Вирусен менингит МКБ A87
Вирусният менингит представлява възпаление на менингите. В зависимост от промяната в състава на цереброспиналната течност се различават гнойни и серозни, асептични менингити. Гнойните менингити се предизвикват от различни по вид и патогенност бактерии, докато асептичните менингити предимно от вируси. Асептичният менингит, дефиниран от липсата на бактериален растеж в културите събрани след изследване на ликвора, е една от най-често срещаните форми на менингит. Вирусният менингит обикновено се характеризира с остро начало - треска, главоболие, фотофобия, вратна скованост, гадене и повръщане, въпреки че е възможно кърмачетата и децата до 1 годишна възраст да не показват признаци на менингеално дразнене. Подходящата и навременна оценка е от решаващо значение, тъй като няма надеждни първоначални клинични показатели за диференциране на бактериална или вирусна етиология на менингита.
Причини
Групата на ентиологичните причинители на менингит е изключително голяма и разнообразна. Ентеровирусите (групите Коксаки, ECHO и полиовируси) са най-честата причина за вирусен менингит във всички възрастови групи. Втората голяма група вируси, причиняващи менингит, биват представителите на семейство Herpesviridae - Херпес симплекс вирус (HSV) тип 1 и 2, Варицела-зостер вирус (VZV), Цитомегаловирус и човешки херпесвирус 6.
Други вирусни причинитеи на менингит биват:
Въпреки че се срещат изключително рядко по нашите географски ширини, арбовируси които могат да причинят вирусен менингит биват вируса на Западен Нил (WNV), Zika вирус, Денга вирус, LaCross вирус и други.
Разпространение
Инфекциите, поразяващи централната нервна система, без значение от техния етиологичен причинител (бактериални или вирусни), са разпространени в целия свят. Заболяевамостта и разпространението на менингита в една държава е в пряка пропорционалност с имунизационното покритие и здравната култура на населението. Вирусният менингит най-често се среща при малки деца, като честотата намалява с възрастта. В страни с висока степен на имунизационно покритие вирусният менингит е по-често срещан от бактериалния менингит, като приблизително 3 до 18% от менингита в детска възраст е с бактериален произход. Честотата на вирусен менингит варира от 0,26 до 17 случая на 100 000 души. В страните с умерен климат вирусният менингит се среща най-често през летните и есенните месеци и присъства целогодишно в тропическите и субтропични райони.
Ентеровирусите са най-честата причина за вирусен менингит.
Херпесни вируси тип 1 и 2 също се нареждат на едно от водещите места като причинители на вирусен менингит. HSV тип1 е по-често свързван с развитието на енцефалит, докато HSV тип2 може причинява доброкачествен рецидивиращ вирусен менингит. В близкото минало паротитният вирус е бил често срещана причина за вирусен менингит, но в днешни дни неговото епидемиологично значение намалява поради широкото приложение на ваксината срещу морбили, паротит и рубеола (MMR).
Вирусният менингит поразява всички възрастови групи, но особено уязвими биват:
- деца на възраст под 5 години;
- пациенти над 60 годишна възраст;
- пациенти с първично или вторично имунодефицинто заболяване;
- пациенти с пропуски в приложнието на задължителните ваксини съгласно имунизационния календар на Република България.
Патофизиология
Менингитът представлява възпалителна патология на менингите. Вирусите могат да достигнат до менингите по различни начини, основни пътища биват:
- разпространение чрез кръвообръщението;
- ретроградно разпространение от нервните окончания;
- реактивиране от латентно състояние в нервната система.
Входната врата е различва в зависимост от конкретния причинител, но най-често това бива устната кухина и лигавицата на горните дихателни пътища. Вирусът достига до централната нервна система (ЦНС) и се разпространява през субарахноидното пространство като предизвиква възпалителен отговор от страна на имунната система, което води до развитието на менингит.
Повечето вирусни менингити възникват в резултат на системна вирусна инфекция и се означават като вторични менингити, докато първичните менингити възникват като самостоятелна изява без наличието на предхождаща локализация на инфекциозния процес.
Симптоми
Клиничната презентация на вирусният менингит варира в зависимост от възрастта и имунния статус на пациента.
Вирусният менингит обикновено се проявява с остро начало. От клиничния преглед се установява синдром на менинго-радикулерно дразнене, който включва:
- висока температура и треска;
- главоболие;
- гадене;
- повръщане;
- неврологични прояви.
Синдромът на менинго-радикулерно дразнене се наблюдава в следствие на дразненето на нервните окончания на n.vagus и n.trigeminus по мегите мозъчни обвивки и сетивните неврони, причинено от повишеният вътречерепен натиск поради развилият се мозъчен оток. Неврологичните прояви на менинго-радикулерният синдром включват:
- оживени сухожилни и надкостни лефлекси;
- фотофобия;
- неспокойствие;
- вратна ригидност - съпротива до невъзможност за сгъване на шията в посока към гръдния кош. Изследването за вратна ригидност се провежда в хода на неврологичния преглед, в легнало положение като ръката на изследващия се постави под тила на пациента.
