания и тестове при Синдром на Reiter-Leroy МКБ M02.3

  • Изследване на гърлен секрет
  • Изследване с рентгенови лъчи
  • Скорост на утаяване на еритроцитите (СУЕ)
  • Фекален тест
  • Физикално изследване

Продукти свързани със ЗАБОЛЯВАНЕТО

ИНДОМЕТАЦИН супозитории 50 мг * 6 СОФАРМА
3.14лв.

ИНДОМЕТАЦИН супозитории 50 мг * 6 СОФАРМА

МЕДОРИНУМ 9 СН
5.39лв.

МЕДОРИНУМ 9 СН

ИНДОМЕТАЦИН таблетки 25 мг * 30 СОФАРМА
1.50лв.

ИНДОМЕТАЦИН таблетки 25 мг * 30 СОФАРМА

МЕДОРИНУМ 15 СН
5.39лв.

МЕДОРИНУМ 15 СН

ИНДОМЕТАЦИН супозитории 100 мг * 6 СОФАРМА
3.58лв.

ИНДОМЕТАЦИН супозитории 100 мг * 6 СОФАРМА

МЕДОРИНУМ 30 СН
5.39лв.

МЕДОРИНУМ 30 СН

Библиография

Вътрешни болести, том 2; Автор: Под редакцията на Константин Чернев
Практическо ръководство по ревматология; допълнение 1; Под редакцията на проф. Рашо Раков

Коментари към Синдром на Reiter-Leroy МКБ M02.3

От сайта (4)
Напиши коментар 4 коментара
  1. www.framar.bg отговаря
    www.framar.bg отговаря 
    на 23 February 2011 в 08:20

    валя

    Откриха ми го 2010 след операция на скъсан минискус ( още тогава съм била с високо СУЕ), после бях в ревматология и ме оправиха (бях на инвалидна след операцията) само колената ми бяха проблем- май 2010. Февруари 2011 ме удари грип. бях спряла сулфасалазина. в ревматология не изясниха каква бактерия е била. аз бях в Сащ 2008 г. лятото на 1 остров и тогава имах 1 ден, в който се потях много. И постоянно се схващах от вятъра рано сутрин, но с едно мазило се оправях. Сега след грипа февруари пак бях в ревматология понеже имах болки дори в пръстите на ръцете и отток в оперираното коляно. Но седмица след това с бронхит. Излекувах бронхита все още имам леки усещания из тялото. Не знам дали да спирам афламила и сулфасалазин пия. Резултатите ми бяха добри, но нямаха реактив за Ревма фактор. Не знам тези усещания ( много леки, не е като болка) дали ще са постоянни вече, дори и ако резултатите ми са добри след месец? Дайте ми съвет

    Не спирайте сама лечението. Ако не се чувствате достатъчно добре се консултирайте отново с Вашия лекар.
  2. валя  
    на 22 February 2011 в 21:13

    Откриха ми го 2010 след операция на скъсан минискус ( още тогава съм била с високо СУЕ), после бях в ревматология и ме оправиха (бях на инвалидна след операцията) само колената ми бяха проблем- май 2010. Февруари 2011 ме удари грип. бях спряла сулфасалазина. в ревматология не изясниха каква бактерия е била. аз бях в Сащ 2008 г. лятото на 1 остров и тогава имах 1 ден, в който се потях много. И постоянно се схващах от вятъра рано сутрин, но с едно мазило се оправях. Сега след грипа февруари пак бях в ревматология понеже имах болки дори в пръстите на ръцете и отток в оперираното коляно. Но седмица след това с бронхит. Излекувах бронхита все още имам леки усещания из тялото. Не знам дали да спирам афламила и сулфасалазин пия. Резултатите ми бяха добри, но нямаха реактив за Ревма фактор. Не знам тези усещания ( много леки, не е като болка) дали ще са постоянни вече, дори и ако резултатите ми са добри след месец? Дайте ми съвет

  3. Админ 
    на 30 November 2010 в 19:16
    Във Вашия случай е най-добре да потърсите компетентната помощ на специалистите. Ето защо ако не сте сигурна в лекаря, изследванията които Ви назначава и терапевтичната алтернатива, която Ви предлага се консултирайте и с друг специалист.
  4. Франки 
    на 30 November 2010 в 17:17

    Здравейте, Имам това заболяване от поне 7 години, през които лекувах следните заболявания, като ги изреждам хронологично: гъбички (почти непрестанно), ревматоиден артрит (2 пъти неуспешно), силно възпаление на едното око (завърши с цепене на клепача за премахване на остатъчното мастно образувание в него), конюнктивит (успешно), хроничен синузит (неуспешно), хламидии, запушена маточна тръба. След всичко това лекарите казват \"Това е, което можехме да направим...\", а състоянието и броят на засегнатите ми стави растеше докато сега са засегнати всички малки и големи стави. Болката се появява асиметрично. Сухожилията ми са удебелени, на големи възли и изпънати до краен предел. Тези дни УНГ специалист каза, че имам скрито възпаление на сливиците - събират по малко гной и папилом на едната. Иска да ми ги вади. Въпросът ми е, има ли смисъл да вадя сливиците, след като причинителят на инфекцията вероятно е гинекологичен? Това ще подобри ли цялостното ми състояние? Има ли друг начин да ги излекувам, защото пея и са ми важни...? Миналата седмица гинекологът ми каза, че ми няма нищо. На връщане от прегледа обаче вече имах кафеникаво течение, мирис и сърбеж, вероятно придобит от неговите \"стерилни\" инструменти.... Вторият ми въпрос е, дали всички тези уж гъбични инфекции, които лекувам, не са лекарско заблуждение, а всъщност да е старата все още инфекция от хламидии? (която уж излекувах) Благодаря!

ЗАБОЛЯВАНЕТО е свързано към

  • КП № 90.1 ДИАГНОСТИКА И ЛЕЧЕНИЕ НА ВЪЗПАЛИТЕЛНИ СТАВНИ ЗАБОЛЯВАНИЯ ПРИ ЛИЦА НАД 18 ГОДИНИ
  • Стави
  • КП № 90.2 ДИАГНОСТИКА И ЛЕЧЕНИЕ НА ВЪЗПАЛИТЕЛНИ СТАВНИ ЗАБОЛЯВАНИЯ ПРИ ЛИЦА ПОД 18 ГОДИНИ
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

Регресивно разстройство при синдром на Даун (DSRD)

преди 147 дни, 38 мин.

Световъртеж и главоболие дали са симптоми на вертижен синдром?

преди 1784 дни, 6 часа и 55 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Какво представлява прозяването

преди 4 дни, 3 часа и 26 мин.

Кои са летните фестивали, които ще посетите?

преди 4 дни, 3 часа и 38 мин.

Шалгам - сок от виолетов морков за детоксикация

преди 4 дни, 3 часа и 45 мин.

Промо код за онлайн отстъпки - търся/предлагам

преди 4 дни, 3 часа и 52 мин.
Всички

АНКЕТА

Прозрачна ли е благотворителността в България?

Виж резултатите

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

НЕОСТРАТА RESURFACE ИЗГЛАЖДАЩ И ОБНОВЯВАЩ КРЕМ 40 г

НЕОСТРАТА RESURFACE ДОМАШЕН ПИЛИНГ ЗА ИЗГЛАЖДАНЕ НА КОЖАТА разтвор 60 мл + тампони * 36

ОСТРОВИТ БЯЛА ЧЕРНИЦА ВЕГЕ капсули * 60

АЛЕГРА таблетки 120 мг * 10

АЛМИРАЛ гел 1.16 % 250 г

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

ТЕАЛОЗ ДУО гел за очи монодози 0,4 г * 30

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 15 май 2025г. в 17:30:57

БАКЛОФЕН таблетки 10 мг * 50

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 15 май 2025г. в 17:28:59

ТИРОХЕЛП капсули * 30 НАТУРФАРМА

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 15 май 2025г. в 17:24:46

ТЕАЛОЗ ДУО гел за очи монодози 0,4 г * 30

Коментар на: Таня от 15 май 2025г. в 16:58:08

БАКЛОФЕН таблетки 10 мг * 50

Коментар на: Тодор от 15 май 2025г. в 16:29:36
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на интернет портал от Valival