- Горен Брудзински - сгъване на долните крайници в коленните стави в хода на изследването на вратна ригидност.
- Кертик - симптомът се изследва поотделно и за двата долни крайника. Пациентът се поставя в легнало положение, единият крайник се сгъва под прав ъгъл в колянната става и се прави опит за неговото разгъване, което при положителен тест се окозва затруднено.
- Долен Брудзински - при изследване на Керник на еденеят крайник, другият реагира с неволево сгъване в коленната става.
- Лесаж - наблюдава се в детска възраст. При хващане на детето под мишниците и подвигане, краката му остават свити и не търсят опора.
Специфичните неврологични симптоми могат да бъдат установени чрез провеждането на подробен неврологичен преглед.
При новородени с ентеровирусен менингит могат да се наблюдават симптоми, наподобващи септицемия, както и чернодробна некроза, миокардит, некротизиращ ентероколит, гърчова симптоматика или фокални неврологични находки.
Най-честите симптоми при деца до 1 година са висока температура, раздразнителност, лошо хранене, сънливост и летаргия.
Най-честите симптоми при възрастните са треска, висока температура, главоболие, вратна ригидност, фотофобия, сънливост, гадене, повръщане, липса на апетит, летаргия.
Изследвания
В първоначалното представяне на менингита няма надеждни клинични показатели за диференциране на вирусен спрямо бактериален менингит.
За поставяне на правилна диагноза е необходимо провеждането на обстойно физикално изследване, неврологичен преглед, снемане на обстойна анамнеза и провеждането на рутинни и специфични изследвания.
Абсолютно задължително при съмнение за наличието на менингит е изследването на ликвор. Ликворът се взима чрез направата на лумбална пункция от лекар. При вирусният менингит се налюдават характерни лабораторни промени в ликвора, познати още като ликворен синдром.
При вирусен менинигит се наблюдава констелацията - брой клетки в ликвора по-малък от 1000.106 за литър, нормална ликворна захар и ликворен белтък под 1 грам на литър. Тези характерни промени в ликвора различават серозния вирусен менингит от гнойния бактериален и серозния бактериален менинигит.
Лабораторни изследвания
Микробиологични изследвания
Основно при съмнение за бактериален менингит.
- Посявка на проба от ликвор.
Инструментални изследвания
Диференциална диагноза
При съмнение за вирусен менинигит, задължително се прави диференциална диагноза с:
Лечение
Повечето вирусни менингити нямат специфично лечение освен поддържащо. Хоспитализацията е задължителна. Пациентите трябва да бъдат наблюдавани за неврологични и невроендокринни усложнения.
Поради трудностите при разграничаването на вирусен от бактериален менингит първоначално е показана емпирична антибиотична терапия, докато се изключи бактериална етиология. При съмнение за енцефалит трябва да се вземе предвид емпиричното антивирусно лечение с интравенозен ацикловир. Ацикловирът трябва да бъде първи избор при съмнение или доказана инфекция с herpes virus или varicella zoster virus.
Видове Вирусен менингит МКБ A87
Симптоми и признаци при Вирусен менингит МКБ A87
ВсичкиЛечение на Вирусен менингит МКБ A87
Изследвания и тестове при Вирусен менингит МКБ A87
Библиография
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK545217/
https://www.msdmanuals.com/professional/neurologic-disorders/meningitis/viral-meningitis
ЗАБОЛЯВАНЕТО е свързано към
- КП № 57.1 ДИАГНОСТИКА И ЛЕЧЕНИЕ НА ОСТРИ И ХРОНИЧНИ ВИРУСНИ, БАКТЕРИАЛНИ, СПИРОХЕТНИ, МИКОТИЧНИ И ПАРАЗИТНИ МЕНИНГИТИ, МЕНИНГОЕНЦЕФАЛИТИ И МИЕЛИТИ ПРИ ЛИЦА НА ВЪЗРАСТ НАД 18 ГОДИНИ
- КП № 57.2 ДИАГНОСТИКА И ЛЕЧЕНИЕ НА ОСТРИ И ХРОНИЧНИ ВИРУСНИ, БАКТЕРИАЛНИ, СПИРОХЕТНИ, МИКОТИЧНИ И ПАРАЗИТНИ МЕНИНГИТИ, МЕНИНГОЕНЦЕФАЛИТИ И МИЕЛИТИ ПРИ ЛИЦА НА ВЪЗРАСТ ПОД 18 ГОДИНИ
Коментари към Вирусен менингит МКБ A87
aatia
kak moje da se razbere pri dete na 1g i 5m dali ima tova zaboliavane?
Консултирайте се с педиатър, който ще оцени състоянието на детето и ще прецени дали има риск от подобно заболяване.
kak moje da se razbere pri dete na 1g i 5m dali ima tova zaboliavane?